Przejdź do głównej zawartości

Jak przygotować się do Przemysłowego Internetu Rzeczy

Jeff Lund

Cele Industrial Internet of Things (IIoT) to te same cele, które przemysł miał od zawsze: ograniczenie przestojów, obniżenie kosztów i utrzymanie konkurencyjności.

Czym różni się ta kolejna rewolucja przemysłowa, to w jaki sposób zostaną osiągnięte te cele. Tym razem przełom w dziedzinie innowacji obejmuje wzajemne połączenia i samoregulację maszyn, wraz z Big Data, w celu stymulowania procesów ciągłego doskonalenia.


Jako przykład, pomyśl o wyzwaniach związanych z konserwacją predykcyjną. Obecnie wiele prac konserwacyjnych jest reaktywnych. Nikt nie chce wstrzymywać produkcji, aby móc przekopać się przez wnętrzności maszyny, chyba że maszyna sama się zatrzyma. Jednak dzięki Przemysłowemu Internetowi maszyny będą w stanie monitorować swoją własną działalność i dawać wczesne ostrzeżenia, gdy ważne części ulegną awarii.

Przejście od obecnych praktyk do przyszłościowych nie może odbyć się od razu; to proces ewolucyjny. Przyjrzyjmy się występującym zmianom i krokom, jakie można teraz podjąć, aby ruszyć naprzód w podróży IIoT.

Przemysłowy Internet to zmieniające się systemy sterowania i systemy biznesowe
Pomyśl o ewolucji w kierunku IIoT (znanego również jako Industry 4.0, Smart Factory i Industrial Internet), jak o dwóch osiach, poziomo w obrębie systemu sterowania i pionowo w obrębie firmy.
W poziomie w systemie kontroli widzimy, że wykorzystanie przemysłowych technologii internetowych coraz głębiej penetruje systemy kontroli, zastępując starsze protokoły i technologie, a także systemy przewodowe.

W kategoriach IIoT można pomyśleć o tym, jak o łączeniu większej ilości mniejszych rzeczy - przechodząc z połączonej fabryki (jedna wielka rzecz), do połączonych maszyn (więcej rzeczy, ale mniejszych), do połączonych kontrolerów, a ostatecznie do połączonych czujników i urządzeń uruchamiających. Z każdym krokiem liczba rzeczy rośnie o rząd wielkości lub więcej.
W pionie w biznesie widzimy ruch w kierunku coraz większej integracji systemów biznesowych z danymi przesyłanymi do i z systemów sterowania przemysłowego - co często nazywa się integracją IT/OT. Big Data i analityka są również częścią tego trendu.

Nadrzędnym tematem jest to, że dane w systemach kontroli, które historycznie były używane tylko do działania samego systemu, zawierają również wiele użytecznych informacji do skuteczniejszego prowadzenia działalności. Po udostępnieniu ich systemom biznesowym informacje te mogą być wykorzystywane do generowania szerokiej gamy nowych wydajności wraz z innymi oszczędnościami i powiększeniem przychodów. Przykłady obejmują:
·    Lepsze wykorzystanie zasobów
·    Niższe zużycie energii
·    Lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw
·    Przewidywalna konserwacja
·    Produkcja jako usługa

5 kroków do IIoT-Ready Industrial Network
Kiedy myślisz o wszystkim, co IIoT może zmienić w twoim biznesie po jakimś czasie, może być to nieco przytłaczające. Ale nie musisz przewidywać wszystkiego, co chcesz zrobić w życiu sieci przed podjęciem pierwszego kroku.

Zamiast tego kluczem jest zbudowanie silnej przemysłowej infrastruktury Ethernet jako podstawy systemu, który może dostosować się do zmieniających się potrzeb biznesowych.
Jeśli jesteś na początku swojej podróży IIoT, zalecamy pięciostopniowy proces, który poprowadzi Cię do przodu i pomoże Ci zrealizować korzyści tak szybko, jak to możliwe.


1. Oceniaj i mapuj infrastrukturę sieci przemysłowych
Pierwszy krok polega na sprawdzeniu obecnego stanu Twojej firmy i ustaleniu, dokąd chcesz ją doprowadzić. Określenie, gdzie jesteś i dokąd chcesz dotrzeć, może często unaocznić trudności, które musisz pokonać, i sprawić, by Twoje podejście było bardziej ukierunkowane.

Zanim zaczniesz budować nowy system, musisz zrozumieć, co już masz. Jakie są wymagania dotyczące łączności (przewodowa/bezprzewodowa, przepustowość, niezawodność) i wymagania środowiskowe obecnych systemów? Jakie są najbliższe cele pod względem funkcjonalności i wymiany danych? Końcowym wynikiem etapu oceny powinna być dokładna "mapa" infrastruktury sieci.

Jeśli masz dużą sieć, zaoszczędzisz czas i wysiłek robiąc to za pomocą oprogramowania do zarządzania siecią (NMS), takiego jak Industrial HiVision.

2. Przejście/Aktualizacja do Ethernetu
Po dokonaniu oceny, etap Przejdź/Aktualizuj polega na sprawdzeniu istniejących systemów, które już masz. Czy można je zmienić lub ulepszyć? Będziesz chciał, aby Ethernet był podstawą Twojej infrastruktury komunikacyjnej, więc w przypadku istniejących komponentów - takich jak czujniki, siłowniki i silniki elektryczne - które komunikują się za pomocą magistrali Fieldbus, zaplanuj ich przejście do sieci Ethernet.

3. Zaktualizuj projektowanie sieci, aby poznać najlepsze praktyki
W tym kroku zalecamy zatrzymać się, aby upewnić się, że program spełnia ustalone najlepsze praktyki i standardy. Belden ma zasoby, które mogą pomóc.

Przegląd najlepszych praktyk w zakresie projektowania jest dostępny w tym dokumencie. Możesz także przeczytać o tym, jak jeden z naszych klientów, firma farmaceutyczna, zaktualizował swoją sieć do IIoT.

Oferujemy również bezpłatną usługę testowania infrastruktury przemysłowej Ethernet, która ocenia twoją sieć w oparciu o najlepsze praktyki branżowe. Informacje na temat tego, jak uzyskać do niej dostęp, znajdują się na końcu tego artykułu.


4. Chroń niezawodność i odporność przy pomocy Defense in Depth
Cyberbezpieczeństwo stało się coraz większym wyzwaniem w środowiskach OT - i nie chodzi tylko o ataki od zmotywowanych hakerów. Większość incydentów, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo w branży przemysłowej jest niezamierzona, co wynika z błędu ludzkiego, wad urządzeń i przypadkowego wprowadzenia złośliwego oprogramowania. IIoT, ze swoim podejściem więcej-rzeczy-połączonych-na-więcej-sposobów, sprawia tylko, że ​​wyzwanie cyberbezpieczeństwa staje się trudniejsze.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, zacznij od oceny ryzyka. Następnie określ najważniejsze zasoby i najpierw je zabezpiecz. Następnie należy wdrożyć najlepsze praktyki, takie jak Obrona w Defense in Depth (nakładające się warstwy zabezpieczeń) i standard ISA IEC 62443.

Cyberbezpieczeństwo to ważny temat, w którym Belden dokonał znacznych inwestycji i ma spore doświadczenie. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci przedstawiciele Belden nie tylko uczestniczyli, ale także byli liderami w zakresie wprowadzania nowych standardów regulacyjnych i technicznych w całej branży. Przejrzyj nasz blog dotyczący bezpieczeństwa przemysłowego, aby uzyskać informacje na temat wszystkich aspektów bezpieczeństwa ICS.

5. Monitoruj zmiany, anomalie i złośliwe oprogramowanie
Ostatni krok odnosi się bezpośrednio do pierwszego. Technologia ciągle się zmienia. Zagrożenia bezpieczeństwa się zmieniają. Potrzeby biznesowe się zmieniają. Musisz monitorować wszystkie te rzeczy i odpowiednio wprowadzać zmiany w systemach.

IIoT to podróż
IIoT to podróż, a nie cel sam w sobie. Twój system sterowania przemysłowego jest dynamiczny i ewoluuje z biegiem czasu. Kluczową sprawą jest jednak to, że jeśli będziesz postępował zgodnie z procesem, który nakreśliliśmy i myślał z wyprzedzeniem, infrastruktura Ethernetu przemysłowego, którą dziś wdrożysz, zapewni solidne podstawy, na których będziesz mógł w przyszłości się oprzeć.

Aby uzyskać zasoby, które pomogą Ci kontynuować podróż po IIoT, sprawdź dedykowaną stronę Belden IIoT, gdzie znajdziesz ciągle zmieniającą się listę zasobów obejmujących trendy i technologie, które zmieniają branżę.

Usługi projektowania sieci przemysłowych oferowane przez Belden
Europa
Belden Competence Center zatrudnia inżynierów projektowania sieci, którzy mogą współpracować z zespołem technicznym w celu opracowania opłacalnych przemysłowych rozwiązań sieciowych.
Aby skontaktować się z przedstawicielem handlowym, odwiedź tę stronę.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł