Przejdź do głównej zawartości

Projektowanie i zabezpieczanie przemysłowej sieci bezprzewodowej

Industrial IT Team

Ponieważ Industrial Internet of Things (IIoT) szybko zwiększa liczbę podłączonych urządzeń w obiektach, wszystko - od hali fabrycznej do platform wiertniczych, do podstacji - zmienia się. Ta transformacja obejmuje zwiększenie wykorzystania bezprzewodowego sprzętu przemysłowego do szeregu zastosowań.

Na przykład połączenia bezprzewodowe są coraz częściej używane do zbierania danych, dostępu do zdalnego sprzętu i podłączania urządzeń przenośnych do sieci zakładu.


Możesz chcieć wykorzystać przemysłowy system bezprzewodowy, aby osiągnąć efektywność obiecaną przez IIoT, ale wahasz się zrobić pierwszy krok. Czemu? Być może próbowałeś już korzystać z urządzeń bezprzewodowych w przeszłości i po prostu nie zadziałało to tak, jak miałeś nadzieję, pod względem niezawodności lub bezpieczeństwa.

Cóż, jeśli tak było, zachęcam Cię do ponownego rozważenia. Technologia i standardy bezprzewodowe znacznie się poprawiły, a dziś możliwe jest wdrażanie niezawodnych, bezpiecznych przemysłowych rozwiązań bezprzewodowych.

Użyj przemysłowego rozwiązania bezprzewodowego, aby zaspokoić potrzeby sieci
Skuteczne przemysłowe rozwiązanie bezprzewodowe obejmuje najlepsze współczesne technologie. Te funkcje pozwolą Twojej przemysłowej sieci bezprzewodowej spełnić Twoje potrzeby w zakresie:
·    Solidności - dzisiejsze prędkości przesyłu danych przekraczają teraz przepustowość łącza 100 Mb/s i wkrótce osiągną prędkość 450 Mb/s.
·    Niezawodności - pod względem hałasu nowa technologia filtrowania sygnału proaktywnie eliminuje szum przed przejściem do procesora. A w przypadku utraty danych, równoległe protokoły redundancji pozwalają na ich zerową utratę i architekturę zerowego przełączania awaryjnego.
·    Bezpieczeństwa – szyfrowanie za pomocą Management Frame Protection i zaawansowane zapory sieciowe zapewniają kompleksową ochronę danych i systemu, która przewyższa tę w przypadku sieci przewodowych.
·    Łatwości utrzymania - rozbudowane rozwiązania mogą teraz rosnąć w miarę potrzeb.

Aby zaprojektować bezpieczną przemysłową sieć bezprzewodową, lubimy stosować się do tego, co nazywamy "złotą zasadą przemysłowego bezpieczeństwa bezprzewodowego". Złota zasada - wdrażaj bezpiecznie, regularnie monitoruj - sugeruje rozważenie kilku aspektów przed wdrożeniem sieci, takich jak ochrona urządzeń sieciowych, nieprawidłowo skonfigurowanych urządzeń, potencjału DoS (Denial of Service) lub przypadkowych usterek. Biorąc pod uwagę te rzeczy, pomożesz osiągnąć pierwszą część złotej reguły, wdrożyć bezpiecznie.


Druga część złotej reguły, regularnie monitoruj, podkreśla fakt, że nasza branża ciągle się zmienia. Nowe zagrożenia bezpieczeństwa lub przypadkowe incydenty związane z bezpieczeństwem pojawiają się codziennie. Dlatego ustanowienie procesu regularnego monitorowania i aktualizacji systemu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa sieci bezprzewodowej.

Belden zapewnia wiele poziomów wytycznych dotyczących bezpiecznego wdrażania i regularnego monitorowania sieci bezprzewodowych, w zależności od tego, gdzie się znajdujesz. Ogólnie zalecamy:
1.  Rozpocznij od analizy podatności na atak. Musisz zrozumieć swoje słabe punkty i związane z nimi ryzyko. Belden współpracuje z kilkoma partnerami, którzy dostarczają oceny ryzyka. Możliwe jest też samodzielne wykonanie bezpłatnej oceny za pomocą TYCH WSKAZÓWEK.
2.  Podziel sieć na strefy operacyjne i kanały. Dzieląc duże sieci na mniejsze, można poprawić zarządzalność, niezawodność i bezpieczeństwo systemu. Często podejmowanie tego kroku może łagodzić konsekwencje niezamierzonych błędów.
3.  Przejrzyj najnowsze standardy technologii bezprzewodowych. Postęp w technologii i standardach sprawił, że przemysłowe zastosowania bezprzewodowe stały się bardziej stabilne, niezawodne, szybkie i bezpieczne oraz znacznie łatwiejsze do wdrożenia. W szczególności protokół równoległej redundancji (PRP), zgodnie z definicją IEC 62439, poprawia wydajność sieci bezprzewodowej, zmniejszając utratę danych, poprawiając czas transmisji, zmniejszając opóźnienie i redukując drgania.
4.  Określ potrzeby swojego zastosowania. Sieć musi być zaprojektowana wokół zastosowania, w tym szybkość transmisji danych, obszar zasięgu, odległość, przeszkody, potrzeby częstotliwości, bezpieczeństwo i redundancja.
5.  Określ fizyczne potrzeby sieci. Fizyczne potrzeby Twojej sieci mogą obejmować miejsca montażu, dostępność mocy lub wymagania co do przechowywania.
6.  Wybierz odpowiedni sprzęt. Choć może się wydawać, że wdrożenie zabezpieczeń bezprzewodowych jest skomplikowane, nowoczesny przemysłowy sprzęt bezprzewodowy znacząco to ułatwia. Poszukując funkcji sprzętowych, takich jak łatwe wyłączenie telnet, http i metod seryjnej konfiguracji, obsługa protokołu uwierzytelniania WPA2, funkcja zintegrowanej kontroli dostępu oraz wbudowane zapory sieciowe warstwy 2 i warstwy 3, zapewnią bezpieczeństwo Twojej infrastruktury bezprzewodowej.
7.  Określ odpowiedni bezprzewodowy tryb pracy w zależności od zastosowania. Może to obejmować tryb punktu dostępu, klienta dostępu lub tryb punkt-do-punktu (wielopunktowy). Twoja sieć będzie również wydawać polecenia, jeśli będziesz potrzebować podstawowego zestawu usług (BSS) lub rozszerzonego zestawu usług (ESS).
8.  Zaimplementuj monitorowanie w czasie rzeczywistym. Możesz wykorzystać chmurę do analizy zagrożeń w czasie rzeczywistym i automatycznie zaprogramować swoją sieć przemysłową, aby rozpoznać nowe zagrożenia.

Pozbycie się obaw związanych z sieciami bezprzewodowymi pozwoli Ci w pełni wykorzystać zalety IIoT, w tym obniżyć koszty i wydłużyć czas pracy Twojego zakładu.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl                 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszysc...

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skompliko...

Single Pair Ethernet idzie naprzód

Uwe Widmann Jak sama nazwa wskazuje, Single Pair Ethernet (SPE) wykorzystuje tylko jedną parę przewodów do przesyłania danych, w przeciwieństwie do dwóch par, które od dawna są standardem w większości okablowania Ethernet używanego na całym świecie. Potencjalne korzyści wynikające ze zmniejszenia „wnętrza” kabla nawet o 75% są dość intuicyjne: zmniejszona waga, obniżony koszt, mniejsza powierzchnia, łatwiejszy montaż itp. Oczywiście potencjalne wady mogą być równie intuicyjne – zredukowana wewnętrzna struktura kabla może oznaczać krótszy zasięg i niższe prędkości transmisji danych. Na szczęście istnieją pewne zastosowania, w których krótszy zasięg i niższe prędkości transmisji danych nie stanowią problemu, i to w jednym z takich zastosowań - okablowaniu samochodów do przesyłania informacji o czujnikach i diagnostyce oraz komunikacji pokładowej - po raz pierwszy z powodzeniem sprawdzono Single Pair Ethernet. Rzeczywiście, nowoczesny samochód może mieć tysiące połącz...