Przejdź do głównej zawartości

Kiedy należy używać kabla VFD?

Peter Cox

Biorąc pod uwagę korzyści płynące z wydajności procesu i oszczędności energii, jakie oferują napędy o zmiennej częstotliwości (VFD) środowisku produkcyjnemu, nic dziwnego, że to na nich polegają wszelkiego rodzaju operacje. W rzeczywistości niektóre zakłady korzystają z setek urządzeń VFD, które pomagają im precyzyjnie kontrolować prawie każdy używany silnik.


Biorąc pod uwagę zalety kabli VFD związane z żywotnością silnika i czasem pracy bez przestojów, zaskakuje fakt, że nie wszyscy używają ich na każdym VFD. W rzeczywistości, według moich szacunków, robi to tylko około 20% zastosowań, które powinny korzystać z kabli VFD. Chociaż użycie kabla VFD gwałtownie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat, wciąż jest znacznie niższe niż powinno, a szkoda.

Niewłaściwy kabel VFD może prowadzić do przedwczesnej awarii silnika – a nawet gorzej
Faktem jest, że użycie niewłaściwego kabla powoduje przedwczesne awarie wielu silników, co z kolei prowadzi do znacznych przestojów i utraty wydajności, a na taką sytuację nie może sobie pozwolić wiele zakładów. Ponadto wahania napięcia mogą powodować, że kabel inny niż VFD emituje szum, który może wpływać na pobliskie urządzenia. Niedawno mieliśmy przypadek w zakładzie spożywczym, w którym szum z VFD z kablem innym niż VFD między napędem a silnikiem siał spustoszenie przy obciążeniach partii dostarczanych do miksera, powodując duże rozbieżności i niespełniający specyfikacji produkt. W innych przypadkach, szum powoduje przypadkowe włączenie switchy bezpieczeństwa w procesorach i czujnikach, co może skutkować poważną awarią. Co gorsza, źródło tych problemów często nie jest łatwe do odkrycia, więc zdarzają się wielokrotnie.

Używanie kabla innego niż VFD może również stanowić poważny problem bezpieczeństwa. Ludzie mogą zostać porażeni prądem w przypadku dotknięcia kabla innego niż VFD i chociaż poziom wstrząsu prawdopodobnie nie byłby śmiertelny dla zdrowej osoby w normalnych okolicznościach, nie wszyscy są młodymi i zdrowymi osobami i zdarzają się także niecodzienne przypadki. Na przykład na amerykańskim uniwersytecie miał miejsce tragiczny przypadek, gdy pracownik obsługi technicznej doznał porażenia, a nieoczekiwany ból spowodował, że odskoczył i wpadł na działający sprzęt, co zakończyło się śmiercią.

Problemów można uniknąć
Niestety, zbyt wielu operatorów nie wie, aby poprosić o kabel VFD. Jeśli nie zażądają tego konkretnie, kontrahenci naturalnie określą tańszą opcję domyślną, taką jak kabel THHN, aby pozostać konkurencyjnym cenowo. Prawda jest taka, że ​​specyfikacja kabla VFD zdecydowanie stanowi większą wstępną inwestycję niż kabel inny niż VFD - o kilkaset dolarów lub więcej w typowej instalacji. Ale gdy wziąć pod uwagę wiele tysięcy lub nawet wiele milionów dolarów, które stanowią koszt pojedynczego przestoju, albo, broń Boże, śmierci lub poważnych obrażeń, oczywiście inwestycja w odpowiedni kabel wydaje się być stosunkowo niewielkim kosztem.


Poszukaj tych typowych symptomów w swoim kablu VFD
W wielu obiektach niemal „spodziewano się”, że silnik podłączony do VFD będzie ulegał awarii co około dwa lata, szczególnie w wyniku awarii łożyska lub izolacji. To jest nienormalne! Najprawdopodobniej wynika to z niewłaściwego kabla powodującego nadmierne obciążenie silnika. Dobra wiadomość jest taka, że ​​często można tego całkowicie uniknąć. W tych okolicznościach zmiana na kabel VFD prawdopodobnie wydłuży czas między awariami - potencjalnie bliżej pięciu lat lub nawet więcej.

Czy zwiększenie żywotności silnika o 250% byłoby dla Ciebie korzystne? Odpowiedź na to pytanie może być łatwa, ale jest jeszcze wiele do rozważenia, zanim można spodziewać się tego rodzaju poprawy. Chociaż prawie każdy kabel VFD będzie ulepszeniem w stosunku do kabla innego niż VFD w tych zastosowaniach, nie ma jeszcze żadnych standardów dla kabla VFD, więc producenci mogą nazwać prawie wszystko „kablem VFD”. Niektóre typy mogą jedynie nieznacznie zmniejszyć obciążenie silnika i dają tylko niewielkie usprawnienia, co utrudnia uzasadnienie początkowej inwestycji. Inne mogą znacznie zmniejszyć nacisk, zwiększając czas między awarią silnika o dwa, trzy, pięć lat lub nawet więcej.

Więc czego szukasz? Cóż, pierwszą rzeczą, której należy poszukać, jest druga część mojego wpisu o VFD, która pojawi się już wkrótce.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

TSN: Wielki krok naprzód w ewolucji Ethernetu ... i tu już dziś

Dr Oliver Kleineberg
Ethernet od prawie trzydziestu lat służy operatorom sieci i podczas gdy na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, to najbardziej „rewolucyjny” skok ewolucyjny pojawia się dokładnie w tej chwili. Nowe ulepszenie technologii nosi nazwę "Time-Sensitive Networking (TSN)". Mimo że jego potężne funkcje zwiększające wartość są nadal sprawdzane (bardzo skutecznie!) w sieciach testowych i demonstracyjnych, operatorzy sieci w rzeczywistości mogą zacząć korzystać z tej technologii od razu.

Lubię myśleć o TSN jako "Ethernet Plus", ponieważ jest to nie tyle "nowy" protokół, co wzmocnienie Ethernetu. TSN stoi na barkach czegoś bardzo skutecznego i udanego, a czyni go jeszcze lepszym.
Połącz odmienne sieci w jedno - z gwarancjami dostawy i pełną interoperacyjnością Kluczową wartością - którą dodaje TSN do zastosowań przemysłowych, jest zdolność do ujednolicania sieci, które były z konieczności oddzielne w przeszłości, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć…