Przejdź do głównej zawartości

IIoT: Przykład samochodu wyścigowego pokazuje, jak wygrywać z Big Data

Jeff Lund

Podczas oglądania wyścigu Formuły 1 wokół toru przy prędkościach przekraczających 200 mil na godzinę, czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, kto faktycznie podejmuje decyzje o tym, kiedy zmienić oponę lub wyprzedzić inny samochód?

Można przypuszczać, że odpowiedzialność spada na kierowcę, ale nie zdajecie sobie sprawy, że to załoga - i zespół inżynierów zlokalizowanych w odległości setek mil - monitorują każdy ruch samochodu, analizując dane z kilkudziesięciu czujników.
Dzięki wglądom dostarczanym przez czujniki w czasie rzeczywistym zespół wsparcia pomaga kierowcy w podjęciu decyzji o następnym pit stopie, jakie zmiany należy wprowadzić i jak poprawić osiągi w przyszłych wyścigach.


Zakład przemysłowy jest jak samochód wyścigowy, w którym setki czujników generują ogromne ilości danych. Czy wykorzystujesz swoje dane tak skutecznie, jak zespół Formuły 1? Jakie wnioski można wyciągnąć z Formuły 1, które można zastosować do infrastruktury sieciowej dla Industrial Internet of Things (IIoT)?

W jaki sposób wyścigi Formuły 1 dostarczają rzeczywistego przykładu IIoT
Podczas wyścigu Formuły 1 czujniki w samochodzie komunikują się z torem, z załogą, z zespołem inżynierów w obiekcie macierzystym oraz z ekipą wysyłającą informacje stacjonarnie z wyścigu. Ogromna ilość danych w czasie rzeczywistym jest umieszczana w predykcyjnych modelach wywiadowczych i wykorzystywana jako dane wejściowe do strategii wyścigów i serwisowania samochodów. Analiza danych i komunikacja dwukierunkowa odbywają się jednocześnie, aby stworzyć przewagę nad konkurencją, która może sprawić, że przegrany samochód stanie się zwycięzcą.

Pod wieloma względami Twoja hala produkcyjna lub zakład przemysłowy jest jak samochód wyścigowy. Setki czujników i maszyn generują coraz więcej danych. Jeśli moglibyście przekazać te dane właściwym decydentom w sposób terminowy i łatwy do przyswojenia, w jaki sposób Twoja firma mogłaby przejść transformację? Czy możesz poprawić niezawodność, wydajność, bezpieczeństwo lub produkcję?

Niektóre zespoły samochodów wyścigowych już przenoszą swoją wiedzę do innych branż. Na przykład Conoco Philips testuje to podejście na platformach wiertniczych z pomocą brytyjskiego producenta samochodów McLaren.

Pięć sposobów na rozwój w IIoT
Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) umożliwia łączność, która pozwala firmom gromadzić więcej informacji i podejmować decyzje oparte na danych w celu osiągnięcia lepszych wyników biznesowych. Chociaż nie znamy wszystkich zastosowań, w których nasze firmy wykorzystają IIoT, wiemy na pewno dwie rzeczy:
·    będzie coraz więcej urządzeń łączących się z naszymi sieciami przemysłowymi.
·    coraz więcej danych przepływa przez sieć, aby wykorzystać je w zastosowaniach biznesowych i zapewniać dokładniejszą kontrolę.

Aby przygotować się na tak szybko zbliżającą się rzeczywistość, musisz zbudować infrastrukturę sieciową zaprojektowaną pod kątem niezawodności i wzrostu. Musi także obsługiwać większe przepływy danych i zapewniać kompleksowe zabezpieczenia. Podczas gdy wzajemne połączenia rosną, potrzeba niezawodnych i bezpiecznych operacji nie zmniejsza się.

Poniższe pięć kroków pomoże Ci w pełni wykorzystać swoje inicjatywy IIoT:
1. Zacznij od oceny, co masz, gdzie się znajduje, co robi, kto jest właścicielem i zarządcą, a ostatecznie, gdzie chcesz być.
2. Przeprowadź migrację i/lub zaktualizuj swoją technologię do sieci Ethernet i odejdź od starszych systemów magistrali Fieldbus lub zastrzeżonych technologii.
3. Przyjrzyj się projektowi sieci i upewnij się, że przestrzegasz najlepszych praktyk, takich jak segmentowanie w strefach i kanałach lub stosowanie rozwiązań bezprzewodowych.
4. Chroń swoją sieć za pomocą warstwowego podejścia, z zabezpieczeniami wbudowanymi w każdy poziom sieci.
5. Stwórz stały monitoring i rozwiązywanie problemów, aby nadążyć za ewolucją technologii i zagrożeń bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo jest istotne dla IIoT
Ponieważ więcej urządzeń jest podłączonych do sieci, będzie więcej połączeń z przedsiębiorczą stroną firmy i większą liczbą użytkowników z dostępem do sieci. Ten wzrost liczby użytkowników, niezależnie od tego, czy są to partnerzy wewnętrzni, czy zewnętrzni, oznacza więcej źródeł potencjalnych infekcji. Dlatego ważne jest, aby rozwiązać problemy związane z bezpieczeństwem i wprowadzić środki w celu ochrony sieci przemysłowej.


Przygotuj się na IIoT już dziś
Nawet jeśli nadal masz wątpliwości co do IIoT w ogóle lub w jaki sposób ewoluują technologie lub zagrożenia bezpieczeństwa, nie oznacza to, że nie możesz dzisiaj podjąć kroków, aby przygotować się na przyszłość. Skalowalna i bezpieczna infrastruktura jest podstawą do umożliwienia dowolnego zastosowania sieciowego potrzebnego przez kolejne lata.

Kluczową rzeczą do zapamiętania jest to, że dane mogą zapewnić przewagę nad konkurencją. Ale posiadanie dostępu do wszystkich tych danych jest użyteczne tylko wtedy, gdy można je wprowadzić w życie. Możliwości IIoT już na to pozwalają!

Dzięki zintegrowanej i dobrze zaprojektowanej infrastrukturze sieciowej Twoja organizacja będzie mogła uzyskać dostęp do danych w czasie rzeczywistym i wykorzystywać je do podejmowania bardziej świadomych decyzji biznesowych - tak jak robią to zespoły wyścigowe Formuły 1.

W którym miejscu na drodze do IIoT jesteś? Jakim wyzwaniom musisz stawić czoła? Czekam na wiadomość od Ciebie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 -16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

TSN: Wielki krok naprzód w ewolucji Ethernetu ... i tu już dziś

Dr Oliver Kleineberg
Ethernet od prawie trzydziestu lat służy operatorom sieci i podczas gdy na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, to najbardziej „rewolucyjny” skok ewolucyjny pojawia się dokładnie w tej chwili. Nowe ulepszenie technologii nosi nazwę "Time-Sensitive Networking (TSN)". Mimo że jego potężne funkcje zwiększające wartość są nadal sprawdzane (bardzo skutecznie!) w sieciach testowych i demonstracyjnych, operatorzy sieci w rzeczywistości mogą zacząć korzystać z tej technologii od razu.

Lubię myśleć o TSN jako "Ethernet Plus", ponieważ jest to nie tyle "nowy" protokół, co wzmocnienie Ethernetu. TSN stoi na barkach czegoś bardzo skutecznego i udanego, a czyni go jeszcze lepszym.
Połącz odmienne sieci w jedno - z gwarancjami dostawy i pełną interoperacyjnością Kluczową wartością - którą dodaje TSN do zastosowań przemysłowych, jest zdolność do ujednolicania sieci, które były z konieczności oddzielne w przeszłości, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć…