Przejdź do głównej zawartości

Co oznacza dla Ciebie przejście na złącza sieciowe M12 L-coded?

Industrial IT Team

Ponieważ więcej maszyn fabrycznych jest połączonych za pośrednictwem Industrial Internet of Things (IIoT), firmy mogą wkrótce napotkać poważny problem. Prawdopodobnie odczułeś tę zmianę: obietnica zwiększonej produktywności dzięki tym połączonym maszynom, które generują więcej danych, wymaga dodatkowej mocy i miejsca w fabryce.

Właśnie dlatego złącza sieciowe M12 L-coded zostały wybrane przez organizację użytkowników PROFINET jako nowy standard dla 24-woltowych systemów zasilania stosowanych w urządzeniach PROFINET. W aktualnej instrukcji PROFINET "Okablowanie i technika połączenia PROFINET" dwa okrągłe złącza z zaciskami śrubowymi są wyspecyfikowane dla 24-woltowego źródła zasilania, oprócz prostokątnego złącza push-pull.

Jednak ta nowa wytyczna, zaplanowana do publikacji w kwietniu 2017 r., zastąpi te dwa warianty złączami sieciowymi M12 L-coded. Są one rozszerzeniem aktualnych norm IEC. Najważniejszą rzeczą, którą musisz wiedzieć o tych złączach, jest to, że są mniejsze od zwykłego standardu rynku wynoszącego 7/8 cala, przy jednoczesnym zapewnieniu większej mocy.
Co to dla ciebie oznacza? Podczas gdy istniejące systemy nie wymagają wymiany produktów, nowe systemy, które budujesz, będą musiały wykorzystać to nowe złącze sieciowe. Czas zrozumieć korzyści, jakie ten produkt przyniesie w twojej działalności.


Nowe złącza sieciowe M12 L-coded: od „moc KONTRA wielkość’, po „moc ORAZ wielkość”
Zanim złącza sieciowe M12 L-coded stały się nowym standardem dla zastosowań PROFINET, konstruktorzy maszyn i architekci systemów stanęli przed wspólnym dylematem: mogli zaprojektować urządzenia, które mogłyby zmieścić się w mniejszych przestrzeniach, ale mniejsze złącza nie byłyby w stanie zapewnić wymaganej mocy. Złącza zapewniające odpowiednią moc po prostu zajmowały zbyt dużo miejsca.

Używanie złącz M12 L-coded oznacza koniec trudnych wyborów przy projektowaniu mniejszych, bardziej wydajnych komponentów systemu PROFINET.

Złącza M12 L-coded są o 30-40 procent mniejsze, ale zapewniają o 80 procent więcej mocy. W rzeczywistości złącza oszczędzające miejsce mogą przesyłać do 12 amperów mocy, a w przypadku złącz Lumberg Automation M12 L-coded, do 16 amperów.

W jaki sposób złącza M12 L-coded zmieniają automatykę przemysłową?
Te niewielkie złącza zasilające przyniosą więcej korzyści niż tylko oszczędność miejsca i lepsze przenoszenie mocy. Po przełączeniu na złącza sieciowe M12 L-coded otrzymasz:
·    Zwiększoną elastyczność. Niewielki rozmiar daje więcej możliwości przy planowaniu zastosowań, nawet gdy masz do czynienia z niewielką ilością wolnego miejsca. W połączeniu z modułami LioN-Power I/O firmy Lumberg Automation, złącza te zapewniają robotom mobilnym większą elastyczność w poruszaniu się po zakładzie produkcyjnym bez ciężkich, nadwymiarowych złączy, które je obciążają i zmniejszają wydajność.
·    Zwiększoną niezawodność. Nawet najbardziej ekstremalne temperatury nie powstrzymują złącza przed transmisją dużej mocy. Wcześniej inżynierowie systemowi musieli poświęcić zasilanie, gdy temperatury stawały się bardziej ekstremalne. Ale teraz, dzięki nowej technologii z krzywą obniżania temperatury zaczynającej się od 90°C, możesz doświadczyć niezawodnego zasilania w ekstremalnych zakresach temperatur. Oznacza to, że nie musisz się martwić przestojami ani kosztownymi naprawami konserwacyjnymi.
·    Globalny standard. Ponieważ IEC zapewnia wzajemne uzupełnianie się norm międzynarodowych, produkt ten spełnia wymagania w USA i większości krajów europejskich, w tym UL i VDE. Oznacza to, że wystarczy dokonać inwentaryzacji jednego typu łącznika, bez względu na to, gdzie sprzedaje się lub używa dany komponent.

Jak znaleźć złącza zgodne z przyszłym standardem PROFINET? Nie trzeba czekać.
Nadszedł czas, aby zacząć myśleć o zgodności z nowym standardem PROFINET. Kiedy zaczniesz budować nowe systemy, będziesz chciał zacząć od znalezienia odpowiednich, zgodnych produktów, które spełnią Twoje potrzeby.


Zalety przyszłego standardu są już dostępne od marki Belden - Lumberg Automation. Belden dostrzegł wyzwania stojące przed inżynierami systemowymi w przestrzeni automatyki przemysłowej i opracował nowe złącza M12 L-coded. Już teraz spełniają przyszły standard PROFINET i nie przypominają innych na rynku. A to obejmuje:
·    Większą moc: złącza sieciowe M12 L-coded od Lumberg Automation mogą przesyłać do 16 amperów - inne opcje dostępne na rynku mają tylko 12 amperów.
·    Ekstremalne warunki: złącza M12 firmy Lumberg Automation mogą wytrzymać zakresy temperatur, których nie potrafią przetrwać inne złącza (od -40°C do +125°C). Są to po prostu najmocniejsze złącza M12 na rynku.

Czy korzystasz już ze złącz M12 L-coded lub potrzebujesz pomocy przy konwersji? Skontaktuj się ze mną lub z moim kolegą na Joachim.Kiera@belden.com/Alexander.Weber@Belden.com, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej. Czekam na wiadomość od Ciebie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil
Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy.

Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link. Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść.
Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zbyt późno rozpoznają wyso…

Poprawa nadzoru sieciowego dzięki SCADA i automatyzacji podstacji

Angelina Dorman
W obecnej erze informacji, wszystko w naszym życiu, zarówno jako inżynierów, jak i konsumentów, dotyczy danych. Od big data i inteligentnych miast, telefonów i samochodów po Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), mamy dostęp do niesamowitej ilości informacji gotowych do użycia wszędzie, gdzie tylko zapragniemy. I zaczynamy wykorzystywać go w sposób, który nie tylko ułatwia nam życie, ale także kształtuje rynki dzięki nowym udogodnieniom i możliwościom innowacji.
W sektorze przemysłowym nastąpiła duża zmiana. Ustawienia obsługiwane mechanicznie i liniowo są teraz rozpatrywane jako centra danych, wyposażone w czujniki i inne urządzenia, które komunikują się ze sobą i przechwytują informacje, których potrzebujemy, aby podejmować świadome decyzje operacyjne i biznesowe oraz osiągać pełen potencjał.
Systemy kontroli i zbierania danych (SCADA) od dawna są wykorzystywane w przemyśle do sterowania i automatyzacji procesów ręcznych i przechwytywania tych danych. To, co prawdopodobnie…