Przejdź do głównej zawartości

IIoT: Przykład samochodu wyścigowego pokazuje, jak wygrywać z Big Data

Jeff Lund

Podczas oglądania wyścigu Formuły 1 wokół toru przy prędkościach przekraczających 200 mil na godzinę, czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, kto faktycznie podejmuje decyzje o tym, kiedy zmienić oponę lub wyprzedzić inny samochód?

Można przypuszczać, że odpowiedzialność spada na kierowcę, ale nie zdajecie sobie sprawy, że to załoga - i zespół inżynierów zlokalizowanych w odległości setek mil - monitorują każdy ruch samochodu, analizując dane z kilkudziesięciu czujników.
Dzięki wglądom dostarczanym przez czujniki w czasie rzeczywistym zespół wsparcia pomaga kierowcy w podjęciu decyzji o następnym pit stopie, jakie zmiany należy wprowadzić i jak poprawić osiągi w przyszłych wyścigach.


Zakład przemysłowy jest jak samochód wyścigowy, w którym setki czujników generują ogromne ilości danych. Czy wykorzystujesz swoje dane tak skutecznie, jak zespół Formuły 1? Jakie wnioski można wyciągnąć z Formuły 1, które można zastosować do infrastruktury sieciowej dla Industrial Internet of Things (IIoT)?

W jaki sposób wyścigi Formuły 1 dostarczają rzeczywistego przykładu IIoT
Podczas wyścigu Formuły 1 czujniki w samochodzie komunikują się z torem, z załogą, z zespołem inżynierów w obiekcie macierzystym oraz z ekipą wysyłającą informacje stacjonarnie z wyścigu. Ogromna ilość danych w czasie rzeczywistym jest umieszczana w predykcyjnych modelach wywiadowczych i wykorzystywana jako dane wejściowe do strategii wyścigów i serwisowania samochodów. Analiza danych i komunikacja dwukierunkowa odbywają się jednocześnie, aby stworzyć przewagę nad konkurencją, która może sprawić, że przegrany samochód stanie się zwycięzcą.

Pod wieloma względami Twoja hala produkcyjna lub zakład przemysłowy jest jak samochód wyścigowy. Setki czujników i maszyn generują coraz więcej danych. Jeśli moglibyście przekazać te dane właściwym decydentom w sposób terminowy i łatwy do przyswojenia, w jaki sposób Twoja firma mogłaby przejść transformację? Czy możesz poprawić niezawodność, wydajność, bezpieczeństwo lub produkcję?

Niektóre zespoły samochodów wyścigowych już przenoszą swoją wiedzę do innych branż. Na przykład Conoco Philips testuje to podejście na platformach wiertniczych z pomocą brytyjskiego producenta samochodów McLaren.

Pięć sposobów na rozwój w IIoT
Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) umożliwia łączność, która pozwala firmom gromadzić więcej informacji i podejmować decyzje oparte na danych w celu osiągnięcia lepszych wyników biznesowych. Chociaż nie znamy wszystkich zastosowań, w których nasze firmy wykorzystają IIoT, wiemy na pewno dwie rzeczy:
·    będzie coraz więcej urządzeń łączących się z naszymi sieciami przemysłowymi.
·    coraz więcej danych przepływa przez sieć, aby wykorzystać je w zastosowaniach biznesowych i zapewniać dokładniejszą kontrolę.

Aby przygotować się na tak szybko zbliżającą się rzeczywistość, musisz zbudować infrastrukturę sieciową zaprojektowaną pod kątem niezawodności i wzrostu. Musi także obsługiwać większe przepływy danych i zapewniać kompleksowe zabezpieczenia. Podczas gdy wzajemne połączenia rosną, potrzeba niezawodnych i bezpiecznych operacji nie zmniejsza się.

Poniższe pięć kroków pomoże Ci w pełni wykorzystać swoje inicjatywy IIoT:
1. Zacznij od oceny, co masz, gdzie się znajduje, co robi, kto jest właścicielem i zarządcą, a ostatecznie, gdzie chcesz być.
2. Przeprowadź migrację i/lub zaktualizuj swoją technologię do sieci Ethernet i odejdź od starszych systemów magistrali Fieldbus lub zastrzeżonych technologii.
3. Przyjrzyj się projektowi sieci i upewnij się, że przestrzegasz najlepszych praktyk, takich jak segmentowanie w strefach i kanałach lub stosowanie rozwiązań bezprzewodowych.
4. Chroń swoją sieć za pomocą warstwowego podejścia, z zabezpieczeniami wbudowanymi w każdy poziom sieci.
5. Stwórz stały monitoring i rozwiązywanie problemów, aby nadążyć za ewolucją technologii i zagrożeń bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo jest istotne dla IIoT
Ponieważ więcej urządzeń jest podłączonych do sieci, będzie więcej połączeń z przedsiębiorczą stroną firmy i większą liczbą użytkowników z dostępem do sieci. Ten wzrost liczby użytkowników, niezależnie od tego, czy są to partnerzy wewnętrzni, czy zewnętrzni, oznacza więcej źródeł potencjalnych infekcji. Dlatego ważne jest, aby rozwiązać problemy związane z bezpieczeństwem i wprowadzić środki w celu ochrony sieci przemysłowej.


Przygotuj się na IIoT już dziś
Nawet jeśli nadal masz wątpliwości co do IIoT w ogóle lub w jaki sposób ewoluują technologie lub zagrożenia bezpieczeństwa, nie oznacza to, że nie możesz dzisiaj podjąć kroków, aby przygotować się na przyszłość. Skalowalna i bezpieczna infrastruktura jest podstawą do umożliwienia dowolnego zastosowania sieciowego potrzebnego przez kolejne lata.

Kluczową rzeczą do zapamiętania jest to, że dane mogą zapewnić przewagę nad konkurencją. Ale posiadanie dostępu do wszystkich tych danych jest użyteczne tylko wtedy, gdy można je wprowadzić w życie. Możliwości IIoT już na to pozwalają!

Dzięki zintegrowanej i dobrze zaprojektowanej infrastrukturze sieciowej Twoja organizacja będzie mogła uzyskać dostęp do danych w czasie rzeczywistym i wykorzystywać je do podejmowania bardziej świadomych decyzji biznesowych - tak jak robią to zespoły wyścigowe Formuły 1.

W którym miejscu na drodze do IIoT jesteś? Jakim wyzwaniom musisz stawić czoła? Czekam na wiadomość od Ciebie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 -16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil
Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy.

Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link. Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść.
Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zbyt późno rozpoznają wyso…

Poprawa nadzoru sieciowego dzięki SCADA i automatyzacji podstacji

Angelina Dorman
W obecnej erze informacji, wszystko w naszym życiu, zarówno jako inżynierów, jak i konsumentów, dotyczy danych. Od big data i inteligentnych miast, telefonów i samochodów po Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), mamy dostęp do niesamowitej ilości informacji gotowych do użycia wszędzie, gdzie tylko zapragniemy. I zaczynamy wykorzystywać go w sposób, który nie tylko ułatwia nam życie, ale także kształtuje rynki dzięki nowym udogodnieniom i możliwościom innowacji.
W sektorze przemysłowym nastąpiła duża zmiana. Ustawienia obsługiwane mechanicznie i liniowo są teraz rozpatrywane jako centra danych, wyposażone w czujniki i inne urządzenia, które komunikują się ze sobą i przechwytują informacje, których potrzebujemy, aby podejmować świadome decyzje operacyjne i biznesowe oraz osiągać pełen potencjał.
Systemy kontroli i zbierania danych (SCADA) od dawna są wykorzystywane w przemyśle do sterowania i automatyzacji procesów ręcznych i przechwytywania tych danych. To, co prawdopodobnie…