Przejdź do głównej zawartości

Kiedy należy używać kabla VFD?

Peter Cox

Biorąc pod uwagę korzyści płynące z wydajności procesu i oszczędności energii, jakie oferują napędy o zmiennej częstotliwości (VFD) środowisku produkcyjnemu, nic dziwnego, że to na nich polegają wszelkiego rodzaju operacje. W rzeczywistości niektóre zakłady korzystają z setek urządzeń VFD, które pomagają im precyzyjnie kontrolować prawie każdy używany silnik.


Biorąc pod uwagę zalety kabli VFD związane z żywotnością silnika i czasem pracy bez przestojów, zaskakuje fakt, że nie wszyscy używają ich na każdym VFD. W rzeczywistości, według moich szacunków, robi to tylko około 20% zastosowań, które powinny korzystać z kabli VFD. Chociaż użycie kabla VFD gwałtownie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat, wciąż jest znacznie niższe niż powinno, a szkoda.

Niewłaściwy kabel VFD może prowadzić do przedwczesnej awarii silnika – a nawet gorzej
Faktem jest, że użycie niewłaściwego kabla powoduje przedwczesne awarie wielu silników, co z kolei prowadzi do znacznych przestojów i utraty wydajności, a na taką sytuację nie może sobie pozwolić wiele zakładów. Ponadto wahania napięcia mogą powodować, że kabel inny niż VFD emituje szum, który może wpływać na pobliskie urządzenia. Niedawno mieliśmy przypadek w zakładzie spożywczym, w którym szum z VFD z kablem innym niż VFD między napędem a silnikiem siał spustoszenie przy obciążeniach partii dostarczanych do miksera, powodując duże rozbieżności i niespełniający specyfikacji produkt. W innych przypadkach, szum powoduje przypadkowe włączenie switchy bezpieczeństwa w procesorach i czujnikach, co może skutkować poważną awarią. Co gorsza, źródło tych problemów często nie jest łatwe do odkrycia, więc zdarzają się wielokrotnie.

Używanie kabla innego niż VFD może również stanowić poważny problem bezpieczeństwa. Ludzie mogą zostać porażeni prądem w przypadku dotknięcia kabla innego niż VFD i chociaż poziom wstrząsu prawdopodobnie nie byłby śmiertelny dla zdrowej osoby w normalnych okolicznościach, nie wszyscy są młodymi i zdrowymi osobami i zdarzają się także niecodzienne przypadki. Na przykład na amerykańskim uniwersytecie miał miejsce tragiczny przypadek, gdy pracownik obsługi technicznej doznał porażenia, a nieoczekiwany ból spowodował, że odskoczył i wpadł na działający sprzęt, co zakończyło się śmiercią.

Problemów można uniknąć
Niestety, zbyt wielu operatorów nie wie, aby poprosić o kabel VFD. Jeśli nie zażądają tego konkretnie, kontrahenci naturalnie określą tańszą opcję domyślną, taką jak kabel THHN, aby pozostać konkurencyjnym cenowo. Prawda jest taka, że ​​specyfikacja kabla VFD zdecydowanie stanowi większą wstępną inwestycję niż kabel inny niż VFD - o kilkaset dolarów lub więcej w typowej instalacji. Ale gdy wziąć pod uwagę wiele tysięcy lub nawet wiele milionów dolarów, które stanowią koszt pojedynczego przestoju, albo, broń Boże, śmierci lub poważnych obrażeń, oczywiście inwestycja w odpowiedni kabel wydaje się być stosunkowo niewielkim kosztem.


Poszukaj tych typowych symptomów w swoim kablu VFD
W wielu obiektach niemal „spodziewano się”, że silnik podłączony do VFD będzie ulegał awarii co około dwa lata, szczególnie w wyniku awarii łożyska lub izolacji. To jest nienormalne! Najprawdopodobniej wynika to z niewłaściwego kabla powodującego nadmierne obciążenie silnika. Dobra wiadomość jest taka, że ​​często można tego całkowicie uniknąć. W tych okolicznościach zmiana na kabel VFD prawdopodobnie wydłuży czas między awariami - potencjalnie bliżej pięciu lat lub nawet więcej.

Czy zwiększenie żywotności silnika o 250% byłoby dla Ciebie korzystne? Odpowiedź na to pytanie może być łatwa, ale jest jeszcze wiele do rozważenia, zanim można spodziewać się tego rodzaju poprawy. Chociaż prawie każdy kabel VFD będzie ulepszeniem w stosunku do kabla innego niż VFD w tych zastosowaniach, nie ma jeszcze żadnych standardów dla kabla VFD, więc producenci mogą nazwać prawie wszystko „kablem VFD”. Niektóre typy mogą jedynie nieznacznie zmniejszyć obciążenie silnika i dają tylko niewielkie usprawnienia, co utrudnia uzasadnienie początkowej inwestycji. Inne mogą znacznie zmniejszyć nacisk, zwiększając czas między awarią silnika o dwa, trzy, pięć lat lub nawet więcej.

Więc czego szukasz? Cóż, pierwszą rzeczą, której należy poszukać, jest druga część mojego wpisu o VFD, która pojawi się już wkrótce.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Power over Ethernet może zapewnić wiele korzyści na hali produkcyjnej - jeśli zrobisz to dobrze

Ron Tellas
Power over Ethernet (PoE) - technologia, która umożliwia operatorom sieci dostarczanie energii elektrycznej do wielu typów urządzeń za pomocą tego samego kabla, co przesyłane dane - stała się dość powszechna w biurowych środowiskach IT. Niestety, przemysłowe środowiska OT jeszcze nie przyjęły tego w takim samym stopniu. A szkoda, bo zalety PoE mogą mieć jeszcze większą wagę na hali produkcyjnej. Jednak PoE w obszarach OT niesie ze sobą także dodatkowe wyzwania - wyzwania, z których pracownicy IT mogą nie zdawać sobie sprawy. Oto, jak wprowadzić „moc” PoE do Twojego zakładu - zachowując jednocześnie optymalną niezawodność zarówno transferu danych, jak i przepływu mocy.


Elektryczność w dowolnym miejscu i czasie Jedną z kluczowych zalet PoE jest to, że prawie każdy może bezpiecznie ustanowić nowe połączenie zasilania bez konieczności wzywania licencjonowanego elektryka. Napięcie jest niskie i nie ma ciężkiego okablowania lub potrzeby dla gniazdka sieciowego. Jeśli na przykład mus…

Gotowi na przyszłość już teraz: następna generacja switchy spełnia wymagania sieci TSN

Juergen Schmid
Jak wielu czytelników wie, Belden dobrze zna świat kompaktowych switchy zarządzalnych i jesteśmy dumni z faktu, że operatorzy sieci sprawili, że nasza firma jest liderem na rynku z ponad 700 000 jednostkami działającymi na całym świecie.
Podczas gdy operatorzy wykorzystują te switche z wielkim sukcesem od ponad dziesięciu lat i nadal to robią, Belden słyszał od klientów, że przyspieszenie zapotrzebowania na coraz więcej danych w ich działalnościach przemysłowych doprowadziło do zapotrzebowania na switche o zaawansowanych możliwościach.

Ten napędzany przez IIoT trend dotyczący coraz większej ilości danych produkcyjnych w pobliżu hali produkcyjnej, pomagający producentom zwiększyć wydajność, skrócić czas przestojów i zminimalizować ilość odpadów, doprowadził Belden do rozpoczęcia jednego z najbardziej intensywnych projektów badawczo-rozwojowych w swojej 120-letniej historii. Wynikiem tego wysiłku jest nowa rodzina switchy Hirschmann BOBCAT, z pierwszymi urządzeniami wprowadz…

Terminacja kabla RJ45: Wysoka jakość pomaga zapewnić wysoką wydajność

Sylvia Feng
Jeśli chodzi o instalację przemysłowej sieci Ethernet, terminacja podstawowa - przygotowanie każdego końca każdego kabla, a następnie połączenie go bezpiecznie ze złączem RJ45 - może być jednym z najbardziej trudnych etapów tego procesu. Z ośmioma przewodnikami na kabel i potencjalnie setkami kabli w średniej wielkości instalacji, sporadyczne błędy nie są rzadkością, co może prowadzić do okresowej awarii danych i przerw, które często są trudne do śledzenia, co dodatkowo zwiększa przestoje i frustrację. Oczywiście najlepsze metody nakazują, aby każda terminacja była testowana z góry, a szacunki sugerują, że wynikające z tego współczynniki przeróbek sięgają nawet 8-10%.

Podczas instalowania nowej sieci w budowie maszyn lub w innych zastosowaniach, w których istnieje stosunkowo duża liczba terminacji do wykonania jednorazowo lub na bieżąco, wysoce pożądane jest korzystanie z umiejętności doświadczonego technika. Niestety, wielu operatorów odkrywa, że ​​instalacja sieciowa jest …