Przejdź do głównej zawartości

Oprogramowanie do zarządzania siecią przemysłową zwiększa wydajność i produktywność

Belden

W miarę jak Twoja przemysłowa sieć Ethernet rozwija się w infrastrukturę komunikacyjną, monitorowanie i nadzorowanie jej staje się coraz trudniejsze. Nie można już zrobić tego wydajnie czy też dokładnie za pomocą "sneakernet" lub lokalnych stacji roboczych zarządzających komórkami produkcyjnymi.


Dobre zarządzanie siecią odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu wysokiej niezawodności systemu. To także sprawia, że ​​jesteś bardziej wydajny, gdy przychodzi czas na aktualizacje sieciowe, zmiany i audyty. Dowiedz się, w jaki sposób jedna z największych sieci kontrolnych kiedykolwiek zbudowanych na Bliskim Wschodzie używa oprogramowania do zarządzania siecią, aby spełnić wymagania dotyczące dostępności i wydajności.

Sieć przemysłowa huty aluminium w Katarze ma ponad 1000 węzłów
Jeden z największych projektów przemysłowych na wcześniej niezagospodarowanych terenach na świecie, huta Qatar Aluminium (Qatalum) położona w pobliżu Mesajeed Industrial City w Katarze, została opracowana z ambitnymi planami. Celem Qatalum było zbudowanie jednej z najbardziej opłacalnych hut aluminium na świecie. Ponadto zakład musiał spełniać surowe przepisy dotyczące ochrony środowiska.

W rezultacie powstał zakład obejmujący 17 oddzielnych fabryk i zautomatyzowany system kontroli procesu. Cała działalność jest zarządzana, zaczynając od momentu, gdy surowce trafiają do doku. Trwa to do momentu, gdy wysokiej jakości wlewki do wytłaczania aluminium i stopy odlewnicze zostaną spakowane do kontenerów i załadowane na statki w celu dostarczenia do różnych miejsc na całym świecie.

Zakład Qatalum w Mesaieed Qatar był jednym z największych projektów przemysłowych na wcześniej niezagospodarowanych terenach na świecie. Zdjęcie dzięki uprzejmości Qatalum.

Sieć przemysłowa, zaprojektowana przez ZMS Technology ze Stuttgartu, z Niemiec, składała się z ponad 1000 węzłów, w tym wielu przemysłowo hartowanych przełączników Ethernet i systemu zarządzania siecią (NMS).

Dotychczasowe doświadczenie kierownika technicznego ZMS Technology, Shariqa Khana, pokazało, że inne strategie zarządzania siecią nie będą działać. Na przykład użycie szeregu lokalnych stacji roboczych zarządzających komórkami sieci w ramach obiektu lub ręcznych strategii konserwacji nie zapewni wydajności i dokładności wymaganej dla Qatalum.

Oprogramowanie do zarządzania siecią zapewnia szybkie i bezproblemowe instalowanie
Ręczna konfiguracja urządzeń jest uciążliwa i podatna na błędy. Znalezienie błędu konfiguracji gdzieś pomiędzy 1000 węzłami byłoby zniechęcające, czasochłonne i trudne. Musząc wywiązać się z terminu, ZMS Technology wybrała przemysłowe HiVision NMS firmy Hirschmann, aby usprawnić proces testowania akceptacji na miejscu. Zespół Qatalum był w stanie:
·   Znacznie skrócić czas instalacji sieci
·   Zapewnić spójność konfiguracji infrastruktury sieciowej
·   Zautomatyzować dokumentację informacji o konfiguracji

Możliwości instalacji i konserwacji przemysłowych HiVision oraz wydajna diagnostyka szybko rozpoznały i zmapowały wszystkie elementy w sieci zakładu, w tym produkty inne niż Hirschmann. HiVision był w stanie skonfigurować typowe parametry urządzenia w wielu urządzeniach jednocześnie, znacznie skracając czas potrzebny na przygotowanie sieci do testu. Zdolność przemysłowego NMS do wykrywania niespójności między konfiguracjami parametrów skróciła czas rozwiązywania problemów.

Przemysłowy HiVision jest w stanie zintegrować urządzenia różnych producentów w jednej aplikacji do zarządzania siecią. Na przykład przełączniki, sterowniki PLC, moduły I/O i panele HMI.

Oprogramowanie do zarządzania siecią do proaktywnej konserwacji i rozwiązywania problemów
Qatalum wykorzystuje graficzny interfejs i zaawansowane funkcje monitoringu przemysłowego HiVision dla proaktywnego utrzymania systemu. Szczególne obawy budzi uszkodzenie kabla, ponieważ gorące i suche warunki atmosferyczne w Katarze mogą spowodować gwałtowny rozpad kabla. Jeśli nie są monitorowane, niszczenie kabli może spowodować awarie sieci, które wymagają drogich przestojów i konserwacji awaryjnej.

Przemysłowe narzędzia NMS ułatwiają identyfikację problematycznych połączeń. Mogą dokopać się od portu do przełącznika, a nawet do kabla, aby zidentyfikować obszar potencjalnej awarii. Ta zdolność praktycznie eliminuje nieplanowane przestoje. Kosztowna alternatywa wymagałaby wyłączenia części sieci i wysłania inżyniera procesu w celu rozwiązania problemu.

Oprogramowanie do zarządzania siecią zwiększa produktywność i ułatwia audyty i aktualizacje
Po uruchomieniu zakładu pojedynczy administrator sieci korzystający z NMS i pracujący na pół etatu może nadzorować całą sieć. Obejmuje to wykonywanie powtarzalnych, ale istotnych zadań konserwacyjnych, takich jak regularne zmienianie haseł i wdrażanie aktualizacji oprogramowania układowego.

Być może jeden z największych testów oprogramowania do zarządzania siecią pojawił się w 2012 roku, kiedy system został uaktualniony. Aktualizacja wymagała audytu na wszystkich 1000 węzłach. Ponadto zaimplementowano i sprawdzono blisko 100 zmian.

Audyt wymagał pełnego przeglądu sieci, zaczynając od przełączników warstwy 2 i podążając za infrastrukturą sieciową w całym obiekcie. Sprawdził przełączniki, sieć szkieletową i połączenia firewall z działem IT. Każde podłączenie PLC do sieci zostało zweryfikowane, a tysiące kabli użytych do wdrożenia zostały sprawdzone pod kątem uszkodzeń i dokładnie zmapowane.

"Wykonanie audytu zajęło nam osiem dni. Gdybyśmy musieli to zrobić ręcznie, zajęłoby to miesiące, a nawet wtedy nie bylibyśmy w stu procentach pewni, że modernizacja została zakończona. Przemysłowy HiVision pozwolił nam zarządzać całym procesem za pomocą kilku kliknięć", powiedział Khan.

Oprogramowanie do zarządzania siecią dla zdalnego dostępu i monitorowania

Bashar Habib, szef infrastruktury informatycznej Qatalum, może uzyskać natychmiastową aktualizację statusu sieci przy użyciu graficznego interfejsu Industrial HiVision. Zdjęcie dzięki uprzejmości Qatalum.

Możliwości zdalnego monitorowania Industrial HiVision były bardzo atrakcyjne dla Bashira Habiba, szefa infrastruktury IT w Qatalum. Z siedemnastoma oddzielnymi jednostkami w zakładzie, firma często napotyka na błędy związane z uciskaniem się kabli i transmisją, takie jak błędy cyklicznej kontroli redundancji (CRC). Wiele z tych problemów trudno wykryć bez pomocy systemu monitorowania.

Habib mówi: Scentralizowany system zarządzania siecią przemysłową jest ważnym elementem w ogólnej eksploatacji zakładu, który pozwala firmie Qatalum konsekwentnie realizować cele produkcyjne.”

W skali Qatalum tylko zautomatyzowane zarządzanie komponentami za pomocą NMS miało sens. Osiągnięte korzyści dotyczą jednak również mniejszych projektów.

Rozwiązania NMS generalnie zapewniają szybki zwrot kosztów pod względem produktywności inżynierów. Uwzględniając korzyści wynikające z poprawy niezawodności, audytu i monitorowania, warto rozważyć je, gdy sieć Ethernet rozwija się z ad hoc do infrastruktury.

Czy Twoja działalność korzysta z oprogramowania do zarządzania siecią? Jeśli tak, jakie są największe korzyści lub wyzwania. Daj nam znać!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej. No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może po

Jak wybrać odpowiedni kabel VFD?

Peter Cox W części 1 mojego wpisu na temat żywotności kabla i silnika VFD wyjaśniłem, w jaki sposób użycie kabla THHN lub innego niespecjalistycznego kabla do połączenia VFD z silnikami prowadzi do przedwczesnej awarii silnika i szumu elektronicznego, który sieje spustoszenie w czujnikach procesowych i obniża bezpieczeństwo na hali produkcyjnej. Specyfikacja wyspecjalizowanego kabla VFD może pomóc w uniknięciu tych problemów, ale niestety nie ma żadnych standardów dla funkcji i konstrukcji kabla VFD, więc na pewno weryfikacja pozostaje w interesie kupującego. Tutaj, w części 2, omówimy, czego szukać w kablu VFD, abyś mógł podjąć bardziej świadomą decyzję. Unikaj awarii i nie tylko - lista kontrolna W wielu zakładach niemal „spodziewano się” częstych wyłączeń napędów i/lub awarii silnika podłączonego do VFD co kilka lat, szczególnie w wyniku uszkodzenia łożyska lub izolacji. Jeśli tak się dzieje, specyfikacja dobrze zaprojektowanego kabla VFD może wyeliminować awarie i znacznie