Przejdź do głównej zawartości

Równoległe kable VFD podwyższają wydajność silników dużej mocy

Peter Cox

Napędy VFD, czyli Napędy Zmiennej Częstotliwości, są używane przez producentów, by sterować silnikami o zmiennych prędkościach, dopasowując w ten sposób prędkość sprzętu napędzanego silnikiem do wymagań obciążenia. Na przykład, aby operować długim systemem przenośnikowym produkcji - powiedzmy - piwa, do obracania koła napędowego i poruszania przenośnika taśmowego, wykorzystywany jest silnik.


W dzisiejszych czasach taki silnik byłby typowo podłączony do VFD w ten sposób, że jeśli silnik nie będzie musiał pracować z pełną szybkością, to będzie mógł działać na mniejszej prędkości. To zapewnia wiele korzyści, w tym dłuższe życie silnika, oszczędzanie energii, ulepszone sterowanie procesem i wyższą niezawodność.

Napędy VFD brzmią świetnie i takie też są, ale mają jedną wadę. Generują szum elektryczny, który emituje promieniowanie i może zakłócać działanie urządzeń elektrycznych, sieci systemowych, a nawet oprzyrządowania. W niektórych przypadkach może zakłócić całą produkcję, prowadząc do przestojów i problemów z kontrolą jakości.


Jest jednak prosty sposób, aby zmaksymalizować korzyści VFD bez zmniejszania wydajności pobliskich urządzeń i systemów. Ten sposób to zapewnienie, że kable łączące napęd z silnikiem są bardzo wydajne. Ponadto, jeśli silnik ma dużą moc (200 KM lub więcej), wtedy równoległe kable VFD oferują znaczną korzyść wydajnościową.

Przyjrzyjmy się, jak równoległe kable VFD poprawiają bezpieczeństwo i wydajność silników dużej mocy.

Wybierz wysoko wydajny kabel VFD zamiast kabla klasy konstrukcyjnej
Wyzwaniem przy zakupie kabli VFD jest fakt, iż nie ma do nich standardów. W związku z tym trudne może być odróżnienie kabla minimalnej klasy konstrukcyjnej sprzedawanego jako kabel VFD, od wysokowydajnego kabla VFD, który chroni silniki i zapewnia maksymalne korzyści z używania systemu VFD.

Pod spodem znajduje się krótki poradnik, jak odróżnić jeden kabel od drugiego:


Podsumowując, korzyści z wysokowydajnych kabli VFD obejmują:
·    Lepsze ekranowanie i większe uziemienie dla mniejszego szumu elektrycznego
·    Elastyczne, ocynowane skręcanie dla łatwiejszego montażu/wykonania, ściślejszego promienia gięcia

2. Sposób użycia równoległych kabli VFD dla silników dużej mocy
Jeśli zastosowanie dotyczy silników o mocy 200 koni mechanicznych (149 kW) lub więcej, przewody muszą rosnąć proporcjonalnie do mocy, aby zapewnić wymaganą obciążalność prądową. Obciążalność prądowa to maksymalna ilość prądu elektrycznego, który przewód może przenosić zanim dojdzie do przegrzania lub zgodna z ograniczeniami wymagań ustawowych.

Jeśli wiele mniejszych kabli jest połączonych równolegle zgodnie z normą NEC, uzyskuje się skuteczniejsze przewodzenie. Tak naprawde wysokowydajne, równoległe kable VFD z pełowymiarowym uziemieniem zapewniają skuteczniejsze przewodzenie i znacznie większy stopień uziemienia, nie tylko całkowity, ale także każdego kabla z osobna, w porównaniu z kablem VFD klasy konstrukcyjnej.

Tak więc wysokowydajne rozwiązanie z wieloma równoległymi kablami VFD ma następujące zalety:
·    Zmniejszone całkowite zużycie miedzi
·    Zainstalowane więcej miedzi z potencjałem masy, co prowadzi do zredukowanej emisji szumu
·    Kable są bardziej elastyczne i łatwiejsze do wykonania
·    Mniejsza siła ciągu jest wymagana podczas instalacji


Wsparcie w specyfikacji kabla VFD
By pomóc Ci wybrać lub określić właściwy przemysłowy kabel VFD, pobierz notkę aplikacyjną na temat równoległego okablowania VFD, która:
·    Sprawdza przepisy kodowe NEC i wyjaśnia, w jaki sposób działają
·    Rozprawia się z określeniem właściwego kabla VFD do konkretnego zastosowania
·    Zapewnia podręczną tabelkę, zawierającą zakresy pracy dla silników o różnej mocy

Doświadczyłeś kiedykolwiek problemów z szumem napędów VFD lub miałeś kłopot z instalacją grubych kabli VFD? Daj znać, jakie wyzwania stoją przed Tobą i jak sobie z nimi radzisz!

Komentarz edytora: Ten artykuł powstał dzięki wiedzy i doświadczeniu Petera Coxa, dyrektora projektów przemysłowych dla naszej grupy kabli przemysłowych.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

TSN: Wielki krok naprzód w ewolucji Ethernetu ... i tu już dziś

Dr Oliver Kleineberg
Ethernet od prawie trzydziestu lat służy operatorom sieci i podczas gdy na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, to najbardziej „rewolucyjny” skok ewolucyjny pojawia się dokładnie w tej chwili. Nowe ulepszenie technologii nosi nazwę "Time-Sensitive Networking (TSN)". Mimo że jego potężne funkcje zwiększające wartość są nadal sprawdzane (bardzo skutecznie!) w sieciach testowych i demonstracyjnych, operatorzy sieci w rzeczywistości mogą zacząć korzystać z tej technologii od razu.

Lubię myśleć o TSN jako "Ethernet Plus", ponieważ jest to nie tyle "nowy" protokół, co wzmocnienie Ethernetu. TSN stoi na barkach czegoś bardzo skutecznego i udanego, a czyni go jeszcze lepszym.
Połącz odmienne sieci w jedno - z gwarancjami dostawy i pełną interoperacyjnością Kluczową wartością - którą dodaje TSN do zastosowań przemysłowych, jest zdolność do ujednolicania sieci, które były z konieczności oddzielne w przeszłości, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć…