Przejdź do głównej zawartości

3 kroki do wyboru zestawów przewodów M8 i M12

Tim Senkbeil

Trzydzieści lat temu większość systemów sterowania przemysłowego (ICS) było podłączonych na stałe. Często zdarzały się czujniki i siłowniki z dołączonymi długimi przewodami lub pojedynczymi przewodami, które nie były nawet połączone razem. Przewody te były przewleczone przez kanały kablowe, a następnie podłączone do systemu. Był to czasochłonny proces wymagający usług elektryka, który kosztował firmy znaczny czas i pieniądze.


Targi w Hanowerze w 1985 roku zmieniły to wszystko. Zostały przedstawione złącza M12 i od razu znalazły się w centrum uwagi. Wykorzystując mniejszy gwint metryczny M12, zostały one początkowo wydane w wersji 3 i 4-pinowej, o stopniu ochrony IP67. M8 trafiło na rynek cztery lata później, a wkrótce oba formaty zostały znormalizowane zgodnie z IEC 61076-2-101, co czyni je standardem dla ICS.

System połączony złączami M12 i M8 sprawia, że ​​montaż, testowanie i serwisowanie ICS są szybsze i tańsze. Te zalety są jeszcze bardziej udoskonalone, gdy zamiast osobnych kabli i złączy podłącza się cały zestaw kabli. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom zestawów przewodów M8 i M12 oraz kroków potrzebnych do wyboru właściwego.

Oszczędź czas i pieniądze podczas instalacji i konserwacji
Podczas gdy początkowa inwestycja w zestaw przewodów i złączy jest większa niż osobnych kabli i przewodów, oszczędności kosztów wynikają z redukcji kosztów robocizny i konserwacji. Duży system, którego okablowanie może potrwać nawet tydzień, mógłby zostać podłączony za pomocą złączy w ciągu zaledwie dwóch dni.

Oszczędności wynikające ze skrócenia czasu instalacji są znaczące. Wyeliminowanie potrzeby elektryka dodatkowo uzasadnia wyższy pułap cenowy dla złączy M8 i M12.


Jest jeszcze jedna korzyść, o której być może nie pomyślałeś. Testowanie maszyn i uruchomienie jest szybsze. Czas stracony podczas zbyt długiego uruchamiania jest wynikiem nieprawidłowego podłączenia urządzeń. Wstępnie okablowane i przetestowane zestawy przewodów eliminują większość błędów związanych z okablowaniem.

Dodatkowe obniżki kosztów wynikają ze skrócenia czasu przestojów, ponieważ zestawy przewodów można z łatwością wymienić, również bez pomocy elektryka. Złączone czujniki i siłowniki można również wymienić bez konieczności ponownego instalowania systemu.

1. Wybór właściwego zestawu przewodów - rozpocznij od potrzeb środowiskowych
Możliwe kombinacje kabli i złączy to zaskakująco duża liczba. Gdzie zatem zacząć proces specyfikacji?

Podobnie jak w przypadku większości decyzji inżynieryjnych, istnieje równowaga między kosztami i wydajnością. Chcesz wybrać opcję najniższego kosztu, która spełnia wymagania zastosowania. Na przykład, nie potrzebujesz zbrojonego kabla, jeśli ma być prowadzony w kanałach kablowych w środowisku kontrolowanym pod względem temperatury i wilgotności.

Tak więc pierwsze pytanie, jakie sobie postawisz, brzmi: "Jak wymagające jest środowisko mojego projektu?". Odpowiedź na to pytanie prowadzi do wyboru odpowiedniej przemysłowej osłony kablowej i właściwej oceny IP dla zestawu kabli. Poniżej znajduje się poręczna tabela, która dzieli opcje pod względem surowości ustawień operacyjnych.


2. Określ konfiguracje złączy
Od czasu wprowadzenia wersji 3- i 4-pinowej złącza M12, dostępnych stało się wiele innych wariantów i opcji. Chociaż 4-pinowe złącza M12 są najbardziej powszechne, należy przeanalizować zastosowanie i wybrać:
·    konfiguracje proste lub kątowe
·    wersje 3-, 4-, 5-, 8- i 12-pinowe

Dla złącz M8 dostępne są następujące opcje:
·    konfiguracje proste lub kątowe
·    zatrzask (IP65) lub połączenie śrubowe (IP67)
·    wersje 3-, 4- i 8-pinowe

3. Wybierz opcje kluczowania
Złącze M12 jest również dostępne w różnych opcjach kluczowania/kodowania w celu dalszego zminimalizowania błędów okablowania w następujący sposób:
·    Kod A - używany głównie z czujnikami i siłownikami
·    Kod B - połączenia fieldbus PROFIBUS
·    Kod C (podwójny rowek klinowy) - używany głównie z czujnikami i siłownikami AC
·    Kod D - 100 Mb 4-pinowy EtherNet/IP
·    Kod X - 8-pinowy gigabit Ethernet

Następujące konfiguracje złącza M8 są wyposażone w kodowanie/kodowanie:
·    Kod B - połączenia fieldbus PROFIBUS
·    Wersja 8-pinowa

Popraw niezawodność za pomocą odpowiedniego zestawu przewodów M8 lub M12
Właściwy zestaw przewodów skraca czas instalacji, błędy okablowania i czas przestoju maszyny.
Aby wybrać najlepszy wartościowo zestaw przewodów, dokładnie określ wymagające warunki środowiska. Następnie wybierz odpowiednią osłonę kabla i zestaw przewodów, który wykona zadanie. Nie ma sensu płacenie za zestaw kabli wash-down dla zastosowań do przenoszenia materiału.

Następnie określ konfigurację złączy i, w przypadku złącza M12, opcję kluczowania.
Po rozpoczęciu produkcji, jeżeli czujnik lub siłownik wymaga wymiany, można to zrobić szybko, minimalizując kosztowne przestoje. Twoja działalność skorzysta z maksymalnej niezawodności i wydajności.

Jakie jest Twoje podejście do wyboru zestawów przewodów M8 i M12? Czekam z niecierpliwością na Twoje pomysły!

Komentarz edytora: Artykuł powstał dzięki doświadczeniu Tima Senkbeila, product managera w Lumberg Automation.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

Power over Ethernet może zapewnić wiele korzyści na hali produkcyjnej - jeśli zrobisz to dobrze

Ron Tellas
Power over Ethernet (PoE) - technologia, która umożliwia operatorom sieci dostarczanie energii elektrycznej do wielu typów urządzeń za pomocą tego samego kabla, co przesyłane dane - stała się dość powszechna w biurowych środowiskach IT. Niestety, przemysłowe środowiska OT jeszcze nie przyjęły tego w takim samym stopniu. A szkoda, bo zalety PoE mogą mieć jeszcze większą wagę na hali produkcyjnej. Jednak PoE w obszarach OT niesie ze sobą także dodatkowe wyzwania - wyzwania, z których pracownicy IT mogą nie zdawać sobie sprawy. Oto, jak wprowadzić „moc” PoE do Twojego zakładu - zachowując jednocześnie optymalną niezawodność zarówno transferu danych, jak i przepływu mocy.


Elektryczność w dowolnym miejscu i czasie Jedną z kluczowych zalet PoE jest to, że prawie każdy może bezpiecznie ustanowić nowe połączenie zasilania bez konieczności wzywania licencjonowanego elektryka. Napięcie jest niskie i nie ma ciężkiego okablowania lub potrzeby dla gniazdka sieciowego. Jeśli na przykład mus…