Przejdź do głównej zawartości

Industrial Internet of Things: 4 prognozy

Jeff Lund

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) zmienia zarówno systemy automatyki, jak i systemy biznesowe. Standardowe technologie internetowe wnikają głębiej w systemy kontroli i wiele innych rzeczy jest podłączonych do sieci fabrycznej. Równolegle do systemów kontroli przemysłowej wpływają dodatkowe dane, co prowadzi do korzyści biznesowych, takich jak lepsze wykorzystanie zasobów, mniejsze zużycie energii i lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw.

Jak już opisałem w poprzednim artykule, IIoT nie jest celem podróży, lecz podróżą samą w sobie. Jaka będzie ta podróż w ciągu następnych 12-36 miesięcy?


Jedna z prognoz pochodzi od ARC Advisory Group, która opublikowała interesujący artykuł "10 prognoz wobec IIoT na rok 2016 i później". Uznałem go za ważną publikację na temat przemysłowego internetu, obejmującą szeroki zakres tematów, od marketingu i pozycjonowania po technologię i zaadaptowanie.

Cztery prognozy ARC w szczególności zapadły mi w pamięć. Mam nadzieję, że moje komentarze na ich temat dostarczą Ci pewnej wiedzy na temat tego, czego możesz się spodziewać, gdy Ty i Twoja organizacja pójdziecie w kierunku Industry 4.0.

Internet przemysłowy: architektura referencyjna
Zacznę od jednego z przewidywań ARC, z którym w pełni się zgadzam a jest to "Zasada architektury referencyjnej". Myślę, że ARC rozumie przez to, że ​​dobra architektura referencyjna przyspiesza wdrażanie nowych technologii. W odniesieniu do IIoT, w ubiegłym roku Industrial Internet Consortium (IIC) opublikowało pierwszą wersję Industrial Internet Reference Architecture. Ciekawe, że jednym z najczęściej czytanych tekstów na stronie ARC w zeszłym roku był ich post recenzujący (przychylnie) ten dokument IIC.

Jeśli nie jesteś zaznajomiony z Industrial Internet Consortium, poświęć kilka minut, aby przejrzeć ich stronę internetową - to instytucja, które ma bezpośredni wpływ na przyszłość przemysłu. Uważam, że praca, którą wykonuje ta grupa, jest ważna, dlatego Belden dołączył do IIC w zeszłym roku. Cieszę się, że jestem głównym przedstawicielem Belden w ICC i działam w grupach roboczych ds. Marketingu i bezpieczeństwa.

Dodałbym jednak jedną rzecz do prognoz ARC dotyczących architektury referencyjnej. A mianowicie, podczas gdy posiadanie takowej jest ważne, aby wytyczyć pewną ścieżkę w myśleniu o projektowaniu systemu i pomóc w ustaleniu długoterminowych celów, IIoT to transformacja, która rozwinie się na przestrzeni wielu lat.

To, co budujesz dzisiaj, jest fundamentem, dlatego ważne jest zbudowanie silnej przemysłowej infrastruktury Ethernet. Posiadając odpowiednią podstawę, masz system, który może się dostosować, gdy zmieniają się potrzeby Twojej firmy, a twoja podróż IIoT będzie postępować.

Jeśli uznasz, że pełna architektura referencyjna internetu przemysłowego jest nieco przytłaczająca, Belden ma kilka praktycznych porad dotyczących kroków, jakie możesz podjąć dzisiaj.

Internet przemysłowy: cyberbezpieczeństwo
Prognozy ARC dotyczące "Cyberbezpieczeństwa" i "Większej ochrony dla urządzeń skrajnych" dotyczą podobnego tematu. Ponieważ coraz więcej urządzeń jest podłączonych do sieci kontrolnych, a więcej sieci sterujących jest połączonych z sieciami IT, aplikacjami biznesowymi i Internetem, cyberbezpieczeństwo stanie się jeszcze bardziej krytyczne. Ale, podczas gdy Belden zgadza się z myślą przewodnią tych punktów, różnimy się w kierunku, który chcielibyśmy podkreślić, aby się do nich odnieść.

Dla cyberbezpieczeństwa ARC wskazał jednokierunkowe bramy jako sposób na przezwyciężenie słabości konwencjonalnych strategii obrony obwodowej. Bramka jednokierunkowa to urządzenie, które umożliwia przepływ danych z sieci sterowania do sieci korporacyjnej na zewnątrz, ale nic nie może z powrotem wpłynąć w drugą stronę.

Belden uważa, że ​​najlepszym sposobem na wzmocnienie systemów przemysłowych jest przestrzeganie standardów ISA IEC 62443 i wdrażanie najlepszych praktyk, takich jak Defense in Depth (nakładanie się warstw zabezpieczeń). Jak udowodnił Stuxnet, obronę granic zewnętrznych, a nawet puste przestrzenie można przekroczyć. Rozwiązaniem nie jest stworzenie bardziej wyrafinowanych brzegowych zabezpieczeń fizycznych, ale raczej wzmocnienie sieci od wewnątrz.

To nie tylko zwiększa bezpieczeństwo systemu, ale także czyni go bardziej odpornym i niezawodnym. Podobnie, dla większej ochrony na krawędzi, ARC wskazuje na nowe technologie sieciowe, takie jak SDN (ang. Software Defined Network) i NFV (Network Function Virtualization). Technologie te zapewniają sposoby zwiększenia bezpieczeństwa sieci dostępu zdalnego, a tym samym ochrony sieci przemysłowych i niezabezpieczonych urządzeń, które zawierają.

Chociaż zgadzamy się, że SDN i FVN będą odgrywać rolę w dłuższej perspektywie, uważamy, że Defense in Depth jest bardziej odpowiednim podejściem teraz i przez wiele kolejnych lat. Sprzęt taki jak PLC powinien być chroniony przez zapory Deep Packet Inspection, które mają zaawansowane funkcje filtrowania protokołów przemysłowych, a także inne warstwy obrony.


Przemysłowy Internet: "Zaczekaj, to coś innego!"
Ostateczna prognoza ARC "Zaczekaj, to coś innego!" przewiduje, że w 2016 r. coraz więcej inżynierów

"... zaczyna rozumieć, dlaczego potencjał transformacji cyfrowej za pomocą IIoT/I4.0 nie jest taki sam jak w przypadku, tego co robili przy pomocy systemów SCADA i automatyki od 30 lat."

Oprócz tego ARC przewiduje, że ograniczenia modelu Purdue, czyli hierarchicznie ograniczonego przepływu informacji, staną się coraz bardziej oczywiste, gdy wdrożone zostaną bardziej inteligentne połączone urządzenia i modele biznesowe IIoT.

Rozbicie modelu Purdue na taki, w którym dowolne urządzenie lub aplikacja może komunikować się z dowolnym innym urządzeniem lub aplikacją na różnych poziomach, jest główną ideą Industrie 4.0 i innych wizji fabryki przyszłości. Już teraz widzimy, że firmy, które stosują większe udostępnianie danych i bardziej otwarte architektury, zgłaszają poprawę wydajności biznesowej.

Na przykład ankieta przeprowadzona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Jakości wykazała, że ​​chociaż tylko niewielka liczba firm twierdziła, że ​​stosuje inteligentne techniki produkcyjne, spośród nich:
·    82% zgłosiło wzrost wydajności
·    49% miało mniej wad produktu
·    45% zgłosiło wzrost zadowolenia klientów

Nie wiem, czy ten rok jest momentem przełomowym, ale Przemysłowy Internet Rzeczy szybko przechodzi od niezdefiniowanych, przyszłych rozważań do lepiej zdefiniowanej architektury z wymiernymi korzyściami biznesowymi, którą firmy mogą zacząć wdrażać już dzisiaj.

Korzyści Internetu Przemyslowego: To jest podróż!
Istnieje dobrze znany dowcip, który mówi, że przewidywanie jest bardzo trudne, szczególnie jeśli chodzi o przyszłość, więc moja kryształowa kula nie może być ani dokładniejsza, ani wyraźniejsza od ARC. Ale gdy widzimy różne niuanse i działania krótkoterminowe, nasze ogólne poglądy na trendy IIoT w 2016 r. i później pokrywają się ze sobą.

Jak wspomniałem we wcześniejszym poście na blogu, kiedy obserwowany pod względem wszystkiego, co będzie oznaczać lub może znaczyć dla naszych systemów na przestrzeni lat, IIoT może być tak zniechęcający, że bardzo utrudni postęp. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że IIoT nie jest celem podróży, lecz podróżą samą w sobie!


Tak jak systemy kontroli stopniowo ewoluowały przez ostatnie dwadzieścia lat, technologie i techniki IIoT będą stopniowo przenikać do naszych systemów w ciągu następnych dwóch dekad. Aby uzyskać zasoby, które pomogą Ci zaplanować, rozpocząć lub kontynuować podróż po IIoT, sprawdź dedykowaną stronę Belden IIoT, gdzie znajdziesz listę zasobów obejmującą trendy i technologie, które Ci pomogą.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak wybrać odpowiedni kabel VFD?

Peter Cox
W części 1 mojego wpisu na temat żywotności kabla i silnika VFD wyjaśniłem, w jaki sposób użycie kabla THHN lub innego niespecjalistycznego kabla do połączenia VFD z silnikami prowadzi do przedwczesnej awarii silnika i szumu elektronicznego, który sieje spustoszenie w czujnikach procesowych i obniża bezpieczeństwo na hali produkcyjnej. Specyfikacja wyspecjalizowanego kabla VFD może pomóc w uniknięciu tych problemów, ale niestety nie ma żadnych standardów dla funkcji i konstrukcji kabla VFD, więc na pewno weryfikacja pozostaje w interesie kupującego. Tutaj, w części 2, omówimy, czego szukać w kablu VFD, abyś mógł podjąć bardziej świadomą decyzję.
Unikaj awarii i nie tylko - lista kontrolna W wielu zakładach niemal „spodziewano się” częstych wyłączeń napędów i/lub awarii silnika podłączonego do VFD co kilka lat, szczególnie w wyniku uszkodzenia łożyska lub izolacji. Jeśli tak się dzieje, specyfikacja dobrze zaprojektowanego kabla VFD może wyeliminować awarie i znacznie wydłużyć c…

Kiedy należy używać kabla VFD?

Peter Cox
Biorąc pod uwagę korzyści płynące z wydajności procesu i oszczędności energii, jakie oferują napędy o zmiennej częstotliwości (VFD) środowisku produkcyjnemu, nic dziwnego, że to na nich polegają wszelkiego rodzaju operacje. W rzeczywistości niektóre zakłady korzystają z setek urządzeń VFD, które pomagają im precyzyjnie kontrolować prawie każdy używany silnik.

Biorąc pod uwagę zalety kabli VFD związane z żywotnością silnika i czasem pracy bez przestojów, zaskakuje fakt, że nie wszyscy używają ich na każdym VFD. W rzeczywistości, według moich szacunków, robi to tylko około 20% zastosowań, które powinny korzystać z kabli VFD. Chociaż użycie kabla VFD gwałtownie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat, wciąż jest znacznie niższe niż powinno, a szkoda.
Niewłaściwy kabel VFD może prowadzić do przedwczesnej awarii silnika – a nawet gorzej Faktem jest, że użycie niewłaściwego kabla powoduje przedwczesne awarie wielu silników, co z kolei prowadzi do znacznych przestojów i utraty wydajności, …

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…