Przejdź do głównej zawartości

Przemysłowy kabel Ethernet: powinien być miedziany czy światłowodowy?

Belden

Niedawno brałem udział w seminarium na temat projektowania infrastruktury sieci Ethernet Belden i jedną z sesji, w których brałem udział, była ta dotycząca wyboru kabla miedzianego i światłowodowego. Wydarzenie to tradycyjnie koncentrowało się na tematach związanych z siecią, ale sesje dotyczące kabli przyciągnęły uczestników poszukujących biegłości w systemach end-to-end.


Fakt, że większość awarii sieci przemysłowej występuje z powodu problemów z transmisją sygnału, jest bardzo dobrym powodem, aby zdobyć większą wiedzę na temat rozwiązań okablowania. Koszty przestoju w sieciach krytycznych dla misji mogą wynosić od 25 000 USD/godzinę w przypadku rurociągu naftowego do 45 000 USD/godzinę w przypadku elektrowni.

Jeśli uszkodzony lub nieodpowiedni kabel jest przyczyną przestoju, czas jego trwania może być długi, ponieważ trudno jest rozwiązać problemy z kablami. Jeśli chodzi o kable, istnieje prawdziwa zachęta do zainstalowania odpowiedniego produktu do pracy za pierwszym razem. Mając to na uwadze, rozważmy opcje okablowania przemysłowego Ethernet.
Czteroparowy kabel miedziany jest pokazany na górze, a kabel światłowodowy u dołu. Sygnały są przesyłane za pomocą miedzi przy użyciu kabla miedzianego i światła przy użyciu światłowodu.

Główne elementy różnicujące: długość kabla i szybkość transmisji danych
Dwa z najważniejszych kryteriów, które różnicują stosowanie miedzi lub kabla światłowodowego są długość odcinków okablowania sieciowego i szybkość transmisji danych.

Jeśli kable są długie, a objętość danych jest duża, to oczywistym wyborem jest kabel światłowodowy i można od razu przejść do wyboru jego konkretnego typu. Alternatywnie, jeśli kable są krótkie, a objętość danych mieści się w pojemności kabli miedzianych (ale nie zapomnij planować z wyprzedzeniem, pozwalając na większe wymagania w zakresie danych na przyszłość), to miedź będzie właściwą opcją i znowu możesz przejść do wyboru odpowiedniego typu kabla miedzianego dla Twojego zastosowania.

Jeśli wymagania są gdzieś pomiędzy, możesz rozważyć dodatkowe ogólne różnice między miedzianym a światłowodowym kablem Ethernet.

Ogólne różnice pomiędzy miedzianym i światłowodowym kablem przemysłowym Ethernet
Jeśli potrzebujesz lekkiego kabla, który jest odporny na zakłócenia elektryczne i nie jest podatny na zagrożenie iskrami, kabel światłowodowy będzie najprawdopodobniej odpowiednią opcją i możesz przejść do wyboru konkretnego jego typu.

Niezależnie od tego, czy już wiesz, że miedź lub światłowód są odpowiednie dla Twojego projektu, czy też podejrzewasz, że miedź może być lepsza, jeśli chodzi o odpowiednią ochronę, Twój ostateczny wybór powinien uwzględniać środowisko zewnętrzne i trudne warunki, z jakimi będzie musiał się zmierzyć kabel. Pamiętasz o wysokich kosztach awarii, gdy sieci o znaczeniu krytycznym przestają działać, a kabel jest tego przyczyną? Twój projekt będzie właściwie obsługiwany dzięki lepszemu zapoznaniu się z konkretnymi wymaganiami zastosowania.

W prezentacji, którą zobaczyłem na seminarium Belden, Kyle Mrkva, kierownik linii produktów kablowych, i Brian Shuman, inżynier rozwoju produktów kablowych, szczegółowo omówili wybór odpowiedniego kabla przemysłowego Ethernet.

W tym artykule omówię tylko osłonę, a inne kryteria wyboru zbadam w przyszłych artykułach.

Właściwa osłona dla odpowiedniego środowiska przemysłowego
Oto kilka pytań, które należy zadać w związku z konkretnym zastosowaniem przed wybraniem konkretnej osłony kablowej:
·   Jaki zakres temperatur pracy jest potrzebny?
·   Czy występują chemikalia, kurz lub woda?
·   Czy to środowisko, w którym używana jest woda pod wysokim ciśnieniem?
·   Jaki jest hałas elektryczny?
·   Czy występują wibracje?
·   Czy kabel może zostać przecięty, zmiażdżony lub starty?
·   Czy kabel będzie wyginany?

To ze względu na te warunki środowiskowe i użytkowe, komercyjny (biurowy) kabel Ethernet lub jakikolwiek inny nieprzemysłowy kabel jest nieodpowiedni. Artykuł z Designworld.com wypunktowuje to z szokującą jasnością.

Poznaj swoje zastosowanie, a następnie wybierz kabel
Tak samo, jak znajomość zastosowania ma kluczowe znaczenie dla wyboru odpowiednich przełączników, routerów i zapór sieciowych dla przemysłowej sieci Ethernet, jest to również ważne przy wyborze odpowiedniego kabla. Jeśli chodzi o przemysłowy kabel Ethernet, większe długości i duże ilości danych wymagają kabla światłowodowego. W przypadku mniejszych długości i średnich wymagań co do pojemności danych, kabel miedziany dobrze wykona zadanie. Następnie należy wziąć pod uwagę środowisko pracy i obciążenia mechaniczne, z jakimi będzie miał styczność kabel, aby pomóc w dokonaniu ostatecznego wyboru.

Jakie jest Twoje podejście do wyboru przemysłowego kabla Ethernet? Czekam z niecierpliwością na Twoje pomysły!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

Zmniejsz swoje maszyny, używając mniejszych kabli

Sri Senthamaraikannan Mniejsze maszyny zaczynają się od mniejszych kabli Jeśli jesteś konstruktorem maszyn, wiesz, jak ważny jest trend miniaturyzacji i jak nieustannie musisz dążyć do projektowania precyzyjnych i wydajnych maszyn. Mniejsze maszyny zmniejszają zapotrzebowanie na energię, zwiększają elastyczność projektowania, pozwalają między innymi na pracę większej liczby maszyn w tej samej zatłoczonej fabryce i obniżają koszty konserwacji. Wszystko to oznacza niższe koszty i większą wydajność. A dla Ciebie mniejsze maszyny oferują nie tylko możliwość sprzedaży większej ich liczby, ale także oszczędzają czas i pieniądze na każdym etapie procesu produkcyjnego - od zaopatrzenia, przez montaż, wysyłkę, logistykę, aż po instalację. Aby to wesprzeć, Belden opracował wysokiej jakości, wytrzymały przemysłowo kabel elektroniczny, który oferuje taką samą wydajność jak tradycyjny kabel elektroniczny 300 V – a jest znacznie mniejszy i bardziej elastyczny. Kabel  SpaceMaker  ma oko