Przejdź do głównej zawartości

Zestawy kabli wash-down zwiększają niezawodność systemów automatyki załadowanych czujnikami

Tim Senkbeil

W ciągu ostatnich kilku lat wiele przedsiębiorstw przemysłowych – zajmujących się np. przemysłem spożywczym, ropą naftową i gazem, energią, produkcją, farmacją, kosmetykami i innymi - skupiło się na poprawie swojej sytuacji finansowej poprzez inwestowanie w zautomatyzowane systemy załadowane czujnikami, które maksymalizują produktywność i usprawnienie produkcji.
Umieszczając łączność w swoim sprzęcie przemysłowym, menedżerowie są w stanie monitorować wydajność systemu i upewnić się, że ich zakład konsekwentnie działa na wysokim poziomie.


Ponieważ te połączone systemy stają się coraz ważniejsze dla sukcesu firmy, potrzeba zapobiegania awariom sprzętu i nieplanowanym przestojom staje się jeszcze ważniejsza niż zwykle. Jeśli zestaw kabli zawodzi w warunkach przemysłowych, straty mogą szybko spowodować znaczne pogorszenie ogólnej rentowności.

Koszty napraw i robocizny, a także koszty utraty produktywności i zużytych materiałów, mogą wygenerować nawet 15-20-krotność kosztu samego komponentu. W niektórych branżach jednorazowa godzina nieplanowanych przestojów może kosztować od 20 000 USD do 30 000 USD.
Z tysiącami dolarów, a także fizycznym dobrym samopoczuciem pracowników i sprzętu będącymi w zagrożeniu, firmy w branży przemysłowej muszą zadbać o to, aby zestawy kabli używane w celu umożliwienia działania połączonych i zautomatyzowanych systemów mogły wytrzymać ekstremalne, niebezpieczne warunki, na jakie są narażone.


Wyzwania związane z utrzymaniem niezawodności połączonego systemu w środowiskach przemysłowych
W wielu konfiguracjach przemysłowych zestawy przewodów i kable używane do łączenia czujników i maszyn są poddawane wielu różnym, trudnym warunkom, które mogą je osłabić lub zniszczyć. 

Może to obejmować:
·    Stres fizyczny wywołany przez wibracje, kontakt z ludźmi, maszynami, bakteriami, żywnością i mikroorganizmami, a nawet wysokociśnieniowymi oczyszczarkami wody.
·    Stres chemiczny z powodu materiałów żrących używanych do czyszczenia i dezynfekcji wielu obiektów.
·    Niezwykle wysokie lub niskie temperatury, które mogą osłabiać kable i złącza, powodując ich pękanie lub ubytki w pokryciach ochronnych.

Warunki te stanowią szereg istotnych wyzwań i zagrożeń dla wielu przedsiębiorstw. Po pierwsze, zużycie złącz i kabli może prowadzić do dramatycznego wzrostu kosztów konserwacji. Wiele firm musi wymieniać swoje komponenty nawet co trzy miesiące.

Systemy te są często również połączone na stałe - jest to kosztowny proces, który wymaga pracy wyspecjalizowanego elektryka i może zająć kilka godzin.

Jeszcze większym wyzwaniem niż wzrost kosztów naprawy jest znaczące ryzyko nieplanowanych przestojów. Nawet przy regularnej konserwacji tradycyjne systemy przewodowe w środowisku przemysłowym nadal wiążą się z dużym ryzykiem niespodziewanego niepowodzenia. Jeśli wyspecjalizowany elektryk nie jest dostępny, sytuacje te mogą trwać kilka godzin, jeśli nie dni - i często w najgorszym możliwym momencie, np. na najwyższym poziomie produkcji. Wydajność i straty materialne spowodowane tym przestojem mogą prowadzić do jeszcze wyższych kosztów niż planowane przestoje.

Myślę, że w najbardziej istotny sposób to niepowodzenia zestawu przewodów mogą stanowić ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa. W miarę zużywania się kabli wzrasta ryzyko pożaru - a wiele kabli nie ma właściwości ognioodpornych, których potrzebują, aby zminimalizować uszkodzenia, co oznacza, że ​​pożar może spowodować ogromne szkody zanim zostanie ugaszony.


Ochrona Twoich połączonych systemów
Aby zapobiec ryzyku awarii złączy i kabli w środowiskach przemysłowych, wiele firm decyduje się na zestawy kabli wash-down, które mogą być skuteczną alternatywą dla typowych zestawów kabli przewodowych.

Te zestawy przewodów są zaprojektowane specjalnie dla różnych ekstremalnych ustawień. Zostały one pierwotnie stworzone dla branż, które wymagają regularnego czyszczenia o wysokiej intensywności - powszechnie określane jako "spłukiwanie (ang. wash-down)" lub "strefy rozbryzgowe (ang. splash zones)".

Możesz więc zapytać, w jaki sposób zestawy przewodów wash-down są ulepszeniem w stosunku do tradycyjnego systemu przewodowego?

Po pierwsze, zestawy kabli wash-down umożliwiają sprawniejszą instalację i wymianę zestawu przewodów. Technicy mogą szybko i łatwo podłączyć kable do gniazd na czujniku na jednym końcu systemu, a do szafy sterowniczej na drugim, co umożliwia wymianę lub instalację uszkodzonych lub przestarzałych zestawów kabli w zaledwie 15 lub 20 minut - wszystko bez pomocy specjalisty elektryka.

Zestaw zainstalowanych kabli wash-down

Zestawy kabli wash-down są również zaprojektowane i zbudowane, aby wytrzymać wszystkie trudne warunki panujące w środowisku przemysłowym, od ekstremalnych temperatur, wstrząsów, wibracji i ciśnienia - aż po szeroką gamę żrących środków czyszczących. Znacznie zmniejsza to ryzyko nieplanowanych przestojów i obniża koszty konserwacji związane z koniecznością ciągłej wymiany przestarzałych lub uszkodzonych kabli.

W tym samym czasie szybki i łatwy proces usuwania i instalowania zestawów kabli wash-down umożliwia firmom wydajną konserwację zapobiegawczą i wymianę.

Znalezienie odpowiedniego złącza wash-down
Nie wszystkie złącza wash-down są jednakowe. Oto kluczowe cechy zestawów kabli, które zapewniają najlepszą wydajność i wartość:
·    Certyfikat ECOLAB - który zapewnia, że ​​złącza mogą wytrzymać szeroki zakres żrących chemikaliów używanych podczas czyszczenia i innych procesów przemysłowych.
·    Zatwierdzenie UL - co świadczy o tym, że zestawy przewodów są odpowiednie dla temperatur w zakresie od -40°C do ponad 105°C - i mogą chronić przed ogniem i rozprzestrzenianiem się pożarów.
·    Testy fabryczne przed instalacją - które znacznie zmniejszają problemy podczas instalacji, przyspieszają czas działania systemów i pomagają zapewnić, że produkt będzie konsekwentnie działał zgodnie z oczekiwaniami.

Tradycyjne, stałe okablowanie

W dzisiejszym świecie nieplanowane przestoje mogą być katastrofalne dla wielu firm - a zapewnienie niezawodności zestawów przewodów i kabli w zautomatyzowanych systemach musi być najwyższym priorytetem dla kierowników zakładów. A jeśli chodzi o wydajność i łatwość użytkowania, zestawy wash-down są znaczącym ulepszeniem w stosunku do tradycyjnych systemów przewodowych.

W jaki sposób zapewniasz niezawodność zestawów kabli i komponentów okablowania używanych w połączonych automatycznych systemach? Bardzo chcielibyśmy o tym usłyszeć.

Komentarz edytora: Podziękowania dla Tima Senkbeila, Product Managera marki Belden - Lumberg Automation, za jego wkład w ten artykuł.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł