Przejdź do głównej zawartości

Czas postawić przemysłową sieć bezprzewodową na pierwszym miejscu!

Brian Oulton

Niezależnie, czy sieć bezprzewodowa stoi u Ciebie na pierwszym miejscu, czy plasuje się dopiero na którymś z kolei, zaimplementowanie jej do Twojego zastosowania przemysłowego jest nieodzowne. Podobnie jak w przypadku przygotowywania nieznanego Ci wcześniej dania, zanim zdecydujesz się, czy gotować je na wolnym ogniu, doprowadzić do wrzenia, czy wyrzucić całą miksturę do kosza, zachęcam Cię, abyś zastanowił się jeszcze raz.


Współczesna standardowa technologia 802.11N bezprzewodowej sieci LAN jest przełomową technologią, która jest stabilna, niezawodna, szybka oraz o wiele łatwiejsza do wdrożenia w przemysłowych zastosowaniach.

Aby prawidłowo ocenić współczesną przemysłową sieć bezprzewodową, rozważ osiem poniższych kroków.

Przemysłowe zastosowania sieci przemysłowych rozwijają się
Sieci bezprzewodowe w naszych domach jeszcze dziesięć lat temu były rzadkością. Dzisiaj, większość z nas nie wyobraża sobie życia bez sieci bezprzewodowej, której używają nasze komputery, tablety, telefony, a nawet telewizory. Tak samo, kiedyś przemysłowe sieci przemysłowe były używane tylko w maszynach wirnikowych, suwnicach oraz technologii automatycznego kierowania pojazdami.

Dziś infrastruktura bezprzewodowa rozwija się gwałtownie poza poprzednio wymienione punkty, tak, aby tworzyć infrastrukturę przyjazną użytkownikowi. Infrastruktura bezprzewodowa jest znacznie łatwiejsza do wdrożenia oraz zapewnia bardzo dobrą niezawodność oraz elastyczność. Przez to infrastruktura bezprzewodowa jest doskonałym wyborem dla mobilnych pracowników z notebookami, tabletami czy innymi bezprzewodowymi narzędziami.

Poprzez odpowiednie zaprojektowanie i wdrożenie otrzymasz niezawodność, wydajność i zabezpieczenie niezbędne do wykonywania ważnych, a nawet kluczowych zadań, w tym sterowania. Z odpowiednim zastosowaniem sprawisz, że przemysłowa przewodowa oraz bezprzewodowa infrastruktura stanie się niezbędnym składnikiem w Twojej przestrzeni produkcyjnej.

Wyjątkowe przemysłowe zastosowania bezprzewodowe
Zastanów się nad największymi wyzwaniami Twojej firmy. Czy parę z nich nie byłoby znacznie ulepszonych dzięki wydajnej, stabilnej, przemysłowej infrastrukturze bezprzewodowej, obsługującej odpowiednie zastosowania? Potrzebujesz większej wydajności?  Pozwól swoim pracownikom kontrolować produkcję zdalnie, niezależnie od tego, gdzie są.

Martwisz się małą ilością ekspertów w Twojej dziedzinie? Pozwól swoim pracownikom na miejscu kontaktować się z dostawcami, odbiorcami i zdalnymi pracownikami za pomocą jednego przycisku, rozmowy wideo oraz łatwego dostępu do statusu maszyny, rysunków czy innych kluczowych danych, aby wesprzeć Cię lepiej niż kiedykolwiek, choć zdalnie.


Spraw, żeby była to przemysłowa sieć bezprzewodowa
Z tego samego powodu sterowniki, napędy, moduły wejścia/wyjścia czy przełączniki posiadają są klasy przemysłowo ulepszonej, aby Twoja sieć bezprzewodowa była prawdziwie przemysłowa. Może być konieczna szybka interwencja z Twoją grupą IT. Tak jak powietrze jest wszędzie takie samo, rozlokowanie sieci bezprzewodowej wymaga, aby urządzenia w niej pracujące posiadały taką samą klasyfikację przemysłową jak inne urządzenia pracujące w fabryce, aby zapewnić niezawodną transmisję danych.

Kiedy przeniesiesz się już z urządzeń dedykowanych konkretnemu celowi do infrastruktury przemysłowej, pokusa, aby zastosować urządzenia klasy komercyjnej może być większa. Jednakże, przemyśl jeszcze raz, gdzie dokładnie będzie ulokowany sprzęt i upewnij się, że poinformowałeś grupę IT o Twoich oczekiwaniach.    

Przemysłowa sieć bezprzewodowa staje się bardziej przystępna
Fabryki oraz inne obiekty przemysłowe od dłuższego czasu stoją przed wyzwaniem wdrożenia sieci bezprzewodowej. Sprzęt elektromechaniczny dużej mocy, duże metalowe przedmioty i częsty ruch powodują, że sygnał odbiją się, urywa lub robi inne dziwne rzeczy.

Obecnie nadal musisz przeanalizować parametry pracy sieci i przewidzieć dodanie lub przemieszczanie sprzętów, aby poprawnie wprowadzić sieć bezprzewodową. Dobrą wieścią jest to, że takie rozwiązania, jak MIMO (ang. Multiple-input and multiple-output), kompensują odbicia sygnału.

Połączenie MIMO, przepustowości sieci rzędu 300-600 Mb/s i innych funkcji wzmacnia sygnał sieci bezprzewodowej, redukuje martwe punkty oraz poprawia wydajność i zasięg.
Co więcej, dzisiejsze nowe technologie z ulepszonym filtrowaniem eliminują większość elektromechanicznego szumu, który prowadził do zawiłej, często niestabilnej działalności.

Staje się to jeszcze łatwiejsze
W przeszłości potrzebowałeś specjalnego sprzętu oraz wiedzy specjalistycznej, aby przeprowadzić analizę parametrów sieci oraz ponownie podczas instalacji. Dzisiaj oprogramowanie do zarządzania przemysłową siecią bezprzewodową znacznie się rozwinęło. Dużo łatwiejsze stało się teraz dla inżynierów sterowania, procesu i automatyzacji używanie go.

To oprogramowanie może pokazać Ci dokładnie, co się dzieje, od razu po włączeniu danego urządzenia, dzięki czemu masz możliwość dostosowania, zmiany pozycji oraz dodawania lub usuwania sprzętu, aby uzyskać transmisję, jakiej potrzebujesz przy relatywnie niewielkim wysiłku.

Dzięki stabilności przemysłowa sieć bezprzewodowa staje się trendem dominującym
Zabawna sytuacja przydarzyła się podczas opracowywania specyfikacji Wireless N… dodano funkcję “spróbuj ponownie”, opracowaną, aby ponownie przesłać dane, które nie zostały odebrane w stanie nienaruszonym przy pierwszym podejściu.

W przestrzeni przemysłowej, funkcja “spróbuj ponownie” była zawarta w przemysłowych sieciach od wczesnych lat siedemdziesiątych, lecz nie była ona częścią poprzednich wersji IEEE-802.11a/b/g. Teraz, jako część standardu 802.11N, “spróbuj ponownie” oraz ulepszone filtrowanie sygnału tworzą sieć bezprzewodową zdolną do wysyłania i odbierania milionów pakietów bez utraty ani jednego.

Bezpieczeństwo, na dobre i na złe
Pod wieloma względami bezpieczeństwo oferowane w dzisiejszej technologii bezprzewodowej jest znacznie lepsze niż w sieciach przewodowych. Np. oferowane szyfrowanie jest wyjątkowe, zważając na fakt, że wiele protokołów Ethernet podczas transmisji przewodowej pozostaje niezaszyfrowana.
Co więcej, wiele środków bezpieczeństwa zalecanych dla sieci przewodowej, jest także dostępnych dla sieci bezprzewodowych. Z drugiej strony, problem bezpieczeństwa w głównej mierze nie polega na przechwytywaniu i złośliwym kontrolowaniu sygnałów bezprzewodowych, ale raczej na zakłócaniu sygnałów bezprzewodowych w celu spowodowania blokady usług, aby uniemożliwić działanie sieci.

Potrzebujesz także dobrych fizycznych zabezpieczeń dla miejsc, gdzie działa sieć bezprzewodowa. Może też zajść potrzeba zastosowania dodatkowych środków, aby zminimalizować lub uniknąć tego ryzyka, jeśli jest to obawą w przypadku Twojego zastosowania.

Skonsultuj się z specjalistami
Nieważne, czy dopiero zaczynasz, rozważasz przejście z niezbędnych sprzętów do pełnej infrastruktury, czy też jesteś w pełni gotowy na przejście do sieci bezprzewodowej, dobrym krokiem będzie konsultacja z osobami, które wprowadziły już sieć tego typu.
Ponieważ dawne doświadczenia z siecią bezprzewodową nie będą takie same jak obecne, skontaktuj się z tymi, którzy są na bieżąco z technologią oraz jej rozwojem.

Nawiązując do użytego przeze mnie na początku artykułu porównania - kuchenka jest już dobrze nagrzana, a więc Twoje szanse na stworzenie z nieznanego Ci wcześniej przepisu na infrastrukturę bezprzewodową popisowego dania są bardzo obiecujące!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł