Przejdź do głównej zawartości

Podróż IIoT - z 4 przykładami dzisiejszych rozwiązań

Belden

Seminarium Belden Design odbywa się w tym tygodniu, a najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia była sesja Jeffa Lunda pt. "What's Trending with Industrial Internet of Things." Jeff ma doświadczenie w dziedzinie wbudowanych produktów sieciowych i przekazał tę wiedzę, z prostotą mówiąc o tym, co inżynierowie przemysłowi i technicy muszą wiedzieć o IIoT.

Na przykład, chociaż Internet rzeczy (IoT) ma doprowadzić do wydatków rzędu 11 bilionów dolarów rocznie do 2025 r., IoT nie jest nowym rynkiem, ale technologią umożliwiającą. Definiuje inny sposób dodawania wartości do istniejących rynków, prowadząc do zwiększenia przychodów i innowacyjnych modeli biznesowych.

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) różni się od konsumenckiej wersji IoT, koncentrując się na łączeniu inteligentnych urządzeń w krytycznej infrastrukturze, przemyśle wytwórczym i przetwórczym w celu stworzenia przewagi biznesowej. Na dłuższą metę, aby w pełni zdać sobie sprawę z jego korzyści, należy przezwyciężyć wyzwania w zakresie deterministycznych zachowań, bezpieczeństwa cybernetycznego i niezawodności. Ale nawet teraz firmy wykorzystują IIoT do usprawnienia swojej działalności.


Rzućmy okiem na to, jak cztery organizacje zyskują na inwestycji IIoT już teraz i zyskajmy lepsze zrozumienie tego, jak wygląda podróż IIoT.

Definicja IIoT
Co to jest IIoT? Chociaż istnieje wiele definicji i wizji, spodobała mi się prostota tych dwóch, które Jeff przedstawił jako swoich ulubionych:

"Internet rzeczy" to szybko rosnąca sieć przedmiotów codziennego użytku, które zostały wyposażone w czujniki, małe zasilacze i adresy internetowe.

·    Pax Technica: W jaki sposób Internet rzeczy może nas uwolnić lub uwięzić
Internet rzeczy to świat, w którym obiekty fizyczne są bezproblemowo zintegrowane z siecią informatyczną i gdzie obiekty fizyczne mogą stać się aktywnymi uczestnikami procesów biznesowych.

Dostępne są usługi umożliwiające interakcję z "inteligentnymi obiektami" przez Internet, sprawdzanie ich stanu i wszelkich związanych z nimi informacji, z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa i prywatności.

·    Internet przyszłości - FIS 2008: Pierwsze sympozjum nt. przyszłości Internetu w Wiedniu, Austrii
Aby zawęzić definicje dla „przemysłowego" w IIoT, wyobraź sobie obiekty fizyczne jako urządzenia sterujące, siłowniki i urządzenia wykrywające w instalacji lub systemie krytycznym, takim jak sieć transportowa lub rurociąg naftowy.

Powodem, dla którego tak wiele emocji towarzyszy IIoT, jest to, że stanowi on duży skok naprzód w naszych zdolnościach przemysłowych. Może to doprowadzić do takich zmian, jak masowa personalizacja, produkcja jako usługa i inne możliwości, których dziś nawet nie potrafimy sobie wyobrazić. Aby uzyskać pełniejszy opis jego przyszłej wizji, pobierz ten raport.

 Już jesteś ekspertem IIoT
Jeśli czujesz się nieswojo ze względu na poziom doświadczenia w IIoT, to jest dobra wiadomość. Przez cały czas byłeś w czołówce. Jak to możliwe? Cóż, od lat łączysz "rzeczy" z sieciami za pomocą standardowych technologii internetowych.

Różnica między tym, co zrobiłeś do tej pory, a zmianą, która ma miejsce w IIoT, to:
·    Rozmiar "rzeczy" maleje, przenosząc się z dzisiejszych maszyn do poszczególnych czujników i urządzeń uruchamiających w maszynach w przyszłości
·    Liczba połączonych rzeczy drastycznie rośnie
·    Głębokość integracji OT i IT będzie znacznie większa
·    Cyberbezpieczeństwo stanie się niezwykle ważne

Jeff Lund wygłosił dymaniczne przemówienie na temat trendów w IIoT

Firmy już wdrażają rozwiązania IIoT
Przykłady tego, jak organizacje łączą inteligentne urządzenia w celu zwiększenia funkcjonalności i poprawy efektywności operacyjnej, istnieją już dziś. Oto cztery przykłady od klientów Belden:

Dyskretna produkcja
Pilotażowa linia produkcyjna w inicjatywie technologicznej SmartFactoryKL obejmuje modułową skrzynkę infrastruktury zawierającą produkty Belden.

Skrzynki łączą moduły produkcyjne w inteligentne fabryki, zapewniając szybką komunikację danych, niezawodne zasilanie oraz bezpieczeństwo.


Energia
Główne przedsiębiorstwo energetyczne w zachodnich Stanach Zjednoczonych łączy starsze podstacje z inteligentną siecią za pomocą routerów GarrettCom.

Routery spełniają dwie funkcje: łączą starsze jednostki RTU z centralnym systemem zarządzania energią, a funkcjonalność ich zapory zapewnia bezpieczeństwo.

Korzyścią jest dostęp do danych w czasie rzeczywistym, automatyczne zdalne monitorowanie i przedłużanie żywotności istniejących zasobów poprzez ich integrację w nowoczesną sieć komunikacyjną podstacji.

Proces
Amerykański koncern naftowy monitoruje zdalny rurociąg przy użyciu komórkowych rozwiązań komunikacyjnych od Belden.

Sieć komórkowa zbiera dane z PLC w rurociągu i szybko wskazuje na problemy z ciśnieniem linii lub lokalizuje wycieki. Rezultatem jest poprawiona integralność i bezpieczeństwo rurociągów.

Transport
Główny operator szybkiego systemu metra w Hiszpanii wdrożył infrastrukturę monitoringu wideo między torami.

Korzyścią jest ulepszony monitoring operacyjny i bezpieczeństwo, z szybszym czasem reakcji na incydenty.

System zawiera przełączniki Hirschmann SPIDER o stałej infrastrukturze i sterowniki bezprzewodowe, a także bezprzewodowych klientów firmy Hirschmann.

Gdzie jesteś w podróży IIoT?
Jedną z rzeczy, z których zdałem sobie sprawę po prezentacji Jeffa jest to, że IIoT nie jest celem, a podróżą. Zaczęło się od działań takich jak:
·    Łączenie sieci przemysłowej z siecią przedsiębiorstwa
·    Wykorzystanie standardowych technologii IT, takich jak sieci TCP/IP, Ethernet i Wi-Fi, które są przystosowane do użytku w środowiskach przemysłowych
·    Aktualizacja sieci z systemu ad hoc do dobrze zaprojektowanej przemysłowej infrastruktury Ethernet
·    Wdrażanie systemów bezprzewodowych
·    Poprawa środków bezpieczeństwa cybernetycznego
·    Ściślejsza współpraca z działem IT w celu zintegrowania danych zakładu z działaniami biznesowymi

Będzie kontynuowana, gdy coraz więcej inteligentnych urządzeń zostanie połączonych, integracja OT/IT wzrośnie, a cyberbezpieczeństwo stanie się podstawą dla urządzeń i procesów przemysłowych.

Będzie wiele wyzwań, ale korzyści pod względem redukcji kosztów i zwiększenia dochodów będą napędzać wysiłki.

Sesja Jeffa obejmowała znacznie więcej informacji, w tym, dokąd zmierza IIoT i związana z tym strategia Belden. Omówię te obszary w przyszłych artykułach.

Gdzie jesteś w podróży IIoT? Jakie wyzwania stoją przed Tobą? Czekam na wiadomość od Ciebie!

Ten artykuł powstał dzięki doświadczeniu Jeffa Lunda. Jeff jest starszym dyrektorem ds. zarządzania liniami produktowymi w przemysłowej grupie IT Belden.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Power over Ethernet może zapewnić wiele korzyści na hali produkcyjnej - jeśli zrobisz to dobrze

Ron Tellas
Power over Ethernet (PoE) - technologia, która umożliwia operatorom sieci dostarczanie energii elektrycznej do wielu typów urządzeń za pomocą tego samego kabla, co przesyłane dane - stała się dość powszechna w biurowych środowiskach IT. Niestety, przemysłowe środowiska OT jeszcze nie przyjęły tego w takim samym stopniu. A szkoda, bo zalety PoE mogą mieć jeszcze większą wagę na hali produkcyjnej. Jednak PoE w obszarach OT niesie ze sobą także dodatkowe wyzwania - wyzwania, z których pracownicy IT mogą nie zdawać sobie sprawy. Oto, jak wprowadzić „moc” PoE do Twojego zakładu - zachowując jednocześnie optymalną niezawodność zarówno transferu danych, jak i przepływu mocy.


Elektryczność w dowolnym miejscu i czasie Jedną z kluczowych zalet PoE jest to, że prawie każdy może bezpiecznie ustanowić nowe połączenie zasilania bez konieczności wzywania licencjonowanego elektryka. Napięcie jest niskie i nie ma ciężkiego okablowania lub potrzeby dla gniazdka sieciowego. Jeśli na przykład mus…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

Inżynier ADX może połączyć Twoje działy IT i OT

Jeremy Friedmar
Przez dziesięciolecia środowisko biurowe znajdowało się w sieci Ethernet, hala fabryczna działała niezależnie w sieci, a każde z nich było szczęśliwie oddzielne w swoich działaniach i nie wymagały zbyt dużego kontaktu ze sobą. Teraz, wraz z rozprzestrzenianiem się sieci Ethernet po stronie przemysłowej i organizacją zbiegającą się w jedną sieć danych obejmującą zarówno technologie informacyjne (IT), jak i technologię operacyjną (OT), konflikt wydaje się nieunikniony - który departament uzyskuje nadzór i kontrolę nad siecią Ethernet?

Wiele organizacji odkrywa - być może nie bez odrobiny bólu - że pytanie "albo/albo" może być problematyczne. Przepaść między IT a OT, we wszystkim od procesów, przez wiedzę do kultury, może być dość duża. Od samego początku dział, który tradycyjnie odpowiada za przepływ danych, oraz departament odpowiedzialny za kontrole przemysłowe, mają zasadniczo różne motywy działań. W przypadku OT, dostępność jest najważniejsza, co oznacza mili…