Przejdź do głównej zawartości

Konsekwencje użycia niewłaściwego kabla elektronicznego w Twoim przemysłowym zastosowaniu

Frank Koditek

W dobie wysoko-wydajnościowej produkcji i przetwarzania, urządzenia i sprzęt do automatyzacji i monitorowania o wartości tysięcy dolarów polegają na niezawodnych rozwiązaniach związanych z okablowaniem.

Aby zapewnić niezawodną transmisję sygnału, potrzebujesz okablowania zaprojektowanego, przetestowanego i sprawdzonego, aby spełniał wysokie standardy wydajności zastosowania. Niezależnie od tego, czy chodzi o sterowniki, urządzenia I/O, czujniki, przetworniki czy bloki terminali; niezbędny jest odpowiedni kabel elektroniczny wysokiej jakości.

Wielu producentów może próbować zaoszczędzić pieniądze, kupując kable lub przewody o niższych kosztach bezpośrednich (i mniejszą ilością funkcji) lub po prostu niespełniających wymagań konkretnego zastosowania. Może się to okazać bardzo kosztownym błędem.

O ile oszczędności na kosztach bezpośrednich mogą być kuszące, istnieje wiele przykładów na to, że niewłaściwe kable mogą kosztować znacznie więcej pieniędzy na dłuższą metę. W jaki sposób? Kable te po prostu mogą nie wytrzymać warunków środowiskowych, z jakimi stykają się każdego dnia.


Biorąc pod uwagę powszechne konsekwencje używania niewłaściwego kabla elektronicznego i potencjalny wpływ na wyniki finansowe, po prostu nie jest to właściwe podejście. Podczas wybierania kabli elektronicznych do swojego zastosowania pamiętaj o następujących kwestiach:

Wydajność elektryczna
Wydajność elektryczna jest kluczem do wysokiej jakości kabli elektronicznych, zwłaszcza w dwóch obszarach: pojemności i impedancji.
·    Pojemność. Jeśli pojemność twojego kabla elektronicznego jest zbyt wysoka, nie może on prawidłowo przekazywać sygnałów na wymaganą odległość. Bez możliwości spełnienia wymagań dotyczących odległości sygnał staje się słaby i niewiarygodny.
·    Impedancja. Podobnie, poprawna impedancja jest niezbędna dla prawidłowego działania kabla. Jeśli impedancja kabla nie odpowiada wymaganiom systemu sterowania, mogą wystąpić odbicia sygnału, które osłabiają i zniekształcają sygnał.

Jakie są konsekwencje używania kabli elektronicznych o słabej wydajności elektrycznej?
Wybór kabla o nieodpowiednich parametrach elektrycznych do danego zastosowania może być kosztowny. Przesyłany sygnał może nie być odbierany zgodnie z przeznaczeniem, a urządzenie może nie działać zgodnie z wymaganiami. Na przykład zawór w procesie produkcji chemicznej musi zamknąć się w określonym czasie, aby zapewnić, że partia produkowana jest zgodnie ze specyfikacją. Jednak przy nieprawidłowym kablu, w efekcie słaby lub uszkodzony sygnał może ograniczyć synchronizację i stabilność. Może to zakończyć się odrzuceniem produktu lub nawet zamknięciem operacyjnym, aby zapobiec dalszym problemom. Rezultatem jest złom, czas przestoju, który może kosztować tysiące dolarów na godzinę i potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników.

Fizyczna wytrzymałość
Mocna wydajność elektryczna nie wystarczy, jeśli fizyczna wytrzymałość kabli nie jest równie wysoka. Przemysł spożywczy to doskonały przykład. Jakość kabli elektronicznych może ulec pogorszeniu z powodu wielu czynników środowiskowych, w tym:
·    Olej i tłuszcz. W produkcji żywności i napojów oleje z maszyn, a także same składniki, mogą trafić na kable elektroniczne. Oleje te przenikają przez osłony kabli, uszkadzając izolację i powodując zmniejszoną wydajność lub awarię.
·    Niskie temperatury. Przy zajmowaniu się żywnością lub napojami ważne jest chłodzenie i zamrażanie. Jednak ekstremalnie niskie temperatury mogą powodować usztywnienie i pękanie osłon kablowych i izolacji podczas zginania lub wystąpienia nieoczekiwanego uderzenia. Zdegradowany kabel nie może przesyłać sygnałów zgodnie z parametrami.

Jakie są konsekwencje używania kabli, które nie są odporne na czynniki środowiskowe?
Oszczędność pieniędzy za pomocą kabla nie nadającego się do danego zastosowania może kosztować więcej niż myślisz. Jeśli twoje kable nie wytrzymają stresu fizycznego, który jest powszechny w zakładach produkcyjnych, nie tylko skończysz z godzinami przestoju, próbując zdiagnozować problem, ale także możesz stracić tysiące dolarów z powodu złomu.

Życie kabla
Czy Twoje kable wytrzymują konsekwencje związane z żywotnością instalacji? Ma to zasadnicze znaczenie dla wydajności kabla elektronicznego. Jeśli kable nie przetrwają tak długo, jak się spodziewałeś, w końcu zmarnujesz czas i pieniądze, zastępując je następnymi. Przemysł motoryzacyjny jest świetnym przykładem. Kable użyte w tym scenariuszu wytrzymują naprężenia, takie jak:
·    Rozciąganie i zginanie. Nie musi to oznaczać stresu związanego z ciągłym rozciąganiem, ale po prostu zginaniem, które ma miejsce w normalnym okresie użytkowania kabla elektronicznego. W przypadku stosowania na linii montażowej lub na urządzeniach często spotykanych w przemyśle motoryzacyjnym (gdzie ruch i drgania są częste), nawet normalne zginanie może spowodować, że "tanie" kable ulegną awarii.
·    Podwyższone temperatury. Jeśli szafa sterownicza okablowania jest umieszczona w pobliżu źródła ciepła lub jest często narażona na jego działanie, jak to jest powszechne w tej branży, kable muszą wytrzymywać wysoką temperaturę przez długi czas. Jeśli kabel nie jest odpowiedni dla środowiska, ciepło sprawia, że ​​kabel staje się kruchy i podatny na pękanie i awarię w miarę upływu czasu.

Jakie są konsekwencje używania kabli elektrycznych o niskiej żywotności kabla?
Jeśli twoje kable elektroniczne nie będą w stanie sprostać wymaganiom potrzebnym do ich pełnej żywotności, będziesz musiał radzić sobie z ciągłym nieplanowanym przestojem. Bez ostrzeżenia przed awarią systemu, marnujesz czas, próbując wskazać, gdzie doszło do awarii sygnału i marnujesz więcej pieniędzy na zepsute materiały i utraconą wydajność.


Testowanie kabli elektronicznych
Biorąc pod uwagę typowe ryzyko, które może wystąpić, należy poddać przewody testowi. Czy byłyby w stanie wytrzymać wyżej wymienione sytuacje? I co ważniejsze, czy możesz sobie pozwolić na konsekwencje, jeśli twoje kable nie przejdą testu?

W Belden wierzymy w ciągłe poddawanie kabli testom, aby zapewnić ich jakość. Właśnie dlatego niedawno przetestowaliśmy jeden z naszych najpopularniejszych kabli elektronicznych, Belden 8760, w porównaniu do kilku konkurentów. Możesz przejrzeć wyniki tych testów TUTAJ.

Kable elektroniczne firmy Belden zapewniają wysoką wydajność elektryczną, są wystarczająco wytrzymałe, aby sprostać trudnym warunkom środowiskowym i są zaprojektowane do pracy przez cały okres eksploatacji kabla. Ale nie wierz nam na słowo! Zarejestruj się TU, aby pobrać bezpłatną próbkę naszego okablowania, byś mógł zobaczyć i poczuć jakość gwarantowaną w celu spełnienia wymagań Twojego zastosowania.

Jakie konsekwencje poniosłeś w wyniku używania niskiej jakości lub nieodpowiedniego kabla elektronicznego? Jakich atrybutów szukasz w kablu elektronicznym? Czekam na wiadomość od Ciebie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

TSN: Wielki krok naprzód w ewolucji Ethernetu ... i tu już dziś

Dr Oliver Kleineberg
Ethernet od prawie trzydziestu lat służy operatorom sieci i podczas gdy na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, to najbardziej „rewolucyjny” skok ewolucyjny pojawia się dokładnie w tej chwili. Nowe ulepszenie technologii nosi nazwę "Time-Sensitive Networking (TSN)". Mimo że jego potężne funkcje zwiększające wartość są nadal sprawdzane (bardzo skutecznie!) w sieciach testowych i demonstracyjnych, operatorzy sieci w rzeczywistości mogą zacząć korzystać z tej technologii od razu.

Lubię myśleć o TSN jako "Ethernet Plus", ponieważ jest to nie tyle "nowy" protokół, co wzmocnienie Ethernetu. TSN stoi na barkach czegoś bardzo skutecznego i udanego, a czyni go jeszcze lepszym.
Połącz odmienne sieci w jedno - z gwarancjami dostawy i pełną interoperacyjnością Kluczową wartością - którą dodaje TSN do zastosowań przemysłowych, jest zdolność do ujednolicania sieci, które były z konieczności oddzielne w przeszłości, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć…