Przejdź do głównej zawartości

4 duże trendy, które mają wpływ na automatykę przemysłową i co z nimi zrobić, część 2 z 2

Brian Oulton

W części 1 tej serii opisałem 4 duże trendy wpływające na produkcję i wskazałem wyzwania i możliwości związane z każdym z nich, na wysokim poziomie. 4 duże trendy to Internet Rzeczy (IoT), Big Data, Cloud Computing i Industry 4.0.

Technologie związane z tymi trendami są dostępne już dziś. Jak dobra czarownica mówi Dorothy w Czarnoksiężniku z krainy Oz: "Zawsze miałaś możliwość, by wrócić do Kansas" ... lub, w naszym przypadku, w pełni wykorzystać możliwości, jakie wspierają te trendy. Jednak zamiast stukać piętami o siebie, istnieje szereg kroków, które należy wykonać, aby zrealizować korzyści biznesowe. W tym artykule opiszę te kroki,a także przedstawię kilka pomysłów, w jaki sposób 4 duże trendy mogą zostać wykorzystane przez organizacje myślące przyszłościowo.

Krok 1 - Przejście z infrastruktury Ad Hoc do Przemysłowego Ethernetu
Pierwszą rzeczą do zrobienia jest upewnienie się, że Twoja sieć jest dobrze zaprojektowana i że pozwala na skalowalność, w sposób łatwy i niezawodny. Jeśli jesteś jak większość, przenosisz się do Ethernetu przemysłowego i z dala od fieldbus. Zauważyłeś, że Ethernet jest duży, szybki i całkiem wybaczający.


Istnieje jednak szansa, że ​​Twoja sieć wzrosła ad-hoc, ale po prostu działa. Wraz z rozwojem Twojej sieci będziesz musiał ewoluować do projektu, który obejmuje segmentację, bezpieczeństwo i redundancję we właściwych miejscach, a także łatwe zarządzanie i rozbudowę sieci.

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zerknij do mojego artykułu w Automationworld „Here’s Your Sign … That It May be Time to Turn Your Ad Hoc Network Into a Real Infrastructure”. Ponadto, zasoby Belden do pomocy w tym zakresie są wymienione na końcu tego artykułu.

Krok 2 - Oczekuj oszczędności i wykorzystaj je, aby uzasadnić projekty "Big Idea"
Nie musisz ciężko pracować, aby znaleźć duże oszczędności dzięki dobrze zaprojektowanej infrastrukturze Przemysłowego Ethernetu. Szybko będziesz w stanie zrealizować oszczędności dzięki:
·   Mniejszej liczbie części zamiennych
·   Mniejszej liczbie szkoleń
·   Mniejszej ilości wsparcia

Nie zapomnij jednak o dodatkowych oszczędnościach wynikających z takich aspektów, jak:
·   Mniej papieru
·   Dokładniejsza praca
·   Bardziej aktualna reakcja
·   Inne wydajności biznesowe i procesowe

Łącznie oszczędności, ulepszenia wydajności i robienie tego, co robisz, tylko lepiej i szybciej, powinno uzasadniać projekty związane z 4 dużymi trendami.


Krok 3 - Wymyśl "Wielkie pomysły", które mogą radykalnie poprawić Twoją działalność
Aby to zrobić, musisz myśleć o czymś więcej niż o oszczędnościach, Twoim dziale lub stanowisku.
Jeśli Twoja firma może mieć najlepszą inteligencję, w mgnieniu oka, z dowolnego miejsca na świecie, z możliwością precyzyjnej zmiany tego, co robisz lub jak robisz, co byś zrobił?
Weź wszystko to, o czym teraz myślisz, i pomyśl o czym znacznie większym. Jeśli nie jesteś tego typu myślicielem, złap kilku ludzi, którzy są, wyciągnij ich z obecnego „pudełka” i każ im myśleć o rzeczach wielkich.

Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci zacząć ...

Burza mózgów: Internet rzeczy
IoT dotyczy wielu urządzeń przemysłowych połączonych w sieć, umożliwiając szybsze uzyskiwanie lepszych informacji. Nie chodzi tu o posiadanie informacji z czujników i siłowników w czasie rzeczywistym - to standard w przemyśle od około 20 lat.

Chodzi o posiadanie informacji z różnych źródeł, z których niektóre są w fabryce, a niektóre są poza nią, dostępne na wyciągnięcie ręki.

Na przykład załóżmy, że masz problemy z komputerem. Wyobraź sobie, że możesz rozwiązać problem, korzystając z danych nie tylko z czujników, urządzeń uruchamiających, sterowników PLC itp., a także z rysunków, filmów wideo i tekstu pomocy. Teraz dodaj informacje z ulepszeń i aktualizacji z Internetu, a także połączenia głosowe i wideo z firmą produkującą maszyny i inne zdalne zasobami.

Jakie inne problemy można rozwiązać szybciej dzięki możliwości szybkiego zebrania szerokiej gamy informacji?

Burza mózgów: Big Data
Podobnie jak wielu producentów, już zbierasz dużo danych, ale trudno Ci je zrozumieć. Prawdopodobnie trudno jest na nich działać lub określić, w jaki sposób wiążą się z wyzwaniami biznesowymi. Teraz wyobraź sobie, że możesz mieć dowolne informacje na wyciągnięcie ręki (wsparte przez niesamowitą technologię analityczną). Co byś z tym zrobił?

Na przykład, czy można je wykorzystać do zapewnienia klientom produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb, w oparciu o trendy rynkowe i dane dotyczące sprzedaży/popytu? A może, gdybyś mógł dzielić się trendami i innymi danymi w czasie rzeczywistym, bezpośrednio z klientami, pozwolić im decydować, co chcą mieć zrobione, a następnie zrobić to i dostarczyć naprawdę szybko?
Co się stanie, jeśli będzie można zastosować algorytmy do dużych danych, które pozwolą na uregulowanie produkcji? Jakie korzyści dałoby Ci to?

Big data mogą być wykorzystane do przyspieszenia biznesu poprzez szybkie dopasowanie produkcji do popytu. O czym marzysz, abyś był w stanie robić w tej dziedzinie?

Burza mózgów: przetwarzanie/przechowywanie w chmurze
Cloud Storage to przechowywanie danych w innym miejscu niż komputer obok Ciebie. Jeśli przechowywane są poza siedzibą, możesz uzyskać dostęp do danych z dowolnego miejsca w dowolnym czasie. Dostęp ten może być przekonujący, ponieważ umożliwia przechowywanie danych, tworzenie kopii zapasowych, bezpieczeństwo itd. W rękach osób o specjalistycznej wiedzy pozwala skupić się na podstawowych kompetencjach produkcyjnych.

Jak już wspomniałem w części 1, dla producentów ma to zastosowanie do przechowywania informacji, takich jak rysunki i informacje o maszynie lub procesie. Podczas gdy przetwarzanie w chmurze jest również możliwe, kontrola w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem chmury w tym czasie stanowi poważne zagrożenie dla wielu zastosowań przemysłowych. Zachowaj ostrożność w tej dziedzinie i upewnij się, że rozwiązano wszystkie problemy związane z wydajnością, dostępnością i bezpieczeństwem.

Teraz, kiedy informacje są dostępne w dowolnym miejscu i czasie, jakie korzyści możesz z tego wyciągnąć? Czy umożliwia to bliższą współpracę między różnymi obiektami? Czy może połączyć Cię bliżej ze swoimi klientami?

Burza mózgów: Industry 4.0
Ideą Industry 4.0 jest rzucenie wyzwania Twojej organizacji, aby działała inaczej i wprowadzała innowacje, biorąc pod uwagę nowe dostępne technologie.

Na przykład, czy Twoja produkcja może być wykonana przy użyciu odnawialnych źródeł energii, czy też można zmniejszyć zapotrzebowanie na moc? Czy możesz pracować na znacznie mniejszej powierzchni lub znacznie poprawić szybkość lub przepustowość dla istniejącej powierzchni? Czy Twoja produkcja może być wykonywana w taki sposób, by precyzyjnie zmieniać wydajność.

W jaki sposób dzisiejsza technologia może radykalnie ulepszyć Twój biznes?
Podczas gdy niektóre z opisanych przeze mnie technologii mogą zwiększać złożoność i koszty, wszystkie one mają potencjał, by działać dokładnie na odwrót, jeśli są stosowane do rzeczywistych wyzwań biznesowych. Co więcej, możesz mieć pewność, że pierwszy krok w kierunku poprawy infrastruktury sieciowej przyniesie zwrot i pozwoli Ci wykorzystać 4 duże trendy.

Następnie, wpadnij na wielkie pomysły i zacznij planować projekty. Powiąż inwestycje z konkretnymi celami, które spowodują znaczne oszczędności, a następnie uzyskaj zgodę na projekt.

Teraz kieruj się śmiało naprzód, aby zrealizować niesamowite ulepszenia i zmienić sposób, w jaki działa Twoja firma!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Zasoby Belden do pomocy w zakresie najnowszych trendów przemysłowych:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak wybrać odpowiedni kabel VFD?

Peter Cox
W części 1 mojego wpisu na temat żywotności kabla i silnika VFD wyjaśniłem, w jaki sposób użycie kabla THHN lub innego niespecjalistycznego kabla do połączenia VFD z silnikami prowadzi do przedwczesnej awarii silnika i szumu elektronicznego, który sieje spustoszenie w czujnikach procesowych i obniża bezpieczeństwo na hali produkcyjnej. Specyfikacja wyspecjalizowanego kabla VFD może pomóc w uniknięciu tych problemów, ale niestety nie ma żadnych standardów dla funkcji i konstrukcji kabla VFD, więc na pewno weryfikacja pozostaje w interesie kupującego. Tutaj, w części 2, omówimy, czego szukać w kablu VFD, abyś mógł podjąć bardziej świadomą decyzję.
Unikaj awarii i nie tylko - lista kontrolna W wielu zakładach niemal „spodziewano się” częstych wyłączeń napędów i/lub awarii silnika podłączonego do VFD co kilka lat, szczególnie w wyniku uszkodzenia łożyska lub izolacji. Jeśli tak się dzieje, specyfikacja dobrze zaprojektowanego kabla VFD może wyeliminować awarie i znacznie wydłużyć c…

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil
Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy.

Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link. Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść.
Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zbyt późno rozpoznają wyso…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…