Przejdź do głównej zawartości

Wydobywanie nowych możliwości biznesowych z pomocą IIoT

Alain Dedieu

Digitalizacja dzięki technologiom Industrial Internet of Things (IIoT) pozwala firmom przemysłowym odgrywać ważną rolę w nowej cyfrowej gospodarce. W świecie szybko zmieniających się żądanych wymagań, uproszczenie łączności powoduje przekształcenie dużych danych i informacji w zasoby, które można wykorzystać do ulepszeń biznesowych.

Przez ulepszenia biznesowe mam na myśli wyniki, takie jak zwiększenie stopnia wykorzystania aktywów o 25%, co zostało osiągnięte poprzez poprawę wydajności na każdym etapie procesu produkcji żywności i napojów. A także poprawiona efektywność łańcucha dostaw o 20% w odniesieniu do rudy żelaza poprzez przewidywanie, jak każda jednostka w łańcuchu dostaw będzie działać jako pojedynczy system, a nie jako odrębne składniki.

Jednak firmy przemysłowe, które chcą się rozwijać, nie osiągną tego przy niepełnym wykorzystaniu dostępnych technologii. Niezbędne są konsultacje, wsparcie i szkolenia mające na celu wydobycie jak największej wartości z tej technologii. Dostawcy automatyzacji i klienci muszą przyjąć "merkantylne" podejście do każdej nowej oferty, którą wystawiają na rynku - i każdy może na tym skorzystać.


Machine-as-a-service zapewnia nowe możliwości biznesowe dla producentów OEM
Machine-as-a-service (MaaS) można porównać do kontraktowania wydajności energetycznej. Wdrażanie technologii, które pozwalają konstruktorowi maszyny zrozumieć dokładną wydajność maszyn, które budują (w tym, ile te maszyny mogą wyprodukować) jest rewolucyjną nową okazją do zarabiania na maszynach przemysłowych. Aby rozwinąć tę ideę w zrównoważony model biznesowy, konstruktorzy maszyn potrzebują narzędzi do śledzenia i monitorowania stanu swoich maszyn. Ale korzyści są jasne – stawia to przed producentem maszyn możliwość stworzenia ciągłego strumienia przychodów na wyprodukowanych częściach w przeciwieństwie do otrzymania jednorazowej opłaty za samą maszynę.

Poprawa wyników dzięki technologiom symulacyjnym
Konsumenci, podobnie jak wszystkie firmy w przestrzeni przemysłowej, stają w obliczu niedoboru wykwalifikowanych pracowników, którzy przechodzą na emeryturę. Technologie symulacyjne pomagają szybko szkolić nowych operatorów w bezpieczny sposób. Postępy w technologiach stojących za symulatorami operatorów szkoleniowych (OTS) sprawiły, że stały się one rzeczywistością w wielu operacjach fabrycznych. Operatorzy zyskują wiedzę o tym, jak pracować w rzeczywistym środowisku zakładu i mają możliwość uczenia się w bezpiecznym środowisku, jak reagować w razie wypadków. To sprawia, że ​​wzrost liczby nowych rekrutów jest o wiele bardziej płynny, co może tylko pomóc w osiągnięciu ostatecznego wyniku.

Technologie symulacyjne pomagają również rozwijać działalność użytkowników końcowych dzięki cyfrowym modelom replikacji usprawniającym procesy. Od projektu fabryki do jej utrzymania, spójny cyfrowy model może pomóc w zapewnieniu spójności, szybszej konserwacji, lepszych działań i dokładniejszych szkoleń (jak już wspomniano) w całym zakładzie. Branże przemysłu ciągłego od wielu lat wykorzystują takie technologie do rozwijania swojej działalności, a branże hybrydowe również mogą czerpać korzyści.


Ekosystem partnerów do tworzenia nowych możliwości biznesowych dla obopólnych korzyści
Biznes, zwykle dla integratorów systemów i partnerów technologicznych, ma zaspokajać potrzeby poprzez sprzedaż produktu. Na przykład klient, który musi zmniejszyć zużycie energii dużego silnika, może zakupić napęd. Co jednak w przypadku, jeśli istnieje możliwość monitorowania i kontrolowania w czasie rzeczywistym zużycia energii napędu? Posiadanie kontrolera na dysku, aby wiedzieć, kiedy zaczyna pracę, kiedy się zatrzymuje i pod jakimi warunkami, daje możliwość opracowania umowy z klientem. Umowy nie na nakłady kapitałowe na napęd, ale na ulepszenie wydajności, które jako partner mogą zapewnić przedsiębiorstwu klienta. Optymalizuje to wartość przychodów klienta i jest ciągłym strumieniem przychodów dla Ciebie. To nowa okazja biznesowa dla Twojego klienta i Twojej firmy.

Możliwości biznesowe zrodzone nie tylko z oszczędności
Dużo słyszy się o ulepszaniu biznesu poprzez oszczędności i wiele firm przemysłowych skupia się na tym, gdzie może obcinać, redukować i upraszczać. Druga strona sukcesu polega jednak na zwiększaniu inwestycji w IIoT w celu opracowania i/lub dostarczenia nowych usług, które zapewniają produktywność dla nowych możliwości biznesowych.

Aby przeczytać więcej treści od Alaina, odwiedź blog Schneider Electric tutaj: http://blog.schneider-electric.com/author/adedieu/.

Co uważasz za najlepszy sposób na rozwój swojej firmy dzięki IIoT?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Power over Ethernet może zapewnić wiele korzyści na hali produkcyjnej - jeśli zrobisz to dobrze

Ron Tellas
Power over Ethernet (PoE) - technologia, która umożliwia operatorom sieci dostarczanie energii elektrycznej do wielu typów urządzeń za pomocą tego samego kabla, co przesyłane dane - stała się dość powszechna w biurowych środowiskach IT. Niestety, przemysłowe środowiska OT jeszcze nie przyjęły tego w takim samym stopniu. A szkoda, bo zalety PoE mogą mieć jeszcze większą wagę na hali produkcyjnej. Jednak PoE w obszarach OT niesie ze sobą także dodatkowe wyzwania - wyzwania, z których pracownicy IT mogą nie zdawać sobie sprawy. Oto, jak wprowadzić „moc” PoE do Twojego zakładu - zachowując jednocześnie optymalną niezawodność zarówno transferu danych, jak i przepływu mocy.


Elektryczność w dowolnym miejscu i czasie Jedną z kluczowych zalet PoE jest to, że prawie każdy może bezpiecznie ustanowić nowe połączenie zasilania bez konieczności wzywania licencjonowanego elektryka. Napięcie jest niskie i nie ma ciężkiego okablowania lub potrzeby dla gniazdka sieciowego. Jeśli na przykład mus…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

Inżynier ADX może połączyć Twoje działy IT i OT

Jeremy Friedmar
Przez dziesięciolecia środowisko biurowe znajdowało się w sieci Ethernet, hala fabryczna działała niezależnie w sieci, a każde z nich było szczęśliwie oddzielne w swoich działaniach i nie wymagały zbyt dużego kontaktu ze sobą. Teraz, wraz z rozprzestrzenianiem się sieci Ethernet po stronie przemysłowej i organizacją zbiegającą się w jedną sieć danych obejmującą zarówno technologie informacyjne (IT), jak i technologię operacyjną (OT), konflikt wydaje się nieunikniony - który departament uzyskuje nadzór i kontrolę nad siecią Ethernet?

Wiele organizacji odkrywa - być może nie bez odrobiny bólu - że pytanie "albo/albo" może być problematyczne. Przepaść między IT a OT, we wszystkim od procesów, przez wiedzę do kultury, może być dość duża. Od samego początku dział, który tradycyjnie odpowiada za przepływ danych, oraz departament odpowiedzialny za kontrole przemysłowe, mają zasadniczo różne motywy działań. W przypadku OT, dostępność jest najważniejsza, co oznacza mili…