Przejdź do głównej zawartości

Kabel RS-485: kluczowy dla działania systemu

Belden

Co to jest EIA 485?
Należy pamiętać, że EIA-485 nie jest aplikacją ani protokołem, ale zrównoważonym standardem transmisji danych, który określa charakterystykę elektryczną sterowników, odbiorników i urządzeń nadawczo-odbiorczych.


Interoperacyjność pomiędzy urządzeniami z interfejsem EIA-485 nie jest zapewniona, chyba że system lub protokół jest specjalnie zaprojektowany do tego celu. Obsługuje cyfrowe systemy komunikacji szeregowej dla wielu protokołów sieciowych używanych na różnych rynkach, w tym w budynkach przemysłowych i komercyjnych.

Więc co z tym kablem?
Specyfikacja fizycznego nośnika (kabla) nie jest zdefiniowana przez specyfikację RS-485, ale inżynierowie zdefiniowali wymagania dotyczące kabli, które odpowiednio obsługują działanie systemów.


Kluczowymi czynnikami wyboru optymalnego kabla dla danego zastosowania są:
·   Wielkość strumienia danych
·   Odległość transmisji
·   Siła sygnału
·   Impedancja systemu
·   EMI i RFI (Szum)
·   Wydajność urządzeń systemowych

Biorąc pod uwagę liczne czynniki, wybór odpowiedniego kabla zapewni niezawodną warstwę fizyczną, która z kolei zapewni wysoką wydajność pracy sieci. W wielu, jeśli nie w większości przypadków, nie wszystkie czynniki systemowe w celu określenia właściwego kabla mogą być znane, więc decyzje powinny odzwierciedlać najbardziej niezawodne rozwiązanie o wysokiej wydajności.

Aby zapewnić maksymalną wydajność systemu, zaleca się dobrze ekranowany, o niskiej pojemności, sparowany kabel o dopasowanej impedancji, aby ograniczyć utratę sygnału (tłumienie) i zniekształcenie. Badania inżynierskie wykazały, że kabel o wysokiej impedancji 120 Ohm, o niskiej pojemności (poniżej 15 pF/ft) i przewodach 24 AWG lub większych, zapewni optymalną odległość przy niskim odbiciu sygnału. Solidne ekranowanie par przewodów ochroni sygnał przed zakłóceniami zewnętrznymi (EMI i RFI) i zminimalizuje zniekształcenia.

Opcje okablowania
RS-485 wykorzystuje kabel jednoparowy dla systemów półdupleksowych, ale implementacja pełnego dupleksu wymaga dwóch par sygnału. System pełnego dupleksu umożliwia równoczesną transmisję danych na jednej parze podczas odbierania danych z drugiej pary. Czteroparowy kabel może służyć do obsługi implementacji dwóch sieci z pełnym dupleksem.

Przykład kabla komunikacyjnego EIA 485 z czterema parami

Wraz z liczbą par należy również uwzględnić rozmiar wskaźnika. Badania inżynieryjne pokazują, że przewody o rozmiarze 24 AWG lub większym osiągną optymalną odległość systemową. Czynnikiem decydującym może być środowisko instalacji.

Kabel z przewodami 22 AWG pozwoli uzyskać moc znamionową 300 V, która pozwala na instalację w wyznaczonym kanale kablowym 300V w obiekcie przemysłowym. Podobnie, przewody 18 AWG lub większe pozwolą na uzyskanie kabla o napięciu znamionowym 600 V, który umożliwia instalację w kanale kablowym 600 V. Kable z oznaczeniami PLTC i TC mają bardziej wytrzymałą konstrukcję do użytku w trudniejszych warunkach zewnętrznych.

Przesłanie jest takie, że można uzyskać wysokiej jakości kable RS-485 dla większości środowisk, przy zachowaniu maksymalnej wydajności systemu.

Szczegóły dystansu
Dłuższe przebiegi kabli spowodują większe tłumienie. Rezultatem jest niższa wydajność transmisji danych.

Poniższy wykres pokazuje wytyczne odległości w stosunku do szybkości transmisji danych według standardu RS-485. Maksymalna określona odległość wynosi 4000 stóp przy szybkości transmisji danych do 100 kb/s.

UWAGA: Ten wykres powinien być traktowany wyłącznie jako wskazówka.

Interfejsy RS-485 zapewniają niezawodną komunikację. Bardzo ważne jest, aby wybrać kabel, który chroni inwestycje systemowe dzięki wysokiej jakości transmisji sygnału i fizycznej odporności na środowisko instalacyjne.

Belden oferuje szeroki wybór kabli o wysokiej wydajności, zaprojektowanych z myślą o długotrwałej niezawodności w konstrukcjach 28 AWG CL2, 24 AWG CM i CMP, 22 AWG PLTC i 18 AWG TC. Wszystkie konstrukcje Belden RS-485 zapewniają najwyższy poziom transmisji danych zaprojektowany dla impedancji 120 Ohm, bardzo niskiej pojemności, skręconych par i ogólnie podwójnych osłon foliowych/plecionek.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

TSN: Wielki krok naprzód w ewolucji Ethernetu ... i tu już dziś

Dr Oliver Kleineberg
Ethernet od prawie trzydziestu lat służy operatorom sieci i podczas gdy na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, to najbardziej „rewolucyjny” skok ewolucyjny pojawia się dokładnie w tej chwili. Nowe ulepszenie technologii nosi nazwę "Time-Sensitive Networking (TSN)". Mimo że jego potężne funkcje zwiększające wartość są nadal sprawdzane (bardzo skutecznie!) w sieciach testowych i demonstracyjnych, operatorzy sieci w rzeczywistości mogą zacząć korzystać z tej technologii od razu.

Lubię myśleć o TSN jako "Ethernet Plus", ponieważ jest to nie tyle "nowy" protokół, co wzmocnienie Ethernetu. TSN stoi na barkach czegoś bardzo skutecznego i udanego, a czyni go jeszcze lepszym.
Połącz odmienne sieci w jedno - z gwarancjami dostawy i pełną interoperacyjnością Kluczową wartością - którą dodaje TSN do zastosowań przemysłowych, jest zdolność do ujednolicania sieci, które były z konieczności oddzielne w przeszłości, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć…