Przejdź do głównej zawartości

Co oznacza dla Ciebie przejście na złącza sieciowe M12 L-coded?

Industrial IT Team

Ponieważ więcej maszyn fabrycznych jest połączonych za pośrednictwem Industrial Internet of Things (IIoT), firmy mogą wkrótce napotkać poważny problem. Prawdopodobnie odczułeś tę zmianę: obietnica zwiększonej produktywności dzięki tym połączonym maszynom, które generują więcej danych, wymaga dodatkowej mocy i miejsca w fabryce.

Właśnie dlatego złącza sieciowe M12 L-coded zostały wybrane przez organizację użytkowników PROFINET jako nowy standard dla 24-woltowych systemów zasilania stosowanych w urządzeniach PROFINET. W aktualnej instrukcji PROFINET "Okablowanie i technika połączenia PROFINET" dwa okrągłe złącza z zaciskami śrubowymi są wyspecyfikowane dla 24-woltowego źródła zasilania, oprócz prostokątnego złącza push-pull.

Jednak ta nowa wytyczna, zaplanowana do publikacji w kwietniu 2017 r., zastąpi te dwa warianty złączami sieciowymi M12 L-coded. Są one rozszerzeniem aktualnych norm IEC. Najważniejszą rzeczą, którą musisz wiedzieć o tych złączach, jest to, że są mniejsze od zwykłego standardu rynku wynoszącego 7/8 cala, przy jednoczesnym zapewnieniu większej mocy.
Co to dla ciebie oznacza? Podczas gdy istniejące systemy nie wymagają wymiany produktów, nowe systemy, które budujesz, będą musiały wykorzystać to nowe złącze sieciowe. Czas zrozumieć korzyści, jakie ten produkt przyniesie w twojej działalności.


Nowe złącza sieciowe M12 L-coded: od „moc KONTRA wielkość’, po „moc ORAZ wielkość”
Zanim złącza sieciowe M12 L-coded stały się nowym standardem dla zastosowań PROFINET, konstruktorzy maszyn i architekci systemów stanęli przed wspólnym dylematem: mogli zaprojektować urządzenia, które mogłyby zmieścić się w mniejszych przestrzeniach, ale mniejsze złącza nie byłyby w stanie zapewnić wymaganej mocy. Złącza zapewniające odpowiednią moc po prostu zajmowały zbyt dużo miejsca.

Używanie złącz M12 L-coded oznacza koniec trudnych wyborów przy projektowaniu mniejszych, bardziej wydajnych komponentów systemu PROFINET.

Złącza M12 L-coded są o 30-40 procent mniejsze, ale zapewniają o 80 procent więcej mocy. W rzeczywistości złącza oszczędzające miejsce mogą przesyłać do 12 amperów mocy, a w przypadku złącz Lumberg Automation M12 L-coded, do 16 amperów.

W jaki sposób złącza M12 L-coded zmieniają automatykę przemysłową?
Te niewielkie złącza zasilające przyniosą więcej korzyści niż tylko oszczędność miejsca i lepsze przenoszenie mocy. Po przełączeniu na złącza sieciowe M12 L-coded otrzymasz:
·    Zwiększoną elastyczność. Niewielki rozmiar daje więcej możliwości przy planowaniu zastosowań, nawet gdy masz do czynienia z niewielką ilością wolnego miejsca. W połączeniu z modułami LioN-Power I/O firmy Lumberg Automation, złącza te zapewniają robotom mobilnym większą elastyczność w poruszaniu się po zakładzie produkcyjnym bez ciężkich, nadwymiarowych złączy, które je obciążają i zmniejszają wydajność.
·    Zwiększoną niezawodność. Nawet najbardziej ekstremalne temperatury nie powstrzymują złącza przed transmisją dużej mocy. Wcześniej inżynierowie systemowi musieli poświęcić zasilanie, gdy temperatury stawały się bardziej ekstremalne. Ale teraz, dzięki nowej technologii z krzywą obniżania temperatury zaczynającej się od 90°C, możesz doświadczyć niezawodnego zasilania w ekstremalnych zakresach temperatur. Oznacza to, że nie musisz się martwić przestojami ani kosztownymi naprawami konserwacyjnymi.
·    Globalny standard. Ponieważ IEC zapewnia wzajemne uzupełnianie się norm międzynarodowych, produkt ten spełnia wymagania w USA i większości krajów europejskich, w tym UL i VDE. Oznacza to, że wystarczy dokonać inwentaryzacji jednego typu łącznika, bez względu na to, gdzie sprzedaje się lub używa dany komponent.

Jak znaleźć złącza zgodne z przyszłym standardem PROFINET? Nie trzeba czekać.
Nadszedł czas, aby zacząć myśleć o zgodności z nowym standardem PROFINET. Kiedy zaczniesz budować nowe systemy, będziesz chciał zacząć od znalezienia odpowiednich, zgodnych produktów, które spełnią Twoje potrzeby.


Zalety przyszłego standardu są już dostępne od marki Belden - Lumberg Automation. Belden dostrzegł wyzwania stojące przed inżynierami systemowymi w przestrzeni automatyki przemysłowej i opracował nowe złącza M12 L-coded. Już teraz spełniają przyszły standard PROFINET i nie przypominają innych na rynku. A to obejmuje:
·    Większą moc: złącza sieciowe M12 L-coded od Lumberg Automation mogą przesyłać do 16 amperów - inne opcje dostępne na rynku mają tylko 12 amperów.
·    Ekstremalne warunki: złącza M12 firmy Lumberg Automation mogą wytrzymać zakresy temperatur, których nie potrafią przetrwać inne złącza (od -40°C do +125°C). Są to po prostu najmocniejsze złącza M12 na rynku.

Czy korzystasz już ze złącz M12 L-coded lub potrzebujesz pomocy przy konwersji? Skontaktuj się ze mną lub z moim kolegą na Joachim.Kiera@belden.com/Alexander.Weber@Belden.com, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej. Czekam na wiadomość od Ciebie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

Power over Ethernet może zapewnić wiele korzyści na hali produkcyjnej - jeśli zrobisz to dobrze

Ron Tellas
Power over Ethernet (PoE) - technologia, która umożliwia operatorom sieci dostarczanie energii elektrycznej do wielu typów urządzeń za pomocą tego samego kabla, co przesyłane dane - stała się dość powszechna w biurowych środowiskach IT. Niestety, przemysłowe środowiska OT jeszcze nie przyjęły tego w takim samym stopniu. A szkoda, bo zalety PoE mogą mieć jeszcze większą wagę na hali produkcyjnej. Jednak PoE w obszarach OT niesie ze sobą także dodatkowe wyzwania - wyzwania, z których pracownicy IT mogą nie zdawać sobie sprawy. Oto, jak wprowadzić „moc” PoE do Twojego zakładu - zachowując jednocześnie optymalną niezawodność zarówno transferu danych, jak i przepływu mocy.


Elektryczność w dowolnym miejscu i czasie Jedną z kluczowych zalet PoE jest to, że prawie każdy może bezpiecznie ustanowić nowe połączenie zasilania bez konieczności wzywania licencjonowanego elektryka. Napięcie jest niskie i nie ma ciężkiego okablowania lub potrzeby dla gniazdka sieciowego. Jeśli na przykład mus…