Przejdź do głównej zawartości

Równoległe kable VFD podwyższają wydajność silników dużej mocy

Peter Cox

Napędy VFD, czyli Napędy Zmiennej Częstotliwości, są używane przez producentów, by sterować silnikami o zmiennych prędkościach, dopasowując w ten sposób prędkość sprzętu napędzanego silnikiem do wymagań obciążenia. Na przykład, aby operować długim systemem przenośnikowym produkcji - powiedzmy - piwa, do obracania koła napędowego i poruszania przenośnika taśmowego, wykorzystywany jest silnik.


W dzisiejszych czasach taki silnik byłby typowo podłączony do VFD w ten sposób, że jeśli silnik nie będzie musiał pracować z pełną szybkością, to będzie mógł działać na mniejszej prędkości. To zapewnia wiele korzyści, w tym dłuższe życie silnika, oszczędzanie energii, ulepszone sterowanie procesem i wyższą niezawodność.

Napędy VFD brzmią świetnie i takie też są, ale mają jedną wadę. Generują szum elektryczny, który emituje promieniowanie i może zakłócać działanie urządzeń elektrycznych, sieci systemowych, a nawet oprzyrządowania. W niektórych przypadkach może zakłócić całą produkcję, prowadząc do przestojów i problemów z kontrolą jakości.


Jest jednak prosty sposób, aby zmaksymalizować korzyści VFD bez zmniejszania wydajności pobliskich urządzeń i systemów. Ten sposób to zapewnienie, że kable łączące napęd z silnikiem są bardzo wydajne. Ponadto, jeśli silnik ma dużą moc (200 KM lub więcej), wtedy równoległe kable VFD oferują znaczną korzyść wydajnościową.

Przyjrzyjmy się, jak równoległe kable VFD poprawiają bezpieczeństwo i wydajność silników dużej mocy.

Wybierz wysoko wydajny kabel VFD zamiast kabla klasy konstrukcyjnej
Wyzwaniem przy zakupie kabli VFD jest fakt, iż nie ma do nich standardów. W związku z tym trudne może być odróżnienie kabla minimalnej klasy konstrukcyjnej sprzedawanego jako kabel VFD, od wysokowydajnego kabla VFD, który chroni silniki i zapewnia maksymalne korzyści z używania systemu VFD.

Pod spodem znajduje się krótki poradnik, jak odróżnić jeden kabel od drugiego:


Podsumowując, korzyści z wysokowydajnych kabli VFD obejmują:
·    Lepsze ekranowanie i większe uziemienie dla mniejszego szumu elektrycznego
·    Elastyczne, ocynowane skręcanie dla łatwiejszego montażu/wykonania, ściślejszego promienia gięcia

2. Sposób użycia równoległych kabli VFD dla silników dużej mocy
Jeśli zastosowanie dotyczy silników o mocy 200 koni mechanicznych (149 kW) lub więcej, przewody muszą rosnąć proporcjonalnie do mocy, aby zapewnić wymaganą obciążalność prądową. Obciążalność prądowa to maksymalna ilość prądu elektrycznego, który przewód może przenosić zanim dojdzie do przegrzania lub zgodna z ograniczeniami wymagań ustawowych.

Jeśli wiele mniejszych kabli jest połączonych równolegle zgodnie z normą NEC, uzyskuje się skuteczniejsze przewodzenie. Tak naprawde wysokowydajne, równoległe kable VFD z pełowymiarowym uziemieniem zapewniają skuteczniejsze przewodzenie i znacznie większy stopień uziemienia, nie tylko całkowity, ale także każdego kabla z osobna, w porównaniu z kablem VFD klasy konstrukcyjnej.

Tak więc wysokowydajne rozwiązanie z wieloma równoległymi kablami VFD ma następujące zalety:
·    Zmniejszone całkowite zużycie miedzi
·    Zainstalowane więcej miedzi z potencjałem masy, co prowadzi do zredukowanej emisji szumu
·    Kable są bardziej elastyczne i łatwiejsze do wykonania
·    Mniejsza siła ciągu jest wymagana podczas instalacji


Wsparcie w specyfikacji kabla VFD
By pomóc Ci wybrać lub określić właściwy przemysłowy kabel VFD, pobierz notkę aplikacyjną na temat równoległego okablowania VFD, która:
·    Sprawdza przepisy kodowe NEC i wyjaśnia, w jaki sposób działają
·    Rozprawia się z określeniem właściwego kabla VFD do konkretnego zastosowania
·    Zapewnia podręczną tabelkę, zawierającą zakresy pracy dla silników o różnej mocy

Doświadczyłeś kiedykolwiek problemów z szumem napędów VFD lub miałeś kłopot z instalacją grubych kabli VFD? Daj znać, jakie wyzwania stoją przed Tobą i jak sobie z nimi radzisz!

Komentarz edytora: Ten artykuł powstał dzięki wiedzy i doświadczeniu Petera Coxa, dyrektora projektów przemysłowych dla naszej grupy kabli przemysłowych.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł