Przejdź do głównej zawartości

Zalety technologii IO-Link dla systemów automatyki

Julian Vosseler

Firmy na całym świecie doceniły technologię IO-Link ze względu na łatwą instalację, a także jako pierwszy standaryzowany protokół tego rodzaju, co skutkuje jego zwiększoną implementacją w systemach sieciowych o ugruntowanej pozycji na rynku. To sprawia, że ​​niezależny od magistrali standard IO-Link jest idealnym rozwiązaniem dla wielu firm, ponieważ pozwala im łączyć produkty z różnymi systemami i kontrolerami na całym świecie.

Technologia IO-Link została opracowana w celu dodania tego rodzaju elastyczności i efektywności kosztowej do zastosowań automatyzacji. Jeśli nie znasz tej technologii i nie wiesz, jak działa, czytaj dalej.


Technologia IO-Link: krótkie wprowadzenie
IO-Link odnosi się do pierwszej znormalizowanej technologii I/O na świecie (IEC 61131-9), która umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i koncentratorami IO-Link IO. Ta mocna komunikacja punkt-do-punktu opiera się na 3-przewodowym czujniku i połączeniu siłownika, ale bez konieczności stosowania określonego materiału okablowania (np. nie jest konieczne ekranowanie). IO-Link nie jest komunikacją fieldbus; zamiast tego wynikła ona z ciągłego rozwoju istniejącej, wypróbowanej i przetestowanej technologii dla czujników i siłowników.

Architektura systemu IO-Link będzie zawierać poniższe elementy:
·    Urządzenia IO-Link (np. koncentratory, czujniki, siłowniki)
·    IO-Link Master
·    Połączenia zasilania/danych

Anatomia IO-Link Master i IO-Link Hub
Najbardziej złożonymi komponentami w systemie IO-Link są IO-Link Master i IO-Link Hubs. Przyjrzyjmy się każdemu nieco bliżej.

IO-Link Master upraszcza pracę inżynierów systemowych, umożliwiając użycie jednego inteligentnego czujnika lub siłownika dla różnych typów zastosowań. Jak widać na powyższym obrazku, IO-Link Master ma osiem portów IO-Link, a każdy port łączy się z jednym Hubem IO-Link. Koncentratory mogą następnie przesyłać sygnały cyfrowe z podłączonych czujników/elementów wykonawczych poprzez IO-Link do Master. To zwiększa korzyści wynikające ze zwiększonej wydajności i łączności.

W przeszłości IO-Link Masters mogły połączyć się z 16 sygnałami cyfrowymi przez połączenie z każdym z 16 czujników, siłowników bezpośrednio. Dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym, IO-Link Masters mogą teraz łączyć - we współpracy z IO-Link Hub -aż 132 połączenia I/O na system!

Oprócz oczywistych korzyści związanych ze wzrostem liczby podłączonych urządzeń I/O, wykorzystanie nowszej technologii IO-Link może być ważniejszą korzyścią dla procesu automatyzacji: standaryzowany protokół między wszystkimi węzłami IO-Link i Masters, który zastępuje zastrzeżone systemy modułowye i obsługuje szybsze uruchamianie maszyn i krótsze cykle konserwacji.

Technologia IO-Link: rozwiązywanie dzisiejszych wyzwań automatyzacji
Zwiększona wydajność, skrócone przestoje i uproszczona standaryzacja to zalety, których należy szukać w każdym z zastosowań automatyzacji. Postępy w technologii IO-Link umożliwiają osiągnięcie tych korzyści i sprostanie trzem wyzwaniom związanym z automatyką.
·    Standaryzacja - wraz z rozwojem branży automatyzacji w celu zastosowania nowszych technologii, wzrasta również liczba zastrzeżonych produktów i wariantów technologii. Ale nie martw się. Nie musisz korzystać z szerokiej gamy różnych i drogich produktów, aby móc wprowadzać innowacje. Utrzymanie przyszłościowego i uproszczonego standardu w automatyce jest niezbędne dla rozwoju Twojej inteligentnej fabryki. Technologia IO-Link została opracowana, aby sprostać temu wyzwaniu.
·    Popyt na wykwalifikowanych pracowników - obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych i wykwalifikowanych specjalistów w zakresie zastosowań do utrzymania systemów automatyki. Kiedy systemy IO-Link są zastrzeżone, poszukiwanie specjalisty, który płynnie działa w wewnętrznym systemie twojego konkretnego systemu IO-Link, może stać się trudniejsze. Aktualizacja systemu IO-Link do nowszego, bardziej wydajnego standardu oznacza, że ​​Twój system będzie łatwiejszy w obsłudze, bez skomplikowanego i często przestarzałego oprogramowania spowalniającego specjalistów przypisanych do niego.
·    Przejrzystość - w świecie biznesu przejrzystość jest jedną z najważniejszych praktyk w dobrze zorganizowanych i odpowiedzialnych działaniach. W ustawieniu automatyzacji większa przejrzystość oznacza uważne obserwowanie tego, co działa - a co nie działa - w fabryce. Dzięki technologii IO-Link, z IO-Link Master jako środkiem do ciągłego połączenia z wyższym PLC, istnieje zwiększona przejrzystość, aby zobaczyć różne działania systemu od PLC do poziomu czujnika i siłownika.

Jak upewnić się, że Twój system IO-Link jest dla Ciebie odpowiedni
Oprócz wspomnianych wyżej korzyści w zastosowaniu automatyzacji, zastosowanie technologii IO-Link niesie ze sobą inne cenne korzyści, które czynią ją atrakcyjną jako nowy standard w procesach automatyzacji. Zastanów się nad tymi dodatkowymi korzyściami podczas aktualizacji systemu:
·    Wykorzystanie aktualnego okablowania - w przypadku modernizacji do systemu IO-Link nie ma potrzeby stosowania nowego lub zastrzeżonego okablowania - można stosować konwencjonalne nieekranowane złącza standardowe M12 lub 5-polowe. Jeśli aplikacja wymaga opatentowanej formy okablowania, bądź ostrożny. Wydajność i odporność systemu automatyki na przyszłość może ucierpieć.
·    Automatyczna identyfikacja urządzenia - IO-Link Masters i Hubs powinny oferować zintegrowaną funkcję identyfikacji urządzenia, która w przypadku wymiany urządzenia zapewnia, że ​​nie można podłączyć niewłaściwego lub niezgodnego urządzenia IO-Link. Bez tej funkcji rozwiązywanie problemów z połączeniami może spowodować utratę sprawności.
·    Uproszczenie zleceń - twój dział zakupów i zaopatrzenia podziękuje Ci za mniej zamówień, a dzięki IO-Hubs, które są uniwersalne, jeden typ urządzenia może wykonać większą liczbę zadań. Oznacza to mniej numerów identyfikacyjnych produktów, które można śledzić. Nie wspominając już o rabatach cenowych, które mogą być oferowane, gdy jednocześnie są zamawiane większe ilości tego samego produktu.
·    Schludny schowek - zastosowanie standardu systemu IO-Link i zastąpienie zastrzeżonych systemów modułowych zmniejszy różnorodność produktów, które trzeba przechowywać, co pozwoli zaoszczędzić miejsce na części zamienne.
·    Uprość wymianę - standaryzacja IO-Link oznacza mniej części do utrzymania, łatwiejsze wymiany modułów i krótszy czas przestoju. Upraszcza to projektowanie, instalację i konserwację maszyny, a także zwiększa ogólną wydajność i oszczędność kosztów.
·    Uniwersalne zastosowanie - w zależności od producenta, porty IO-Link Master mogą być wielofunkcyjne dla cyfrowego wejścia lub wyjścia cyfrowego, co pozwala na szeroką gamę konfiguracji do uniwersalnego zastosowania.

Już teraz widzimy, że zastosowanie technologii IO-Link zapewnia te i więcej korzyści dla wielu branż, które polegają na automatyzacji - od budowy maszyn i produkcji po transport.

Czy obecnie używasz nowego standardu IO-Link w swoich ustawieniach automatyzacji? W jaki sposób technologia IO-Link Master i IO-Link IO Hub może poprawić Twój obecny system automatyzacji? Aby dowiedzieć się więcej na temat technologii IO-Link i jej wpasowania w nadchodzącą falę technologii "podłącz i produkuj", pobierz raport firmy Belden: "Road to plug-and-produce" (w języku angielskim).

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak wybrać odpowiedni kabel VFD?

Peter Cox
W części 1 mojego wpisu na temat żywotności kabla i silnika VFD wyjaśniłem, w jaki sposób użycie kabla THHN lub innego niespecjalistycznego kabla do połączenia VFD z silnikami prowadzi do przedwczesnej awarii silnika i szumu elektronicznego, który sieje spustoszenie w czujnikach procesowych i obniża bezpieczeństwo na hali produkcyjnej. Specyfikacja wyspecjalizowanego kabla VFD może pomóc w uniknięciu tych problemów, ale niestety nie ma żadnych standardów dla funkcji i konstrukcji kabla VFD, więc na pewno weryfikacja pozostaje w interesie kupującego. Tutaj, w części 2, omówimy, czego szukać w kablu VFD, abyś mógł podjąć bardziej świadomą decyzję.
Unikaj awarii i nie tylko - lista kontrolna W wielu zakładach niemal „spodziewano się” częstych wyłączeń napędów i/lub awarii silnika podłączonego do VFD co kilka lat, szczególnie w wyniku uszkodzenia łożyska lub izolacji. Jeśli tak się dzieje, specyfikacja dobrze zaprojektowanego kabla VFD może wyeliminować awarie i znacznie wydłużyć c…

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil
Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy.

Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link. Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść.
Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zbyt późno rozpoznają wyso…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…