Przejdź do głównej zawartości

IT i sterowanie - współpraca na rzecz lepszego networkingu przemysłowego

Mark Wylie

Jeśli jesteś inżynierem sterowania lub procesu, zauważysz bezpośrednie zaangażowanie IT podczas projektowania i wdrażania przemysłowej sieci Ethernet. Podczas gdy sieci i technologie łączą się łatwo, język, kultura i standardowe praktyki stosowane przez IT są bardzo różne. W rzeczywistości często stanowią one istotny problem w środowisku produkcyjnym.


Jeśli jesteś specjalistą IT pracującym w środowisku produkcyjnym, prawdopodobnie spotkasz się z mnóstwem oporu i niepokoju innych na podstawie postrzeganych różnic. Odwagi, Twoje umiejętności są nadal cenne i mogą wymagać tylko kilku nowych poprawek i udoskonaleń.
W dzisiejszym artykule, mam nadzieję na lepsze porozumienie dla obu stron, abyście mogli razem pracować, by lepiej realizować wspólne cele Waszej firmy.

Tradycyjnie IT i systemy sterowania były osobnymi dyscyplinami, tak różnymi jak jabłko i pomarańcza.

IT i sterowanie - to samo, ale różne
Pod wieloma względami IT i inżynieria systemów sterowania są zbieżne. Istnieje obecnie jedna technologia sieciowa - Ethernet. Może nawet istnieć tylko jedna sieć, ale zalecam ostrożne podchodzenie do tego tematu, pamiętając o ważnych korzyściach wynikających z segmentacji sieci.
Coraz częściej te dwie dyscypliny należą do tej samej grupy w ramach organizacji. Czy istnieje wspólna kultura ze wspólnym językiem i najlepszymi metodami? Jeszcze nie, chociaż zacząłem widzieć coraz więcej osób w "hybrydowych" rolach IT/inżynierskich.

Pomyślmy teraz o różnicach w tych dwóch dyscyplinach. Ogólnie rzecz biorąc, priorytety zespołów różnią się, jak pokazano poniżej:


Ogólny punkt widzenia na temat sieci sterowania jest taki, że dostępność jest najwyższym priorytetem (jest to nawet poruszone w ISA IEC 62443, ważnym standardzie, który opisuje najlepsze metody w zakresie cyberbezpieczeństwa w przemyśle). Powód jest oczywisty, zamknięcie produkcji lub sieci sterowania procesem wpływa na poziomy produkcji i może powodować problemy z bezpieczeństwem.

Z drugiej strony, dla IT najważniejsze priorytety to ochrona danych poprzez zachowanie ich poufności i dokładności. Jest to zrozumiałe dla danych finansowych, HR, dotyczących planowania biznesowego i innych rodzajów, przechowywanych w sieciach przedsiębiorstw.

Zapotrzebowanie na rozwiązania sieci przemysłowych o bardzo wysokiej dostępności oznacza, że ​​wiele praktyk IT jest po prostu nie do przyjęcia dla systemów produkcyjnych. Na przykład NIE jest dopuszczalne w fabryce:
·    dzwonienie do działu wsparcia technicznego, aby naprawić problem systemowy
·    wykonywanie automatycznych aktualizacji ulepszeń oprogramowania
·    ponowne uruchamianie, szczególnie jako wczesne podejście do rozwiązania problemu
·    nadawanie priorytetu zadaniu drukowania nad ruchomym robotem

Myśląc o skuteczniejszej pracy z IT, pamiętaj, że zazwyczaj nie mają oni doświadczenia w pracy z:
·    sprzętem wysokonapięciowym i wysokoprądowym
·    oceną i polityką przemysłową
·    utrzymywaniem ludzi i procesów w bezpieczeństwie
·    ważnymi różnicami między wprowadzaniem sterowania a informacji do sieci

Dlaczego martwić się pracą zespołową?
Jeśli jesteś profesjonalistą w zakresie sterowania i przewidujesz zamiar efektywnej współpracy z IT, rozważ to: W prawie wszystkich organizacjach, gdy zaczniesz wdrażać systemy oparte na sieci Ethernet, dział IT będzie zaangażowany w projektowanie i dostęp do sieci. Dobrą wiadomością jest to, że IT zazwyczaj ma budżet na planowanie i projektowanie, z którego może skorzystać inżynieria.
Są inne sposoby, w jakie może pomóc IT.

IT często ma istniejące specyfikacje dla komputerów PC, przełączników Ethernet i preferowanych wykonawców, integratorów i instalatorów. Oznacza to, że wykonali wiele prac, oszczędzając czas na nowe projekty.

Bezpieczeństwo to tradycyjnie dziedzina, w której dział IT ma większą wiedzę niż inżynieria sterowania. Chcesz wykorzystać tę wiedzę, jednocześnie upewniając się, że rozwiązano problemy związane z ochroną przemysłową.

Jeśli nie dojdzie do koordynacji, dział IT może zainstalować kable i przewody klasy komercyjnej oraz rozwiązania bezprzewodowe, które nie będą dobrze działały w fabryce, prowadząc do awarii lub niskiego poziomu produkcji.

Najważniejsze jest to, że jeśli jesteś inżynierem sterowania, Twoje projekty sieci Ethernet w sieci przemysłowej będą działać szybciej i sprawniej, jeśli będziesz koordynować działania z działem IT, zamiast traktować go jak inny gatunek.

Poprzez współpracę, specjaliści IT i inżynierowie systemów sterowania mogą realizować cele firmy szybciej i bardziej efektywnie.

Jeśli jesteś specjalistą IT, zrozumienie, czym odróżniają się przemysłowe rozwiązania sieciowe oznacza, że ​​znacznie mniej prawdopodobne będzie spowodowanie przerw w systemie, które są kosztowne i potencjalnie niebezpieczne.

Ulepsz swoją wiedzę, aby usprawnić pracę zespołową
Jednym ze sposobów na usprawnienie pracy zespołowej jest zapewnienie osobom z obu grup jasności w zakresie unikalnych wymagań przemysłowych sieci Ethernet oraz najlepszych metod w zakresie ich projektowania.

Nasza firma opracowała 12 najlepszych metod dla sieci przemysłowych Ethernet. Proponuję dowiedzieć się o nich poprzez:
·    wysłuchanie naszego internetowego seminarium na żądanie "Industrial Ethernet Infrastructure Made Easy".
·    co więcej, 13 listopada 2014 r. weźmiemy udział w interaktywnej wersji webinarium "Designing Reliable Industrial Ethernet Infrastructures - Made Easy".
·    kontakt z jednym z naszych partnerów Belden Certified Network.

Jakie sposoby działania okazały się dla Ciebie lepsze we współpracy z IT lub inżynierią? Czekam na Wasze komentarze!

Komentarz edytora: Ten artykuł został napisany przez Marka Wylie, menadżera Belden z wieloletnim doświadczeniem w pracy w kontrolach i domenach IT. Odpowiada za nasze programy Industrial Ethernet Infrastructure i Certified Industrial Network.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł