Przejdź do głównej zawartości

IT i sterowanie - współpraca na rzecz lepszego networkingu przemysłowego

Mark Wylie

Jeśli jesteś inżynierem sterowania lub procesu, zauważysz bezpośrednie zaangażowanie IT podczas projektowania i wdrażania przemysłowej sieci Ethernet. Podczas gdy sieci i technologie łączą się łatwo, język, kultura i standardowe praktyki stosowane przez IT są bardzo różne. W rzeczywistości często stanowią one istotny problem w środowisku produkcyjnym.


Jeśli jesteś specjalistą IT pracującym w środowisku produkcyjnym, prawdopodobnie spotkasz się z mnóstwem oporu i niepokoju innych na podstawie postrzeganych różnic. Odwagi, Twoje umiejętności są nadal cenne i mogą wymagać tylko kilku nowych poprawek i udoskonaleń.
W dzisiejszym artykule, mam nadzieję na lepsze porozumienie dla obu stron, abyście mogli razem pracować, by lepiej realizować wspólne cele Waszej firmy.

Tradycyjnie IT i systemy sterowania były osobnymi dyscyplinami, tak różnymi jak jabłko i pomarańcza.

IT i sterowanie - to samo, ale różne
Pod wieloma względami IT i inżynieria systemów sterowania są zbieżne. Istnieje obecnie jedna technologia sieciowa - Ethernet. Może nawet istnieć tylko jedna sieć, ale zalecam ostrożne podchodzenie do tego tematu, pamiętając o ważnych korzyściach wynikających z segmentacji sieci.
Coraz częściej te dwie dyscypliny należą do tej samej grupy w ramach organizacji. Czy istnieje wspólna kultura ze wspólnym językiem i najlepszymi metodami? Jeszcze nie, chociaż zacząłem widzieć coraz więcej osób w "hybrydowych" rolach IT/inżynierskich.

Pomyślmy teraz o różnicach w tych dwóch dyscyplinach. Ogólnie rzecz biorąc, priorytety zespołów różnią się, jak pokazano poniżej:


Ogólny punkt widzenia na temat sieci sterowania jest taki, że dostępność jest najwyższym priorytetem (jest to nawet poruszone w ISA IEC 62443, ważnym standardzie, który opisuje najlepsze metody w zakresie cyberbezpieczeństwa w przemyśle). Powód jest oczywisty, zamknięcie produkcji lub sieci sterowania procesem wpływa na poziomy produkcji i może powodować problemy z bezpieczeństwem.

Z drugiej strony, dla IT najważniejsze priorytety to ochrona danych poprzez zachowanie ich poufności i dokładności. Jest to zrozumiałe dla danych finansowych, HR, dotyczących planowania biznesowego i innych rodzajów, przechowywanych w sieciach przedsiębiorstw.

Zapotrzebowanie na rozwiązania sieci przemysłowych o bardzo wysokiej dostępności oznacza, że ​​wiele praktyk IT jest po prostu nie do przyjęcia dla systemów produkcyjnych. Na przykład NIE jest dopuszczalne w fabryce:
·    dzwonienie do działu wsparcia technicznego, aby naprawić problem systemowy
·    wykonywanie automatycznych aktualizacji ulepszeń oprogramowania
·    ponowne uruchamianie, szczególnie jako wczesne podejście do rozwiązania problemu
·    nadawanie priorytetu zadaniu drukowania nad ruchomym robotem

Myśląc o skuteczniejszej pracy z IT, pamiętaj, że zazwyczaj nie mają oni doświadczenia w pracy z:
·    sprzętem wysokonapięciowym i wysokoprądowym
·    oceną i polityką przemysłową
·    utrzymywaniem ludzi i procesów w bezpieczeństwie
·    ważnymi różnicami między wprowadzaniem sterowania a informacji do sieci

Dlaczego martwić się pracą zespołową?
Jeśli jesteś profesjonalistą w zakresie sterowania i przewidujesz zamiar efektywnej współpracy z IT, rozważ to: W prawie wszystkich organizacjach, gdy zaczniesz wdrażać systemy oparte na sieci Ethernet, dział IT będzie zaangażowany w projektowanie i dostęp do sieci. Dobrą wiadomością jest to, że IT zazwyczaj ma budżet na planowanie i projektowanie, z którego może skorzystać inżynieria.
Są inne sposoby, w jakie może pomóc IT.

IT często ma istniejące specyfikacje dla komputerów PC, przełączników Ethernet i preferowanych wykonawców, integratorów i instalatorów. Oznacza to, że wykonali wiele prac, oszczędzając czas na nowe projekty.

Bezpieczeństwo to tradycyjnie dziedzina, w której dział IT ma większą wiedzę niż inżynieria sterowania. Chcesz wykorzystać tę wiedzę, jednocześnie upewniając się, że rozwiązano problemy związane z ochroną przemysłową.

Jeśli nie dojdzie do koordynacji, dział IT może zainstalować kable i przewody klasy komercyjnej oraz rozwiązania bezprzewodowe, które nie będą dobrze działały w fabryce, prowadząc do awarii lub niskiego poziomu produkcji.

Najważniejsze jest to, że jeśli jesteś inżynierem sterowania, Twoje projekty sieci Ethernet w sieci przemysłowej będą działać szybciej i sprawniej, jeśli będziesz koordynować działania z działem IT, zamiast traktować go jak inny gatunek.

Poprzez współpracę, specjaliści IT i inżynierowie systemów sterowania mogą realizować cele firmy szybciej i bardziej efektywnie.

Jeśli jesteś specjalistą IT, zrozumienie, czym odróżniają się przemysłowe rozwiązania sieciowe oznacza, że ​​znacznie mniej prawdopodobne będzie spowodowanie przerw w systemie, które są kosztowne i potencjalnie niebezpieczne.

Ulepsz swoją wiedzę, aby usprawnić pracę zespołową
Jednym ze sposobów na usprawnienie pracy zespołowej jest zapewnienie osobom z obu grup jasności w zakresie unikalnych wymagań przemysłowych sieci Ethernet oraz najlepszych metod w zakresie ich projektowania.

Nasza firma opracowała 12 najlepszych metod dla sieci przemysłowych Ethernet. Proponuję dowiedzieć się o nich poprzez:
·    wysłuchanie naszego internetowego seminarium na żądanie "Industrial Ethernet Infrastructure Made Easy".
·    co więcej, 13 listopada 2014 r. weźmiemy udział w interaktywnej wersji webinarium "Designing Reliable Industrial Ethernet Infrastructures - Made Easy".
·    kontakt z jednym z naszych partnerów Belden Certified Network.

Jakie sposoby działania okazały się dla Ciebie lepsze we współpracy z IT lub inżynierią? Czekam na Wasze komentarze!

Komentarz edytora: Ten artykuł został napisany przez Marka Wylie, menadżera Belden z wieloletnim doświadczeniem w pracy w kontrolach i domenach IT. Odpowiada za nasze programy Industrial Ethernet Infrastructure i Certified Industrial Network.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

TSN: Wielki krok naprzód w ewolucji Ethernetu ... i tu już dziś

Dr Oliver Kleineberg
Ethernet od prawie trzydziestu lat służy operatorom sieci i podczas gdy na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, to najbardziej „rewolucyjny” skok ewolucyjny pojawia się dokładnie w tej chwili. Nowe ulepszenie technologii nosi nazwę "Time-Sensitive Networking (TSN)". Mimo że jego potężne funkcje zwiększające wartość są nadal sprawdzane (bardzo skutecznie!) w sieciach testowych i demonstracyjnych, operatorzy sieci w rzeczywistości mogą zacząć korzystać z tej technologii od razu.

Lubię myśleć o TSN jako "Ethernet Plus", ponieważ jest to nie tyle "nowy" protokół, co wzmocnienie Ethernetu. TSN stoi na barkach czegoś bardzo skutecznego i udanego, a czyni go jeszcze lepszym.
Połącz odmienne sieci w jedno - z gwarancjami dostawy i pełną interoperacyjnością Kluczową wartością - którą dodaje TSN do zastosowań przemysłowych, jest zdolność do ujednolicania sieci, które były z konieczności oddzielne w przeszłości, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć…