Przejdź do głównej zawartości

Podróż IIoT - z 4 przykładami dzisiejszych rozwiązań

Belden

Seminarium Belden Design odbywa się w tym tygodniu, a najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia była sesja Jeffa Lunda pt. "What's Trending with Industrial Internet of Things." Jeff ma doświadczenie w dziedzinie wbudowanych produktów sieciowych i przekazał tę wiedzę, z prostotą mówiąc o tym, co inżynierowie przemysłowi i technicy muszą wiedzieć o IIoT.

Na przykład, chociaż Internet rzeczy (IoT) ma doprowadzić do wydatków rzędu 11 bilionów dolarów rocznie do 2025 r., IoT nie jest nowym rynkiem, ale technologią umożliwiającą. Definiuje inny sposób dodawania wartości do istniejących rynków, prowadząc do zwiększenia przychodów i innowacyjnych modeli biznesowych.

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) różni się od konsumenckiej wersji IoT, koncentrując się na łączeniu inteligentnych urządzeń w krytycznej infrastrukturze, przemyśle wytwórczym i przetwórczym w celu stworzenia przewagi biznesowej. Na dłuższą metę, aby w pełni zdać sobie sprawę z jego korzyści, należy przezwyciężyć wyzwania w zakresie deterministycznych zachowań, bezpieczeństwa cybernetycznego i niezawodności. Ale nawet teraz firmy wykorzystują IIoT do usprawnienia swojej działalności.


Rzućmy okiem na to, jak cztery organizacje zyskują na inwestycji IIoT już teraz i zyskajmy lepsze zrozumienie tego, jak wygląda podróż IIoT.

Definicja IIoT
Co to jest IIoT? Chociaż istnieje wiele definicji i wizji, spodobała mi się prostota tych dwóch, które Jeff przedstawił jako swoich ulubionych:

"Internet rzeczy" to szybko rosnąca sieć przedmiotów codziennego użytku, które zostały wyposażone w czujniki, małe zasilacze i adresy internetowe.

·    Pax Technica: W jaki sposób Internet rzeczy może nas uwolnić lub uwięzić
Internet rzeczy to świat, w którym obiekty fizyczne są bezproblemowo zintegrowane z siecią informatyczną i gdzie obiekty fizyczne mogą stać się aktywnymi uczestnikami procesów biznesowych.

Dostępne są usługi umożliwiające interakcję z "inteligentnymi obiektami" przez Internet, sprawdzanie ich stanu i wszelkich związanych z nimi informacji, z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa i prywatności.

·    Internet przyszłości - FIS 2008: Pierwsze sympozjum nt. przyszłości Internetu w Wiedniu, Austrii
Aby zawęzić definicje dla „przemysłowego" w IIoT, wyobraź sobie obiekty fizyczne jako urządzenia sterujące, siłowniki i urządzenia wykrywające w instalacji lub systemie krytycznym, takim jak sieć transportowa lub rurociąg naftowy.

Powodem, dla którego tak wiele emocji towarzyszy IIoT, jest to, że stanowi on duży skok naprzód w naszych zdolnościach przemysłowych. Może to doprowadzić do takich zmian, jak masowa personalizacja, produkcja jako usługa i inne możliwości, których dziś nawet nie potrafimy sobie wyobrazić. Aby uzyskać pełniejszy opis jego przyszłej wizji, pobierz ten raport.

 Już jesteś ekspertem IIoT
Jeśli czujesz się nieswojo ze względu na poziom doświadczenia w IIoT, to jest dobra wiadomość. Przez cały czas byłeś w czołówce. Jak to możliwe? Cóż, od lat łączysz "rzeczy" z sieciami za pomocą standardowych technologii internetowych.

Różnica między tym, co zrobiłeś do tej pory, a zmianą, która ma miejsce w IIoT, to:
·    Rozmiar "rzeczy" maleje, przenosząc się z dzisiejszych maszyn do poszczególnych czujników i urządzeń uruchamiających w maszynach w przyszłości
·    Liczba połączonych rzeczy drastycznie rośnie
·    Głębokość integracji OT i IT będzie znacznie większa
·    Cyberbezpieczeństwo stanie się niezwykle ważne

Jeff Lund wygłosił dymaniczne przemówienie na temat trendów w IIoT

Firmy już wdrażają rozwiązania IIoT
Przykłady tego, jak organizacje łączą inteligentne urządzenia w celu zwiększenia funkcjonalności i poprawy efektywności operacyjnej, istnieją już dziś. Oto cztery przykłady od klientów Belden:

Dyskretna produkcja
Pilotażowa linia produkcyjna w inicjatywie technologicznej SmartFactoryKL obejmuje modułową skrzynkę infrastruktury zawierającą produkty Belden.

Skrzynki łączą moduły produkcyjne w inteligentne fabryki, zapewniając szybką komunikację danych, niezawodne zasilanie oraz bezpieczeństwo.


Energia
Główne przedsiębiorstwo energetyczne w zachodnich Stanach Zjednoczonych łączy starsze podstacje z inteligentną siecią za pomocą routerów GarrettCom.

Routery spełniają dwie funkcje: łączą starsze jednostki RTU z centralnym systemem zarządzania energią, a funkcjonalność ich zapory zapewnia bezpieczeństwo.

Korzyścią jest dostęp do danych w czasie rzeczywistym, automatyczne zdalne monitorowanie i przedłużanie żywotności istniejących zasobów poprzez ich integrację w nowoczesną sieć komunikacyjną podstacji.

Proces
Amerykański koncern naftowy monitoruje zdalny rurociąg przy użyciu komórkowych rozwiązań komunikacyjnych od Belden.

Sieć komórkowa zbiera dane z PLC w rurociągu i szybko wskazuje na problemy z ciśnieniem linii lub lokalizuje wycieki. Rezultatem jest poprawiona integralność i bezpieczeństwo rurociągów.

Transport
Główny operator szybkiego systemu metra w Hiszpanii wdrożył infrastrukturę monitoringu wideo między torami.

Korzyścią jest ulepszony monitoring operacyjny i bezpieczeństwo, z szybszym czasem reakcji na incydenty.

System zawiera przełączniki Hirschmann SPIDER o stałej infrastrukturze i sterowniki bezprzewodowe, a także bezprzewodowych klientów firmy Hirschmann.

Gdzie jesteś w podróży IIoT?
Jedną z rzeczy, z których zdałem sobie sprawę po prezentacji Jeffa jest to, że IIoT nie jest celem, a podróżą. Zaczęło się od działań takich jak:
·    Łączenie sieci przemysłowej z siecią przedsiębiorstwa
·    Wykorzystanie standardowych technologii IT, takich jak sieci TCP/IP, Ethernet i Wi-Fi, które są przystosowane do użytku w środowiskach przemysłowych
·    Aktualizacja sieci z systemu ad hoc do dobrze zaprojektowanej przemysłowej infrastruktury Ethernet
·    Wdrażanie systemów bezprzewodowych
·    Poprawa środków bezpieczeństwa cybernetycznego
·    Ściślejsza współpraca z działem IT w celu zintegrowania danych zakładu z działaniami biznesowymi

Będzie kontynuowana, gdy coraz więcej inteligentnych urządzeń zostanie połączonych, integracja OT/IT wzrośnie, a cyberbezpieczeństwo stanie się podstawą dla urządzeń i procesów przemysłowych.

Będzie wiele wyzwań, ale korzyści pod względem redukcji kosztów i zwiększenia dochodów będą napędzać wysiłki.

Sesja Jeffa obejmowała znacznie więcej informacji, w tym, dokąd zmierza IIoT i związana z tym strategia Belden. Omówię te obszary w przyszłych artykułach.

Gdzie jesteś w podróży IIoT? Jakie wyzwania stoją przed Tobą? Czekam na wiadomość od Ciebie!

Ten artykuł powstał dzięki doświadczeniu Jeffa Lunda. Jeff jest starszym dyrektorem ds. zarządzania liniami produktowymi w przemysłowej grupie IT Belden.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł