Przejdź do głównej zawartości

Uświadom sobie korzyści IIoT dzięki przemysłowej technologii bezprzewodowej

Mike Miclot

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj życie bez Internetu. Od znajdowania informacji i otrzymywania wskazówek do zakupów internetowych i rozrywki dzięki YouTube, Internet stał się niezbędny dla codziennego życia większości ludzi w krajach rozwiniętych.

Teraz spróbujmy zastanowić się, jak zmieni się nasze życie z powodu "rzeczy", które są w szybkim tempie podłączane do Internetu. Szacuje się, że obecnie liczba podłączonych urządzeń jest równa liczbie ludności świata, czyli siedmiu miliardom. Do roku 2020 liczba ta wzrośnie do około 28 miliardów.


Wpływ Internetu rzeczy (IoT) jest odczuwalny nie tylko w domach, ale również w zakładach produkcyjnych. Połączenie Internetu rzeczy wraz z innym ważnym trendem w inteligentnej fabryce, rosnącym wykorzystaniem przemysłowej sieci bezprzewodowej, przekształca halę fabryczną.
W dzisiejszym artykule przyjrzałem się, jak aktualna konstrukcja sieci bezprzewodowej okazuje się ważna w realizacji korzyści z Industrial Internet of Things (IIoT).

Co oznacza technologia IoT dla produkcji?
W IIoT chodzi o to, że wiele urządzeń przemysłowych jest połączonych w sieć, generując więcej - i lepsze – informacje, szybciej. Nie chodzi tu o posiadanie informacji z czujników i siłowników w czasie rzeczywistym - to standard w przemyśle od około 20 lat.

Chodzi o posiadanie informacji z różnych źródeł, z których niektóre są w fabryce, a niektóre są poza nią, dostępne na wyciągnięcie ręki.

Rezultatem połączenia wielu urządzeń i połączenia ich z systemami zlokalizowanymi gdzie indziej jest wygenerowanie olbrzymiej ilości danych. Kluczem do wykorzystania IIoT jest wykorzystanie tych danych do wygenerowania analizy, która przyniesie wyniki biznesowe i innowacje.

Na przykład, załóżmy, że masz problemy z komputerem. Wyobraź sobie, że możesz rozwiązać problem za pomocą danych nie tylko z czujników, urządzeń uruchamiających, sterowników PLC itp., ale także z rysunków, filmów wideo i tekstu pomocy. Teraz dodaj łatki systemowe i aktualizacje z Internetu, a także połączenia głosowe i wideo z firmą produkującą maszyny i innymi zdalnymi zasobami. Rezultat końcowy: mniej przestojów i większa produktywność zarówno dla zasobów mechanicznych, jak i ludzkich.


Jakie inne problemy można rozwiązać szybciej dzięki możliwości szybkiego zebrania szerokiej gamy informacji?

Technologia IoT zwiększa wykorzystanie bezprzewodowej sieci przemysłowej
Przyjęcie IIoT prawdopodobnie zwiększy Twoje wykorzystanie przemysłowej technologii bezprzewodowej dla różnych zastosowań. Czynnikami pobudzającymi tę tendencję są chęci do:
·    Poprawy wydajności i bezpieczeństwa pracowników
·    Poprawy czasu działania systemu
·    Wyeliminowanie ustalonego HMI
·    Wyeliminowanie pokoju kontrolnego
·    Wykorzystanie zdalnych zasobów

Najczęstsze typy zastosowań to:
·    Zbieranie danych (monitorowanie/rejestracja)
·    Dostęp do zdalnego sprzętu/do zdalnych zasobów
·    Umożliwienie mobilności pracowników
·    Wsparcie dla systemu przewodowego
·    Sprzęt ruchomy/rotacyjny/przenośny


Zastosowanie przemysłowej technologii bezprzewodowej IIOT: Zbieranie danych
Bezprzewodowe gromadzenie danych może obniżyć koszty, poprawić czas pracy i umożliwić zdalny monitoring. Jeśli masz obszar, który ktoś odwiedza codziennie, co tydzień lub co miesiąc, aby ręcznie zbierać dane, jest to zastosowanie, w którym może pomóc bezprzewodowy system przemysłowy.

Być może masz obszar, który powinien być w Twoim systemie zarządzania energią, ale nie jest. A może masz kluczowe czujniki PLC/HMI, VFD lub MCC (Motor Control Center), do których chciałbyś uzyskać wgląd. A może istnieje monitorowanie stanu, które poprawiłoby produkcję, takie jak sprawdzenie drgań i równowagi wentylatora/silnika. Wszystkie te sytuacje idealnie nadają się dla przemysłowych urządzeń bezprzewodowych.

Przemysłowa technologia bezprzewodowa dzisiaj: niezawodna i bezpieczna
Być może próbowałeś łączności bezprzewodowej w przeszłości, ale okazało się, że nie była ona wystarczająco solidna dla Twoich potrzeb. Albo masz obawy związane z bezpieczeństwem korzystania z niej.

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił znaczny postęp w zakresie bezprzewodowych technologii i standardów. Dzięki dzisiejszym rozwiązaniom można osiągnąć wysoką niezawodność i bezpieczeństwo, jak wyjaśniono w poniższej tabeli.


Dodatkowe cechy dobrych przemysłowych rozwiązań bezprzewodowych to:
·    Spełniają standardy przemysłowe. Na przykład są przetestowane i certyfikowane, aby spełnić kilka globalnych bezprzewodowych standardów przemysłowych (EN, CE, ATEX, UL, C-Tick, ...)
·    Mają oczekiwany czas między uszkodzeniami mierzony w dziesięcioleciach (np. ponad 50 lat)
·    Są wspierane przez bardzo długie gwarancje (np. całe życie)
·    Mają wbudowane zapory bezpieczeństwa
·    Zapewniają szybki roaming z uwierzytelnianiem
·    Wykrywają i zauważają nieautoryzowany dostęp

Komentarz edytora: Artykuł powstał dzięki doświadczeniu Mike’a Miclota, Wiceprezesa ds. Marketingu w zakresie przemysłowych rozwiązań IT.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 -16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Power over Ethernet może zapewnić wiele korzyści na hali produkcyjnej - jeśli zrobisz to dobrze

Ron Tellas
Power over Ethernet (PoE) - technologia, która umożliwia operatorom sieci dostarczanie energii elektrycznej do wielu typów urządzeń za pomocą tego samego kabla, co przesyłane dane - stała się dość powszechna w biurowych środowiskach IT. Niestety, przemysłowe środowiska OT jeszcze nie przyjęły tego w takim samym stopniu. A szkoda, bo zalety PoE mogą mieć jeszcze większą wagę na hali produkcyjnej. Jednak PoE w obszarach OT niesie ze sobą także dodatkowe wyzwania - wyzwania, z których pracownicy IT mogą nie zdawać sobie sprawy. Oto, jak wprowadzić „moc” PoE do Twojego zakładu - zachowując jednocześnie optymalną niezawodność zarówno transferu danych, jak i przepływu mocy.


Elektryczność w dowolnym miejscu i czasie Jedną z kluczowych zalet PoE jest to, że prawie każdy może bezpiecznie ustanowić nowe połączenie zasilania bez konieczności wzywania licencjonowanego elektryka. Napięcie jest niskie i nie ma ciężkiego okablowania lub potrzeby dla gniazdka sieciowego. Jeśli na przykład mus…

Gotowi na przyszłość już teraz: następna generacja switchy spełnia wymagania sieci TSN

Juergen Schmid
Jak wielu czytelników wie, Belden dobrze zna świat kompaktowych switchy zarządzalnych i jesteśmy dumni z faktu, że operatorzy sieci sprawili, że nasza firma jest liderem na rynku z ponad 700 000 jednostkami działającymi na całym świecie.
Podczas gdy operatorzy wykorzystują te switche z wielkim sukcesem od ponad dziesięciu lat i nadal to robią, Belden słyszał od klientów, że przyspieszenie zapotrzebowania na coraz więcej danych w ich działalnościach przemysłowych doprowadziło do zapotrzebowania na switche o zaawansowanych możliwościach.

Ten napędzany przez IIoT trend dotyczący coraz większej ilości danych produkcyjnych w pobliżu hali produkcyjnej, pomagający producentom zwiększyć wydajność, skrócić czas przestojów i zminimalizować ilość odpadów, doprowadził Belden do rozpoczęcia jednego z najbardziej intensywnych projektów badawczo-rozwojowych w swojej 120-letniej historii. Wynikiem tego wysiłku jest nowa rodzina switchy Hirschmann BOBCAT, z pierwszymi urządzeniami wprowadz…

Terminacja kabla RJ45: Wysoka jakość pomaga zapewnić wysoką wydajność

Sylvia Feng
Jeśli chodzi o instalację przemysłowej sieci Ethernet, terminacja podstawowa - przygotowanie każdego końca każdego kabla, a następnie połączenie go bezpiecznie ze złączem RJ45 - może być jednym z najbardziej trudnych etapów tego procesu. Z ośmioma przewodnikami na kabel i potencjalnie setkami kabli w średniej wielkości instalacji, sporadyczne błędy nie są rzadkością, co może prowadzić do okresowej awarii danych i przerw, które często są trudne do śledzenia, co dodatkowo zwiększa przestoje i frustrację. Oczywiście najlepsze metody nakazują, aby każda terminacja była testowana z góry, a szacunki sugerują, że wynikające z tego współczynniki przeróbek sięgają nawet 8-10%.

Podczas instalowania nowej sieci w budowie maszyn lub w innych zastosowaniach, w których istnieje stosunkowo duża liczba terminacji do wykonania jednorazowo lub na bieżąco, wysoce pożądane jest korzystanie z umiejętności doświadczonego technika. Niestety, wielu operatorów odkrywa, że ​​instalacja sieciowa jest …