Przejdź do głównej zawartości

Jak przygotować się do Przemysłowego Internetu Rzeczy

Jeff Lund

Cele Industrial Internet of Things (IIoT) to te same cele, które przemysł miał od zawsze: ograniczenie przestojów, obniżenie kosztów i utrzymanie konkurencyjności.

Czym różni się ta kolejna rewolucja przemysłowa, to w jaki sposób zostaną osiągnięte te cele. Tym razem przełom w dziedzinie innowacji obejmuje wzajemne połączenia i samoregulację maszyn, wraz z Big Data, w celu stymulowania procesów ciągłego doskonalenia.


Jako przykład, pomyśl o wyzwaniach związanych z konserwacją predykcyjną. Obecnie wiele prac konserwacyjnych jest reaktywnych. Nikt nie chce wstrzymywać produkcji, aby móc przekopać się przez wnętrzności maszyny, chyba że maszyna sama się zatrzyma. Jednak dzięki Przemysłowemu Internetowi maszyny będą w stanie monitorować swoją własną działalność i dawać wczesne ostrzeżenia, gdy ważne części ulegną awarii.

Przejście od obecnych praktyk do przyszłościowych nie może odbyć się od razu; to proces ewolucyjny. Przyjrzyjmy się występującym zmianom i krokom, jakie można teraz podjąć, aby ruszyć naprzód w podróży IIoT.

Przemysłowy Internet to zmieniające się systemy sterowania i systemy biznesowe
Pomyśl o ewolucji w kierunku IIoT (znanego również jako Industry 4.0, Smart Factory i Industrial Internet), jak o dwóch osiach, poziomo w obrębie systemu sterowania i pionowo w obrębie firmy.
W poziomie w systemie kontroli widzimy, że wykorzystanie przemysłowych technologii internetowych coraz głębiej penetruje systemy kontroli, zastępując starsze protokoły i technologie, a także systemy przewodowe.

W kategoriach IIoT można pomyśleć o tym, jak o łączeniu większej ilości mniejszych rzeczy - przechodząc z połączonej fabryki (jedna wielka rzecz), do połączonych maszyn (więcej rzeczy, ale mniejszych), do połączonych kontrolerów, a ostatecznie do połączonych czujników i urządzeń uruchamiających. Z każdym krokiem liczba rzeczy rośnie o rząd wielkości lub więcej.
W pionie w biznesie widzimy ruch w kierunku coraz większej integracji systemów biznesowych z danymi przesyłanymi do i z systemów sterowania przemysłowego - co często nazywa się integracją IT/OT. Big Data i analityka są również częścią tego trendu.

Nadrzędnym tematem jest to, że dane w systemach kontroli, które historycznie były używane tylko do działania samego systemu, zawierają również wiele użytecznych informacji do skuteczniejszego prowadzenia działalności. Po udostępnieniu ich systemom biznesowym informacje te mogą być wykorzystywane do generowania szerokiej gamy nowych wydajności wraz z innymi oszczędnościami i powiększeniem przychodów. Przykłady obejmują:
·    Lepsze wykorzystanie zasobów
·    Niższe zużycie energii
·    Lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw
·    Przewidywalna konserwacja
·    Produkcja jako usługa

5 kroków do IIoT-Ready Industrial Network
Kiedy myślisz o wszystkim, co IIoT może zmienić w twoim biznesie po jakimś czasie, może być to nieco przytłaczające. Ale nie musisz przewidywać wszystkiego, co chcesz zrobić w życiu sieci przed podjęciem pierwszego kroku.

Zamiast tego kluczem jest zbudowanie silnej przemysłowej infrastruktury Ethernet jako podstawy systemu, który może dostosować się do zmieniających się potrzeb biznesowych.
Jeśli jesteś na początku swojej podróży IIoT, zalecamy pięciostopniowy proces, który poprowadzi Cię do przodu i pomoże Ci zrealizować korzyści tak szybko, jak to możliwe.


1. Oceniaj i mapuj infrastrukturę sieci przemysłowych
Pierwszy krok polega na sprawdzeniu obecnego stanu Twojej firmy i ustaleniu, dokąd chcesz ją doprowadzić. Określenie, gdzie jesteś i dokąd chcesz dotrzeć, może często unaocznić trudności, które musisz pokonać, i sprawić, by Twoje podejście było bardziej ukierunkowane.

Zanim zaczniesz budować nowy system, musisz zrozumieć, co już masz. Jakie są wymagania dotyczące łączności (przewodowa/bezprzewodowa, przepustowość, niezawodność) i wymagania środowiskowe obecnych systemów? Jakie są najbliższe cele pod względem funkcjonalności i wymiany danych? Końcowym wynikiem etapu oceny powinna być dokładna "mapa" infrastruktury sieci.

Jeśli masz dużą sieć, zaoszczędzisz czas i wysiłek robiąc to za pomocą oprogramowania do zarządzania siecią (NMS), takiego jak Industrial HiVision.

2. Przejście/Aktualizacja do Ethernetu
Po dokonaniu oceny, etap Przejdź/Aktualizuj polega na sprawdzeniu istniejących systemów, które już masz. Czy można je zmienić lub ulepszyć? Będziesz chciał, aby Ethernet był podstawą Twojej infrastruktury komunikacyjnej, więc w przypadku istniejących komponentów - takich jak czujniki, siłowniki i silniki elektryczne - które komunikują się za pomocą magistrali Fieldbus, zaplanuj ich przejście do sieci Ethernet.

3. Zaktualizuj projektowanie sieci, aby poznać najlepsze praktyki
W tym kroku zalecamy zatrzymać się, aby upewnić się, że program spełnia ustalone najlepsze praktyki i standardy. Belden ma zasoby, które mogą pomóc.

Przegląd najlepszych praktyk w zakresie projektowania jest dostępny w tym dokumencie. Możesz także przeczytać o tym, jak jeden z naszych klientów, firma farmaceutyczna, zaktualizował swoją sieć do IIoT.

Oferujemy również bezpłatną usługę testowania infrastruktury przemysłowej Ethernet, która ocenia twoją sieć w oparciu o najlepsze praktyki branżowe. Informacje na temat tego, jak uzyskać do niej dostęp, znajdują się na końcu tego artykułu.


4. Chroń niezawodność i odporność przy pomocy Defense in Depth
Cyberbezpieczeństwo stało się coraz większym wyzwaniem w środowiskach OT - i nie chodzi tylko o ataki od zmotywowanych hakerów. Większość incydentów, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo w branży przemysłowej jest niezamierzona, co wynika z błędu ludzkiego, wad urządzeń i przypadkowego wprowadzenia złośliwego oprogramowania. IIoT, ze swoim podejściem więcej-rzeczy-połączonych-na-więcej-sposobów, sprawia tylko, że ​​wyzwanie cyberbezpieczeństwa staje się trudniejsze.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, zacznij od oceny ryzyka. Następnie określ najważniejsze zasoby i najpierw je zabezpiecz. Następnie należy wdrożyć najlepsze praktyki, takie jak Obrona w Defense in Depth (nakładające się warstwy zabezpieczeń) i standard ISA IEC 62443.

Cyberbezpieczeństwo to ważny temat, w którym Belden dokonał znacznych inwestycji i ma spore doświadczenie. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci przedstawiciele Belden nie tylko uczestniczyli, ale także byli liderami w zakresie wprowadzania nowych standardów regulacyjnych i technicznych w całej branży. Przejrzyj nasz blog dotyczący bezpieczeństwa przemysłowego, aby uzyskać informacje na temat wszystkich aspektów bezpieczeństwa ICS.

5. Monitoruj zmiany, anomalie i złośliwe oprogramowanie
Ostatni krok odnosi się bezpośrednio do pierwszego. Technologia ciągle się zmienia. Zagrożenia bezpieczeństwa się zmieniają. Potrzeby biznesowe się zmieniają. Musisz monitorować wszystkie te rzeczy i odpowiednio wprowadzać zmiany w systemach.

IIoT to podróż
IIoT to podróż, a nie cel sam w sobie. Twój system sterowania przemysłowego jest dynamiczny i ewoluuje z biegiem czasu. Kluczową sprawą jest jednak to, że jeśli będziesz postępował zgodnie z procesem, który nakreśliliśmy i myślał z wyprzedzeniem, infrastruktura Ethernetu przemysłowego, którą dziś wdrożysz, zapewni solidne podstawy, na których będziesz mógł w przyszłości się oprzeć.

Aby uzyskać zasoby, które pomogą Ci kontynuować podróż po IIoT, sprawdź dedykowaną stronę Belden IIoT, gdzie znajdziesz ciągle zmieniającą się listę zasobów obejmujących trendy i technologie, które zmieniają branżę.

Usługi projektowania sieci przemysłowych oferowane przez Belden
Europa
Belden Competence Center zatrudnia inżynierów projektowania sieci, którzy mogą współpracować z zespołem technicznym w celu opracowania opłacalnych przemysłowych rozwiązań sieciowych.
Aby skontaktować się z przedstawicielem handlowym, odwiedź tę stronę.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

TSN: Wielki krok naprzód w ewolucji Ethernetu ... i tu już dziś

Dr Oliver Kleineberg
Ethernet od prawie trzydziestu lat służy operatorom sieci i podczas gdy na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, to najbardziej „rewolucyjny” skok ewolucyjny pojawia się dokładnie w tej chwili. Nowe ulepszenie technologii nosi nazwę "Time-Sensitive Networking (TSN)". Mimo że jego potężne funkcje zwiększające wartość są nadal sprawdzane (bardzo skutecznie!) w sieciach testowych i demonstracyjnych, operatorzy sieci w rzeczywistości mogą zacząć korzystać z tej technologii od razu.

Lubię myśleć o TSN jako "Ethernet Plus", ponieważ jest to nie tyle "nowy" protokół, co wzmocnienie Ethernetu. TSN stoi na barkach czegoś bardzo skutecznego i udanego, a czyni go jeszcze lepszym.
Połącz odmienne sieci w jedno - z gwarancjami dostawy i pełną interoperacyjnością Kluczową wartością - którą dodaje TSN do zastosowań przemysłowych, jest zdolność do ujednolicania sieci, które były z konieczności oddzielne w przeszłości, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć…