Przejdź do głównej zawartości

3 kroki do wyboru zestawów przewodów M8 i M12

Tim Senkbeil

Trzydzieści lat temu większość systemów sterowania przemysłowego (ICS) było podłączonych na stałe. Często zdarzały się czujniki i siłowniki z dołączonymi długimi przewodami lub pojedynczymi przewodami, które nie były nawet połączone razem. Przewody te były przewleczone przez kanały kablowe, a następnie podłączone do systemu. Był to czasochłonny proces wymagający usług elektryka, który kosztował firmy znaczny czas i pieniądze.


Targi w Hanowerze w 1985 roku zmieniły to wszystko. Zostały przedstawione złącza M12 i od razu znalazły się w centrum uwagi. Wykorzystując mniejszy gwint metryczny M12, zostały one początkowo wydane w wersji 3 i 4-pinowej, o stopniu ochrony IP67. M8 trafiło na rynek cztery lata później, a wkrótce oba formaty zostały znormalizowane zgodnie z IEC 61076-2-101, co czyni je standardem dla ICS.

System połączony złączami M12 i M8 sprawia, że ​​montaż, testowanie i serwisowanie ICS są szybsze i tańsze. Te zalety są jeszcze bardziej udoskonalone, gdy zamiast osobnych kabli i złączy podłącza się cały zestaw kabli. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom zestawów przewodów M8 i M12 oraz kroków potrzebnych do wyboru właściwego.

Oszczędź czas i pieniądze podczas instalacji i konserwacji
Podczas gdy początkowa inwestycja w zestaw przewodów i złączy jest większa niż osobnych kabli i przewodów, oszczędności kosztów wynikają z redukcji kosztów robocizny i konserwacji. Duży system, którego okablowanie może potrwać nawet tydzień, mógłby zostać podłączony za pomocą złączy w ciągu zaledwie dwóch dni.

Oszczędności wynikające ze skrócenia czasu instalacji są znaczące. Wyeliminowanie potrzeby elektryka dodatkowo uzasadnia wyższy pułap cenowy dla złączy M8 i M12.


Jest jeszcze jedna korzyść, o której być może nie pomyślałeś. Testowanie maszyn i uruchomienie jest szybsze. Czas stracony podczas zbyt długiego uruchamiania jest wynikiem nieprawidłowego podłączenia urządzeń. Wstępnie okablowane i przetestowane zestawy przewodów eliminują większość błędów związanych z okablowaniem.

Dodatkowe obniżki kosztów wynikają ze skrócenia czasu przestojów, ponieważ zestawy przewodów można z łatwością wymienić, również bez pomocy elektryka. Złączone czujniki i siłowniki można również wymienić bez konieczności ponownego instalowania systemu.

1. Wybór właściwego zestawu przewodów - rozpocznij od potrzeb środowiskowych
Możliwe kombinacje kabli i złączy to zaskakująco duża liczba. Gdzie zatem zacząć proces specyfikacji?

Podobnie jak w przypadku większości decyzji inżynieryjnych, istnieje równowaga między kosztami i wydajnością. Chcesz wybrać opcję najniższego kosztu, która spełnia wymagania zastosowania. Na przykład, nie potrzebujesz zbrojonego kabla, jeśli ma być prowadzony w kanałach kablowych w środowisku kontrolowanym pod względem temperatury i wilgotności.

Tak więc pierwsze pytanie, jakie sobie postawisz, brzmi: "Jak wymagające jest środowisko mojego projektu?". Odpowiedź na to pytanie prowadzi do wyboru odpowiedniej przemysłowej osłony kablowej i właściwej oceny IP dla zestawu kabli. Poniżej znajduje się poręczna tabela, która dzieli opcje pod względem surowości ustawień operacyjnych.


2. Określ konfiguracje złączy
Od czasu wprowadzenia wersji 3- i 4-pinowej złącza M12, dostępnych stało się wiele innych wariantów i opcji. Chociaż 4-pinowe złącza M12 są najbardziej powszechne, należy przeanalizować zastosowanie i wybrać:
·    konfiguracje proste lub kątowe
·    wersje 3-, 4-, 5-, 8- i 12-pinowe

Dla złącz M8 dostępne są następujące opcje:
·    konfiguracje proste lub kątowe
·    zatrzask (IP65) lub połączenie śrubowe (IP67)
·    wersje 3-, 4- i 8-pinowe

3. Wybierz opcje kluczowania
Złącze M12 jest również dostępne w różnych opcjach kluczowania/kodowania w celu dalszego zminimalizowania błędów okablowania w następujący sposób:
·    Kod A - używany głównie z czujnikami i siłownikami
·    Kod B - połączenia fieldbus PROFIBUS
·    Kod C (podwójny rowek klinowy) - używany głównie z czujnikami i siłownikami AC
·    Kod D - 100 Mb 4-pinowy EtherNet/IP
·    Kod X - 8-pinowy gigabit Ethernet

Następujące konfiguracje złącza M8 są wyposażone w kodowanie/kodowanie:
·    Kod B - połączenia fieldbus PROFIBUS
·    Wersja 8-pinowa

Popraw niezawodność za pomocą odpowiedniego zestawu przewodów M8 lub M12
Właściwy zestaw przewodów skraca czas instalacji, błędy okablowania i czas przestoju maszyny.
Aby wybrać najlepszy wartościowo zestaw przewodów, dokładnie określ wymagające warunki środowiska. Następnie wybierz odpowiednią osłonę kabla i zestaw przewodów, który wykona zadanie. Nie ma sensu płacenie za zestaw kabli wash-down dla zastosowań do przenoszenia materiału.

Następnie określ konfigurację złączy i, w przypadku złącza M12, opcję kluczowania.
Po rozpoczęciu produkcji, jeżeli czujnik lub siłownik wymaga wymiany, można to zrobić szybko, minimalizując kosztowne przestoje. Twoja działalność skorzysta z maksymalnej niezawodności i wydajności.

Jakie jest Twoje podejście do wyboru zestawów przewodów M8 i M12? Czekam z niecierpliwością na Twoje pomysły!

Komentarz edytora: Artykuł powstał dzięki doświadczeniu Tima Senkbeila, product managera w Lumberg Automation.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł