Przejdź do głównej zawartości

Redundancja sieci dla komunikacji dzisiejszych podstacji

Tim Wallaert

Czy kiedykolwiek podałeś tylko jeden numer telefonu, pod którym będzie się można z Tobą skontaktować, komuś, kto koniecznie będzie musiał się z Tobą skontaktować w nagłym przypadku? Prawdopodobnie nie. Gdy absolutnie krytyczne znaczenie ma to, żeby wiadomość do Ciebie dotarła, na wszelki wypadek zostawiasz drugi numer jako dodatkowe zabezpieczenie.


Twoja sieć przemysłowa nie jest inna. Aby uniknąć ryzyka i kosztów awarii systemu i przestojów, upewnij się, że komunikacja (i operacje) są ciągłe dzięki sieci rezerwowej lub redundantnej.

Więc gdzie powinieneś wdrożyć redundantną sieć? Gdyby koszt nie stanowił problemu, zrobiłbyś to wszędzie. Ale miejsce, w którym naprawdę ma to znaczenie, to takie, gdzie pojedynczy punkt awarii może zniszczyć całą komunikację. Liczbę pojedynczych punktów awarii można zminimalizować dzięki odpowiedniej segmentacji sieci.

Dzielenie dużych sieci na mniejsze grupy poprawia łatwość zarządzania, niezawodność i obsługę. Pomaga także uniknąć pojedynczej awarii w jednej podsieci, która obejmie cały system.


Ale nawet przy właściwej segmentacji nadal będziesz mieć kilka punktów awarii, które trudno jest ominąć. Na przykład zwykle może istnieć tylko jedno połączenie sieciowe między głównym urządzeniem sterującym a zdalną stacją.

Jeśli to połączenie zniknie, nie ma sposobu, aby się komunikować. W takich miejscach dodanie redundantnego schematu sieciowego ma sens, niezależnie od tego, czy technologia komunikacji to Ethernet WAN, Cellular 3G czy MPLS-PPP WAN.

Innym miejscem, w którym należy szukać wpływu pojedynczego punktu awarii, jest sytuacja, w której komunikacja jest używana do kontroli urządzeń zabezpieczających w podstacji w czasie rzeczywistym. Wraz z rosnącym zastosowaniem normy IEC 61850 w podstacji, skuteczna ochrona i kontrola sprzętu zostałaby utracona, gdyby jedno z łączy Ethernet przestało działać.

W takich przypadkach potrzebne byłyby formy redundancji o zerowej utracie pakietów, takie jak PRP i HSR. Ale trochę wyprzedzam samego siebie. Przyjrzyjmy się trzem najbardziej użytecznym schematom redundancji wraz z ich zaletami i wadami.

Protokoły redundancji: plusy i minusy
Chociaż przez lata opracowywano liczne programy redundancji, trzy z nich są szczególnie przydatne w przypadku redundancji urządzenia nadrzędnego do podstacji. Są to:
·   Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP)
·   Redundancja komórkowa (Cellular Redundancy)
·   Protokół równoległej redundancji (Parallel Redundancy Protocol - PRP)

Podsumowanie opcji redundantnej sieci komunikacyjnej

Protokół Rapid Spanning Tree: wykrywanie przerw w sieci i ponowne umożliwianie działania połączeń
RSTP używa pierścienia fizycznego, ale dezaktywuje jedno łącze, aby uniemożliwić przekazywanie wiadomości i zapętlanie komunikatów. Jeśli sieć wykryje przerwę, dezaktywowany połączenie zostanie ponownie aktywowane, a Twoje wiadomości będą mogły przepływać przez sieć przy użyciu nowej ścieżki. Główną zaletą tej techniki jest to, że można jej używać w dowolnej topologii sieci.

Redundancja komórkowa: ratowanie utraconej sieci Ethernet
Kiedy nie jest możliwe lub praktyczne, aby dodać oddzielną fizyczną linię przewodową Ethernet, możesz użyć redundancji komórkowej, aby zapewnić sposób na podtrzymanie komunikacji. Łącze komórkowe pozostanie w trybie gotowości, do czasu, aż połączenie przez pierwotną linię przewodową Ethernet zostanie utracone. Wtedy Twoja komunikacja zostanie przeniesiona do łącza komórkowego.

Dane przepływają przez komórkową sieć redundantną, jeśli utracono połączenie z siecią przewodową.

Protokół równoległej redundancji: zerowa utrata pakietów
PRP wymaga dodania "skrzynki redundancji" lub w skrócie "skrzynki red". Gdy ruch trafia do niej, duplikuje ona pakiet wiadomości. Jeden pakiet jest wysyłany przez jedną sieć, a drugi jest wysyłany przez drugą. Skrzynka red na drugim końcu przekazuje pierwszą otrzymaną wiadomość do miejsca przeznaczenia i odrzuca duplikat, gdy nadejdzie.

W przypadku awarii sieci w jednym z połączeń, komunikat jest nadal wysyłany przez łącze, które wciąż działa. Oznacza to, że żadne pakiety nigdy nie zostaną utracone, nawet jeśli wystąpi awaria komunikacji w jednym z łączy. Żadne urządzenia na obu końcach nie doświadczą opóźnienia w odbiorze pakietów.

PRP jest szczególnie przydatny w komunikacji urządzenia nadrzędnego z podstacją.

Potrzeba redundancji dla Twojego zakładu
Skoro znasz już swoje opcje redundancji, czy wiesz, jakie jest zapotrzebowanie na nią Twojego własnego zakładu? Skorzystaj z naszego prostego, szybkiego narzędzia oceny umieszczonego poniżej. Nazywamy je „Kalkulatorem nieplanowanych przestojów" i może on pomóc Twojemu szefowi, zespołowi lub kierownictwu w przypadku inwestycji w redundancję.


Ostatecznie, niezależnie od wybranej technologii sieciowej, niezawodna i redundantna komunikacja sprawi, że Twoje niewielkie problemy pozostaną niewielkie i zapewni wysoką dostępność systemów.

Jakie są Twoje przemyślenia na temat redundancji i jej znaczenia dla projektowania podstacji? Co gwarantuje, że Twoja działalność będzie kontynuowana, jeśli wystąpi awaria systemu? Czekam na Wasze komentarze!

Komentarz edytora: Ten artykuł został napisany przez Tima Wallaerta, dyrektora Belden odpowiedzialnego za sektor energetyczny.

Powiązane linki:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak wybrać odpowiedni kabel VFD?

Peter Cox
W części 1 mojego wpisu na temat żywotności kabla i silnika VFD wyjaśniłem, w jaki sposób użycie kabla THHN lub innego niespecjalistycznego kabla do połączenia VFD z silnikami prowadzi do przedwczesnej awarii silnika i szumu elektronicznego, który sieje spustoszenie w czujnikach procesowych i obniża bezpieczeństwo na hali produkcyjnej. Specyfikacja wyspecjalizowanego kabla VFD może pomóc w uniknięciu tych problemów, ale niestety nie ma żadnych standardów dla funkcji i konstrukcji kabla VFD, więc na pewno weryfikacja pozostaje w interesie kupującego. Tutaj, w części 2, omówimy, czego szukać w kablu VFD, abyś mógł podjąć bardziej świadomą decyzję.
Unikaj awarii i nie tylko - lista kontrolna W wielu zakładach niemal „spodziewano się” częstych wyłączeń napędów i/lub awarii silnika podłączonego do VFD co kilka lat, szczególnie w wyniku uszkodzenia łożyska lub izolacji. Jeśli tak się dzieje, specyfikacja dobrze zaprojektowanego kabla VFD może wyeliminować awarie i znacznie wydłużyć c…

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil
Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy.

Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link. Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść.
Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zbyt późno rozpoznają wyso…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…