Przejdź do głównej zawartości

Zabezpieczanie na przyszłość sieci ropy naftowej i gazu: 4 rzeczy, o których należy wiedzieć

Ryan Rouse

Przewiduje się, że 2017 będzie lepszym rokiem dla ropy i gazu. Raporty pokazują, że branża się rozwija, liczba miejsc pracy rośnie, a liczba pozwoleń na wiercenie podwoiła się. To skłania wielu do wiary w to, że ​​w ciągu najbliższego kwartału rynek odbije się od kilku lat gwałtownie spadającej sprzedaży.

Nawet przy optymistycznej prognozie, żaden przemysł nie jest odporny na pojawiające się trudności, a ropa i gaz nie są wyjątkiem. Sektor naftowy i gazowy boryka się z wieloma problemami, od tradycyjnej troski o bezpieczeństwo i niezawodność, przestoje i dostępność do dynamicznych problemów związanych z nowym wiekiem, takich jak kwestie prawne i związane z bezpieczeństwem cybernetycznym. Kluczem do pokonania tych przeszkód jest solidna i bezpieczna infrastruktura sieciowa.


Przemysł naftowy i gazowy jest gotowy do ekspansji, ale wraz z tym rozwojem pojawiają się nowe wyzwania, w tym kwestie bezpieczeństwa cybernetycznego. Najlepszym sposobem przygotowania jest zapewnienie, że sieć komunikacyjna jest przyszłościowa i zaprojektowana tak, aby wytrzymać wszystko, co nadejdzie.

Niezawodna komunikacja w przypadku ropy naftowej i gazu: kto najbardziej odczuwa jej wpływ?
Niezależnie od twojej roli - dystrybutora, integratora systemu, inżyniera projektu, kierownika IT, producenta oryginalnego sprzętu lub użytkownika końcowego - każdy, kto dotknie branży naftowej i gazowej, ma swój udział w udanym projekcie sieci komunikacyjnej.
Jeśli twoja infrastruktura nie jest na przyzwoitym poziomie, może nastąpić kosztowny przestój sieci. Powoduje to mniejszą produktywność, opóźnione procesy końcowe i utratę usług dla klientów polegających na produkcji ropy i gazu.

Ważne jest, aby zespoły na każdym etapie produkcji ropy i gazu, w tym na etapie poprzedzającym (szczelinowanie hydrauliczne, monitorowanie pola naftowego i platformy wiertnicze), środkowym strumieniu (monitorowanie rurociągów i przepompownie) i na dalszych etapach (rafinerie i stacje benzynowe), stosowały niezawodne komponenty sieciowe, które mogą wytrzymać trudne warunki przemysłowe, zapewniając najwyższą niezawodność i dostępność sieci.

Nowe wyzwania dla komunikacji w dziedzinie ropy i gazu
Szybkie i łatwe projektowanie sieci, zapewniające najwyższą wydajność i kontrolę, jest kluczem do sukcesu w sterowni i we wszystkich zastosowaniach związanych z ropą naftową i gazem, zwłaszcza w obliczu nowych i złożonych zagrożeń.

Przykładowo, bezpieczeństwo cybernetyczne szybko staje się poważnym problemem dla wszystkich gałęzi przemysłu, zwłaszcza ropy i gazu. W latach 2011-2015 Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA zarejestrował ponad 350 incydentów i 900 luk w zabezpieczeniach w amerykańskich przedsiębiorstwach energetycznych, które są mocniejsze niż w jakiejkolwiek innej branży.

Głównym czynnikiem przyczyniającym się do podatności na wycieki ropy i gazu jest to, że wiele z nich ma przestarzałe systemy kontroli w swoich obiektach, które opierają się na niestandardowych i niezabezpieczonych elementach sieci. Wraz z rozwojem Industrial Internet of Things (IIoT) i większym uzależnieniem od podłączonych urządzeń, wyzwania związane z bezpieczeństwem staną się jeszcze większe.

Walka z przyszłymi wyzwaniami: Cztery rzeczy do rozważenia
W obliczu zwiększonego ryzyka i przestarzałej technologii firmy naftowe i gazowe muszą wybierać przyszłościowe komponenty sieciowe zaprojektowane w celu wspierania nowych i rozszerzonych technologii.

Zastanawiając się, jak zaprojektować sieć, zespoły powinny szukać komponentów, które spełniają następujące cztery wymagania:

1. Bezpieczeństwo i niezawodność: Rozwiązania zdalnego monitoringu zapewniające wysoką widoczność i kontrolę sieci są pomocne, oprócz wiodących zabezpieczeń przemysłowych i zapór sieciowych w sieciach warstwy 2 i 3.
Na co zwrócić uwagę: Poszukaj komponentów, które mogą wytrzymać najtrudniejsze warunki środowiskowe i są zgodne z normami dotyczącymi oleju i gazu, spełniając wszystkie możliwe typy klasyfikowane dla każdej placówki, aby zapewnić zgodność z certyfikatami UL Class I Division 2 i ATEX. Rozwiązania, które mogą przesyłać do 170 km bez użycia aktywnych repeaterów, są idealne do zastosowań w przemyśle naftowym i gazowym.

2. Zmniejszone koszty operacyjne: Stałe aktualizacje związane z utrzymaniem, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, takich jak schrony głębinowe poniżej 200-400 m pod powierzchnią, są niezwykle kosztowne. Wynika to nie tylko z opłat eksploatacyjnych, ale również z powodu niepotrzebnych przestojów.
Na co zwrócić uwagę: Bezobsługowe rozwiązania sieciowe, które umożliwiają zdalny i automatyczny monitoring odwiertów i pól oraz podejmowanie możliwych działań w celu uniknięcia przestoju w produkcji. Korzystanie z rozwiązań wielogigabitowych, które oferują rozszerzoną przepustowość i możliwości rozbudowy, to elastyczne i opłacalne narzędzia, które mogą wspierać tę inicjatywę.

3. Zminimalizowane nakłady na instalację: Instalacja może być kosztowna w większości zastosowań przemysłowych - ale nawet bardziej kosztowna w ekstremalnych warunkach w instalacjach naftowych i gazowych, które często są pod wodą.
Na co zwrócić uwagę: Szerokie rozwiązania sieci lokalnej (WLAN) spełniające standard ATEX Zone 2 dla zastosowań w przemyśle naftowym i gazowym mogą pomóc obniżyć koszty instalacji linii drucianej i umożliwić zespołom zbliżenie się do poziomu pola, przyczyniając się do bezproblemowej instalacji.

4. Wytrzymałość w trudnych warunkach: Największy krok, jaki zespoły mogą podjąć, aby zadbać o to, by mieć solidną sieć komunikacyjną, to zainwestowanie w wysokiej jakości, odporną infrastrukturę Ethernet zaprojektowaną specjalnie do użytku w trudnych warunkach. Ponadto niezbędne jest zrozumienie, kiedy i gdzie należy stosować komponenty klasy przemysłowej w porównaniu do tych zaprojektowanych do zastosowań komercyjnych.
Na co zwrócić uwagę: Znajdź rozwiązania odporne na korozyjne i ekstremalne czynniki, z jakimi stykają się codziennie oleje i gazy, w tym zanurzenie w wodzie, kruszenie, ścieranie, promieniowanie UV, oleje i rozpuszczalniki, światło słoneczne, ekstremalne temperatury, narażenie na chemikalia oraz długotrwałe wibracje i hałas. Jest to fundamentalne dla sukcesu procesów poprzedzających, środkowych i końcowych.


Zastosowania ropy i gazu eksponują elementy sieci, takie jak okablowanie, na bardzo trudne warunki. Zespoły muszą wybierać rozwiązania, które zapewnią najwyższą niezawodność, bezpieczeństwo i dostępność w warunkach wibracji, wilgoci i ekstremalnych temperatur.

Przemysł naftowy i gazowy jest gotowy do rozwoju, ale aby skorzystać, zespoły muszą upewnić się, że ich pomieszczenia kontrolne i ogólna infrastruktura komunikacyjna są dobrze wyposażone, aby wspierać ekspansję, trudne warunki środowiskowe i nowoczesne technologie. Sukces wymaga odpowiedniej kombinacji przełączników, okablowania, zapór sieciowych i komponentów bezprzewodowych, które zaspokajają unikalne potrzeby zespołu, chronią przed ewoluującymi zagrożeniami i zwiększają zyski.

Jest jeszcze wiele rzeczy do rozważenia przy projektowaniu sieci komunikacyjnej ropy i gazu. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zapewnić długoterminową wydajność sieci i niezawodność w środowisku przemysłowym, należy zapoznać się z raportem: "The Case for Specifying Industrial Ethernet Cable for Harsh Environments" (w języku angielskim). 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Power over Ethernet może zapewnić wiele korzyści na hali produkcyjnej - jeśli zrobisz to dobrze

Ron Tellas
Power over Ethernet (PoE) - technologia, która umożliwia operatorom sieci dostarczanie energii elektrycznej do wielu typów urządzeń za pomocą tego samego kabla, co przesyłane dane - stała się dość powszechna w biurowych środowiskach IT. Niestety, przemysłowe środowiska OT jeszcze nie przyjęły tego w takim samym stopniu. A szkoda, bo zalety PoE mogą mieć jeszcze większą wagę na hali produkcyjnej. Jednak PoE w obszarach OT niesie ze sobą także dodatkowe wyzwania - wyzwania, z których pracownicy IT mogą nie zdawać sobie sprawy. Oto, jak wprowadzić „moc” PoE do Twojego zakładu - zachowując jednocześnie optymalną niezawodność zarówno transferu danych, jak i przepływu mocy.


Elektryczność w dowolnym miejscu i czasie Jedną z kluczowych zalet PoE jest to, że prawie każdy może bezpiecznie ustanowić nowe połączenie zasilania bez konieczności wzywania licencjonowanego elektryka. Napięcie jest niskie i nie ma ciężkiego okablowania lub potrzeby dla gniazdka sieciowego. Jeśli na przykład mus…

Gotowi na przyszłość już teraz: następna generacja switchy spełnia wymagania sieci TSN

Juergen Schmid
Jak wielu czytelników wie, Belden dobrze zna świat kompaktowych switchy zarządzalnych i jesteśmy dumni z faktu, że operatorzy sieci sprawili, że nasza firma jest liderem na rynku z ponad 700 000 jednostkami działającymi na całym świecie.
Podczas gdy operatorzy wykorzystują te switche z wielkim sukcesem od ponad dziesięciu lat i nadal to robią, Belden słyszał od klientów, że przyspieszenie zapotrzebowania na coraz więcej danych w ich działalnościach przemysłowych doprowadziło do zapotrzebowania na switche o zaawansowanych możliwościach.

Ten napędzany przez IIoT trend dotyczący coraz większej ilości danych produkcyjnych w pobliżu hali produkcyjnej, pomagający producentom zwiększyć wydajność, skrócić czas przestojów i zminimalizować ilość odpadów, doprowadził Belden do rozpoczęcia jednego z najbardziej intensywnych projektów badawczo-rozwojowych w swojej 120-letniej historii. Wynikiem tego wysiłku jest nowa rodzina switchy Hirschmann BOBCAT, z pierwszymi urządzeniami wprowadz…

Terminacja kabla RJ45: Wysoka jakość pomaga zapewnić wysoką wydajność

Sylvia Feng
Jeśli chodzi o instalację przemysłowej sieci Ethernet, terminacja podstawowa - przygotowanie każdego końca każdego kabla, a następnie połączenie go bezpiecznie ze złączem RJ45 - może być jednym z najbardziej trudnych etapów tego procesu. Z ośmioma przewodnikami na kabel i potencjalnie setkami kabli w średniej wielkości instalacji, sporadyczne błędy nie są rzadkością, co może prowadzić do okresowej awarii danych i przerw, które często są trudne do śledzenia, co dodatkowo zwiększa przestoje i frustrację. Oczywiście najlepsze metody nakazują, aby każda terminacja była testowana z góry, a szacunki sugerują, że wynikające z tego współczynniki przeróbek sięgają nawet 8-10%.

Podczas instalowania nowej sieci w budowie maszyn lub w innych zastosowaniach, w których istnieje stosunkowo duża liczba terminacji do wykonania jednorazowo lub na bieżąco, wysoce pożądane jest korzystanie z umiejętności doświadczonego technika. Niestety, wielu operatorów odkrywa, że ​​instalacja sieciowa jest …