Przejdź do głównej zawartości

Poprawa nadzoru sieciowego dzięki SCADA i automatyzacji podstacji

Angelina Dorman

W obecnej erze informacji, wszystko w naszym życiu, zarówno jako inżynierów, jak i konsumentów, dotyczy danych. Od big data i inteligentnych miast, telefonów i samochodów po Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), mamy dostęp do niesamowitej ilości informacji gotowych do użycia wszędzie, gdzie tylko zapragniemy. I zaczynamy wykorzystywać go w sposób, który nie tylko ułatwia nam życie, ale także kształtuje rynki dzięki nowym udogodnieniom i możliwościom innowacji.

W sektorze przemysłowym nastąpiła duża zmiana. Ustawienia obsługiwane mechanicznie i liniowo są teraz rozpatrywane jako centra danych, wyposażone w czujniki i inne urządzenia, które komunikują się ze sobą i przechwytują informacje, których potrzebujemy, aby podejmować świadome decyzje operacyjne i biznesowe oraz osiągać pełen potencjał.

Systemy kontroli i zbierania danych (SCADA) od dawna są wykorzystywane w przemyśle do sterowania i automatyzacji procesów ręcznych i przechwytywania tych danych. To, co prawdopodobnie myślisz, kiedy słyszysz słowo SCADA - systemy mainframe z ograniczoną zdolnością wysyłania i odbierania danych jednocześnie - jest w rzeczywistości przeszłością. Wraz z rozwojem usług IIoT, chmury i zaawansowanej analityki, systemy te stają się jeszcze bardziej inteligentne, rozkładając silosy informacyjne za pomocą transferu danych w czasie rzeczywistym i informacji zwrotnych. System SCADA nie jest już podstawowym systemem służącym do gromadzenia danych, dlatego jest powiązany z automatyką przemysłową.


Ten trend zmierzający w kierunku inteligentnych systemów oferujących większą kontrolę, sprzężenie zwrotne, automatyzację i ludzki interfejs przynosi korzyść każdej zdalnej aplikacji, która produkuje wiele danych: ropy i gazu, transportu, ścieków, produkcji i przesyłu oraz dystrybucji energii. Inżynierowie we wszystkich tych przestrzeniach używają inteligentnych systemów SCADA jako narzędzi wizualnych do zdalnego sprawdzania swoich operacji w czasie rzeczywistym, co pomaga im zrozumieć, co dzieje się w ich sieci i podejmować działania, jeśli dane wykażą błąd w systemie.

5 sposobów na wykorzystanie SCADA do automatyzacji podstacji
W zastosowaniach dziedziny automatyki stacyjnej, rodzaj kontroli aktywów oferowany przez SCADA zbiera dane z czujników liniowych i innych podłączonych urządzeń w sieci energetycznej. Następnie przesyłany jest z powrotem do centralnego pomieszczenia kontrolnego, w którym analizowane są informacje, a decyzje podejmowane są automatycznie.

Na przykład, jeśli poziom napięcia znajduje się poza normalnym zakresem lub elementy są gorące, rozlega się alarm i odpowiedzialny zespół może odpowiednio rozwiązać problem - w niektórych przypadkach system sam się leczy. SCADA pozwala zespołom widzieć wszystko w sieci na żywo, w tym miejsce wystąpienia awarii, oraz zapewnia monitorowanie i kontrolę zarówno w sieciach danych, jak i ich pozyskiwaniu.
SCADA umożliwia inżynierom podstacji:
1.  Monitorowanie danych analogowych, niskich prądów, napięcia magistrali, mocy, inteligentnych urządzeń i innych.
2.  Lepszą komunikację dzięki przekaźnikom, licznikom i kontrolom eksperckim w szafach podstacyjnych lub kontrolnych.
3.  Zdalny dostęp do systemów, co oznacza, że ​​zespoły mogą zobaczyć, co dzieje się w aplikacji i kontrolować system, nie będąc fizycznie obecnym.
4.  Obniżenie kosztów inżynierii i konserwacji poprzez integrację urządzeń instalacyjnych.
5.  Ograniczenie ryzyka i poprawę jakości poprzez scentralizowaną kontrolę i analizę danych procesowych, co skutkuje programowaniem zapobiegawczym i prognostycznym.

Jeśli zespół widzi coś, co nie działa tak, jak powinno, może zbadać dany kontroler bez konieczności fizycznej obecności na miejscu, aby ręcznie znaleźć problem. SCADA to system zbudowany nie tylko na podstawie kilku cyferek na ekranie, ale także jako inteligentny system, który może przeglądać wszystkie elementy sieci i podejmować decyzje w oparciu o cokolwiek, co Twój zespół zaprogramował do automatyzacji. Zespoły mogą teraz obsługiwać wiele stacji i urządzeń jednocześnie – to duży krok naprzód w zastosowaniach przemysłowych.

Zapobieganie problemom z SCADA
Unikanie i zapobieganie awariom systemu jest jednym z największych wyzwań dla każdego zespołu automatyki przemysłowej - i jest tylko jednym z problemów, z którymi może poradzić sobie SCADA. Niezależnie od tego, czy SCADA jest już zintegrowany z Twoją siecią sterowania podstacją, czy też chcesz go wdrożyć, istnieje kilka sposobów, dzięki którym system może zapewnić zdrowie sieci i jej długowieczność. Obejmują one:
·    Szybki powrót w tryb online, jeśli coś nie działa tak, jak powinno; zespoły nie muszą być na miejscu i znajdować problemu ręcznie
·    Monitorowanie na żywo i automatyzacja działań prewencyjnych; zespoły mogą dowiedzieć się, dlaczego coś się wydarzyło i jakie są parametry za pośrednictwem danych zarejestrowanych w SCADA
·    Zapobieganie awarii, zanim do niej dojdzie; systemy SCADA dają zespołom możliwość przeglądania danych historycznych
·    Analiza trendów i przechwytywanie danych historycznych pomagają również utrzymać pożądane współczynniki mocy, poziomy napięcia i inne parametry systemu dystrybucyjnego
·    Dynamiczne kokpity dostarczają decydentom znaczących informacji w formacie wizualnym


Postępy SCADA i co dalej…
Kiedy zastanawiasz się, gdzie zaczęliśmy ze SCADA, przeszliśmy długą drogę. Od podstawowej struktury gromadzenia danych do bardziej wyrafinowanego systemu, który oferuje informacje zwrotne w czasie rzeczywistym, technologia ta staje się coraz bardziej innowacyjna. Teraz zespoły mają nowe możliwości monitorowania, gromadzenia i analizowania danych w czasie rzeczywistym oraz znacznie szybszego podejmowania kluczowych decyzji operacyjnych i biznesowych.

W przyszłości wykorzystanie SCADA w podstacjach i sieciach kontrolnych zapewni jeszcze większą automatyzację i nadzór nad operatorami centrali i inżynierami systemu. Systemy SCADA pozwolą na znacznie lepszy wgląd w żywotność maszyn i integrację z aplikacjami i usługami w chmurze, które można zaprojektować dla konkretnych rynków wertykalnych. Jako system przyszłości, SCADA zapewnia większą wszechstronność w zakresie zastosowania najnowszych technologii platformy oprogramowania i systemów monitorujących zgodnych z Industry 4.0, W związku z tymi osiągnięciami, to ważne, żeby inżynierowie rozumieli, jak zaprojektować swoje sieci dla tych zmian w standardach branżowych, aby mogli maksymalnie wykorzystać swoje systemy SCADA do ich najpełniejszego potencjału.

Jeśli chcesz bardziej zagłębić się w systemy SCADA i automatykę podstacji, obejrzyj to webinarium, żeby dowiedzieć się więcej na temat różnych elementów sterowania podstacją.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł