Przejdź do głównej zawartości

3 kroki do wyboru zestawów przewodów M8 i M12

Tim Senkbeil

Trzydzieści lat temu większość systemów sterowania przemysłowego (ICS) było podłączonych na stałe. Często zdarzały się czujniki i siłowniki z dołączonymi długimi przewodami lub pojedynczymi przewodami, które nie były nawet połączone razem. Przewody te były przewleczone przez kanały kablowe, a następnie podłączone do systemu. Był to czasochłonny proces wymagający usług elektryka, który kosztował firmy znaczny czas i pieniądze.


Targi w Hanowerze w 1985 roku zmieniły to wszystko. Zostały przedstawione złącza M12 i od razu znalazły się w centrum uwagi. Wykorzystując mniejszy gwint metryczny M12, zostały one początkowo wydane w wersji 3 i 4-pinowej, o stopniu ochrony IP67. M8 trafiło na rynek cztery lata później, a wkrótce oba formaty zostały znormalizowane zgodnie z IEC 61076-2-101, co czyni je standardem dla ICS.

System połączony złączami M12 i M8 sprawia, że ​​montaż, testowanie i serwisowanie ICS są szybsze i tańsze. Te zalety są jeszcze bardziej udoskonalone, gdy zamiast osobnych kabli i złączy podłącza się cały zestaw kabli. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom zestawów przewodów M8 i M12 oraz kroków potrzebnych do wyboru właściwego.

Oszczędź czas i pieniądze podczas instalacji i konserwacji
Podczas gdy początkowa inwestycja w zestaw przewodów i złączy jest większa niż osobnych kabli i przewodów, oszczędności kosztów wynikają z redukcji kosztów robocizny i konserwacji. Duży system, którego okablowanie może potrwać nawet tydzień, mógłby zostać podłączony za pomocą złączy w ciągu zaledwie dwóch dni.

Oszczędności wynikające ze skrócenia czasu instalacji są znaczące. Wyeliminowanie potrzeby elektryka dodatkowo uzasadnia wyższy pułap cenowy dla złączy M8 i M12.


Jest jeszcze jedna korzyść, o której być może nie pomyślałeś. Testowanie maszyn i uruchomienie jest szybsze. Czas stracony podczas zbyt długiego uruchamiania jest wynikiem nieprawidłowego podłączenia urządzeń. Wstępnie okablowane i przetestowane zestawy przewodów eliminują większość błędów związanych z okablowaniem.

Dodatkowe obniżki kosztów wynikają ze skrócenia czasu przestojów, ponieważ zestawy przewodów można z łatwością wymienić, również bez pomocy elektryka. Złączone czujniki i siłowniki można również wymienić bez konieczności ponownego instalowania systemu.

1. Wybór właściwego zestawu przewodów - rozpocznij od potrzeb środowiskowych
Możliwe kombinacje kabli i złączy to zaskakująco duża liczba. Gdzie zatem zacząć proces specyfikacji?

Podobnie jak w przypadku większości decyzji inżynieryjnych, istnieje równowaga między kosztami i wydajnością. Chcesz wybrać opcję najniższego kosztu, która spełnia wymagania zastosowania. Na przykład, nie potrzebujesz zbrojonego kabla, jeśli ma być prowadzony w kanałach kablowych w środowisku kontrolowanym pod względem temperatury i wilgotności.

Tak więc pierwsze pytanie, jakie sobie postawisz, brzmi: "Jak wymagające jest środowisko mojego projektu?". Odpowiedź na to pytanie prowadzi do wyboru odpowiedniej przemysłowej osłony kablowej i właściwej oceny IP dla zestawu kabli. Poniżej znajduje się poręczna tabela, która dzieli opcje pod względem surowości ustawień operacyjnych.


2. Określ konfiguracje złączy
Od czasu wprowadzenia wersji 3- i 4-pinowej złącza M12, dostępnych stało się wiele innych wariantów i opcji. Chociaż 4-pinowe złącza M12 są najbardziej powszechne, należy przeanalizować zastosowanie i wybrać:
·    konfiguracje proste lub kątowe
·    wersje 3-, 4-, 5-, 8- i 12-pinowe

Dla złącz M8 dostępne są następujące opcje:
·    konfiguracje proste lub kątowe
·    zatrzask (IP65) lub połączenie śrubowe (IP67)
·    wersje 3-, 4- i 8-pinowe

3. Wybierz opcje kluczowania
Złącze M12 jest również dostępne w różnych opcjach kluczowania/kodowania w celu dalszego zminimalizowania błędów okablowania w następujący sposób:
·    Kod A - używany głównie z czujnikami i siłownikami
·    Kod B - połączenia fieldbus PROFIBUS
·    Kod C (podwójny rowek klinowy) - używany głównie z czujnikami i siłownikami AC
·    Kod D - 100 Mb 4-pinowy EtherNet/IP
·    Kod X - 8-pinowy gigabit Ethernet

Następujące konfiguracje złącza M8 są wyposażone w kodowanie/kodowanie:
·    Kod B - połączenia fieldbus PROFIBUS
·    Wersja 8-pinowa

Popraw niezawodność za pomocą odpowiedniego zestawu przewodów M8 lub M12
Właściwy zestaw przewodów skraca czas instalacji, błędy okablowania i czas przestoju maszyny.
Aby wybrać najlepszy wartościowo zestaw przewodów, dokładnie określ wymagające warunki środowiska. Następnie wybierz odpowiednią osłonę kabla i zestaw przewodów, który wykona zadanie. Nie ma sensu płacenie za zestaw kabli wash-down dla zastosowań do przenoszenia materiału.

Następnie określ konfigurację złączy i, w przypadku złącza M12, opcję kluczowania.
Po rozpoczęciu produkcji, jeżeli czujnik lub siłownik wymaga wymiany, można to zrobić szybko, minimalizując kosztowne przestoje. Twoja działalność skorzysta z maksymalnej niezawodności i wydajności.

Jakie jest Twoje podejście do wyboru zestawów przewodów M8 i M12? Czekam z niecierpliwością na Twoje pomysły!

Komentarz edytora: Artykuł powstał dzięki doświadczeniu Tima Senkbeila, product managera w Lumberg Automation.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Zmniejsz swoje maszyny, używając mniejszych kabli

Sri Senthamaraikannan Mniejsze maszyny zaczynają się od mniejszych kabli Jeśli jesteś konstruktorem maszyn, wiesz, jak ważny jest trend miniaturyzacji i jak nieustannie musisz dążyć do projektowania precyzyjnych i wydajnych maszyn. Mniejsze maszyny zmniejszają zapotrzebowanie na energię, zwiększają elastyczność projektowania, pozwalają między innymi na pracę większej liczby maszyn w tej samej zatłoczonej fabryce i obniżają koszty konserwacji. Wszystko to oznacza niższe koszty i większą wydajność. A dla Ciebie mniejsze maszyny oferują nie tylko możliwość sprzedaży większej ich liczby, ale także oszczędzają czas i pieniądze na każdym etapie procesu produkcyjnego - od zaopatrzenia, przez montaż, wysyłkę, logistykę, aż po instalację. Aby to wesprzeć, Belden opracował wysokiej jakości, wytrzymały przemysłowo kabel elektroniczny, który oferuje taką samą wydajność jak tradycyjny kabel elektroniczny 300 V – a jest znacznie mniejszy i bardziej elastyczny. Kabel  SpaceMaker  ma oko

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb