Przejdź do głównej zawartości

Kabel RS-485: kluczowy dla działania systemu

Belden

Co to jest EIA 485?
Należy pamiętać, że EIA-485 nie jest aplikacją ani protokołem, ale zrównoważonym standardem transmisji danych, który określa charakterystykę elektryczną sterowników, odbiorników i urządzeń nadawczo-odbiorczych.


Interoperacyjność pomiędzy urządzeniami z interfejsem EIA-485 nie jest zapewniona, chyba że system lub protokół jest specjalnie zaprojektowany do tego celu. Obsługuje cyfrowe systemy komunikacji szeregowej dla wielu protokołów sieciowych używanych na różnych rynkach, w tym w budynkach przemysłowych i komercyjnych.

Więc co z tym kablem?
Specyfikacja fizycznego nośnika (kabla) nie jest zdefiniowana przez specyfikację RS-485, ale inżynierowie zdefiniowali wymagania dotyczące kabli, które odpowiednio obsługują działanie systemów.


Kluczowymi czynnikami wyboru optymalnego kabla dla danego zastosowania są:
·   Wielkość strumienia danych
·   Odległość transmisji
·   Siła sygnału
·   Impedancja systemu
·   EMI i RFI (Szum)
·   Wydajność urządzeń systemowych

Biorąc pod uwagę liczne czynniki, wybór odpowiedniego kabla zapewni niezawodną warstwę fizyczną, która z kolei zapewni wysoką wydajność pracy sieci. W wielu, jeśli nie w większości przypadków, nie wszystkie czynniki systemowe w celu określenia właściwego kabla mogą być znane, więc decyzje powinny odzwierciedlać najbardziej niezawodne rozwiązanie o wysokiej wydajności.

Aby zapewnić maksymalną wydajność systemu, zaleca się dobrze ekranowany, o niskiej pojemności, sparowany kabel o dopasowanej impedancji, aby ograniczyć utratę sygnału (tłumienie) i zniekształcenie. Badania inżynierskie wykazały, że kabel o wysokiej impedancji 120 Ohm, o niskiej pojemności (poniżej 15 pF/ft) i przewodach 24 AWG lub większych, zapewni optymalną odległość przy niskim odbiciu sygnału. Solidne ekranowanie par przewodów ochroni sygnał przed zakłóceniami zewnętrznymi (EMI i RFI) i zminimalizuje zniekształcenia.

Opcje okablowania
RS-485 wykorzystuje kabel jednoparowy dla systemów półdupleksowych, ale implementacja pełnego dupleksu wymaga dwóch par sygnału. System pełnego dupleksu umożliwia równoczesną transmisję danych na jednej parze podczas odbierania danych z drugiej pary. Czteroparowy kabel może służyć do obsługi implementacji dwóch sieci z pełnym dupleksem.

Przykład kabla komunikacyjnego EIA 485 z czterema parami

Wraz z liczbą par należy również uwzględnić rozmiar wskaźnika. Badania inżynieryjne pokazują, że przewody o rozmiarze 24 AWG lub większym osiągną optymalną odległość systemową. Czynnikiem decydującym może być środowisko instalacji.

Kabel z przewodami 22 AWG pozwoli uzyskać moc znamionową 300 V, która pozwala na instalację w wyznaczonym kanale kablowym 300V w obiekcie przemysłowym. Podobnie, przewody 18 AWG lub większe pozwolą na uzyskanie kabla o napięciu znamionowym 600 V, który umożliwia instalację w kanale kablowym 600 V. Kable z oznaczeniami PLTC i TC mają bardziej wytrzymałą konstrukcję do użytku w trudniejszych warunkach zewnętrznych.

Przesłanie jest takie, że można uzyskać wysokiej jakości kable RS-485 dla większości środowisk, przy zachowaniu maksymalnej wydajności systemu.

Szczegóły dystansu
Dłuższe przebiegi kabli spowodują większe tłumienie. Rezultatem jest niższa wydajność transmisji danych.

Poniższy wykres pokazuje wytyczne odległości w stosunku do szybkości transmisji danych według standardu RS-485. Maksymalna określona odległość wynosi 4000 stóp przy szybkości transmisji danych do 100 kb/s.

UWAGA: Ten wykres powinien być traktowany wyłącznie jako wskazówka.

Interfejsy RS-485 zapewniają niezawodną komunikację. Bardzo ważne jest, aby wybrać kabel, który chroni inwestycje systemowe dzięki wysokiej jakości transmisji sygnału i fizycznej odporności na środowisko instalacyjne.

Belden oferuje szeroki wybór kabli o wysokiej wydajności, zaprojektowanych z myślą o długotrwałej niezawodności w konstrukcjach 28 AWG CL2, 24 AWG CM i CMP, 22 AWG PLTC i 18 AWG TC. Wszystkie konstrukcje Belden RS-485 zapewniają najwyższy poziom transmisji danych zaprojektowany dla impedancji 120 Ohm, bardzo niskiej pojemności, skręconych par i ogólnie podwójnych osłon foliowych/plecionek.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Power over Ethernet może zapewnić wiele korzyści na hali produkcyjnej - jeśli zrobisz to dobrze

Ron Tellas
Power over Ethernet (PoE) - technologia, która umożliwia operatorom sieci dostarczanie energii elektrycznej do wielu typów urządzeń za pomocą tego samego kabla, co przesyłane dane - stała się dość powszechna w biurowych środowiskach IT. Niestety, przemysłowe środowiska OT jeszcze nie przyjęły tego w takim samym stopniu. A szkoda, bo zalety PoE mogą mieć jeszcze większą wagę na hali produkcyjnej. Jednak PoE w obszarach OT niesie ze sobą także dodatkowe wyzwania - wyzwania, z których pracownicy IT mogą nie zdawać sobie sprawy. Oto, jak wprowadzić „moc” PoE do Twojego zakładu - zachowując jednocześnie optymalną niezawodność zarówno transferu danych, jak i przepływu mocy.


Elektryczność w dowolnym miejscu i czasie Jedną z kluczowych zalet PoE jest to, że prawie każdy może bezpiecznie ustanowić nowe połączenie zasilania bez konieczności wzywania licencjonowanego elektryka. Napięcie jest niskie i nie ma ciężkiego okablowania lub potrzeby dla gniazdka sieciowego. Jeśli na przykład mus…

Gotowi na przyszłość już teraz: następna generacja switchy spełnia wymagania sieci TSN

Juergen Schmid
Jak wielu czytelników wie, Belden dobrze zna świat kompaktowych switchy zarządzalnych i jesteśmy dumni z faktu, że operatorzy sieci sprawili, że nasza firma jest liderem na rynku z ponad 700 000 jednostkami działającymi na całym świecie.
Podczas gdy operatorzy wykorzystują te switche z wielkim sukcesem od ponad dziesięciu lat i nadal to robią, Belden słyszał od klientów, że przyspieszenie zapotrzebowania na coraz więcej danych w ich działalnościach przemysłowych doprowadziło do zapotrzebowania na switche o zaawansowanych możliwościach.

Ten napędzany przez IIoT trend dotyczący coraz większej ilości danych produkcyjnych w pobliżu hali produkcyjnej, pomagający producentom zwiększyć wydajność, skrócić czas przestojów i zminimalizować ilość odpadów, doprowadził Belden do rozpoczęcia jednego z najbardziej intensywnych projektów badawczo-rozwojowych w swojej 120-letniej historii. Wynikiem tego wysiłku jest nowa rodzina switchy Hirschmann BOBCAT, z pierwszymi urządzeniami wprowadz…

Terminacja kabla RJ45: Wysoka jakość pomaga zapewnić wysoką wydajność

Sylvia Feng
Jeśli chodzi o instalację przemysłowej sieci Ethernet, terminacja podstawowa - przygotowanie każdego końca każdego kabla, a następnie połączenie go bezpiecznie ze złączem RJ45 - może być jednym z najbardziej trudnych etapów tego procesu. Z ośmioma przewodnikami na kabel i potencjalnie setkami kabli w średniej wielkości instalacji, sporadyczne błędy nie są rzadkością, co może prowadzić do okresowej awarii danych i przerw, które często są trudne do śledzenia, co dodatkowo zwiększa przestoje i frustrację. Oczywiście najlepsze metody nakazują, aby każda terminacja była testowana z góry, a szacunki sugerują, że wynikające z tego współczynniki przeróbek sięgają nawet 8-10%.

Podczas instalowania nowej sieci w budowie maszyn lub w innych zastosowaniach, w których istnieje stosunkowo duża liczba terminacji do wykonania jednorazowo lub na bieżąco, wysoce pożądane jest korzystanie z umiejętności doświadczonego technika. Niestety, wielu operatorów odkrywa, że ​​instalacja sieciowa jest …