Przejdź do głównej zawartości

Poprawa nadzoru sieciowego dzięki SCADA i automatyzacji podstacji

Angelina Dorman

W obecnej erze informacji, wszystko w naszym życiu, zarówno jako inżynierów, jak i konsumentów, dotyczy danych. Od big data i inteligentnych miast, telefonów i samochodów po Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), mamy dostęp do niesamowitej ilości informacji gotowych do użycia wszędzie, gdzie tylko zapragniemy. I zaczynamy wykorzystywać go w sposób, który nie tylko ułatwia nam życie, ale także kształtuje rynki dzięki nowym udogodnieniom i możliwościom innowacji.

W sektorze przemysłowym nastąpiła duża zmiana. Ustawienia obsługiwane mechanicznie i liniowo są teraz rozpatrywane jako centra danych, wyposażone w czujniki i inne urządzenia, które komunikują się ze sobą i przechwytują informacje, których potrzebujemy, aby podejmować świadome decyzje operacyjne i biznesowe oraz osiągać pełen potencjał.

Systemy kontroli i zbierania danych (SCADA) od dawna są wykorzystywane w przemyśle do sterowania i automatyzacji procesów ręcznych i przechwytywania tych danych. To, co prawdopodobnie myślisz, kiedy słyszysz słowo SCADA - systemy mainframe z ograniczoną zdolnością wysyłania i odbierania danych jednocześnie - jest w rzeczywistości przeszłością. Wraz z rozwojem usług IIoT, chmury i zaawansowanej analityki, systemy te stają się jeszcze bardziej inteligentne, rozkładając silosy informacyjne za pomocą transferu danych w czasie rzeczywistym i informacji zwrotnych. System SCADA nie jest już podstawowym systemem służącym do gromadzenia danych, dlatego jest powiązany z automatyką przemysłową.


Ten trend zmierzający w kierunku inteligentnych systemów oferujących większą kontrolę, sprzężenie zwrotne, automatyzację i ludzki interfejs przynosi korzyść każdej zdalnej aplikacji, która produkuje wiele danych: ropy i gazu, transportu, ścieków, produkcji i przesyłu oraz dystrybucji energii. Inżynierowie we wszystkich tych przestrzeniach używają inteligentnych systemów SCADA jako narzędzi wizualnych do zdalnego sprawdzania swoich operacji w czasie rzeczywistym, co pomaga im zrozumieć, co dzieje się w ich sieci i podejmować działania, jeśli dane wykażą błąd w systemie.

5 sposobów na wykorzystanie SCADA do automatyzacji podstacji
W zastosowaniach dziedziny automatyki stacyjnej, rodzaj kontroli aktywów oferowany przez SCADA zbiera dane z czujników liniowych i innych podłączonych urządzeń w sieci energetycznej. Następnie przesyłany jest z powrotem do centralnego pomieszczenia kontrolnego, w którym analizowane są informacje, a decyzje podejmowane są automatycznie.

Na przykład, jeśli poziom napięcia znajduje się poza normalnym zakresem lub elementy są gorące, rozlega się alarm i odpowiedzialny zespół może odpowiednio rozwiązać problem - w niektórych przypadkach system sam się leczy. SCADA pozwala zespołom widzieć wszystko w sieci na żywo, w tym miejsce wystąpienia awarii, oraz zapewnia monitorowanie i kontrolę zarówno w sieciach danych, jak i ich pozyskiwaniu.
SCADA umożliwia inżynierom podstacji:
1.  Monitorowanie danych analogowych, niskich prądów, napięcia magistrali, mocy, inteligentnych urządzeń i innych.
2.  Lepszą komunikację dzięki przekaźnikom, licznikom i kontrolom eksperckim w szafach podstacyjnych lub kontrolnych.
3.  Zdalny dostęp do systemów, co oznacza, że ​​zespoły mogą zobaczyć, co dzieje się w aplikacji i kontrolować system, nie będąc fizycznie obecnym.
4.  Obniżenie kosztów inżynierii i konserwacji poprzez integrację urządzeń instalacyjnych.
5.  Ograniczenie ryzyka i poprawę jakości poprzez scentralizowaną kontrolę i analizę danych procesowych, co skutkuje programowaniem zapobiegawczym i prognostycznym.

Jeśli zespół widzi coś, co nie działa tak, jak powinno, może zbadać dany kontroler bez konieczności fizycznej obecności na miejscu, aby ręcznie znaleźć problem. SCADA to system zbudowany nie tylko na podstawie kilku cyferek na ekranie, ale także jako inteligentny system, który może przeglądać wszystkie elementy sieci i podejmować decyzje w oparciu o cokolwiek, co Twój zespół zaprogramował do automatyzacji. Zespoły mogą teraz obsługiwać wiele stacji i urządzeń jednocześnie – to duży krok naprzód w zastosowaniach przemysłowych.

Zapobieganie problemom z SCADA
Unikanie i zapobieganie awariom systemu jest jednym z największych wyzwań dla każdego zespołu automatyki przemysłowej - i jest tylko jednym z problemów, z którymi może poradzić sobie SCADA. Niezależnie od tego, czy SCADA jest już zintegrowany z Twoją siecią sterowania podstacją, czy też chcesz go wdrożyć, istnieje kilka sposobów, dzięki którym system może zapewnić zdrowie sieci i jej długowieczność. Obejmują one:
·    Szybki powrót w tryb online, jeśli coś nie działa tak, jak powinno; zespoły nie muszą być na miejscu i znajdować problemu ręcznie
·    Monitorowanie na żywo i automatyzacja działań prewencyjnych; zespoły mogą dowiedzieć się, dlaczego coś się wydarzyło i jakie są parametry za pośrednictwem danych zarejestrowanych w SCADA
·    Zapobieganie awarii, zanim do niej dojdzie; systemy SCADA dają zespołom możliwość przeglądania danych historycznych
·    Analiza trendów i przechwytywanie danych historycznych pomagają również utrzymać pożądane współczynniki mocy, poziomy napięcia i inne parametry systemu dystrybucyjnego
·    Dynamiczne kokpity dostarczają decydentom znaczących informacji w formacie wizualnym


Postępy SCADA i co dalej…
Kiedy zastanawiasz się, gdzie zaczęliśmy ze SCADA, przeszliśmy długą drogę. Od podstawowej struktury gromadzenia danych do bardziej wyrafinowanego systemu, który oferuje informacje zwrotne w czasie rzeczywistym, technologia ta staje się coraz bardziej innowacyjna. Teraz zespoły mają nowe możliwości monitorowania, gromadzenia i analizowania danych w czasie rzeczywistym oraz znacznie szybszego podejmowania kluczowych decyzji operacyjnych i biznesowych.

W przyszłości wykorzystanie SCADA w podstacjach i sieciach kontrolnych zapewni jeszcze większą automatyzację i nadzór nad operatorami centrali i inżynierami systemu. Systemy SCADA pozwolą na znacznie lepszy wgląd w żywotność maszyn i integrację z aplikacjami i usługami w chmurze, które można zaprojektować dla konkretnych rynków wertykalnych. Jako system przyszłości, SCADA zapewnia większą wszechstronność w zakresie zastosowania najnowszych technologii platformy oprogramowania i systemów monitorujących zgodnych z Industry 4.0, W związku z tymi osiągnięciami, to ważne, żeby inżynierowie rozumieli, jak zaprojektować swoje sieci dla tych zmian w standardach branżowych, aby mogli maksymalnie wykorzystać swoje systemy SCADA do ich najpełniejszego potencjału.

Jeśli chcesz bardziej zagłębić się w systemy SCADA i automatykę podstacji, obejrzyj to webinarium, żeby dowiedzieć się więcej na temat różnych elementów sterowania podstacją.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

TSN: Wielki krok naprzód w ewolucji Ethernetu ... i tu już dziś

Dr Oliver Kleineberg
Ethernet od prawie trzydziestu lat służy operatorom sieci i podczas gdy na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, to najbardziej „rewolucyjny” skok ewolucyjny pojawia się dokładnie w tej chwili. Nowe ulepszenie technologii nosi nazwę "Time-Sensitive Networking (TSN)". Mimo że jego potężne funkcje zwiększające wartość są nadal sprawdzane (bardzo skutecznie!) w sieciach testowych i demonstracyjnych, operatorzy sieci w rzeczywistości mogą zacząć korzystać z tej technologii od razu.

Lubię myśleć o TSN jako "Ethernet Plus", ponieważ jest to nie tyle "nowy" protokół, co wzmocnienie Ethernetu. TSN stoi na barkach czegoś bardzo skutecznego i udanego, a czyni go jeszcze lepszym.
Połącz odmienne sieci w jedno - z gwarancjami dostawy i pełną interoperacyjnością Kluczową wartością - którą dodaje TSN do zastosowań przemysłowych, jest zdolność do ujednolicania sieci, które były z konieczności oddzielne w przeszłości, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć…