Przejdź do głównej zawartości

5 rzeczy, które należy wiedzieć o diagnostyce maszyn i IIoT

Tim Senkbeil             

Wiele procesów przemysłowych wykorzystuje urządzenia z technologią wykrywania do wykonywania zautomatyzowanych zadań z wydajnością i precyzją. Wraz ze wzrostem złożoności procesów produkcyjnych pojawia się jednak możliwość, że coś pójdzie nie tak - zwłaszcza przy ograniczonej obecności człowieka w większości zastosowań przemysłowych.
Teraz, gdy te aplikacje stają się coraz mniejsze i mniejsze, nawet czujniki mają czujniki.


Zdolność tych komponentów do zapewnienia diagnostyki i informacji zwrotnych ma już kluczowe znaczenie. W przypadku wystąpienia usterki - niezależnie od tego, czy jest ona sygnalizowana przez konkretny czujnik, czy w samym komponencie - minimalizacja przestojów staje się równie ważna.
Ostatnio zostałem poproszony przez magazyn Control Design o podzielenie się moimi przemyśleniami na temat obecnego stanu czujników, a także korzyści wynikających z ich użycia w stosowaniu nowych technologii. Rzućmy okiem na to, jak diagnostyka maszyn zmienia się w celu zaspokojenia potrzeb Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT).

1. W jaki sposób technologie wykrywania mogą przyczynić się do lepszej diagnostyki maszyn, w szczególności do rozwiązywania problemów?
Czujniki są absolutnie kluczowe w diagnozowaniu problemów z maszyną.

Czujniki położenia są na przykład bardzo powszechne w większości maszyn. Są czujnikami, które kierują przedmiotami w procesie, bez względu na to, czy chodzi o manipulowanie i przenoszenie materiałów przez system przenośników, linię montażową, proces pakowania czy kontrolę procesu produkcyjnego. Czujniki położenia pozwalają systemowi identyfikować zacięcia lub inne usterki, które mogą uniemożliwić ukończenie procesu.

Inne typy czujników mogą również dostarczyć przydatnych informacji zwrotnych do lokalizacji usterki w maszynie. Inteligentne czujniki lub siłowniki - te, które dostarczają dodatkowych informacji cyfrowych o funkcji i stanie samego czujnika - mogą dodatkowo pomóc w rozwiązywaniu problemów, eliminując sam czujnik jako źródło usterki.

Inteligentne czujniki/elementy wykonawcze również poprawiają nieprzerwany czas pracy sieci, dostarczając inżynierom informacji o stanie komponentu, które można wykorzystać do przeprowadzenia konserwacji zapobiegawczej, zanim awaria komponentu spowoduje przestój systemu.

2. Jaki wpływ ma zdalna łączność na wykrywanie, diagnozowanie i korygowanie problemów z maszyną?
Rzeczywistość rozszerzona (AR) i rzeczywistość wirtualna (VR) to szczyt diagnostyki systemu. Jeśli inżynier systemowy może zidentyfikować dokładną lokalizację usterki, po prostu używając urządzenia podręcznego do zeskanowania maszyny, to ten uszkodzony komponent może zostać natychmiast wymieniony.


Często identyfikacja uszkodzonego komponentu jest najbardziej czasochłonną częścią procesu rozwiązywania problemów - i może zająć wiele godzin. AR/VR redukuje ten czas do kilku minut!
Nie tylko pozwala to zaoszczędzić czas firm, ale także zmniejsza koszty przestojów związane z uszkodzonymi komponentami. Każda branża musi działać z maksymalną wydajnością i bez przestojów. Nowe technologie, takie jak AR i VR, to kolejny sposób, aby nam pomóc.

3. Czy rzeczy takie jak rozszerzona rzeczywistość lub wirtualna rzeczywistość odgrywają rolę w diagnostyce maszynowej?
Łączność zdalna lub na komputerze oferuje wyraźne zalety w stosunku do okablowania centralnego lub "domowego".

Rozproszone systemy I/O Fieldbus tworzą rodzaj segmentowanego środowiska naprawczego. Dzięki połączeniom umieszczonym w komputerze, lokalizacje uszkodzeń może być izolowana do konkretnych urządzeń i lokalizacji w maszynie - umożliwiając pracownikom obsługi technicznej wymianę lub naprawę wadliwych zestawów kabli lub urządzeń u źródła.
Oznacza to, że urządzenie może być ponownie uruchomione w ciągu kilku minut z uwagi na modułowy charakter naprawy. Również początkowa instalacja może być do czterech razy szybsza niż okablowanie "domowe".

4. W jaki sposób rozwinęła się technologia, aby zwiększyć zdolność urządzeń do gromadzenia i monitorowania informacji o czynnikach środowiskowych?
Innowacje w technologii czujników występują nieustannie. Kamery o wysokiej rozdzielczości, systemy mikroelektromechaniczne (MEMS) i inne zaawansowane technologie są cały czas włączane do inteligentnych urządzeń wejściowych i wyjściowych.

Ulepszenia te umożliwiają urządzeniom możliwość przewidzenia własnej awarii lub zgłoszenia potrzeby kalibracji lub innych regulacji. Ogromna ilość informacji dostarczanych przez te urządzenia może przytłoczyć moc obliczeniową scentralizowanego systemu sterowania.

Zamiast zwiększać moc obliczeniową i koszt centralnego systemu sterowania, rozproszona kontrola za pomocą urządzeń o niższych kosztach pozwala systemom obsługiwać i działać na dużej ilości danych dostarczanych przez te inteligentne systemy.

Gdy wkroczymy w erę czwartej rewolucji przemysłowej czy Industrie 4.0, te rozproszone jednostki sterujące (DCU) będą kluczowe przy wdrażaniu wysoce konfigurowalnego systemu, który może być łatwo rekonfigurowany wraz ze zmianami.

5. Co dzieje się dzisiaj z narzędziami diagnostycznymi maszyn?
Aby konkurować w gospodarce światowej, systemy muszą być w wysokim stopniu zautomatyzowane i zdolne do funkcjonowania przy niewielkim wkładzie ludzkim, a najlepiej bez niego.

Systemy diagnostyczne mają kluczowe znaczenie dla skrócenia czasu przestojów i umożliwienia systemom "wyłączenia światła". Dzisiejsze środowisko produkcyjne przyspieszyło rozwój narzędzi diagnostycznych, czyniąc je koniecznymi.

Narzędzia diagnostyczne będą musiały być w stanie zebrać i przetworzyć ogromne ilości danych dostępnych z inteligentnych urządzeń I/O, a nawet standardowych czujników. Następnie, idąc o krok dalej, muszą korzystać z zaawansowanych narzędzi analitycznych, aby przewidzieć awarie komponentów i ustawić harmonogramy konserwacji zapobiegawczej. Te narzędzia diagnostyczne zredukują nieplanowane przestoje i pozwolą firmom zmaksymalizować zyski.

Czy wykorzystujesz nowe narzędzia do wykrywania i diagnostyki w dążeniu do najwyższej wydajności? Jakie wyzwania przed Tobą stoją? Czekam na wiadomość od Ciebie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej. No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może po

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł