Przejdź do głównej zawartości

Przemysłowe przełączniki Ethernet korzystają z podstacji na obszarach wiejskich Indii

Belden

Obszary wiejskie w Indiach mogą nie przychodzić na myśl, kiedy wyobrażacie sobie nowoczesną inteligentną sieć stacji bazujących na Ethernecie. Jednak to właśnie zostało zainstalowane w 2015 roku w północnej części prowincji Haryana.

Rosnący popyt na energię ze strony zarówno klientów miejskich, jak i wiejskich skłonił lokalną firmę energetyczną do rozbudowy systemu elektroenergetycznego, poprzez dodanie pięciu nowych podstacji. W tym samym czasie dla wszystkich podstacji wdrożono nowy system automatyki podstacji, tj. nowy projekt sieci LAN (lokalnej sieci komputerowej) do komunikacji między urządzeniami.


Narzędzie to współpracowało z lokalnym integratorem systemów, Venson Electric (Venson), który dostarczył nowy system sterowania i ochrony stacji, w tym sieć komunikacyjną.
Przyjrzyjmy się, jak Venson stworzył niezawodną sieć do przekazywania krytycznych informacji w trudnym środowisku o dużym natężeniu ruchu.

Wymagania projektowe podstacji Haryana
Indie doświadczyły stałego wzrostu gospodarczego w ostatnim dziesięcioleciu, a prognoza wzrostu PKB na lata 2015-16 wyniosła 7,5%. W Haryana przełożyło się to na rosnące zapotrzebowanie na elektryczność wewnętrzną i przemysłową w regionie o powierzchni 25 000 kilometrów.

Szczegóły projektu obejmują:
·    System automatyki podstacji (SAS) zaprojektowano w celu ochrony, monitorowania i sterowania działaniem mechanizmu przełączającego dla linii zasilających 66 kV, transformatorów obniżających napięcie 66/33 kV i linii wychodzących 33 kV.
·    Dane pochodzą z 30 przekaźników zabezpieczeniowych zamontowanych na panelach sterowania i przekaźników. Komunikacja między przekaźnikami odbywa się za pośrednictwem sieci opartej na Ethernecie z wykorzystaniem protokołów zgodnych z normą IEC61850.
·    Panele przekaźników znajdują się w schronach zewnętrznych w odległych lokalizacjach.

Unikalne wymagania dla sprzętu do komunikacji podstacji były następujące:
·    Zdolność do wytrzymywania ekstremalnych upałów i wilgoci, a także na dużych wysokościach
·    Niskie wymagania konserwacyjne do obsługi zdalnych podstacji
·    Zgodność z normą IEC 61850 w zakresie interoperacyjności ze sprzętem zabezpieczającym i sterującym
·    Wysoka wydajność do obsługi dużych i rosnących ilości danych
·    Łatwość zdalnego zarządzania
·    Możliwość montażu na stelażu
·    Redundancja zasilania


Wzmocnione, wydajne przemysłowe przełączniki Ethernet
Belden dostarczył dwa kluczowe elementy końcowego rozwiązania.
Pierwszym z nich są przełączniki stelażowe Gigabit, które zostały specjalnie zaprojektowane do zastosowań związanych z wytwarzaniem i dystrybucją energii. Przełączniki te spełniają wymagania projektu Haryana, w tym łączność Gigabit Ethernet, bardzo wysokie tolerancje środowiskowe i długie, niewymagające konserwacji cykle życia.

Przełączniki integrują się bezpośrednio z oprogramowaniem SCADA IEC 61850 w taki sam sposób, jak inne urządzenia IED (inteligentne urządzenia elektroniczne) z wykorzystaniem protokołu MMS (Manufacturing Messaging Specification).

Drugi składnik to wbudowane przełączniki Ethernet. Przełączniki te zapewniają łatwy sposób dodawania łączności sieciowej do urządzeń. Korzystanie ze sprawdzonych podzespołów przełączających wysokiej jakości redukuje również ryzyko i koszty rozwoju oraz przyspiesza projekt.

W tym przypadku wbudowane przełączniki Hirschmanna zostały wbudowane w bramki SCADA z iGrid. Bramki przesyłają dane pomiarowe, zmiany stanu, dane zdarzeń i awarii z podstacji do centrum sterowania. Przesyłają również polecenia z powrotem do podstacji, zapewniając dwukierunkową komunikację "inteligentnej sieci".


Projekt komunikacji podstacji IEC 61850
Wiele przedsiębiorstw użyteczności publicznej z dużą liczbą istniejących podstacji będzie traktować ten projekt Haryana z odrobiną zazdrości. Venson był w stanie stworzyć i wdrożyć dwukierunkową sieć komunikacyjną opartą na technologii Ethernet i zgodną z normami IEC 61860 w wiejskich Indiach. Konstrukcja przyszłości zabezpiecza sieć, aby sprostać zmieniającym się potrzebom.

Jest to rzeczywisty przykład wizji Inteligentnej Sieci (Smart Grid), umożliwiający monitorowanie, sterowanie i szybkie przekierowywanie przekazu mocy zgodnie z wymaganiami. Ponadto zastosowanie nowoczesnego sprzętu przełączającego z wbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa i redundancji powoduje, że instalacja jest natychmiast bezpieczniejsza i bardziej niezawodna niż w przypadku starszych podstacji.

Aby uzyskać pełny opis tego projektu, pobierz studium przypadku „Haryana, India Substation Automation” (w języku angielskim).

Jakie wyzwania związane z komunikacją podstacji stoją przed Tobą? Czekam na wiadomość od Ciebie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 -16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł