Przejdź do głównej zawartości

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil

Co to jest IO-Link?
Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy.


Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link. Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść.

Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zbyt późno rozpoznają wysoki poziom parametryzacji. Aby zapewnić dokładność i wydajność, należy zatrudnić kosztownych programistów. Czas i pieniądze spędzone na robieniu tego to wydatek, który nikogo nie cieszy.

W tym miejscu muszę zauważyć, że Belden, za pośrednictwem Lumberg Automation, jest znanym dostawcą technologii IO-Link. Nasi inżynierowie przez lata wprowadzali szereg przydatnych innowacji w technologii. Na przykład obowiązujący system LioN-Power IO-Link może przetwarzać do 132 sygnałów I/O na system, dostarczając połączenie zasilania M12 z kodowaniem L, które zapewnia prawie dwa razy więcej amperów mocy niż wiele innych urządzeń na rynku, wykorzystuje wiele protokołów i jest bardziej wszechstronny w przypadku rosnącej liczby dostawców i produktów wprowadzanych do środowiska.


Mimo to trzeba przyznać, że tak jak każdy inny producent IO-Link w przemyśle, byliśmy wcześniej winni, przerzucając część wyzwania związanego z parametryzacją na klientów.
Właśnie dlatego ściśle współpracowaliśmy z naszym klientem z branży motoryzacyjnej - z którym współpracujemy od dziesięcioleci i którego znamy bardzo dobrze - aby sprawdzić, czy możemy coś zrobić z tą problematyczną kwestią. Muszę powiedzieć, że wyniki były niezwykłe.

IO-Link bez skomplikowanej części
„IO-Link bez skomplikowanej części”. Te słowa nie pochodzą ode mnie, ale od klienta, który wdrożył nowy produkt Lumberg Automation na wczesnym stanowisku testowym. Nawiasem mówiąc, „Parametryzacja Times Zero” oznacza, że użytkownicy IO-Link nie muszą już robić żadnej indywidualnej parametryzacji. Wszystko jest wstępnie skonfigurowane dla Ciebie.

Jest to system modułowy, który można uruchomić od razu po wyjęciu z pudełka - prawie w trybie plug and play. Jest prosty i łatwy w użyciu, co jest świetną wiadomością dla każdego, kto polega na systemie IO-Link w swojej działalności przemysłowej. Szczerze mówiąc, to naprawdę dobra wiadomość dla każdego, kto do tej pory unikał wdrożenia systemu IO-Link - i nie zauważył niezwykłych korzyści płynących z wydajnej komunikacji między maszynami - ponieważ słyszy o wyzwaniu parametryzacji, z którym musieli się zmierzyć inni użytkownicy.

Produkty Px0 będą w pełni dostępne na rynku i będą dostępne do zakupu w styczniu 2020 r. Oznacza to, że użytkownicy IO-Link nie będą już mieć relacji „miłości/nienawiści” ze swoimi produktami. Mogą pokochać uzyskane dane i moc monitorowania oraz pokochać to, jak niezwykle łatwe jest utrzymanie korzyści.
Lumberg Automation/Belden już planuje nowe funkcje, aby zapewnić użytkownikom automatyki jeszcze bardziej zaawansowane możliwości IO-Link w przyszłości. Na razie koncepcja Px0 urządzeń IO-Link to ogromny skok w użyteczności, być może największy jak dotąd. Mamy nadzieję, że okaże się przydatna.

Jakie masz doświadczenia z IO-Link? Czy czerpiesz z tego wszystkie korzyści, które możesz
uzyskać? Jako partner w zakresie łączności przemysłowej chętnie omówimy możliwości i pomożemy ustalić najbardziej efektywny scenariusz dla konkretnych potrzeb.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Kabel RS-485: kluczowy dla działania systemu

Belden Co to jest EIA 485? Należy pamiętać, że EIA-485 nie jest aplikacją ani protokołem, ale zrównoważonym standardem transmisji danych, który określa charakterystykę elektryczną sterowników, odbiorników i urządzeń nadawczo-odbiorczych. Interoperacyjność pomiędzy urządzeniami z interfejsem EIA-485 nie jest zapewniona, chyba że system lub protokół jest specjalnie zaprojektowany do tego celu. Obsługuje cyfrowe systemy komunikacji szeregowej dla wielu protokołów sieciowych używanych na różnych rynkach, w tym w budynkach przemysłowych i komercyjnych. Więc   co z tym kablem? Specyfikacja fizycznego nośnika (kabla) nie jest zdefiniowana przez specyfikację RS-485, ale inżynierowie zdefiniowali wymagania dotyczące kabli, które odpowiednio obsługują działanie systemów. Kluczowymi czynnikami wyboru optymalnego kabla dla danego zastosowania są: ·    Wielkość strumienia danych ·    Odległość transmisji ·    Siła sygnału ·    Impedancja systemu ·    EMI i RFI