Przejdź do głównej zawartości

5 rzeczy, które należy wiedzieć o diagnostyce maszyn i IIoT

Tim Senkbeil             

Wiele procesów przemysłowych wykorzystuje urządzenia z technologią wykrywania do wykonywania zautomatyzowanych zadań z wydajnością i precyzją. Wraz ze wzrostem złożoności procesów produkcyjnych pojawia się jednak możliwość, że coś pójdzie nie tak - zwłaszcza przy ograniczonej obecności człowieka w większości zastosowań przemysłowych.
Teraz, gdy te aplikacje stają się coraz mniejsze i mniejsze, nawet czujniki mają czujniki.


Zdolność tych komponentów do zapewnienia diagnostyki i informacji zwrotnych ma już kluczowe znaczenie. W przypadku wystąpienia usterki - niezależnie od tego, czy jest ona sygnalizowana przez konkretny czujnik, czy w samym komponencie - minimalizacja przestojów staje się równie ważna.
Ostatnio zostałem poproszony przez magazyn Control Design o podzielenie się moimi przemyśleniami na temat obecnego stanu czujników, a także korzyści wynikających z ich użycia w stosowaniu nowych technologii. Rzućmy okiem na to, jak diagnostyka maszyn zmienia się w celu zaspokojenia potrzeb Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT).

1. W jaki sposób technologie wykrywania mogą przyczynić się do lepszej diagnostyki maszyn, w szczególności do rozwiązywania problemów?
Czujniki są absolutnie kluczowe w diagnozowaniu problemów z maszyną.

Czujniki położenia są na przykład bardzo powszechne w większości maszyn. Są czujnikami, które kierują przedmiotami w procesie, bez względu na to, czy chodzi o manipulowanie i przenoszenie materiałów przez system przenośników, linię montażową, proces pakowania czy kontrolę procesu produkcyjnego. Czujniki położenia pozwalają systemowi identyfikować zacięcia lub inne usterki, które mogą uniemożliwić ukończenie procesu.

Inne typy czujników mogą również dostarczyć przydatnych informacji zwrotnych do lokalizacji usterki w maszynie. Inteligentne czujniki lub siłowniki - te, które dostarczają dodatkowych informacji cyfrowych o funkcji i stanie samego czujnika - mogą dodatkowo pomóc w rozwiązywaniu problemów, eliminując sam czujnik jako źródło usterki.

Inteligentne czujniki/elementy wykonawcze również poprawiają nieprzerwany czas pracy sieci, dostarczając inżynierom informacji o stanie komponentu, które można wykorzystać do przeprowadzenia konserwacji zapobiegawczej, zanim awaria komponentu spowoduje przestój systemu.

2. Jaki wpływ ma zdalna łączność na wykrywanie, diagnozowanie i korygowanie problemów z maszyną?
Rzeczywistość rozszerzona (AR) i rzeczywistość wirtualna (VR) to szczyt diagnostyki systemu. Jeśli inżynier systemowy może zidentyfikować dokładną lokalizację usterki, po prostu używając urządzenia podręcznego do zeskanowania maszyny, to ten uszkodzony komponent może zostać natychmiast wymieniony.


Często identyfikacja uszkodzonego komponentu jest najbardziej czasochłonną częścią procesu rozwiązywania problemów - i może zająć wiele godzin. AR/VR redukuje ten czas do kilku minut!
Nie tylko pozwala to zaoszczędzić czas firm, ale także zmniejsza koszty przestojów związane z uszkodzonymi komponentami. Każda branża musi działać z maksymalną wydajnością i bez przestojów. Nowe technologie, takie jak AR i VR, to kolejny sposób, aby nam pomóc.

3. Czy rzeczy takie jak rozszerzona rzeczywistość lub wirtualna rzeczywistość odgrywają rolę w diagnostyce maszynowej?
Łączność zdalna lub na komputerze oferuje wyraźne zalety w stosunku do okablowania centralnego lub "domowego".

Rozproszone systemy I/O Fieldbus tworzą rodzaj segmentowanego środowiska naprawczego. Dzięki połączeniom umieszczonym w komputerze, lokalizacje uszkodzeń może być izolowana do konkretnych urządzeń i lokalizacji w maszynie - umożliwiając pracownikom obsługi technicznej wymianę lub naprawę wadliwych zestawów kabli lub urządzeń u źródła.
Oznacza to, że urządzenie może być ponownie uruchomione w ciągu kilku minut z uwagi na modułowy charakter naprawy. Również początkowa instalacja może być do czterech razy szybsza niż okablowanie "domowe".

4. W jaki sposób rozwinęła się technologia, aby zwiększyć zdolność urządzeń do gromadzenia i monitorowania informacji o czynnikach środowiskowych?
Innowacje w technologii czujników występują nieustannie. Kamery o wysokiej rozdzielczości, systemy mikroelektromechaniczne (MEMS) i inne zaawansowane technologie są cały czas włączane do inteligentnych urządzeń wejściowych i wyjściowych.

Ulepszenia te umożliwiają urządzeniom możliwość przewidzenia własnej awarii lub zgłoszenia potrzeby kalibracji lub innych regulacji. Ogromna ilość informacji dostarczanych przez te urządzenia może przytłoczyć moc obliczeniową scentralizowanego systemu sterowania.

Zamiast zwiększać moc obliczeniową i koszt centralnego systemu sterowania, rozproszona kontrola za pomocą urządzeń o niższych kosztach pozwala systemom obsługiwać i działać na dużej ilości danych dostarczanych przez te inteligentne systemy.

Gdy wkroczymy w erę czwartej rewolucji przemysłowej czy Industrie 4.0, te rozproszone jednostki sterujące (DCU) będą kluczowe przy wdrażaniu wysoce konfigurowalnego systemu, który może być łatwo rekonfigurowany wraz ze zmianami.

5. Co dzieje się dzisiaj z narzędziami diagnostycznymi maszyn?
Aby konkurować w gospodarce światowej, systemy muszą być w wysokim stopniu zautomatyzowane i zdolne do funkcjonowania przy niewielkim wkładzie ludzkim, a najlepiej bez niego.

Systemy diagnostyczne mają kluczowe znaczenie dla skrócenia czasu przestojów i umożliwienia systemom "wyłączenia światła". Dzisiejsze środowisko produkcyjne przyspieszyło rozwój narzędzi diagnostycznych, czyniąc je koniecznymi.

Narzędzia diagnostyczne będą musiały być w stanie zebrać i przetworzyć ogromne ilości danych dostępnych z inteligentnych urządzeń I/O, a nawet standardowych czujników. Następnie, idąc o krok dalej, muszą korzystać z zaawansowanych narzędzi analitycznych, aby przewidzieć awarie komponentów i ustawić harmonogramy konserwacji zapobiegawczej. Te narzędzia diagnostyczne zredukują nieplanowane przestoje i pozwolą firmom zmaksymalizować zyski.

Czy wykorzystujesz nowe narzędzia do wykrywania i diagnostyki w dążeniu do najwyższej wydajności? Jakie wyzwania przed Tobą stoją? Czekam na wiadomość od Ciebie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Power over Ethernet może zapewnić wiele korzyści na hali produkcyjnej - jeśli zrobisz to dobrze

Ron Tellas
Power over Ethernet (PoE) - technologia, która umożliwia operatorom sieci dostarczanie energii elektrycznej do wielu typów urządzeń za pomocą tego samego kabla, co przesyłane dane - stała się dość powszechna w biurowych środowiskach IT. Niestety, przemysłowe środowiska OT jeszcze nie przyjęły tego w takim samym stopniu. A szkoda, bo zalety PoE mogą mieć jeszcze większą wagę na hali produkcyjnej. Jednak PoE w obszarach OT niesie ze sobą także dodatkowe wyzwania - wyzwania, z których pracownicy IT mogą nie zdawać sobie sprawy. Oto, jak wprowadzić „moc” PoE do Twojego zakładu - zachowując jednocześnie optymalną niezawodność zarówno transferu danych, jak i przepływu mocy.


Elektryczność w dowolnym miejscu i czasie Jedną z kluczowych zalet PoE jest to, że prawie każdy może bezpiecznie ustanowić nowe połączenie zasilania bez konieczności wzywania licencjonowanego elektryka. Napięcie jest niskie i nie ma ciężkiego okablowania lub potrzeby dla gniazdka sieciowego. Jeśli na przykład mus…

Gotowi na przyszłość już teraz: następna generacja switchy spełnia wymagania sieci TSN

Juergen Schmid
Jak wielu czytelników wie, Belden dobrze zna świat kompaktowych switchy zarządzalnych i jesteśmy dumni z faktu, że operatorzy sieci sprawili, że nasza firma jest liderem na rynku z ponad 700 000 jednostkami działającymi na całym świecie.
Podczas gdy operatorzy wykorzystują te switche z wielkim sukcesem od ponad dziesięciu lat i nadal to robią, Belden słyszał od klientów, że przyspieszenie zapotrzebowania na coraz więcej danych w ich działalnościach przemysłowych doprowadziło do zapotrzebowania na switche o zaawansowanych możliwościach.

Ten napędzany przez IIoT trend dotyczący coraz większej ilości danych produkcyjnych w pobliżu hali produkcyjnej, pomagający producentom zwiększyć wydajność, skrócić czas przestojów i zminimalizować ilość odpadów, doprowadził Belden do rozpoczęcia jednego z najbardziej intensywnych projektów badawczo-rozwojowych w swojej 120-letniej historii. Wynikiem tego wysiłku jest nowa rodzina switchy Hirschmann BOBCAT, z pierwszymi urządzeniami wprowadz…

Terminacja kabla RJ45: Wysoka jakość pomaga zapewnić wysoką wydajność

Sylvia Feng
Jeśli chodzi o instalację przemysłowej sieci Ethernet, terminacja podstawowa - przygotowanie każdego końca każdego kabla, a następnie połączenie go bezpiecznie ze złączem RJ45 - może być jednym z najbardziej trudnych etapów tego procesu. Z ośmioma przewodnikami na kabel i potencjalnie setkami kabli w średniej wielkości instalacji, sporadyczne błędy nie są rzadkością, co może prowadzić do okresowej awarii danych i przerw, które często są trudne do śledzenia, co dodatkowo zwiększa przestoje i frustrację. Oczywiście najlepsze metody nakazują, aby każda terminacja była testowana z góry, a szacunki sugerują, że wynikające z tego współczynniki przeróbek sięgają nawet 8-10%.

Podczas instalowania nowej sieci w budowie maszyn lub w innych zastosowaniach, w których istnieje stosunkowo duża liczba terminacji do wykonania jednorazowo lub na bieżąco, wysoce pożądane jest korzystanie z umiejętności doświadczonego technika. Niestety, wielu operatorów odkrywa, że ​​instalacja sieciowa jest …