Przejdź do głównej zawartości

Zestawy kabli wash-down zwiększają niezawodność systemów automatyki załadowanych czujnikami

Tim Senkbeil

W ciągu ostatnich kilku lat wiele przedsiębiorstw przemysłowych – zajmujących się np. przemysłem spożywczym, ropą naftową i gazem, energią, produkcją, farmacją, kosmetykami i innymi - skupiło się na poprawie swojej sytuacji finansowej poprzez inwestowanie w zautomatyzowane systemy załadowane czujnikami, które maksymalizują produktywność i usprawnienie produkcji.
Umieszczając łączność w swoim sprzęcie przemysłowym, menedżerowie są w stanie monitorować wydajność systemu i upewnić się, że ich zakład konsekwentnie działa na wysokim poziomie.


Ponieważ te połączone systemy stają się coraz ważniejsze dla sukcesu firmy, potrzeba zapobiegania awariom sprzętu i nieplanowanym przestojom staje się jeszcze ważniejsza niż zwykle. Jeśli zestaw kabli zawodzi w warunkach przemysłowych, straty mogą szybko spowodować znaczne pogorszenie ogólnej rentowności.

Koszty napraw i robocizny, a także koszty utraty produktywności i zużytych materiałów, mogą wygenerować nawet 15-20-krotność kosztu samego komponentu. W niektórych branżach jednorazowa godzina nieplanowanych przestojów może kosztować od 20 000 USD do 30 000 USD.
Z tysiącami dolarów, a także fizycznym dobrym samopoczuciem pracowników i sprzętu będącymi w zagrożeniu, firmy w branży przemysłowej muszą zadbać o to, aby zestawy kabli używane w celu umożliwienia działania połączonych i zautomatyzowanych systemów mogły wytrzymać ekstremalne, niebezpieczne warunki, na jakie są narażone.


Wyzwania związane z utrzymaniem niezawodności połączonego systemu w środowiskach przemysłowych
W wielu konfiguracjach przemysłowych zestawy przewodów i kable używane do łączenia czujników i maszyn są poddawane wielu różnym, trudnym warunkom, które mogą je osłabić lub zniszczyć. 

Może to obejmować:
·    Stres fizyczny wywołany przez wibracje, kontakt z ludźmi, maszynami, bakteriami, żywnością i mikroorganizmami, a nawet wysokociśnieniowymi oczyszczarkami wody.
·    Stres chemiczny z powodu materiałów żrących używanych do czyszczenia i dezynfekcji wielu obiektów.
·    Niezwykle wysokie lub niskie temperatury, które mogą osłabiać kable i złącza, powodując ich pękanie lub ubytki w pokryciach ochronnych.

Warunki te stanowią szereg istotnych wyzwań i zagrożeń dla wielu przedsiębiorstw. Po pierwsze, zużycie złącz i kabli może prowadzić do dramatycznego wzrostu kosztów konserwacji. Wiele firm musi wymieniać swoje komponenty nawet co trzy miesiące.

Systemy te są często również połączone na stałe - jest to kosztowny proces, który wymaga pracy wyspecjalizowanego elektryka i może zająć kilka godzin.

Jeszcze większym wyzwaniem niż wzrost kosztów naprawy jest znaczące ryzyko nieplanowanych przestojów. Nawet przy regularnej konserwacji tradycyjne systemy przewodowe w środowisku przemysłowym nadal wiążą się z dużym ryzykiem niespodziewanego niepowodzenia. Jeśli wyspecjalizowany elektryk nie jest dostępny, sytuacje te mogą trwać kilka godzin, jeśli nie dni - i często w najgorszym możliwym momencie, np. na najwyższym poziomie produkcji. Wydajność i straty materialne spowodowane tym przestojem mogą prowadzić do jeszcze wyższych kosztów niż planowane przestoje.

Myślę, że w najbardziej istotny sposób to niepowodzenia zestawu przewodów mogą stanowić ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa. W miarę zużywania się kabli wzrasta ryzyko pożaru - a wiele kabli nie ma właściwości ognioodpornych, których potrzebują, aby zminimalizować uszkodzenia, co oznacza, że ​​pożar może spowodować ogromne szkody zanim zostanie ugaszony.


Ochrona Twoich połączonych systemów
Aby zapobiec ryzyku awarii złączy i kabli w środowiskach przemysłowych, wiele firm decyduje się na zestawy kabli wash-down, które mogą być skuteczną alternatywą dla typowych zestawów kabli przewodowych.

Te zestawy przewodów są zaprojektowane specjalnie dla różnych ekstremalnych ustawień. Zostały one pierwotnie stworzone dla branż, które wymagają regularnego czyszczenia o wysokiej intensywności - powszechnie określane jako "spłukiwanie (ang. wash-down)" lub "strefy rozbryzgowe (ang. splash zones)".

Możesz więc zapytać, w jaki sposób zestawy przewodów wash-down są ulepszeniem w stosunku do tradycyjnego systemu przewodowego?

Po pierwsze, zestawy kabli wash-down umożliwiają sprawniejszą instalację i wymianę zestawu przewodów. Technicy mogą szybko i łatwo podłączyć kable do gniazd na czujniku na jednym końcu systemu, a do szafy sterowniczej na drugim, co umożliwia wymianę lub instalację uszkodzonych lub przestarzałych zestawów kabli w zaledwie 15 lub 20 minut - wszystko bez pomocy specjalisty elektryka.

Zestaw zainstalowanych kabli wash-down

Zestawy kabli wash-down są również zaprojektowane i zbudowane, aby wytrzymać wszystkie trudne warunki panujące w środowisku przemysłowym, od ekstremalnych temperatur, wstrząsów, wibracji i ciśnienia - aż po szeroką gamę żrących środków czyszczących. Znacznie zmniejsza to ryzyko nieplanowanych przestojów i obniża koszty konserwacji związane z koniecznością ciągłej wymiany przestarzałych lub uszkodzonych kabli.

W tym samym czasie szybki i łatwy proces usuwania i instalowania zestawów kabli wash-down umożliwia firmom wydajną konserwację zapobiegawczą i wymianę.

Znalezienie odpowiedniego złącza wash-down
Nie wszystkie złącza wash-down są jednakowe. Oto kluczowe cechy zestawów kabli, które zapewniają najlepszą wydajność i wartość:
·    Certyfikat ECOLAB - który zapewnia, że ​​złącza mogą wytrzymać szeroki zakres żrących chemikaliów używanych podczas czyszczenia i innych procesów przemysłowych.
·    Zatwierdzenie UL - co świadczy o tym, że zestawy przewodów są odpowiednie dla temperatur w zakresie od -40°C do ponad 105°C - i mogą chronić przed ogniem i rozprzestrzenianiem się pożarów.
·    Testy fabryczne przed instalacją - które znacznie zmniejszają problemy podczas instalacji, przyspieszają czas działania systemów i pomagają zapewnić, że produkt będzie konsekwentnie działał zgodnie z oczekiwaniami.

Tradycyjne, stałe okablowanie

W dzisiejszym świecie nieplanowane przestoje mogą być katastrofalne dla wielu firm - a zapewnienie niezawodności zestawów przewodów i kabli w zautomatyzowanych systemach musi być najwyższym priorytetem dla kierowników zakładów. A jeśli chodzi o wydajność i łatwość użytkowania, zestawy wash-down są znaczącym ulepszeniem w stosunku do tradycyjnych systemów przewodowych.

W jaki sposób zapewniasz niezawodność zestawów kabli i komponentów okablowania używanych w połączonych automatycznych systemach? Bardzo chcielibyśmy o tym usłyszeć.

Komentarz edytora: Podziękowania dla Tima Senkbeila, Product Managera marki Belden - Lumberg Automation, za jego wkład w ten artykuł.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

TSN: Wielki krok naprzód w ewolucji Ethernetu ... i tu już dziś

Dr Oliver Kleineberg
Ethernet od prawie trzydziestu lat służy operatorom sieci i podczas gdy na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, to najbardziej „rewolucyjny” skok ewolucyjny pojawia się dokładnie w tej chwili. Nowe ulepszenie technologii nosi nazwę "Time-Sensitive Networking (TSN)". Mimo że jego potężne funkcje zwiększające wartość są nadal sprawdzane (bardzo skutecznie!) w sieciach testowych i demonstracyjnych, operatorzy sieci w rzeczywistości mogą zacząć korzystać z tej technologii od razu.

Lubię myśleć o TSN jako "Ethernet Plus", ponieważ jest to nie tyle "nowy" protokół, co wzmocnienie Ethernetu. TSN stoi na barkach czegoś bardzo skutecznego i udanego, a czyni go jeszcze lepszym.
Połącz odmienne sieci w jedno - z gwarancjami dostawy i pełną interoperacyjnością Kluczową wartością - którą dodaje TSN do zastosowań przemysłowych, jest zdolność do ujednolicania sieci, które były z konieczności oddzielne w przeszłości, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć…