Przejdź do głównej zawartości

Co tak naprawdę dzieje się w automatyzacji przemysłowej?

Peter Martin

Dziś witamy na naszym blogu gościa - Petera Martina, wiceprezesa i kolegę ze Schneider Electric, partnera Belden. Pierwotnie opublikowany na blogu Schneider, artykuł oferuje wiedzę, którą uważamy za wartościową.

Przez 40 lat pracy w przemyśle i automatyzacji przemysłowej nie mogę sobie przypomnieć okresu, w którym pojawiło się tyle technologicznego żargonu. Niemal każdy periodyk, reklama, blog, artykuł, gazeta, konferencja czy strona internetowa jest pełna odniesień do Internetu rzeczy (IoT), Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT), Cyber-Fizycznych Systemów (CPS), Industrie 4.0, Cloud Computing, Fog Computing, Edge Computing, Big Data Analytics i/lub Small Data Analytics.


Nie chodzi o to, że dziedzina automatyki przemysłowej przez lata nie miała udziału w „modnych” pojęciach - z pewnością tak. Prawdziwym problemem jest to, czy skrajna przewaga tych wyrażeń jednocześnie może wskazywać na ważny postęp technologiczny, czy jest to po prostu więcej szumu marketingowego w okresie rynkowego spowolnienia.

Na początku byłem zdania, że ​​wszystko to było po prostu bardziej marketingowym szumem. Być może jednym z powodów było to, że każda z tych inicjatyw początkowo wydawała się nieco niewystarczająca pod względem technologicznym, zapewniając stosunkowo niewielki postęp w zakresie najnowocześniejszych rozwiązań. Po drugie, prawie każda z inicjatyw koncentrowała się na postępie technologicznym, bez większego zastanawiania się nad ulepszeniami funkcjonalnymi. Zazwyczaj prawdziwą korzyścią z postępu automatyzacji jest zwiększona funkcjonalność rozwiązywania problemów przemysłowych. Ekstremalne ukierunkowanie na technologię wielu z tych inicjatyw utrudniło identyfikację rzeczywistych korzyści.

Im więcej zacząłem badać, tym bardziej zaczynałem wierzyć, że dzieje się coś naprawdę znaczącego. Czułem, że wiele inicjatyw sygnalizuje, że platformy automatyzacji mogą przechodzić fundamentalną zmianę. Bardziej szczegółowe badania potwierdziły moje podejrzenia. Odkryłem, że technologia, która leży u podstaw projektowania systemów automatyki przemysłowej, osiągnęła punkt, w którym sama technologia nie ogranicza znacząco projektowania systemów, tak jak to miało miejsce w przeszłości. Tradycyjnie ograniczenia prędkości sieci, rozmiaru pamięci, zużycia energii, czasu obliczeń, kosztów i innych czynników pracowały nad ograniczeniem projektowania systemów automatyki. W rezultacie architektury automatyzacji były niezgodne z architekturami przemysłowymi, operacyjnymi i biznesowymi. Ta niedopasowanie sprawiło, że praca z tymi systemami była bardzo trudna, a koszt ich wdrożenia dość wysoki.

Branża automatyzacji nieustannie poszukuje nowych sposobów na uproszczenie i łatwiejsze wdrażanie rozwiązań automatyzacji, obniżenie kosztów i zwiększenie wartości. Technologia automatyzacji osiągnęła punkt, w którym projekty systemów mogą idealnie pasować do operacji przemysłowych. Wierzę, że pozwoli to na nowy poziom kontroli i nową, ekscytującą erę automatyzacji i sterowania przemysłowego.

Co sądzisz o automatyzacji przemysłowej? Czy jest to tylko szum marketingowy, czy dzieje się coś większego?

Aby przeczytać więcej treści autorstwa Petera, odwiedź blog Schneider Electric tutaj: http://blog.schneider-electric.com/author/pmartin/.

Możesz także dowiedzieć się więcej o wizji IIoT i jej implikacjach dla branży automatyzacji, energetyki i transportu w tym raporcie eksperta Belden, Andreasa Drehera.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

  1. Branża cały czas się rozwija i to dobrze. Dzięki temu firmy mogą wchodzić na nowe poziomy technologiczne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Interesujący wpis. Automatyka przemysłowa to bardzo przyszłościowa dziedzina

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł