Przejdź do głównej zawartości

Zabezpieczanie na przyszłość sieci ropy naftowej i gazu: 4 rzeczy, o których należy wiedzieć

Ryan Rouse

Przewiduje się, że 2017 będzie lepszym rokiem dla ropy i gazu. Raporty pokazują, że branża się rozwija, liczba miejsc pracy rośnie, a liczba pozwoleń na wiercenie podwoiła się. To skłania wielu do wiary w to, że ​​w ciągu najbliższego kwartału rynek odbije się od kilku lat gwałtownie spadającej sprzedaży.

Nawet przy optymistycznej prognozie, żaden przemysł nie jest odporny na pojawiające się trudności, a ropa i gaz nie są wyjątkiem. Sektor naftowy i gazowy boryka się z wieloma problemami, od tradycyjnej troski o bezpieczeństwo i niezawodność, przestoje i dostępność do dynamicznych problemów związanych z nowym wiekiem, takich jak kwestie prawne i związane z bezpieczeństwem cybernetycznym. Kluczem do pokonania tych przeszkód jest solidna i bezpieczna infrastruktura sieciowa.


Przemysł naftowy i gazowy jest gotowy do ekspansji, ale wraz z tym rozwojem pojawiają się nowe wyzwania, w tym kwestie bezpieczeństwa cybernetycznego. Najlepszym sposobem przygotowania jest zapewnienie, że sieć komunikacyjna jest przyszłościowa i zaprojektowana tak, aby wytrzymać wszystko, co nadejdzie.

Niezawodna komunikacja w przypadku ropy naftowej i gazu: kto najbardziej odczuwa jej wpływ?
Niezależnie od twojej roli - dystrybutora, integratora systemu, inżyniera projektu, kierownika IT, producenta oryginalnego sprzętu lub użytkownika końcowego - każdy, kto dotknie branży naftowej i gazowej, ma swój udział w udanym projekcie sieci komunikacyjnej.
Jeśli twoja infrastruktura nie jest na przyzwoitym poziomie, może nastąpić kosztowny przestój sieci. Powoduje to mniejszą produktywność, opóźnione procesy końcowe i utratę usług dla klientów polegających na produkcji ropy i gazu.

Ważne jest, aby zespoły na każdym etapie produkcji ropy i gazu, w tym na etapie poprzedzającym (szczelinowanie hydrauliczne, monitorowanie pola naftowego i platformy wiertnicze), środkowym strumieniu (monitorowanie rurociągów i przepompownie) i na dalszych etapach (rafinerie i stacje benzynowe), stosowały niezawodne komponenty sieciowe, które mogą wytrzymać trudne warunki przemysłowe, zapewniając najwyższą niezawodność i dostępność sieci.

Nowe wyzwania dla komunikacji w dziedzinie ropy i gazu
Szybkie i łatwe projektowanie sieci, zapewniające najwyższą wydajność i kontrolę, jest kluczem do sukcesu w sterowni i we wszystkich zastosowaniach związanych z ropą naftową i gazem, zwłaszcza w obliczu nowych i złożonych zagrożeń.

Przykładowo, bezpieczeństwo cybernetyczne szybko staje się poważnym problemem dla wszystkich gałęzi przemysłu, zwłaszcza ropy i gazu. W latach 2011-2015 Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA zarejestrował ponad 350 incydentów i 900 luk w zabezpieczeniach w amerykańskich przedsiębiorstwach energetycznych, które są mocniejsze niż w jakiejkolwiek innej branży.

Głównym czynnikiem przyczyniającym się do podatności na wycieki ropy i gazu jest to, że wiele z nich ma przestarzałe systemy kontroli w swoich obiektach, które opierają się na niestandardowych i niezabezpieczonych elementach sieci. Wraz z rozwojem Industrial Internet of Things (IIoT) i większym uzależnieniem od podłączonych urządzeń, wyzwania związane z bezpieczeństwem staną się jeszcze większe.

Walka z przyszłymi wyzwaniami: Cztery rzeczy do rozważenia
W obliczu zwiększonego ryzyka i przestarzałej technologii firmy naftowe i gazowe muszą wybierać przyszłościowe komponenty sieciowe zaprojektowane w celu wspierania nowych i rozszerzonych technologii.

Zastanawiając się, jak zaprojektować sieć, zespoły powinny szukać komponentów, które spełniają następujące cztery wymagania:

1. Bezpieczeństwo i niezawodność: Rozwiązania zdalnego monitoringu zapewniające wysoką widoczność i kontrolę sieci są pomocne, oprócz wiodących zabezpieczeń przemysłowych i zapór sieciowych w sieciach warstwy 2 i 3.
Na co zwrócić uwagę: Poszukaj komponentów, które mogą wytrzymać najtrudniejsze warunki środowiskowe i są zgodne z normami dotyczącymi oleju i gazu, spełniając wszystkie możliwe typy klasyfikowane dla każdej placówki, aby zapewnić zgodność z certyfikatami UL Class I Division 2 i ATEX. Rozwiązania, które mogą przesyłać do 170 km bez użycia aktywnych repeaterów, są idealne do zastosowań w przemyśle naftowym i gazowym.

2. Zmniejszone koszty operacyjne: Stałe aktualizacje związane z utrzymaniem, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, takich jak schrony głębinowe poniżej 200-400 m pod powierzchnią, są niezwykle kosztowne. Wynika to nie tylko z opłat eksploatacyjnych, ale również z powodu niepotrzebnych przestojów.
Na co zwrócić uwagę: Bezobsługowe rozwiązania sieciowe, które umożliwiają zdalny i automatyczny monitoring odwiertów i pól oraz podejmowanie możliwych działań w celu uniknięcia przestoju w produkcji. Korzystanie z rozwiązań wielogigabitowych, które oferują rozszerzoną przepustowość i możliwości rozbudowy, to elastyczne i opłacalne narzędzia, które mogą wspierać tę inicjatywę.

3. Zminimalizowane nakłady na instalację: Instalacja może być kosztowna w większości zastosowań przemysłowych - ale nawet bardziej kosztowna w ekstremalnych warunkach w instalacjach naftowych i gazowych, które często są pod wodą.
Na co zwrócić uwagę: Szerokie rozwiązania sieci lokalnej (WLAN) spełniające standard ATEX Zone 2 dla zastosowań w przemyśle naftowym i gazowym mogą pomóc obniżyć koszty instalacji linii drucianej i umożliwić zespołom zbliżenie się do poziomu pola, przyczyniając się do bezproblemowej instalacji.

4. Wytrzymałość w trudnych warunkach: Największy krok, jaki zespoły mogą podjąć, aby zadbać o to, by mieć solidną sieć komunikacyjną, to zainwestowanie w wysokiej jakości, odporną infrastrukturę Ethernet zaprojektowaną specjalnie do użytku w trudnych warunkach. Ponadto niezbędne jest zrozumienie, kiedy i gdzie należy stosować komponenty klasy przemysłowej w porównaniu do tych zaprojektowanych do zastosowań komercyjnych.
Na co zwrócić uwagę: Znajdź rozwiązania odporne na korozyjne i ekstremalne czynniki, z jakimi stykają się codziennie oleje i gazy, w tym zanurzenie w wodzie, kruszenie, ścieranie, promieniowanie UV, oleje i rozpuszczalniki, światło słoneczne, ekstremalne temperatury, narażenie na chemikalia oraz długotrwałe wibracje i hałas. Jest to fundamentalne dla sukcesu procesów poprzedzających, środkowych i końcowych.


Zastosowania ropy i gazu eksponują elementy sieci, takie jak okablowanie, na bardzo trudne warunki. Zespoły muszą wybierać rozwiązania, które zapewnią najwyższą niezawodność, bezpieczeństwo i dostępność w warunkach wibracji, wilgoci i ekstremalnych temperatur.

Przemysł naftowy i gazowy jest gotowy do rozwoju, ale aby skorzystać, zespoły muszą upewnić się, że ich pomieszczenia kontrolne i ogólna infrastruktura komunikacyjna są dobrze wyposażone, aby wspierać ekspansję, trudne warunki środowiskowe i nowoczesne technologie. Sukces wymaga odpowiedniej kombinacji przełączników, okablowania, zapór sieciowych i komponentów bezprzewodowych, które zaspokajają unikalne potrzeby zespołu, chronią przed ewoluującymi zagrożeniami i zwiększają zyski.

Jest jeszcze wiele rzeczy do rozważenia przy projektowaniu sieci komunikacyjnej ropy i gazu. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zapewnić długoterminową wydajność sieci i niezawodność w środowisku przemysłowym, należy zapoznać się z raportem: "The Case for Specifying Industrial Ethernet Cable for Harsh Environments" (w języku angielskim). 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

Power over Ethernet może zapewnić wiele korzyści na hali produkcyjnej - jeśli zrobisz to dobrze

Ron Tellas
Power over Ethernet (PoE) - technologia, która umożliwia operatorom sieci dostarczanie energii elektrycznej do wielu typów urządzeń za pomocą tego samego kabla, co przesyłane dane - stała się dość powszechna w biurowych środowiskach IT. Niestety, przemysłowe środowiska OT jeszcze nie przyjęły tego w takim samym stopniu. A szkoda, bo zalety PoE mogą mieć jeszcze większą wagę na hali produkcyjnej. Jednak PoE w obszarach OT niesie ze sobą także dodatkowe wyzwania - wyzwania, z których pracownicy IT mogą nie zdawać sobie sprawy. Oto, jak wprowadzić „moc” PoE do Twojego zakładu - zachowując jednocześnie optymalną niezawodność zarówno transferu danych, jak i przepływu mocy.


Elektryczność w dowolnym miejscu i czasie Jedną z kluczowych zalet PoE jest to, że prawie każdy może bezpiecznie ustanowić nowe połączenie zasilania bez konieczności wzywania licencjonowanego elektryka. Napięcie jest niskie i nie ma ciężkiego okablowania lub potrzeby dla gniazdka sieciowego. Jeśli na przykład mus…