Przejdź do głównej zawartości

Przemysłowy kabel Ethernet: powinien być miedziany czy światłowodowy?

Belden

Niedawno brałem udział w seminarium na temat projektowania infrastruktury sieci Ethernet Belden i jedną z sesji, w których brałem udział, była ta dotycząca wyboru kabla miedzianego i światłowodowego. Wydarzenie to tradycyjnie koncentrowało się na tematach związanych z siecią, ale sesje dotyczące kabli przyciągnęły uczestników poszukujących biegłości w systemach end-to-end.


Fakt, że większość awarii sieci przemysłowej występuje z powodu problemów z transmisją sygnału, jest bardzo dobrym powodem, aby zdobyć większą wiedzę na temat rozwiązań okablowania. Koszty przestoju w sieciach krytycznych dla misji mogą wynosić od 25 000 USD/godzinę w przypadku rurociągu naftowego do 45 000 USD/godzinę w przypadku elektrowni.

Jeśli uszkodzony lub nieodpowiedni kabel jest przyczyną przestoju, czas jego trwania może być długi, ponieważ trudno jest rozwiązać problemy z kablami. Jeśli chodzi o kable, istnieje prawdziwa zachęta do zainstalowania odpowiedniego produktu do pracy za pierwszym razem. Mając to na uwadze, rozważmy opcje okablowania przemysłowego Ethernet.
Czteroparowy kabel miedziany jest pokazany na górze, a kabel światłowodowy u dołu. Sygnały są przesyłane za pomocą miedzi przy użyciu kabla miedzianego i światła przy użyciu światłowodu.

Główne elementy różnicujące: długość kabla i szybkość transmisji danych
Dwa z najważniejszych kryteriów, które różnicują stosowanie miedzi lub kabla światłowodowego są długość odcinków okablowania sieciowego i szybkość transmisji danych.

Jeśli kable są długie, a objętość danych jest duża, to oczywistym wyborem jest kabel światłowodowy i można od razu przejść do wyboru jego konkretnego typu. Alternatywnie, jeśli kable są krótkie, a objętość danych mieści się w pojemności kabli miedzianych (ale nie zapomnij planować z wyprzedzeniem, pozwalając na większe wymagania w zakresie danych na przyszłość), to miedź będzie właściwą opcją i znowu możesz przejść do wyboru odpowiedniego typu kabla miedzianego dla Twojego zastosowania.

Jeśli wymagania są gdzieś pomiędzy, możesz rozważyć dodatkowe ogólne różnice między miedzianym a światłowodowym kablem Ethernet.

Ogólne różnice pomiędzy miedzianym i światłowodowym kablem przemysłowym Ethernet
Jeśli potrzebujesz lekkiego kabla, który jest odporny na zakłócenia elektryczne i nie jest podatny na zagrożenie iskrami, kabel światłowodowy będzie najprawdopodobniej odpowiednią opcją i możesz przejść do wyboru konkretnego jego typu.

Niezależnie od tego, czy już wiesz, że miedź lub światłowód są odpowiednie dla Twojego projektu, czy też podejrzewasz, że miedź może być lepsza, jeśli chodzi o odpowiednią ochronę, Twój ostateczny wybór powinien uwzględniać środowisko zewnętrzne i trudne warunki, z jakimi będzie musiał się zmierzyć kabel. Pamiętasz o wysokich kosztach awarii, gdy sieci o znaczeniu krytycznym przestają działać, a kabel jest tego przyczyną? Twój projekt będzie właściwie obsługiwany dzięki lepszemu zapoznaniu się z konkretnymi wymaganiami zastosowania.

W prezentacji, którą zobaczyłem na seminarium Belden, Kyle Mrkva, kierownik linii produktów kablowych, i Brian Shuman, inżynier rozwoju produktów kablowych, szczegółowo omówili wybór odpowiedniego kabla przemysłowego Ethernet.

W tym artykule omówię tylko osłonę, a inne kryteria wyboru zbadam w przyszłych artykułach.

Właściwa osłona dla odpowiedniego środowiska przemysłowego
Oto kilka pytań, które należy zadać w związku z konkretnym zastosowaniem przed wybraniem konkretnej osłony kablowej:
·   Jaki zakres temperatur pracy jest potrzebny?
·   Czy występują chemikalia, kurz lub woda?
·   Czy to środowisko, w którym używana jest woda pod wysokim ciśnieniem?
·   Jaki jest hałas elektryczny?
·   Czy występują wibracje?
·   Czy kabel może zostać przecięty, zmiażdżony lub starty?
·   Czy kabel będzie wyginany?

To ze względu na te warunki środowiskowe i użytkowe, komercyjny (biurowy) kabel Ethernet lub jakikolwiek inny nieprzemysłowy kabel jest nieodpowiedni. Artykuł z Designworld.com wypunktowuje to z szokującą jasnością.

Poznaj swoje zastosowanie, a następnie wybierz kabel
Tak samo, jak znajomość zastosowania ma kluczowe znaczenie dla wyboru odpowiednich przełączników, routerów i zapór sieciowych dla przemysłowej sieci Ethernet, jest to również ważne przy wyborze odpowiedniego kabla. Jeśli chodzi o przemysłowy kabel Ethernet, większe długości i duże ilości danych wymagają kabla światłowodowego. W przypadku mniejszych długości i średnich wymagań co do pojemności danych, kabel miedziany dobrze wykona zadanie. Następnie należy wziąć pod uwagę środowisko pracy i obciążenia mechaniczne, z jakimi będzie miał styczność kabel, aby pomóc w dokonaniu ostatecznego wyboru.

Jakie jest Twoje podejście do wyboru przemysłowego kabla Ethernet? Czekam z niecierpliwością na Twoje pomysły!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

TSN: Wielki krok naprzód w ewolucji Ethernetu ... i tu już dziś

Dr Oliver Kleineberg
Ethernet od prawie trzydziestu lat służy operatorom sieci i podczas gdy na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, to najbardziej „rewolucyjny” skok ewolucyjny pojawia się dokładnie w tej chwili. Nowe ulepszenie technologii nosi nazwę "Time-Sensitive Networking (TSN)". Mimo że jego potężne funkcje zwiększające wartość są nadal sprawdzane (bardzo skutecznie!) w sieciach testowych i demonstracyjnych, operatorzy sieci w rzeczywistości mogą zacząć korzystać z tej technologii od razu.

Lubię myśleć o TSN jako "Ethernet Plus", ponieważ jest to nie tyle "nowy" protokół, co wzmocnienie Ethernetu. TSN stoi na barkach czegoś bardzo skutecznego i udanego, a czyni go jeszcze lepszym.
Połącz odmienne sieci w jedno - z gwarancjami dostawy i pełną interoperacyjnością Kluczową wartością - którą dodaje TSN do zastosowań przemysłowych, jest zdolność do ujednolicania sieci, które były z konieczności oddzielne w przeszłości, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć…