Przejdź do głównej zawartości

Kabel RS-485: kluczowy dla działania systemu

Belden

Co to jest EIA 485?
Należy pamiętać, że EIA-485 nie jest aplikacją ani protokołem, ale zrównoważonym standardem transmisji danych, który określa charakterystykę elektryczną sterowników, odbiorników i urządzeń nadawczo-odbiorczych.


Interoperacyjność pomiędzy urządzeniami z interfejsem EIA-485 nie jest zapewniona, chyba że system lub protokół jest specjalnie zaprojektowany do tego celu. Obsługuje cyfrowe systemy komunikacji szeregowej dla wielu protokołów sieciowych używanych na różnych rynkach, w tym w budynkach przemysłowych i komercyjnych.

Więc co z tym kablem?
Specyfikacja fizycznego nośnika (kabla) nie jest zdefiniowana przez specyfikację RS-485, ale inżynierowie zdefiniowali wymagania dotyczące kabli, które odpowiednio obsługują działanie systemów.


Kluczowymi czynnikami wyboru optymalnego kabla dla danego zastosowania są:
·   Wielkość strumienia danych
·   Odległość transmisji
·   Siła sygnału
·   Impedancja systemu
·   EMI i RFI (Szum)
·   Wydajność urządzeń systemowych

Biorąc pod uwagę liczne czynniki, wybór odpowiedniego kabla zapewni niezawodną warstwę fizyczną, która z kolei zapewni wysoką wydajność pracy sieci. W wielu, jeśli nie w większości przypadków, nie wszystkie czynniki systemowe w celu określenia właściwego kabla mogą być znane, więc decyzje powinny odzwierciedlać najbardziej niezawodne rozwiązanie o wysokiej wydajności.

Aby zapewnić maksymalną wydajność systemu, zaleca się dobrze ekranowany, o niskiej pojemności, sparowany kabel o dopasowanej impedancji, aby ograniczyć utratę sygnału (tłumienie) i zniekształcenie. Badania inżynierskie wykazały, że kabel o wysokiej impedancji 120 Ohm, o niskiej pojemności (poniżej 15 pF/ft) i przewodach 24 AWG lub większych, zapewni optymalną odległość przy niskim odbiciu sygnału. Solidne ekranowanie par przewodów ochroni sygnał przed zakłóceniami zewnętrznymi (EMI i RFI) i zminimalizuje zniekształcenia.

Opcje okablowania
RS-485 wykorzystuje kabel jednoparowy dla systemów półdupleksowych, ale implementacja pełnego dupleksu wymaga dwóch par sygnału. System pełnego dupleksu umożliwia równoczesną transmisję danych na jednej parze podczas odbierania danych z drugiej pary. Czteroparowy kabel może służyć do obsługi implementacji dwóch sieci z pełnym dupleksem.

Przykład kabla komunikacyjnego EIA 485 z czterema parami

Wraz z liczbą par należy również uwzględnić rozmiar wskaźnika. Badania inżynieryjne pokazują, że przewody o rozmiarze 24 AWG lub większym osiągną optymalną odległość systemową. Czynnikiem decydującym może być środowisko instalacji.

Kabel z przewodami 22 AWG pozwoli uzyskać moc znamionową 300 V, która pozwala na instalację w wyznaczonym kanale kablowym 300V w obiekcie przemysłowym. Podobnie, przewody 18 AWG lub większe pozwolą na uzyskanie kabla o napięciu znamionowym 600 V, który umożliwia instalację w kanale kablowym 600 V. Kable z oznaczeniami PLTC i TC mają bardziej wytrzymałą konstrukcję do użytku w trudniejszych warunkach zewnętrznych.

Przesłanie jest takie, że można uzyskać wysokiej jakości kable RS-485 dla większości środowisk, przy zachowaniu maksymalnej wydajności systemu.

Szczegóły dystansu
Dłuższe przebiegi kabli spowodują większe tłumienie. Rezultatem jest niższa wydajność transmisji danych.

Poniższy wykres pokazuje wytyczne odległości w stosunku do szybkości transmisji danych według standardu RS-485. Maksymalna określona odległość wynosi 4000 stóp przy szybkości transmisji danych do 100 kb/s.

UWAGA: Ten wykres powinien być traktowany wyłącznie jako wskazówka.

Interfejsy RS-485 zapewniają niezawodną komunikację. Bardzo ważne jest, aby wybrać kabel, który chroni inwestycje systemowe dzięki wysokiej jakości transmisji sygnału i fizycznej odporności na środowisko instalacyjne.

Belden oferuje szeroki wybór kabli o wysokiej wydajności, zaprojektowanych z myślą o długotrwałej niezawodności w konstrukcjach 28 AWG CL2, 24 AWG CM i CMP, 22 AWG PLTC i 18 AWG TC. Wszystkie konstrukcje Belden RS-485 zapewniają najwyższy poziom transmisji danych zaprojektowany dla impedancji 120 Ohm, bardzo niskiej pojemności, skręconych par i ogólnie podwójnych osłon foliowych/plecionek.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł