Przejdź do głównej zawartości

Kabel przemysłowy – niedoceniany bohater komunikacji kolejowej

Richard Weatherburn

Przemysł transportowy, w odróżnieniu od wielu innych kluczowych operacji przemysłowych, ma wyjątkową pozycję bezpośredniego kontaktu z klientami (pasażerami) i zapewnia im bezpieczeństwo. Wszelkie opóźnienia lub przestoje w systemie transportowym prowadzą nie tylko do utraty przychodów, ale także skutkują rozdrażnieniem podróżnych, którzy mogą zdecydować się na wydatkowanie swoich środków na transport w inny sposób.

Czy masz koszmary o opóźnieniach pociągów, kwestiach bezpieczeństwa lub przerywanych usługach pasażerskich? Klienci łatwo ulegają frustracji przez problemy takie jak niedokładne informacje dotyczące podróży, przegapione połączenia lub brak Wi-Fi w pociągu.

Niezależnie od tego, czy nadzorujesz ogólne działanie systemu kolejowego, czy też odpowiadasz za określenie nowych lub zmodernizowanych zastosowań - niezawodność sieci komunikacji kolejowej spoczywa na Twoich barkach. Bez względu na Twoją rolę w budowaniu właściwej sieci Ethernet, łatwo wpaść w pułapkę skupiania uwagi na "błyszczących" lub bardziej ekscytujących komponentach, takich jak przełączniki i routery. Role tych urządzeń mogą być pasjonującym tematem do dyskusji i debaty - zaufaj nam, doskonale to rozumiemy!


Ale jeśli ostatnią rzeczą, która przychodzi Ci do głowy, jest okablowanie - musisz przemyśleć swoje priorytety. W końcu okablowanie jest kluczowym elementem, który łączy wszystko ze sobą. Bez tego nawet wysokiej klasy przełączniki lub routery nie będą mogły się komunikować.
Budowa sieci Ethernet dla kolei jest podobna do budowy samego systemu kolejowego.

Wyobraź sobie, że wprowadzasz nowy szybki pociąg. Spędzasz większość swojego czasu i budżetu na dworcach kolejowych, gdzie możesz korzystać z wszelkich dostępnych udogodnień. Jednak chęć utrzymania kontroli nad kosztami, prowadzi to do zakupu stali o niższej jakości do układania nowych torów. Myślę, że wszyscy możemy się zgodzić co do tego (nieco) przesadnego scenariusza; Twoje priorytety mogą być niewłaściwie poukładane.

Podobnie, bez odpowiedniego doboru okablowania i projektowania sieci, nawet najdroższy przełącznik może nie być w stanie przesyłać danych z określonymi szybkościami. Ostatecznie, źle działający kabel wpłynie na ogólną wydajność i niezawodność Twojego systemu transportowego.

Znaczenie jakości kabla przemysłowego dla komunikacji kolejowej
Kabel wysokiej jakości jest szczególnie ważny w transporcie, który stawia czoła szeregowi wyzwań. Aby im sprostać, branża musi jednocześnie spełniać wiele standardów. Osiągnięcie tego w jednym produkcie jest kłopotliwe, szczególnie w przypadku kabli - nie wszystkie są sobie równe.
Nawet najlepsze produkty komercyjne z półki (COTS) nie są przystosowane do trudnych warunków w miarę upływu czasu. Trudne warunki wymagają wytrzymałych kabli, a tylko przemysłowe komponenty systemu Ethernet są wystarczająco wytrzymałe, aby sprostać zagrożeniom i ryzyku związanemu z transportem.

Oto kilka problemów do rozważenia:
·    Ogień i dym. Kable często umieszczane w kabinie maszynisty lub maszynowni są bardziej narażone na działanie wysokich temperatur, a nawet ognia lub dymu. Upewnij się, że twoje kable mają powłoki odporne na rozprzestrzenianie się płomienia. Znajdź kable spełniające wymagania normy IEC45545-2 lub ECE R118.02, co oznacza, że ​​w razie pożaru powłoka płonie wolno, nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji podczas palenia i nie będzie zapalać się ponownie później.
·    Ekstremalne temperatury. Aby upewnić się, że kable są przetestowane i zatwierdzone do użytku w różnych temperaturach w branży transportowej, należy uzyskać ocenę IEC50155. Ekstremalne zimno może spowodować, że kable COTS będą sztywne i kruche, podczas gdy podwyższona temperatura może pogorszyć i osłabić plastik stosowany w konstrukcji kabli.
·    Narażenie na gryzonie. Często kable są instalowane w odkrytych przestrzeniach zewnętrznych. Zwiększa to szanse, że szkodniki lub gryzonie mogą znaleźć drogę do kabli. Pamiętaj, aby wybrać okablowanie z odpornymi na gryzonie powłokami i złączami.
·    Trudna instalacja i konserwacja. W ustawieniach fabrycznych infrastruktura Ethernet jest instalowana w łatwiej dostępnych miejscach, takich jak szafki. W pociągu jednak łatwy dostęp do instalacji lub aktualizacji jest rzadkością. Wymiana starego lub zużytego kabla może wymagać usunięcia całego dachu. Pomiędzy wymianą samego okablowania a procesem uzyskiwania dostępu jest bardzo kosztowna praca. Wysokiej jakości kabel przemysłowy to taki, który można "zainstalować i zapomnieć" - wytrzymały do 20-30 lat, zanim konieczna będzie wymiana.
·    Nadmierna wibracja. Wibracje są częstym zjawiskiem w ustawieniach transportowych, zwłaszcza że pociągi nieustannie przemieszczają się z punktu A do punktu B. Oznacza to, że kable są stale ciągnięte lub rozciągane z nadmierną siłą, powodując obniżoną wydajność elektryczną. Poszukaj kabli spełniających lub przekraczających standardy IEC50155 i EN50082-2.

Wybór kabla do komunikacji kolejowej - nie walcz z ogniem za pomocą węża ogrodowego
Wielu komercyjnych producentów kabli będzie próbowało przedostać się do zastosowań przemysłowych, ponieważ ich kable spełniają minimalne wymagania dotyczące niektórych standardów.

Nawet jeśli kabel wydaje się spełniać ten standard, rzeczywistość jest taka, że ​​ustawienie transportu wymaga kabla, który nie tylko spełnia, ale znacznie przekracza minimalne wymagania standardowe. Innymi słowy, tylko dlatego, że wąż ogrodowy może skutecznie przenosić wodę, nie oznacza to, że dostarczy on ilość wody potrzebną do ugaszenia pożaru w trzypiętrowym budynku. To samo dotyczy kabli.


Zbyt często wybieranie tańszych - i prawdopodobnie gorszych - kabli w celu zaoszczędzenia pieniędzy na froncie instalacji kończy się wyższym kosztem na dłuższą metę. Przejawia się to zarówno w zwiększonym przestoju spowodowanym awariami, jak i problemami logistycznymi związanymi z otwieraniem wagonów kolejowych w celu usunięcia i wymiany uszkodzonych komponentów. Kable przemysłowe są zbudowane, aby działały dłużej, co czyni je wartymi inwestycji.

Wybierając kable do swojego systemu transportowego, jakość nie jest jedynym czynnikiem. Upewnij się, że wybrałeś odpowiedni kabel (lub kombinację kabli) do swojego zastosowania. Na przykład, podczas gdy wysokiej jakości kable miedziane reprezentują standard przemysłowy, przyszłość transportu zmierza również w kierunku kabli światłowodowych. Obecnie wiele systemów transportowych wykorzystuje oba te systemy. Jak możesz wybrać? Rozważ następujące:

Kabel światłowodowy. Jeśli potrzebujesz przyszłościowego kabla dostępnego zarówno do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz i dającego zakopać się pod ziemią, sprawdź kabel światłowodowy. Z kablem światłowodowym system będzie pracował ze źródłami światła Gigabit Ethernet i będzie zabezpieczony przed wilgocią i chemikaliami oraz ścieraniem.

Czy wiesz, jakie standardy powinien spełniać Twój kabel? Wskaźniki dla kabla światłowodowego obejmują:
·    Typ UL: włókno światłowodowe, nieprzewodzący przednóżek (OFNR – „Optical Fiber, Nonconductive Riser”)
·    Typ cUL: OFN FT4
·    IEEE 383-2003 Test odporności na płomienie

Przewód z miedzi. Kable miedziane Ethernet są bardziej tradycyjną opcją przemysłową. Są one dostępne dla aplikacji Cat 5e, Cat 6 lub Cat 6a.

Skąd wiadomo, które zastosowanie ma dla Ciebie sens?

·    Kable Cat 5e są nadal szeroko stosowane, jednak nowe instalacje preferują kable Cat 6, aby sprostać gigabitowym prędkościom i zwiększonej przepustowości.
·    Kable Cat 6a są pomocne w przyszłej korekcji.

Odpowiedni, wysokiej jakości kabel jest niezbędny dla wydajności i bezpieczeństwa w systemie transportowym. Dlatego Belden projektuje kable klasy przemysłowej przeznaczone specjalnie dla transportu.

Niezależnie od tego, czy budujesz cały system transportowy, czy po prostu starasz się zidentyfikować odpowiedni wagon kolejowy, który dodasz do swojego systemu, zalecamy użycie kabla, który jest zaprojektowany, aby rzeczywiście spełniać rygorystyczne standardy branży transportowej.
Chcesz dowiedzieć się więcej o pokładowych sieciach Ethernet dla pojazdów szynowych? Pobierz już dziś nasz raport “Podstawa Ethernetu kolejowego”.

Jakich kabli aktualnie używasz w swoim systemie transportowym? Czy kiedykolwiek miałeś problemy związane z używaniem gorszego okablowania? Czekam na wiadomość od Ciebie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł