Przejdź do głównej zawartości

Jak wybrać odpowiedni kabel VFD?

Peter Cox

W części 1 mojego wpisu na temat żywotności kabla i silnika VFD wyjaśniłem, w jaki sposób użycie kabla THHN lub innego niespecjalistycznego kabla do połączenia VFD z silnikami prowadzi do przedwczesnej awarii silnika i szumu elektronicznego, który sieje spustoszenie w czujnikach procesowych i obniża bezpieczeństwo na hali produkcyjnej. Specyfikacja wyspecjalizowanego kabla VFD może pomóc w uniknięciu tych problemów, ale niestety nie ma żadnych standardów dla funkcji i konstrukcji kabla VFD, więc na pewno weryfikacja pozostaje w interesie kupującego. Tutaj, w części 2, omówimy, czego szukać w kablu VFD, abyś mógł podjąć bardziej świadomą decyzję.

Unikaj awarii i nie tylko - lista kontrolna
W wielu zakładach niemal „spodziewano się” częstych wyłączeń napędów i/lub awarii silnika podłączonego do VFD co kilka lat, szczególnie w wyniku uszkodzenia łożyska lub izolacji. Jeśli tak się dzieje, specyfikacja dobrze zaprojektowanego kabla VFD może wyeliminować awarie i znacznie wydłużyć czas między awariami do pięciu lat lub nawet dłużej. Jak już wspomniałem, nie wszystkie kable VFD są sobie równe. Oto kilka atrybutów, których należy szukać:
Dobre uziemienie
Prawidłowe uziemienie łączy silniki i napęd, co redukuje szum elektryczny, zmniejsza prądy łożyskowe i ułatwia bezpieczną pracę zabezpieczenia prądu przetężeniowego w celu zmniejszenia ryzyka porażenia prądem. Przewody THHN nie mają wbudowanego uziemienia i muszą polegać na wykonawcy, aby właściwie je dobrać i zainstalować. To pozostawia duże pole do błędu. Większość specjalistycznych kabli VFD zawiera uziemienia wbudowane w korpus kabla, ale rozmiar tych uziemień może się znacznie różnić. Niektóre mogą być mniejsze niż jeden przewód fazowy; inne mogą być większe niż wszystkie trzy. Dobrze zaprojektowane kable VFD zawierają duże uziemienia z wystarczającą ilością miedzi, aby połączyć silnik i napęd przy tym samym potencjale, zapobiegając ekspresji szumu poza kablem, gdzie może negatywnie wpływać na działanie sąsiednich urządzeń.
Wysoka jakość izolacji
Zasadniczo jakość izolacji wpływa na dwie cechy kabla - pojemność elektryczną i wytrzymałość dielektryczną. Pojemność elektryczna to tendencja kabla do magazynowania energii. Im więcej energii magazynuje kabel, tym mniej energii trafia do silnika i tym bardziej szkodliwe napięcie fali odbijającej występuje na silniku, więc najlepiej, żeby była jak najniższ. Wytrzymałość dielektryczna odnosi się do ilości pola elektrycznego, które materiał może wytrzymać bez rozpadu - wyładowania łukowego lub nawet zapłonu - więc chcesz, aby była ona wysoki. Jakość izolacji pomaga utrzymać niską pojemność elektryczną i wysoką wytrzymałość dielektryczną; jest to jeden z czynników jakości materiału użytego w kablu i jego grubości. Belden, na przykład, używa lepszego gatunku usieciowanego polietylenu niż większość innych producentów kabli VFD i zapewnia izolację, która jest nawet o 50% grubsza. THHN wykorzystuje standardowy materiał termoplastyczny PVC, który może zacząć mięknąć i topić się w temperaturach tak niskich jak 70 °C lub niższych. Materiał ten po prostu nie nadaje się do stosowania jako izolacja kabli VFD.
Drobna cynowana splotka
Przewody w kablu są budowane przez splatanie lub układanie małych pasm miedzi w celu uzyskania większych i bardziej elastycznych konstrukcji. Wysokiej jakości kable VFD mają więcej warstw splotu, aby zapewnić większą powierzchnię i lepszą wydajność. Na przykład więcej pasm utrzymuje chłodzenie kabla, optymalizuje cykle gięcia bez zerwania i przeciwstawia się drganiom sprzętu. Kabel VFD od Belden wykorzystuje 133 splotki miedzi do wytworzenia jednego przewodu, zapewniając wzrost powierzchni przewodu o ponad 800% w porównaniu do kabla VFD o niższej jakości.
Efektywna konstrukcja do pracy równoległej
W przypadku silników dużej mocy 150-200 KM lub większej często stosuje się konfiguracje równoległe w celu osiągnięcia większej wydajności i uniknięcia przegrzania. W zastosowaniach równoległych kabli VFD użycie odpowiedniego kabla staje się jeszcze pilniejsze. Niewystarczające uziemienie lub inne defekty konstrukcyjne mogą uniemożliwić bezpieczne działanie urządzeń prądu przetężeniowego, prowadząc do zwiększonego ryzyka obrażeń lub uszkodzenia sprzętu.
Rozważ kable VFD od Belden
Uzyskanie znacznych oszczędności kosztów i energii sterowania VFD Twoich silników niekoniecznie musi prowadzić do krótszej żywotności silnika, zwiększonego wpływu szumu w systemie, potencjalnych zagrożeń dla personelu i innych szkodliwych skutków. Możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - unikając standardowego kabla i wybierając odpowiedni kabel VFD.
Belden o tym wie. Stworzyliśmy kategorię kabli VFD 24 lata temu we współpracy z producentem VFD, pracującym szczególnie nad złagodzeniem każdego znanego problemu z działaniem VFD i zaprojektowaniem optymalnej wydajności dla każdego atrybutu konstrukcji kabla, aby zapewnić maksymalną wydajność ich napędów. Dzisiaj Belden jest najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą okablowania VFD i, jak zauważyłem w moim poprzednim wpisie, chociaż kategoria kabli VFD rośnie, zbyt wielu operatorów nadal korzysta z kabla innego niż VFD i w rezultacie doświadcza bardzo szkodliwych efektów.
Jeśli masz problem ze swoimi VFD i silnikami, spróbuj przejść z THHN lub innego standardowego kabla na kabel VFD; jeśli masz problem z kablem VFD, poszukaj wysokiej jakości kabla VFD, np. od Belden. Jeszcze lepiej, wbuduj wydajność VFD i silnika dla każdej instalacji, specyfikując kabel VFD najwyższej jakości, jaką możesz znaleźć. Porozmawiaj z innymi operatorami o ich doświadczeniach i wykorzystaj powyższą listę kontrolną, postępując z należytą starannością. Jeśli możemy Ci w czymś pomóc, prosimy o kontakt w dowolnym momencie. Jesteśmy tutaj, aby pomóc.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

TSN: Wielki krok naprzód w ewolucji Ethernetu ... i tu już dziś

Dr Oliver Kleineberg
Ethernet od prawie trzydziestu lat służy operatorom sieci i podczas gdy na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, to najbardziej „rewolucyjny” skok ewolucyjny pojawia się dokładnie w tej chwili. Nowe ulepszenie technologii nosi nazwę "Time-Sensitive Networking (TSN)". Mimo że jego potężne funkcje zwiększające wartość są nadal sprawdzane (bardzo skutecznie!) w sieciach testowych i demonstracyjnych, operatorzy sieci w rzeczywistości mogą zacząć korzystać z tej technologii od razu.

Lubię myśleć o TSN jako "Ethernet Plus", ponieważ jest to nie tyle "nowy" protokół, co wzmocnienie Ethernetu. TSN stoi na barkach czegoś bardzo skutecznego i udanego, a czyni go jeszcze lepszym.
Połącz odmienne sieci w jedno - z gwarancjami dostawy i pełną interoperacyjnością Kluczową wartością - którą dodaje TSN do zastosowań przemysłowych, jest zdolność do ujednolicania sieci, które były z konieczności oddzielne w przeszłości, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć…