Przejdź do głównej zawartości

Jak wybrać odpowiedni kabel VFD?

Peter Cox

W części 1 mojego wpisu na temat żywotności kabla i silnika VFD wyjaśniłem, w jaki sposób użycie kabla THHN lub innego niespecjalistycznego kabla do połączenia VFD z silnikami prowadzi do przedwczesnej awarii silnika i szumu elektronicznego, który sieje spustoszenie w czujnikach procesowych i obniża bezpieczeństwo na hali produkcyjnej. Specyfikacja wyspecjalizowanego kabla VFD może pomóc w uniknięciu tych problemów, ale niestety nie ma żadnych standardów dla funkcji i konstrukcji kabla VFD, więc na pewno weryfikacja pozostaje w interesie kupującego. Tutaj, w części 2, omówimy, czego szukać w kablu VFD, abyś mógł podjąć bardziej świadomą decyzję.

Unikaj awarii i nie tylko - lista kontrolna
W wielu zakładach niemal „spodziewano się” częstych wyłączeń napędów i/lub awarii silnika podłączonego do VFD co kilka lat, szczególnie w wyniku uszkodzenia łożyska lub izolacji. Jeśli tak się dzieje, specyfikacja dobrze zaprojektowanego kabla VFD może wyeliminować awarie i znacznie wydłużyć czas między awariami do pięciu lat lub nawet dłużej. Jak już wspomniałem, nie wszystkie kable VFD są sobie równe. Oto kilka atrybutów, których należy szukać:
Dobre uziemienie
Prawidłowe uziemienie łączy silniki i napęd, co redukuje szum elektryczny, zmniejsza prądy łożyskowe i ułatwia bezpieczną pracę zabezpieczenia prądu przetężeniowego w celu zmniejszenia ryzyka porażenia prądem. Przewody THHN nie mają wbudowanego uziemienia i muszą polegać na wykonawcy, aby właściwie je dobrać i zainstalować. To pozostawia duże pole do błędu. Większość specjalistycznych kabli VFD zawiera uziemienia wbudowane w korpus kabla, ale rozmiar tych uziemień może się znacznie różnić. Niektóre mogą być mniejsze niż jeden przewód fazowy; inne mogą być większe niż wszystkie trzy. Dobrze zaprojektowane kable VFD zawierają duże uziemienia z wystarczającą ilością miedzi, aby połączyć silnik i napęd przy tym samym potencjale, zapobiegając ekspresji szumu poza kablem, gdzie może negatywnie wpływać na działanie sąsiednich urządzeń.
Wysoka jakość izolacji
Zasadniczo jakość izolacji wpływa na dwie cechy kabla - pojemność elektryczną i wytrzymałość dielektryczną. Pojemność elektryczna to tendencja kabla do magazynowania energii. Im więcej energii magazynuje kabel, tym mniej energii trafia do silnika i tym bardziej szkodliwe napięcie fali odbijającej występuje na silniku, więc najlepiej, żeby była jak najniższ. Wytrzymałość dielektryczna odnosi się do ilości pola elektrycznego, które materiał może wytrzymać bez rozpadu - wyładowania łukowego lub nawet zapłonu - więc chcesz, aby była ona wysoki. Jakość izolacji pomaga utrzymać niską pojemność elektryczną i wysoką wytrzymałość dielektryczną; jest to jeden z czynników jakości materiału użytego w kablu i jego grubości. Belden, na przykład, używa lepszego gatunku usieciowanego polietylenu niż większość innych producentów kabli VFD i zapewnia izolację, która jest nawet o 50% grubsza. THHN wykorzystuje standardowy materiał termoplastyczny PVC, który może zacząć mięknąć i topić się w temperaturach tak niskich jak 70 °C lub niższych. Materiał ten po prostu nie nadaje się do stosowania jako izolacja kabli VFD.
Drobna cynowana splotka
Przewody w kablu są budowane przez splatanie lub układanie małych pasm miedzi w celu uzyskania większych i bardziej elastycznych konstrukcji. Wysokiej jakości kable VFD mają więcej warstw splotu, aby zapewnić większą powierzchnię i lepszą wydajność. Na przykład więcej pasm utrzymuje chłodzenie kabla, optymalizuje cykle gięcia bez zerwania i przeciwstawia się drganiom sprzętu. Kabel VFD od Belden wykorzystuje 133 splotki miedzi do wytworzenia jednego przewodu, zapewniając wzrost powierzchni przewodu o ponad 800% w porównaniu do kabla VFD o niższej jakości.
Efektywna konstrukcja do pracy równoległej
W przypadku silników dużej mocy 150-200 KM lub większej często stosuje się konfiguracje równoległe w celu osiągnięcia większej wydajności i uniknięcia przegrzania. W zastosowaniach równoległych kabli VFD użycie odpowiedniego kabla staje się jeszcze pilniejsze. Niewystarczające uziemienie lub inne defekty konstrukcyjne mogą uniemożliwić bezpieczne działanie urządzeń prądu przetężeniowego, prowadząc do zwiększonego ryzyka obrażeń lub uszkodzenia sprzętu.
Rozważ kable VFD od Belden
Uzyskanie znacznych oszczędności kosztów i energii sterowania VFD Twoich silników niekoniecznie musi prowadzić do krótszej żywotności silnika, zwiększonego wpływu szumu w systemie, potencjalnych zagrożeń dla personelu i innych szkodliwych skutków. Możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - unikając standardowego kabla i wybierając odpowiedni kabel VFD.
Belden o tym wie. Stworzyliśmy kategorię kabli VFD 24 lata temu we współpracy z producentem VFD, pracującym szczególnie nad złagodzeniem każdego znanego problemu z działaniem VFD i zaprojektowaniem optymalnej wydajności dla każdego atrybutu konstrukcji kabla, aby zapewnić maksymalną wydajność ich napędów. Dzisiaj Belden jest najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą okablowania VFD i, jak zauważyłem w moim poprzednim wpisie, chociaż kategoria kabli VFD rośnie, zbyt wielu operatorów nadal korzysta z kabla innego niż VFD i w rezultacie doświadcza bardzo szkodliwych efektów.
Jeśli masz problem ze swoimi VFD i silnikami, spróbuj przejść z THHN lub innego standardowego kabla na kabel VFD; jeśli masz problem z kablem VFD, poszukaj wysokiej jakości kabla VFD, np. od Belden. Jeszcze lepiej, wbuduj wydajność VFD i silnika dla każdej instalacji, specyfikując kabel VFD najwyższej jakości, jaką możesz znaleźć. Porozmawiaj z innymi operatorami o ich doświadczeniach i wykorzystaj powyższą listę kontrolną, postępując z należytą starannością. Jeśli możemy Ci w czymś pomóc, prosimy o kontakt w dowolnym momencie. Jesteśmy tutaj, aby pomóc.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł