Przejdź do głównej zawartości

Uświadom sobie korzyści IIoT dzięki przemysłowej technologii bezprzewodowej

Mike Miclot

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj życie bez Internetu. Od znajdowania informacji i otrzymywania wskazówek do zakupów internetowych i rozrywki dzięki YouTube, Internet stał się niezbędny dla codziennego życia większości ludzi w krajach rozwiniętych.

Teraz spróbujmy zastanowić się, jak zmieni się nasze życie z powodu "rzeczy", które są w szybkim tempie podłączane do Internetu. Szacuje się, że obecnie liczba podłączonych urządzeń jest równa liczbie ludności świata, czyli siedmiu miliardom. Do roku 2020 liczba ta wzrośnie do około 28 miliardów.


Wpływ Internetu rzeczy (IoT) jest odczuwalny nie tylko w domach, ale również w zakładach produkcyjnych. Połączenie Internetu rzeczy wraz z innym ważnym trendem w inteligentnej fabryce, rosnącym wykorzystaniem przemysłowej sieci bezprzewodowej, przekształca halę fabryczną.
W dzisiejszym artykule przyjrzałem się, jak aktualna konstrukcja sieci bezprzewodowej okazuje się ważna w realizacji korzyści z Industrial Internet of Things (IIoT).

Co oznacza technologia IoT dla produkcji?
W IIoT chodzi o to, że wiele urządzeń przemysłowych jest połączonych w sieć, generując więcej - i lepsze – informacje, szybciej. Nie chodzi tu o posiadanie informacji z czujników i siłowników w czasie rzeczywistym - to standard w przemyśle od około 20 lat.

Chodzi o posiadanie informacji z różnych źródeł, z których niektóre są w fabryce, a niektóre są poza nią, dostępne na wyciągnięcie ręki.

Rezultatem połączenia wielu urządzeń i połączenia ich z systemami zlokalizowanymi gdzie indziej jest wygenerowanie olbrzymiej ilości danych. Kluczem do wykorzystania IIoT jest wykorzystanie tych danych do wygenerowania analizy, która przyniesie wyniki biznesowe i innowacje.

Na przykład, załóżmy, że masz problemy z komputerem. Wyobraź sobie, że możesz rozwiązać problem za pomocą danych nie tylko z czujników, urządzeń uruchamiających, sterowników PLC itp., ale także z rysunków, filmów wideo i tekstu pomocy. Teraz dodaj łatki systemowe i aktualizacje z Internetu, a także połączenia głosowe i wideo z firmą produkującą maszyny i innymi zdalnymi zasobami. Rezultat końcowy: mniej przestojów i większa produktywność zarówno dla zasobów mechanicznych, jak i ludzkich.


Jakie inne problemy można rozwiązać szybciej dzięki możliwości szybkiego zebrania szerokiej gamy informacji?

Technologia IoT zwiększa wykorzystanie bezprzewodowej sieci przemysłowej
Przyjęcie IIoT prawdopodobnie zwiększy Twoje wykorzystanie przemysłowej technologii bezprzewodowej dla różnych zastosowań. Czynnikami pobudzającymi tę tendencję są chęci do:
·    Poprawy wydajności i bezpieczeństwa pracowników
·    Poprawy czasu działania systemu
·    Wyeliminowanie ustalonego HMI
·    Wyeliminowanie pokoju kontrolnego
·    Wykorzystanie zdalnych zasobów

Najczęstsze typy zastosowań to:
·    Zbieranie danych (monitorowanie/rejestracja)
·    Dostęp do zdalnego sprzętu/do zdalnych zasobów
·    Umożliwienie mobilności pracowników
·    Wsparcie dla systemu przewodowego
·    Sprzęt ruchomy/rotacyjny/przenośny


Zastosowanie przemysłowej technologii bezprzewodowej IIOT: Zbieranie danych
Bezprzewodowe gromadzenie danych może obniżyć koszty, poprawić czas pracy i umożliwić zdalny monitoring. Jeśli masz obszar, który ktoś odwiedza codziennie, co tydzień lub co miesiąc, aby ręcznie zbierać dane, jest to zastosowanie, w którym może pomóc bezprzewodowy system przemysłowy.

Być może masz obszar, który powinien być w Twoim systemie zarządzania energią, ale nie jest. A może masz kluczowe czujniki PLC/HMI, VFD lub MCC (Motor Control Center), do których chciałbyś uzyskać wgląd. A może istnieje monitorowanie stanu, które poprawiłoby produkcję, takie jak sprawdzenie drgań i równowagi wentylatora/silnika. Wszystkie te sytuacje idealnie nadają się dla przemysłowych urządzeń bezprzewodowych.

Przemysłowa technologia bezprzewodowa dzisiaj: niezawodna i bezpieczna
Być może próbowałeś łączności bezprzewodowej w przeszłości, ale okazało się, że nie była ona wystarczająco solidna dla Twoich potrzeb. Albo masz obawy związane z bezpieczeństwem korzystania z niej.

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił znaczny postęp w zakresie bezprzewodowych technologii i standardów. Dzięki dzisiejszym rozwiązaniom można osiągnąć wysoką niezawodność i bezpieczeństwo, jak wyjaśniono w poniższej tabeli.


Dodatkowe cechy dobrych przemysłowych rozwiązań bezprzewodowych to:
·    Spełniają standardy przemysłowe. Na przykład są przetestowane i certyfikowane, aby spełnić kilka globalnych bezprzewodowych standardów przemysłowych (EN, CE, ATEX, UL, C-Tick, ...)
·    Mają oczekiwany czas między uszkodzeniami mierzony w dziesięcioleciach (np. ponad 50 lat)
·    Są wspierane przez bardzo długie gwarancje (np. całe życie)
·    Mają wbudowane zapory bezpieczeństwa
·    Zapewniają szybki roaming z uwierzytelnianiem
·    Wykrywają i zauważają nieautoryzowany dostęp

Komentarz edytora: Artykuł powstał dzięki doświadczeniu Mike’a Miclota, Wiceprezesa ds. Marketingu w zakresie przemysłowych rozwiązań IT.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 -16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej. No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może po

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł