Przejdź do głównej zawartości

4 duże trendy, które mają wpływ na automatykę przemysłową i co z nimi zrobić, część 1 z 2

Brian Oulton

Każde dziesięciolecie ma swoje duże trendy w produkcji i podkręcane problemy związane z IT. Pamiętasz Y2K? Obecnie istnieje kilka tematów, które były przedmiotem licznych artykułów w produkcyjnych publikacjach branżowych. Obejmują one:
·   Internet przedmiotów (IoT)
·   Big Data
·   Cloud Computing
·   Industry 4.0.


Wszystkie te trendy obejmują wiele urządzeń połączonych w sieć i wiele dostępnych danych do robienia różnych rzeczy. Obejmują one również podejmowanie decyzji, czy dane są przechowywane i czy zastosowania są dostępne z komputera obok lub z serwera znajdującego się w innym miejscu.
Dobra wiadomość jest taka: technologie wspierające, kryjące się za wszystkimi modnymi hasłami są już dostępne. Czy to tylko pusty „hype”, ważne zagrożenie czy szansa? (odpowiedź brzmi tak). W tym artykule omówię każdy z tych tematów, jeden po drugim, koncentrując się na tym, co musisz wiedzieć, aby uporządkować rzeczywistość i reagować na każdy z nich.

1. Połączone urządzenia przemysłowe, zwane także Internetem rzeczy (IoT)
IoT dotyczy wielu urządzeń przemysłowych połączonych w sieć. Na przykład, spotkałem zakłady motoryzacyjne z 8000 urządzeń w jednej sieci i zakłady produktów konsumpcyjnych z 12 000.
Korzyści z połączenia tych urządzeń w sieć to:
·   Zarządzanie wszystkim z dowolnego miejsca.
·   Zmniejszenie złożoności i kosztów sprzętu za pomocą jednej technologii sieciowej.
·   Przenoszenie kontroli i informacji wedle uznania.
·   Wszystko to łatwe do rozwinięcia.

Wyzwanie IoT
Wyzwanie polega na poznaniu nowej technologii i zrozumieniu, jak starannie zaprojektować systemy, które przyćmiewają nawet największe sieci fieldbus.
W miarę rozwoju koncepcji IoT, dostawcy i grupy ds. standardów zajmą się trudnymi zagadnieniami. Technologia będzie ewoluować, aby dostosować się do wzrostu - więcej bezprzewodowych urządzeń zostanie dodanych, wszystko będzie bardziej bezpieczne, będą zarządzane wyższe poziomy ruchu sieciowego i zostanie utworzonych więcej adresów IP.
Gdy wszystko zostanie już powiedziane i zrobione, będziesz mógł kontynuować pracę tak, jak poprzednio, z kilkoma dodatkowymi zerami w liczbie urządzeń w sieci.


Szansa IoT
Ostatecznie jednak to Ty decydujesz, w jaki sposób Twoja firma może działać inaczej, gdy praktycznie wszystko może być w Twojej sieci.

2. Nowy Dziki Zachód IT Produkcyjnego: Big Data
W Big Data chodzi o duże ilości informacji do wykorzystania. Dziesięć lat temu producenci uznali, że mogą i powinni przechowywać dane produkcyjne, a w odpowiedzi dodali przestrzeń pamięci w alarmująco szybkim tempie.

Wyzwanie Big Data
Teraz, gdy wszystkie te dane są pod ręką, więcej niż jeden producent powiedział: "Zbieramy wszystko, ale tak naprawdę nie używamy tego; i nie jesteśmy pewni, co powinniśmy zrobić z tym wszystkim."

Ten trend utrzymuje się do dziś, ale z oprogramowaniem, które wie, jak analizować i pomóc w korzystaniu z tych danych. Niektóre z najlepszych technologii pochodzą z wyszukiwarek internetowych i firm internetowych, takich jak Google i Amazon, które mierzą, interpretują i rejestrują każdy ruch dokonywany przez ich użytkowników. Dostawcy będą nadal zwiększać transport i przechowywanie danych oraz będą nadal tworzyć oprogramowanie, które pomoże w korzystaniu z tych danych.


Szansa Big Data
Twoja decyzja polega na połączeniu informacji "złotej" w Twoich rękach z wyzwaniami biznesowymi Twojej firmy, aby zobaczyć nowe możliwości uzyskania korzyści, wglądu, szybkości i przewagi konkurencyjnej.

3. Chmura obliczeniowa (Cloud Computing)
Cloud Computing polega na przechowywaniu informacji i mocy obliczeniowej w innym miejscu niż komputer obok Ciebie. Obecnie większość osób postrzega chmurę obliczeniową jako okazję do uzyskania większej mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej, jednocześnie zmniejszając całkowity koszt utrzymania i zarządzania sprzętem i oprogramowaniem IT. Widzą także nowe sposoby współpracy z innymi.

Podczas gdy „obliczeniowy” aspekt chmury obliczeniowej ma jeszcze długą drogę do pokonania, by stać się naprawdę opłacalnym dla przestrzeni przemysłowych, przechowywanie osiąga silną pozycję jako łatwy sposób na tworzenie kopii zapasowych i dzielenie się danymi.

Wyzwanie Cloud Computing
Podobnie jak IoT i Big Data, dostawcy będą również zajmować się problemami technologicznymi. Twoim zadaniem jest oszacowanie korzyści i zagrożeń związanych z posiadaniem krytycznych danych i zabezpieczenie ich, gdy są one zlokalizowane i zarządzane przez kogoś innego, gdzieś indziej.

W świecie przemysłowym definiujemy "czas rzeczywisty" i "krytyczny dla misji" inaczej niż grupy IT, więc nasz poziom komfortu w związku z tym, co i jak chmura jest w stanie dla nas wypracować, może się drastycznie różnić. Kontynuuj ten trend ostrożnie.

Szansa Cloud Computing
Kiedy jednak jesteś zadowolony, możesz określić, w jaki sposób Twoja firma ma szansę na odniesienie korzyści dzięki nieograniczonej mocy obliczeniowej, pamięci masowej i, w końcu, nowym drogom współpracy.

4. Industry 4.0
Industry 4.0/Manufacturing 4.0, który powstał w Niemczech, polega na strategicznym wykorzystaniu inteligentnych urządzeń. Jako wzorzec odniesienia rozważ to:
- W latach 90. dostępne było fotograficzne oko, które przechowywało ponad 30 informacji w sieci DeviceNet.
- Mniej więcej w tym samym czasie napędy o zmiennej częstotliwości (VFD) i rozruszniki silników zostały zastąpione tylko kilkoma sygnałami analogowymi i cyfrowymi, dzięki czemu można było dzielić się setkami informacji w sieci.
Chodzi o to, że technologia stojąca za Industry 4.0 nie jest nowa.

The Industry 4.0 - szansa i wyzwanie
Nowa szansa w przypadku Industry 4.0 to wykorzystanie bogactwa informacji dostępnych w inteligentnych urządzeniach sieciowych, aby zrewolucjonizować procesy przemysłowe.
Wyzwanie polega na tym, aby myśleć ambitnie i wprowadzać niezbędne zmiany w swojej organizacji, w celu wykorzystania dostępnych obecnie informacji, aby w przyszłości odnieść sukces.

Gotowy, aby skorzystać?
Biorąc pod uwagę, że technologie wspierające stojące za wszystkimi futurystycznymi koncepcjami branżowymi są dzisiaj dostępne, pojawia się pytanie: Czy jesteś gotowy, aby z nich skorzystać?
W części 2 tej serii omówię kroki, które należy podjąć, aby skorzystać z tych 4 dużych trendów. Przedstawię także kilka pomysłów, w jaki sposób te trendy mogą być wykorzystywane przez organizacje myślące przyszłościowo.

Co myślisz o Big Data lub Internet of Things? Czy Twoja organizacja bada, jak z nich korzystać, aby uzyskać przewagę nad konkurencją? Czekam z niecierpliwością na Twoje przemyślenia!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

TSN: Wielki krok naprzód w ewolucji Ethernetu ... i tu już dziś

Dr Oliver Kleineberg
Ethernet od prawie trzydziestu lat służy operatorom sieci i podczas gdy na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, to najbardziej „rewolucyjny” skok ewolucyjny pojawia się dokładnie w tej chwili. Nowe ulepszenie technologii nosi nazwę "Time-Sensitive Networking (TSN)". Mimo że jego potężne funkcje zwiększające wartość są nadal sprawdzane (bardzo skutecznie!) w sieciach testowych i demonstracyjnych, operatorzy sieci w rzeczywistości mogą zacząć korzystać z tej technologii od razu.

Lubię myśleć o TSN jako "Ethernet Plus", ponieważ jest to nie tyle "nowy" protokół, co wzmocnienie Ethernetu. TSN stoi na barkach czegoś bardzo skutecznego i udanego, a czyni go jeszcze lepszym.
Połącz odmienne sieci w jedno - z gwarancjami dostawy i pełną interoperacyjnością Kluczową wartością - którą dodaje TSN do zastosowań przemysłowych, jest zdolność do ujednolicania sieci, które były z konieczności oddzielne w przeszłości, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć…