Przejdź do głównej zawartości

4 sposoby sprawdzenia, czy Twój kabel jest odpowiedni dla zastosowań VFD

Peter Cox

Napędy o zmiennej częstotliwości (VFD) są niezbędne dla świata przemysłowego. Ponieważ pomagają dostosować prędkość i napięcie dostarczane do silnika, zastosowania produkcyjne mogą dostosowywać się w czasie rzeczywistym do zmieniających się potrzeb.

Od wentylatorów i pomp po przenośniki i mieszalniki, VFD umożliwiają oszczędność energii i bardziej precyzyjną kontrolę procesu, a jednocześnie zmniejszają zużycie innych urządzeń przemysłowych. Te i wiele innych zalet sprawiają, że są one jednym z najbardziej użytecznych komponentów w dyskretnych zakładach produkcyjnych i procesowych.


Efektywne zastosowania VFD wymagają wysokiej jakości okablowania przemysłowego
Jeśli uważasz, że te korzyści brzmią idealnie dla Twojego zastosowania przemysłowego, następnym pytaniem, na które należy odpowiedzieć, jest: jak to się dzieje? Aplikacje VFD stawiają wiele wyjątkowych wyzwań, ponieważ zarządzają prądem elektrycznym i innymi czynnikami. Lata innowacji przyniosły odpowiednie projekty kabli dla zastosowań VFD, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu VFD.

Aby cieszyć się tymi zaletami, należy wybrać okablowanie, które maksymalizuje czas pracy i niezawodność systemu i jest zaprojektowane do użycia w zastosowaniach VFD. Ponieważ nie ma standardu przemysłowego dla kabli VFD, ważne jest, aby zrozumieć, jakie cechy są wymagane od kabla w celu zapewnienia niezawodności i ochrony inwestycji. "Rzeczywisty" kabel VFD został zaprojektowany z efektywnym uziemieniem, aby utrzymać prąd w kablu i zminimalizować ścieżkę uziemiającą płynącą poza kablem. Eliminuje to zakłócenia w otoczeniu urządzeń, sieci i oprzyrządowania. Jeśli projektujesz system VFD za pomocą kabla o niższej jakości, a nawet innego niż VFD - takiego jak THHN lub przewód w budynku - możesz narazić bezpieczeństwo swojego personelu i niezawodność swoich operacji.

Nie kupiłbyś wyspecjalizowanych części do szybkiego samochodu wyścigowego w lokalnym sklepie motoryzacyjnym, prawda? Podobnie, nie powinieneś używać pierwszych lepszych kabli do budowy systemu VFD. Produkty stosowane w zastosowaniach VFD muszą spełniać wymagania wyjątkowo wysokiej jakości standardów i być zbudowane do pracy w trudnych warunkach środowiskowych.

Czego więc powinieneś szukać w prawdziwym kablu VFD? Oto kilka wymagań, które musi spełniać okablowanie:
·    Wytrzymuje sygnały dużej mocy. Kable VFD przenoszą moc z układów napędów prądu przemiennego do silników AC. Oznacza to, że muszą mieć możliwość płynnego działania podczas przekazywania sygnałów o dużej mocy.
·    Funkcjonuje podczas bardzo wysokiego napięcia. Właściwe kable VFD pomogą uniknąć degradacji lub awarii w obliczu skoków napięcia i nagrzewania się.
·    Natychmiast zarządza momentem obrotowym. Jeśli nie zainwestowałeś w wysokiej jakości przewody VFD, które chronią przed ładowaniem kabli, otrzymasz zmniejszony moment obrotowy silnika, fałszywe ruchy silnika i prądy uciekające do innych systemów, co zagraża bezpieczeństwu ludzi.

Czego należy szukać w okablowaniu przemysłowym?
Zainwestowałeś już w silniki i napędy swoich systemów, więc nie pomijaj kwestii kabli zbudowanych specjalnie do zastosowań VFD. Oto cztery sposoby sprawdzenia, czy kabel jest zoptymalizowany do użytku z VFD:

1. Zbudowany dla wydajności elektrycznej. Wysokowydajne kable VFD są zbudowane z elastycznych przewodów cynowanych z miedzi (o dużej liczbie żył), dzięki czemu mogą się wyginać i rozciagać bez pogarszania sygnału. Oznacza to, że kable są bardziej stabilne termicznie w punktach połączeń, zapewniają lepszą odporność na korozję i drgania i mają 4-8-krotny wzrost pola powierzchni przewodu.
O co należy zapytać: wysokoprzewodowe przewody miedziane z cynowanej miedzi

2. Izolowany powyżej minimalnych wymagań kodowych. Kable zoptymalizowane pod względem VFD często znacznie przekraczają określoną minimalną grubość ścianki. Zwiększa to bezpieczeństwo i wydajność, zmniejszając ilość ładunku elektrycznego w kablach i umożliwiając większe długości kabli.
O co należy zapytać: przemysłowa izolacja z polietylenu typu VFD (usieciowany polietylen) o odpowiedniej grubości RHHW-2

3. Ochrona uziemiająca i ekranowanie przed zakłóceniami. Kable VFD powinny mieć nadmiar miedzi w terminalu uziemiającym. Więcej miedzi skuteczniej zatrzymuje wszystkie zakłócenia elektryczne w kablu. Kable z odpowiednikiem trzech pełnowymiarowych przewodów fazowych w systemie gruntowym będą najbardziej skuteczne w ograniczaniu hałasu.
O co należy zapytać:
·    300-procentowo uziemiona (do obwodu) konstrukcja kabla dla mniejszych napędów
·    100-procentowo uziemiona (do obwodu) konstrukcja kabla dla większych napędów

4. Opcje osłony. Kable VFD muszą opierać się uszkodzeniom wynikającym z pogorszenia stanu fizycznego, zachowując elastyczność. Kable z różnymi opcjami powłok klasy przemysłowej oferują wydajność, a dodatkową zaletą jest możliwość dopasowania kabla VFD do konkretnego zastosowania, w zależności od wymaganej elastyczności.
O co należy zapytać:
·    Czy kable są narażone na światło słoneczne i ekspozycję na olej? Szukaj osłon PVC.
·    Czy musisz również chronić kable przed rozpryskami spawalniczymi i wymagasz dużej elastyczności? Użyj osłon TPE.
·    Czy potrzebujesz wszystkich powyższych i bezhalogenowych osłon? Wybierz kabel z osłoną o niskiej emisji dymu i bez halogenów (LSZH).Używanie odpowiedniego kabla VFD zapewnia korzyści, których można oczekiwać od zastosowań VFD. Od oszczędności energii, lepszej kontroli procesu, mniejszych odpadów, dłuższej żywotności silnika, mniejszej potrzeby konserwacji i większej niezawodności - jest wiele zalet. I tak długo, jak używasz właściwych kabli, możesz zrealizować wszystkie te korzyści.

Patrząc na te cztery cechy podczas specyfikacji lub zakupu kabla, możesz zapewnić sobie produkt wysokiej jakości, który pomoże zmaksymalizować potencjał Twojego systemu. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat okablowania VFD, pobierz raport Belden.

Wiesz, czy Twoje obecne okablowanie jest przeznaczone do użycia w zastosowaniach VFD? Jakich cech okablowania szukasz? Czekam na wiadomość od Ciebie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł