Przejdź do głównej zawartości

Podróż IIoT - z 4 przykładami dzisiejszych rozwiązań

Belden

Seminarium Belden Design odbywa się w tym tygodniu, a najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia była sesja Jeffa Lunda pt. "What's Trending with Industrial Internet of Things." Jeff ma doświadczenie w dziedzinie wbudowanych produktów sieciowych i przekazał tę wiedzę, z prostotą mówiąc o tym, co inżynierowie przemysłowi i technicy muszą wiedzieć o IIoT.

Na przykład, chociaż Internet rzeczy (IoT) ma doprowadzić do wydatków rzędu 11 bilionów dolarów rocznie do 2025 r., IoT nie jest nowym rynkiem, ale technologią umożliwiającą. Definiuje inny sposób dodawania wartości do istniejących rynków, prowadząc do zwiększenia przychodów i innowacyjnych modeli biznesowych.

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) różni się od konsumenckiej wersji IoT, koncentrując się na łączeniu inteligentnych urządzeń w krytycznej infrastrukturze, przemyśle wytwórczym i przetwórczym w celu stworzenia przewagi biznesowej. Na dłuższą metę, aby w pełni zdać sobie sprawę z jego korzyści, należy przezwyciężyć wyzwania w zakresie deterministycznych zachowań, bezpieczeństwa cybernetycznego i niezawodności. Ale nawet teraz firmy wykorzystują IIoT do usprawnienia swojej działalności.


Rzućmy okiem na to, jak cztery organizacje zyskują na inwestycji IIoT już teraz i zyskajmy lepsze zrozumienie tego, jak wygląda podróż IIoT.

Definicja IIoT
Co to jest IIoT? Chociaż istnieje wiele definicji i wizji, spodobała mi się prostota tych dwóch, które Jeff przedstawił jako swoich ulubionych:

"Internet rzeczy" to szybko rosnąca sieć przedmiotów codziennego użytku, które zostały wyposażone w czujniki, małe zasilacze i adresy internetowe.

·    Pax Technica: W jaki sposób Internet rzeczy może nas uwolnić lub uwięzić
Internet rzeczy to świat, w którym obiekty fizyczne są bezproblemowo zintegrowane z siecią informatyczną i gdzie obiekty fizyczne mogą stać się aktywnymi uczestnikami procesów biznesowych.

Dostępne są usługi umożliwiające interakcję z "inteligentnymi obiektami" przez Internet, sprawdzanie ich stanu i wszelkich związanych z nimi informacji, z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa i prywatności.

·    Internet przyszłości - FIS 2008: Pierwsze sympozjum nt. przyszłości Internetu w Wiedniu, Austrii
Aby zawęzić definicje dla „przemysłowego" w IIoT, wyobraź sobie obiekty fizyczne jako urządzenia sterujące, siłowniki i urządzenia wykrywające w instalacji lub systemie krytycznym, takim jak sieć transportowa lub rurociąg naftowy.

Powodem, dla którego tak wiele emocji towarzyszy IIoT, jest to, że stanowi on duży skok naprzód w naszych zdolnościach przemysłowych. Może to doprowadzić do takich zmian, jak masowa personalizacja, produkcja jako usługa i inne możliwości, których dziś nawet nie potrafimy sobie wyobrazić. Aby uzyskać pełniejszy opis jego przyszłej wizji, pobierz ten raport.

 Już jesteś ekspertem IIoT
Jeśli czujesz się nieswojo ze względu na poziom doświadczenia w IIoT, to jest dobra wiadomość. Przez cały czas byłeś w czołówce. Jak to możliwe? Cóż, od lat łączysz "rzeczy" z sieciami za pomocą standardowych technologii internetowych.

Różnica między tym, co zrobiłeś do tej pory, a zmianą, która ma miejsce w IIoT, to:
·    Rozmiar "rzeczy" maleje, przenosząc się z dzisiejszych maszyn do poszczególnych czujników i urządzeń uruchamiających w maszynach w przyszłości
·    Liczba połączonych rzeczy drastycznie rośnie
·    Głębokość integracji OT i IT będzie znacznie większa
·    Cyberbezpieczeństwo stanie się niezwykle ważne

Jeff Lund wygłosił dymaniczne przemówienie na temat trendów w IIoT

Firmy już wdrażają rozwiązania IIoT
Przykłady tego, jak organizacje łączą inteligentne urządzenia w celu zwiększenia funkcjonalności i poprawy efektywności operacyjnej, istnieją już dziś. Oto cztery przykłady od klientów Belden:

Dyskretna produkcja
Pilotażowa linia produkcyjna w inicjatywie technologicznej SmartFactoryKL obejmuje modułową skrzynkę infrastruktury zawierającą produkty Belden.

Skrzynki łączą moduły produkcyjne w inteligentne fabryki, zapewniając szybką komunikację danych, niezawodne zasilanie oraz bezpieczeństwo.


Energia
Główne przedsiębiorstwo energetyczne w zachodnich Stanach Zjednoczonych łączy starsze podstacje z inteligentną siecią za pomocą routerów GarrettCom.

Routery spełniają dwie funkcje: łączą starsze jednostki RTU z centralnym systemem zarządzania energią, a funkcjonalność ich zapory zapewnia bezpieczeństwo.

Korzyścią jest dostęp do danych w czasie rzeczywistym, automatyczne zdalne monitorowanie i przedłużanie żywotności istniejących zasobów poprzez ich integrację w nowoczesną sieć komunikacyjną podstacji.

Proces
Amerykański koncern naftowy monitoruje zdalny rurociąg przy użyciu komórkowych rozwiązań komunikacyjnych od Belden.

Sieć komórkowa zbiera dane z PLC w rurociągu i szybko wskazuje na problemy z ciśnieniem linii lub lokalizuje wycieki. Rezultatem jest poprawiona integralność i bezpieczeństwo rurociągów.

Transport
Główny operator szybkiego systemu metra w Hiszpanii wdrożył infrastrukturę monitoringu wideo między torami.

Korzyścią jest ulepszony monitoring operacyjny i bezpieczeństwo, z szybszym czasem reakcji na incydenty.

System zawiera przełączniki Hirschmann SPIDER o stałej infrastrukturze i sterowniki bezprzewodowe, a także bezprzewodowych klientów firmy Hirschmann.

Gdzie jesteś w podróży IIoT?
Jedną z rzeczy, z których zdałem sobie sprawę po prezentacji Jeffa jest to, że IIoT nie jest celem, a podróżą. Zaczęło się od działań takich jak:
·    Łączenie sieci przemysłowej z siecią przedsiębiorstwa
·    Wykorzystanie standardowych technologii IT, takich jak sieci TCP/IP, Ethernet i Wi-Fi, które są przystosowane do użytku w środowiskach przemysłowych
·    Aktualizacja sieci z systemu ad hoc do dobrze zaprojektowanej przemysłowej infrastruktury Ethernet
·    Wdrażanie systemów bezprzewodowych
·    Poprawa środków bezpieczeństwa cybernetycznego
·    Ściślejsza współpraca z działem IT w celu zintegrowania danych zakładu z działaniami biznesowymi

Będzie kontynuowana, gdy coraz więcej inteligentnych urządzeń zostanie połączonych, integracja OT/IT wzrośnie, a cyberbezpieczeństwo stanie się podstawą dla urządzeń i procesów przemysłowych.

Będzie wiele wyzwań, ale korzyści pod względem redukcji kosztów i zwiększenia dochodów będą napędzać wysiłki.

Sesja Jeffa obejmowała znacznie więcej informacji, w tym, dokąd zmierza IIoT i związana z tym strategia Belden. Omówię te obszary w przyszłych artykułach.

Gdzie jesteś w podróży IIoT? Jakie wyzwania stoją przed Tobą? Czekam na wiadomość od Ciebie!

Ten artykuł powstał dzięki doświadczeniu Jeffa Lunda. Jeff jest starszym dyrektorem ds. zarządzania liniami produktowymi w przemysłowej grupie IT Belden.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

TSN: Wielki krok naprzód w ewolucji Ethernetu ... i tu już dziś

Dr Oliver Kleineberg
Ethernet od prawie trzydziestu lat służy operatorom sieci i podczas gdy na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, to najbardziej „rewolucyjny” skok ewolucyjny pojawia się dokładnie w tej chwili. Nowe ulepszenie technologii nosi nazwę "Time-Sensitive Networking (TSN)". Mimo że jego potężne funkcje zwiększające wartość są nadal sprawdzane (bardzo skutecznie!) w sieciach testowych i demonstracyjnych, operatorzy sieci w rzeczywistości mogą zacząć korzystać z tej technologii od razu.

Lubię myśleć o TSN jako "Ethernet Plus", ponieważ jest to nie tyle "nowy" protokół, co wzmocnienie Ethernetu. TSN stoi na barkach czegoś bardzo skutecznego i udanego, a czyni go jeszcze lepszym.
Połącz odmienne sieci w jedno - z gwarancjami dostawy i pełną interoperacyjnością Kluczową wartością - którą dodaje TSN do zastosowań przemysłowych, jest zdolność do ujednolicania sieci, które były z konieczności oddzielne w przeszłości, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć…