Przejdź do głównej zawartości

Łączność bezprzewodowa: dlaczego i jak wykorzystać jej zalety

Ute Decker

Prawdopodobnie słyszeliście, mówiliście lub czytaliście termin "Przemysłowy Internet Rzeczy" kilka razy w tym tygodniu - stało się to powszechnie używanym zwrotem, przyciągającym uwagę mediów i przedsiębiorstw na wszystkich rynkach przemysłowych ze względu na przekształcający wpływ, który zaczyna mieć na globalną gospodarkę. Możliwość wykorzystania danych produkcyjnych dostarczanych przez IIoT jest tym, co stanowi człon "inteligentny" w inteligentnej fabryce. Badacze twierdzą, że przejście do inteligentnych fabryk może dodać 500 miliardów dolarów do 1,5 biliona dolarów wartości ekonomicznej w ciągu zaledwie pięciu lat.

IIoT nie jest już tylko na horyzoncie: działa w pełni i szybko staje się strategicznym priorytetem dla każdej organizacji. Od lepszego gromadzenia i wykorzystania danych po większą produktywność i efektywność korzyści inteligentnych środowisk są oczywiste i mają zasadnicze znaczenie dla dzisiejszego biznesu przemysłowego.

Aby naprawdę wykorzystać ruch IIoT, musisz zacząć od zaprojektowania odpowiedniej sieci komunikacyjnej, która leży w Twojej inteligentnej fabryce. Inteligentne czujniki, siłowniki, zdalny monitoring i inne elementy sieciowe oraz możliwości mogą przyczynić się do sukcesu Twojego zespołu. Wiedza o tym, jak wszystkie one działają razem i jak różne typy rozwiązań mogą wpływać na ogólną łączność, ma kluczowe znaczenie. Firmy, które to robią, mają wiele do zyskania. Jest to przewaga strategiczna na najbliższą przyszłość, podczas gdy konkurenci wciąż próbują rozpracować swoją własną strategię i podejście do IIoT.


Łączność bezprzewodowa dla zastosowań przemysłowych: 3 główne zalety
Łączność bezprzewodowa przyspiesza ścieżkę do niezawodnej komunikacji w czasie rzeczywistym i przesyłania danych, które są warunkiem wstępnym IIoT. Technologie tworzące infrastrukturę bezprzewodową wzmacniają standardy komunikacji przemysłowej, zapewniając zupełnie nowy poziom niezawodności, bezpieczeństwa i elastyczności w środowisku przemysłowym.
Rzućmy okiem na każdą z tych trzech bezpośrednich korzyści:
·    Wysoka niezawodność: bezprzewodowa sieć komunikacyjna może działać jednocześnie na wielu pasmach częstotliwości. Pozwala to na jednoczesną transmisję danych i zapewnia, że ​​informacje o wysokim priorytecie docierają tam, gdzie powinny, z ograniczoną interferencją. Niezawodna komunikacja jest szczególnie ważna w zastosowaniach w trudnych warunkach, na przykład w zakładzie produkcyjnym, który zajmuje się agresywnymi chemikaliami lub aplikacjami, które nie akceptują przestojów i wymagają najwyższej dokładności, takich jak maszyny narzędziowe. Upewnienie się, że te aplikacje działają prawidłowo, a materiały niebezpieczne są odpowiednio uszczelnione, wymaga niezawodnej struktury komunikacyjnej dla maksymalnej dokładności, bez miejsca na przestój sieci.
·    Lepsze bezpieczeństwo: technologie bezprzewodowe często mają wstępnie zdefiniowane konfiguracje zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa. Uwierzytelnianie urządzeń i metody szyfrowania danych zgodne ze standardami IEEE 802.11 zapewniają niezawodne i bezpieczne sieci dla aplikacji automatyki przemysłowej i systemów sterowania. Na przykład zespoły działające w zastosowaniach związanych z ropą naftową i gazem, w których bezpieczeństwo energetyczne stało się poważnym problemem, zwracają szczególną uwagę na te funkcje, ponieważ mogą one spowodować lub uniemożliwić wykrywanie i reagowanie na problemy związane z bezpieczeństwem cybernetycznym.
·    Rozszerzona elastyczność: brak elementów przewodowych umożliwia większy ruch w hali produkcyjnej i nie utrudnia operatorowi wykonywania określonych zadań. Dopasowane rozwiązania, z różnymi opcjami konfiguracji dla różnych funkcji i protokołów, pozwalają na stosowanie technologii bezprzewodowych w wielu wyjątkowych i specyficznych sytuacjach. Roboty, pojazdy AGV i modułowe linie produkcyjne to dobre przykłady. Żywność i napoje, zakłady motoryzacyjne i systemy bezobsługowe w przestrzeni intralogistycznej w szczególności korzystają z większej elastyczności, ponieważ produkcja często wymaga różnych ruchów i umiejętności przechodzenia od zadania do zadania. W tych zastosowaniach często przeszkadzają duże kable, ale w przypadku urządzeń bezprzewodowych instalacja jest prostsza, koszty konserwacji są niższe i nie ma ryzyka uszkodzenia lub skorodowania kabli.

Oprócz tych podstawowych zalet, rozwiązania bezprzewodowe mają kluczowe znaczenie dla wydajnych ustawień fabrycznych, ponieważ szybko i bezpiecznie przesyłają duże ilości danych.
W przeciwieństwie do tradycyjnych sieci komunikacyjnych połączonych z kablami i przewodami, które często mają ukryte koszty instalacji i konserwacji, sieci bezprzewodowe mogą zapewnić wysoki zwrot z początkowych inwestycji w infrastrukturę bezprzewodową. W rzeczywistości wiele zespołów zajmujących się automatyką fabryczną przeszło już na technologię bezprzewodową, ponieważ korzyści te znacznie przewyższają wcześniejsze obawy dotyczące wyzwań związanych z niezawodnymi sieciami bezprzewodowymi.


Czego szukać w rozwiązaniu bezprzewodowym
Łączność bezprzewodowa zbliża firmy do Industry 4.0; istnieje jednak kilka krytycznych czynników technicznych, które zespoły powinny wziąć pod uwagę przy wyborze rozwiązań, które będą wspierać wymagania IIoT.
Zacznij od zadania sobie tych pytań, które pomogą Ci zidentyfikować odpowiednie technologie:
·    Standardy/zatwierdzenia: Jakie wymagania dla danego kraju lub regionu będą musiały zostać spełnione? Czy ten produkt jest zgodny z protokołami dla kluczowych obszarów geograficznych Twojej firmy? Czy technologia jest zgodna ze standardową w branży transmisją IEEE 802.11n dla aplikacji WLAN?
·    Prędkość danych: jakie prędkości transmisji danych będą potrzebne zarówno teraz, jak i w przyszłości? 450 Mbit/s, 1 Gbit/s, więcej? Czy będziesz w stanie wysyłać i odbierać więcej niż jeden strumień danych jednocześnie z wieloma wejściami, wieloma wyjściami (MIMO), aby zoptymalizować prędkość transmisji danych i zmniejszyć liczbę błędów? Czy technologia umożliwia jednoczesne korzystanie z dwóch kanałów danych w celu podwojenia szybkości transmisji danych?
·    Wzmocnienie: Z jakimi warunkami środowiskowymi musi zmierzyć się Twoja działalność? Wibracje, wilgoć, kurz, ekspozycja na chemikalia? Jakie są rozważania, jeśli chodzi o EMI/RFI? Upewnij się, że Twoje rozwiązanie zostało zbudowane, aby sprostać trudnym warunkom, co pozwoli zapewnić wysoką dostępność sieci.
·    Instalacja: Gdzie będą instalowane punkty dostępowe - na szynach DIN, w szafach przemysłowych, bezpośrednio na maszynie lub na stojakach i innym sprzęcie? Jakie odległości i powierzchnie muszą być pokryte? Czy ten produkt lub rozwiązanie może bezproblemowo zintegrować się z istniejącą infrastrukturą komunikacyjną?

Zastosowania przemysłowe coraz częściej sięgają po technologię bezprzewodową, bez względu na to, w której grupie operacyjnej działają. Niezależnie od tego, czy jesteś odpowiedzialny za przesyłanie lub kontrolowanie danych, czy pracę z dużymi lub małymi komputerami, technologia bezprzewodowa oferuje wydajność i niezawodność, której potrzebuje Twój obiekt.

Aby wspomóc te korzyści, przeczytaj więcej o niedawnej współpracy Beldena z firmą Bosch Rexroth, ponieważ wykorzystali technologię bezprzewodową Belden, aby zaoferować więcej korzyści swoim klientom. Możesz pobrać materiały naukowe tutaj: Bosch Rexroth wybiera firmę Hirschmann do obsługi bezprzewodowej łączności dla narzędzi przemysłowych.

Na jakim etapie jesteś, jeśli chodzi o przejście do infrastruktury bezprzewodowej? Czy zauważyłeś którąś z tych korzyści, czy są inne, których nie wypunktowaliśmy? Czekamy na wiadomość od ciebie.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł