Przejdź do głównej zawartości

4 sposoby sprawdzenia, czy Twój kabel jest odpowiedni dla zastosowań VFD

Peter Cox

Napędy o zmiennej częstotliwości (VFD) są niezbędne dla świata przemysłowego. Ponieważ pomagają dostosować prędkość i napięcie dostarczane do silnika, zastosowania produkcyjne mogą dostosowywać się w czasie rzeczywistym do zmieniających się potrzeb.

Od wentylatorów i pomp po przenośniki i mieszalniki, VFD umożliwiają oszczędność energii i bardziej precyzyjną kontrolę procesu, a jednocześnie zmniejszają zużycie innych urządzeń przemysłowych. Te i wiele innych zalet sprawiają, że są one jednym z najbardziej użytecznych komponentów w dyskretnych zakładach produkcyjnych i procesowych.


Efektywne zastosowania VFD wymagają wysokiej jakości okablowania przemysłowego
Jeśli uważasz, że te korzyści brzmią idealnie dla Twojego zastosowania przemysłowego, następnym pytaniem, na które należy odpowiedzieć, jest: jak to się dzieje? Aplikacje VFD stawiają wiele wyjątkowych wyzwań, ponieważ zarządzają prądem elektrycznym i innymi czynnikami. Lata innowacji przyniosły odpowiednie projekty kabli dla zastosowań VFD, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu VFD.

Aby cieszyć się tymi zaletami, należy wybrać okablowanie, które maksymalizuje czas pracy i niezawodność systemu i jest zaprojektowane do użycia w zastosowaniach VFD. Ponieważ nie ma standardu przemysłowego dla kabli VFD, ważne jest, aby zrozumieć, jakie cechy są wymagane od kabla w celu zapewnienia niezawodności i ochrony inwestycji. "Rzeczywisty" kabel VFD został zaprojektowany z efektywnym uziemieniem, aby utrzymać prąd w kablu i zminimalizować ścieżkę uziemiającą płynącą poza kablem. Eliminuje to zakłócenia w otoczeniu urządzeń, sieci i oprzyrządowania. Jeśli projektujesz system VFD za pomocą kabla o niższej jakości, a nawet innego niż VFD - takiego jak THHN lub przewód w budynku - możesz narazić bezpieczeństwo swojego personelu i niezawodność swoich operacji.

Nie kupiłbyś wyspecjalizowanych części do szybkiego samochodu wyścigowego w lokalnym sklepie motoryzacyjnym, prawda? Podobnie, nie powinieneś używać pierwszych lepszych kabli do budowy systemu VFD. Produkty stosowane w zastosowaniach VFD muszą spełniać wymagania wyjątkowo wysokiej jakości standardów i być zbudowane do pracy w trudnych warunkach środowiskowych.

Czego więc powinieneś szukać w prawdziwym kablu VFD? Oto kilka wymagań, które musi spełniać okablowanie:
·    Wytrzymuje sygnały dużej mocy. Kable VFD przenoszą moc z układów napędów prądu przemiennego do silników AC. Oznacza to, że muszą mieć możliwość płynnego działania podczas przekazywania sygnałów o dużej mocy.
·    Funkcjonuje podczas bardzo wysokiego napięcia. Właściwe kable VFD pomogą uniknąć degradacji lub awarii w obliczu skoków napięcia i nagrzewania się.
·    Natychmiast zarządza momentem obrotowym. Jeśli nie zainwestowałeś w wysokiej jakości przewody VFD, które chronią przed ładowaniem kabli, otrzymasz zmniejszony moment obrotowy silnika, fałszywe ruchy silnika i prądy uciekające do innych systemów, co zagraża bezpieczeństwu ludzi.

Czego należy szukać w okablowaniu przemysłowym?
Zainwestowałeś już w silniki i napędy swoich systemów, więc nie pomijaj kwestii kabli zbudowanych specjalnie do zastosowań VFD. Oto cztery sposoby sprawdzenia, czy kabel jest zoptymalizowany do użytku z VFD:

1. Zbudowany dla wydajności elektrycznej. Wysokowydajne kable VFD są zbudowane z elastycznych przewodów cynowanych z miedzi (o dużej liczbie żył), dzięki czemu mogą się wyginać i rozciagać bez pogarszania sygnału. Oznacza to, że kable są bardziej stabilne termicznie w punktach połączeń, zapewniają lepszą odporność na korozję i drgania i mają 4-8-krotny wzrost pola powierzchni przewodu.
O co należy zapytać: wysokoprzewodowe przewody miedziane z cynowanej miedzi

2. Izolowany powyżej minimalnych wymagań kodowych. Kable zoptymalizowane pod względem VFD często znacznie przekraczają określoną minimalną grubość ścianki. Zwiększa to bezpieczeństwo i wydajność, zmniejszając ilość ładunku elektrycznego w kablach i umożliwiając większe długości kabli.
O co należy zapytać: przemysłowa izolacja z polietylenu typu VFD (usieciowany polietylen) o odpowiedniej grubości RHHW-2

3. Ochrona uziemiająca i ekranowanie przed zakłóceniami. Kable VFD powinny mieć nadmiar miedzi w terminalu uziemiającym. Więcej miedzi skuteczniej zatrzymuje wszystkie zakłócenia elektryczne w kablu. Kable z odpowiednikiem trzech pełnowymiarowych przewodów fazowych w systemie gruntowym będą najbardziej skuteczne w ograniczaniu hałasu.
O co należy zapytać:
·    300-procentowo uziemiona (do obwodu) konstrukcja kabla dla mniejszych napędów
·    100-procentowo uziemiona (do obwodu) konstrukcja kabla dla większych napędów

4. Opcje osłony. Kable VFD muszą opierać się uszkodzeniom wynikającym z pogorszenia stanu fizycznego, zachowując elastyczność. Kable z różnymi opcjami powłok klasy przemysłowej oferują wydajność, a dodatkową zaletą jest możliwość dopasowania kabla VFD do konkretnego zastosowania, w zależności od wymaganej elastyczności.
O co należy zapytać:
·    Czy kable są narażone na światło słoneczne i ekspozycję na olej? Szukaj osłon PVC.
·    Czy musisz również chronić kable przed rozpryskami spawalniczymi i wymagasz dużej elastyczności? Użyj osłon TPE.
·    Czy potrzebujesz wszystkich powyższych i bezhalogenowych osłon? Wybierz kabel z osłoną o niskiej emisji dymu i bez halogenów (LSZH).Używanie odpowiedniego kabla VFD zapewnia korzyści, których można oczekiwać od zastosowań VFD. Od oszczędności energii, lepszej kontroli procesu, mniejszych odpadów, dłuższej żywotności silnika, mniejszej potrzeby konserwacji i większej niezawodności - jest wiele zalet. I tak długo, jak używasz właściwych kabli, możesz zrealizować wszystkie te korzyści.

Patrząc na te cztery cechy podczas specyfikacji lub zakupu kabla, możesz zapewnić sobie produkt wysokiej jakości, który pomoże zmaksymalizować potencjał Twojego systemu. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat okablowania VFD, pobierz raport Belden.

Wiesz, czy Twoje obecne okablowanie jest przeznaczone do użycia w zastosowaniach VFD? Jakich cech okablowania szukasz? Czekam na wiadomość od Ciebie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

TSN: Wielki krok naprzód w ewolucji Ethernetu ... i tu już dziś

Dr Oliver Kleineberg
Ethernet od prawie trzydziestu lat służy operatorom sieci i podczas gdy na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, to najbardziej „rewolucyjny” skok ewolucyjny pojawia się dokładnie w tej chwili. Nowe ulepszenie technologii nosi nazwę "Time-Sensitive Networking (TSN)". Mimo że jego potężne funkcje zwiększające wartość są nadal sprawdzane (bardzo skutecznie!) w sieciach testowych i demonstracyjnych, operatorzy sieci w rzeczywistości mogą zacząć korzystać z tej technologii od razu.

Lubię myśleć o TSN jako "Ethernet Plus", ponieważ jest to nie tyle "nowy" protokół, co wzmocnienie Ethernetu. TSN stoi na barkach czegoś bardzo skutecznego i udanego, a czyni go jeszcze lepszym.
Połącz odmienne sieci w jedno - z gwarancjami dostawy i pełną interoperacyjnością Kluczową wartością - którą dodaje TSN do zastosowań przemysłowych, jest zdolność do ujednolicania sieci, które były z konieczności oddzielne w przeszłości, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć…