Przejdź do głównej zawartości

Plug-and-Produce jest kluczem do inteligentnej fabryki przyszłości - część 1

Andreas Dreher

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) rewolucjonizuje sposób, w jaki odbywa się produkcja, łącząc więcej inteligentnych urządzeń i udostępniając informacje, które produkują, aby ulepszyć istniejące modele biznesowe i umożliwić nowe. Nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż na arenie przemysłowej, gdzie eksperci szacują wpływ ekonomiczny IIoT na 11,1 biliona dolarów do roku 20251.

Podstawą tej transformacji jest sieć obiektów fizycznych - czujników, siłowników, maszyn, sterowników - które są wbudowane w elektronikę, oprogramowanie, czujniki i łączność sieciową w celu gromadzenia i wymiany danych. I tak jak zmienia się technologia, tak samo dzieje się z procesami jej używania.


Na przykład wzrasta oczekiwanie, że produkt sieciowy lub produkt automatyzacji może być po prostu podłączony i uruchomiony - i zadziała. Kiedy jest to stosowane w procesie automatyzacji przemysłowej, nazywa się "podłącz i produkuj (plug-and-produce)".

W ramach naszej podróży edukacyjnej po IIoT przyjrzyjmy się zagadnieniu "plug-and-produce" i jego potencjałowi dla zastosowań przemysłowych.

Co to jest Plug-and-Produce i jakie trendy w przemysłowym Internecie go napędzają?
Termin "plug-and-play" oznacza oczekiwanie łatwości użytkowania i niezawodnej pracy. Produkt typu plug-and-play, jak sama nazwa wskazuje, można po prostu podłączyć i uruchomić - i zadziała. Praktyczne rozszerzenie produktów typu "plug-and-play" po zastosowaniu w automatyce przemysłowej ustąpiło nowemu terminowi: „plug-and-produce”.

Plug-and-produce oferuje praktyczne rozwiązanie problemów rosnącej konkurencji na globalnym rynku, co wymaga elastyczności, a także wyższej wydajności zasobów i energii w sposobie produkcji towarów. Ponieważ firmy starają się wprowadzać produkty na rynek szybciej i taniej, potrzebne są proste rozwiązania umożliwiające natychmiastowe wdrożenie - bez użycia specjalnych narzędzi lub wysoko wykwalifikowanych inżynierów lub elektryków.

W inteligentnej fabryce jutra maszyny, linie produkcyjne i systemy przechowywania będą współpracować w ramach sieci złożonej z systemów cyber-fizycznych (CPS). Systemy te są w stanie autonomicznie wymieniać informacje, uruchamiać działania i kontrolować siebie nawzajem.


Nawet komponenty, które później stają się częścią samego produktu końcowego, mogą przenosić informacje poprzez komunikowanie się z maszynami i operatorami oraz wymianę rzeczywistych danych o stanie. Dane analizy i informacje o komponentach, maszynach i procesach mogą wyzwalać działania zapobiegające awariom. Spontaniczne tworzenie sieci kontaktów między ludźmi, maszynami i komponentami dzięki infrastrukturze typu plug-and-produce przyczyni się w przyszłości do powstania bardziej elastycznych i odpornych fabryk2.

Dążenie do rentownego wytwarzania niedrogich produktów spełniających wymagania klientów napędza systemy automatyki przemysłowej w kierunku:
·    Rozproszonej kontroli i zdecentralizowanemu podejmowaniu decyzji
·    Ponownego rysowania klasycznej piramidy automatyki takiej, że około 80% dyskretnej kontroli jest przenoszone na poziom pola
·    Modularnego, skalowalnego rozwiązania
·    Krótszego, bardziej elastycznego cyklu produkcyjnego
·    Miniaturyzacji sprzętu i mniejszych linii produkcyjnych
·    Równoległej komunikacji danych procesowych z danymi diagnostycznymi i monitorującymi stan bez wpływu na standardowe procesy

Komponenty typu "plug-and-produce" spełniają te wymagania, pozwalając inteligencji obliczeniowej linii na pozostawanie w jednostce narzędziowej, a nie na komputerze centralnym.

Jakie są kluczowe zalety Plug-and-Produce dla Inteligentnej Fabryki?
Koncepcja plug-and-produce pozwala korzystać z dyskretnych zastosowań automatyki przemysłowej, jak opisano poniżej.

1. Szybka, łatwa i intuicyjna instalacja i konserwacja
Sama natura systemu plug-and-produce jest prosta - elementy sieciowe i łącznościowe systemu po prostu podłączają się do siebie i działają natychmiast. Instalacja przebiega szybko, a uszkodzoną część można łatwo odłączyć i wymienić w ciągu kilku sekund.

2. Dynamiczna infrastruktura
Połączone produkty typu plug-and-play stanowią podstawę dynamicznej i elastycznej infrastruktury.

3. Zbudowany na standardach
Ta podstawa elastycznej i przyszłościowej infrastruktury opiera się na standardowych - nie zastrzeżonych - rozwiązaniach. W rezultacie produkty typu "plug-and-produce" szybciej przechodzą iteracje, stale stają się lepsze i szybsze.

4. Konsolidacja urządzeń
Urządzenia zaprojektowane do użytku globalnego z wieloma regionalnymi potrzebami lub specyfikacjami zmniejszają całkowitą liczbę zapasów potrzebnych producentom maszyn. Zamiast kupować więcej urządzeń lub rekonfigurować już istniejące, te same urządzenia mogą być używane w różnych krajach, zmniejszając koszty i złożoność.

5. Wstępne dane diagnostyczne
Wreszcie, ponieważ te produkty są specjalnie zaprojektowane do dostarczania danych przeddecyzyjnych, które obejmują warunki monitorowania i identyfikację błędów, mogą zwiększyć wydajność i wydłużyć czas działania, co z kolei przyniesie dodatkowe oszczędności.

Jakie są przykłady zastosowań Plug-and-Produce w IIoT?
Podstawowy przykład architektury "plug-and-produce" w pracy można zilustrować za pomocą przenośnika sortującego.

Jak powszechnie wiadomo w bieżących operacjach, centralny PLC komunikuje się z przenośnikiem, aby określić, jak kierować częścią w zależności od zaprogramowanych odpowiedzi i informacji zwrotnej z czujników. Ta konfiguracja przenośnika może zostać powtórzona z kilkoma podobnymi stacjami na całej długości linii sortującej, co wymagałoby setek metrów okablowania w celu połączenia całego systemu.


Jednak w przypadku wtyczek typu plug-and-produce użycie rozproszonych jednostek sterujących (DCU) może zautomatyzować proces - lub, jeśli wymagana jest praca w sieci, konsolidacja czujników może zmniejszyć długość wymaganego okablowania.

Inne praktyczne zastosowania plug-and-produce to:
·    Ramiona robotów na linii produkcyjnej wyposażone w kable plug-and-play łączące przesyłanie danych i zasilanie.
·    Zmieniacze narzędzi dla urządzeń potrzebnych do zastosowań automatyki przemysłowej sterowane za pomocą produktów typu "plug-and-products", zmniejszających obciążenie scentralizowanego sterownika PLC.
·    Czujniki wysokiego poziomu współpracujące z Ethernetem, umożliwiające kolejną możliwość konsolidacji. Ponieważ te czujniki nie potrzebują już standardowego modułu I/O, przełącznik Ethernet może działać jako de facto moduł I/O, aby umożliwić pracę czujników.

Produkty Plug-and-Produce wspierają wizję inteligentnej fabryki przyszłości
Produkty typu "plug-and-produce" zapewniają elastyczność, modułowość i kontrolę poziomu podstawowego potrzebną do wyposażenia inteligentnej fabryki jutra. W dalszych artykułach na ten temat omówię, jak zaprojektować rozwiązania na tym poziomie, jak rozwijają się Jednostki Sterowania Rozproszonego (DCU) i przedstawię przegląd rozwiązań Belden w tej dziedzinie.

Jeśli chcesz od razu uzyskać więcej informacji na temat plug-and-produce, zapoznaj się z tym dokumentem.

Czy używasz już teraz jakichkolwiek rozwiązań plug-and-produce? Czy umożliwiają one elastyczną produkcję? Czekam na wiadomość od Ciebie!

1Odblokowanie potencjału IoT, czerwiec 2015, McKinsey.
2Zalecenia dotyczące wdrożenia inicjatywy strategicznej INDUSTRIE 4.0, kwiecień 2013, Acatech (Niemiecka Narodowa Akademia Nauk i Inżynierii)

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak wybrać odpowiedni kabel VFD?

Peter Cox
W części 1 mojego wpisu na temat żywotności kabla i silnika VFD wyjaśniłem, w jaki sposób użycie kabla THHN lub innego niespecjalistycznego kabla do połączenia VFD z silnikami prowadzi do przedwczesnej awarii silnika i szumu elektronicznego, który sieje spustoszenie w czujnikach procesowych i obniża bezpieczeństwo na hali produkcyjnej. Specyfikacja wyspecjalizowanego kabla VFD może pomóc w uniknięciu tych problemów, ale niestety nie ma żadnych standardów dla funkcji i konstrukcji kabla VFD, więc na pewno weryfikacja pozostaje w interesie kupującego. Tutaj, w części 2, omówimy, czego szukać w kablu VFD, abyś mógł podjąć bardziej świadomą decyzję.
Unikaj awarii i nie tylko - lista kontrolna W wielu zakładach niemal „spodziewano się” częstych wyłączeń napędów i/lub awarii silnika podłączonego do VFD co kilka lat, szczególnie w wyniku uszkodzenia łożyska lub izolacji. Jeśli tak się dzieje, specyfikacja dobrze zaprojektowanego kabla VFD może wyeliminować awarie i znacznie wydłużyć c…

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil
Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy.

Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link. Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść.
Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zbyt późno rozpoznają wyso…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…