Przejdź do głównej zawartości

Czy przemysłowa technologia bezprzewodowa jest wystarczająco niezawodna dla Twojej działalności?

Jeff Lund

Technologia bezprzewodowa jest częścią codziennego życia. Są spore szanse, że czytasz ten wpis na smartfonie, laptopie lub tablecie podłączonym do Wi-Fi, prawda? Wcześniej prawdopodobnie sprawdzałeś pocztę e-mail, ulubione witryny z wiadomościami lub inne źródła informacji, bez zastanowienia.

To prawda, dni telefonów stacjonarnych i DSL w dużej mierze zniknęły z naszego codziennego życia.

Ale zaryzykuję stwierdzenie, że jeśli czytasz to w biurze - na komputerze stacjonarnym lub zadokowanym laptopie - nadal jesteś "podłączony" do przewodowego połączenia internetowego.
W czasach, kiedy możesz podkręcić termostat w domu, gdy siedzisz w biurze kilometry dalej, dlaczego firmy są tak niezdecydowane, aby wykorzystać te korzyści, szczególnie w warunkach przemysłowych?


Często sprowadza się to do jednego: niezawodności.

Czy przemysłowa technologia bezprzewodowa jest niezawodna?
Firmy często krytykują sieć bezprzewodową jako zbyt niewiarygodną, ​​aby zaspokajać ich potrzeby, gdy czas działania jest absolutnie krytyczny. Prawda jest taka, że ​​technologia bezprzewodowa stała się o wiele bardziej niezawodna w ostatnich latach - tak bardzo, że nawet dyskretne firmy produkcyjne i motoryzacyjne ufają architekturze systemu bezprzewodowego w swoich codziennych procesach. Jest to szczególnie ważne, ponieważ te branże obejmują procesy, które wymagają najwyższej precyzji i niezawodności.

Jeśli myślisz o innych sieciach bezprzewodowych w życiu codziennym i o tym, jak poprawiły się one w ciągu ostatniej dekady, zmiany są niezwykłe. Domowe WiFi przeszło z bardzo powolnego, bardzo słabego zasięgu do oferowania szybkiego zasięgu, który może niezawodnie pokrywać większość domów. Podobnie komórkowe połączenia transmisji danych przekształciły się z bardzo powolnego, bardzo słabego zasięgu w mobilny internet szerokopasmowy, który pozwala nam niezawodnie streamować filmy wideo w każdym miejscu, w którym się znajdujemy.

Zalety przemysłowej technologii bezprzewodowej
Osiągnięcie niezawodnego zasięgu sieci bezprzewodowej w środowisku przemysłowym jest jeszcze trudniejsze niż w przypadku konsumentów, ale podobne postępy osiągnięto przez ostatnie lata również w dziedzinie technologii bezprzewodowej klasy przemysłowej. Teraz możliwe jest zapewnienie niezawodnego czasu pracy niezbędnego do zapewnienia Twojej firmie wystarczającej elastyczności i swobody w koncentrowaniu się na pilniejszych sprawach biznesowych. Protokoły takie jak Parallel Redundancy Protocol (PRP) umożliwiają przemysłowym systemom bezprzewodowym zapewnienie niezawodności na miarę sieci przewodowej.

Bezprzewodowa technologia przemysłowa jest nie tylko niezawodna, ale także zapewnia wiele korzyści dla Twojej działalności. Może pomóc w zwiększeniu elastyczności i rentowności procesów i pracowników. Bezprzewodowe jest często uważane za sposób na ekonomiczne i bezpieczne połączenie z odległymi witrynami - i robi to bardzo dobrze. Istnieją jednak inne korzyści biznesowe związane z wdrażaniem przemysłowych bezprzewodowych technologii, w tym:
·    Pracownicy zdalni. Nie należy mylić z tym, że pozwala się im pracować poza miejscem pracy, lecz zdalni pracownicy korzystający z systemu bezprzewodowego mogą pracować w innym miejscu w hali produkcyjnej, zachowując dostęp do wszystkich informacji niezbędnych do monitorowania i kontrolowania maszyn i procesów. Pozwala to na wielozadaniowość funkcjonalną bez konieczności powrotu do paneli kontrolnych w określonych maszynach.
·    Gromadzenie danych w czasie rzeczywistym. Dodawanie czujników bezprzewodowych może być opłacalnym i minimalnie uciążliwym sposobem zbierania dodatkowych danych operacyjnych z istniejącego systemu. Korzyści te są szczególnie przydatne w zastosowaniach takich jak kontrola jakości czy bezpieczeństwo pracowników, gdzie dostęp do danych jest niezbędny szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.
·    Ulepszona diagnostyka. Dzięki dostępowi do większej ilości bardziej aktualnych danych można uniknąć problemów związanych z produkcją, zanim coś się stanie. Kiedy w pełni wykorzystujesz technologię bezprzewodową - albo do dodawania dodatkowych czujników do swoich systemów, albo do łączenia się ze zdalnymi komputerami w celu diagnostyki w czasie rzeczywistym - możesz znaleźć i naprawić usterki, zanim przekształcą się w spore problemy spowalniające lub zatrzymujące działalność. Twoja firma skorzysta z większej wydajności, krótszych przestojów i ostatecznie zwiększonej rentowności.


I wszystkie te korzyści są bez uszczerbku dla bezpieczeństwa. Wiele firm nie wdraża technologii bezprzewodowej wyłącznie dlatego, że obawiają się, że sieć bezprzewodowa nie jest tak bezpieczna jak jej przewodowy odpowiednik. Ponieważ jest to sieć otwarta (a zatem każdy może potencjalnie wysłuchać lub przesłać dane na kanale), solidne przemysłowe produkty sieci bezprzewodowej obejmują szereg wbudowanych technologii do szyfrowania danych oraz wykrywania i ochrony przed nieautoryzowanymi urządzeniami próbującymi dołączyć lub przeszkadzać w sieci. Są one dodatkiem do innych technologii bezpieczeństwa używanych do wzmacniania sieci, ponieważ przecież prawda jest taka, że ​​system - przewodowy lub bezprzewodowy - jest podatny na problemy bezpieczeństwa, jeśli nie jest odpowiednio zaprojektowany i utrzymywany.

Niezawodność, bezpieczeństwo i wiele zalet technologii bezprzewodowej dowodzą, że może być ona wykorzystywana w Twoich działaniach. Nadążając za najnowszymi technologiami bezprzewodowymi, pomagasz firmom stale czerpać korzyści z bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o technologii bezprzewodowej w zastosowaniach przemysłowych? Zapoznaj się z tym studium przypadku na temat jednej firmy wykorzystującej zalety technologii bezprzewodowej, obejrzyj mikrowitrynę Belden lub pobierz ten dokument na temat projektowania bezpiecznej sieci bezprzewodowej.

Czy wdrożyłeś bezprzewodową technologię przemysłową w swoich działaniach? Jakie korzyści zauważyłeś? Czekam na wiadomość od Ciebie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Power over Ethernet może zapewnić wiele korzyści na hali produkcyjnej - jeśli zrobisz to dobrze

Ron Tellas
Power over Ethernet (PoE) - technologia, która umożliwia operatorom sieci dostarczanie energii elektrycznej do wielu typów urządzeń za pomocą tego samego kabla, co przesyłane dane - stała się dość powszechna w biurowych środowiskach IT. Niestety, przemysłowe środowiska OT jeszcze nie przyjęły tego w takim samym stopniu. A szkoda, bo zalety PoE mogą mieć jeszcze większą wagę na hali produkcyjnej. Jednak PoE w obszarach OT niesie ze sobą także dodatkowe wyzwania - wyzwania, z których pracownicy IT mogą nie zdawać sobie sprawy. Oto, jak wprowadzić „moc” PoE do Twojego zakładu - zachowując jednocześnie optymalną niezawodność zarówno transferu danych, jak i przepływu mocy.


Elektryczność w dowolnym miejscu i czasie Jedną z kluczowych zalet PoE jest to, że prawie każdy może bezpiecznie ustanowić nowe połączenie zasilania bez konieczności wzywania licencjonowanego elektryka. Napięcie jest niskie i nie ma ciężkiego okablowania lub potrzeby dla gniazdka sieciowego. Jeśli na przykład mus…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

Gotowi na przyszłość już teraz: następna generacja switchy spełnia wymagania sieci TSN

Juergen Schmid
Jak wielu czytelników wie, Belden dobrze zna świat kompaktowych switchy zarządzalnych i jesteśmy dumni z faktu, że operatorzy sieci sprawili, że nasza firma jest liderem na rynku z ponad 700 000 jednostkami działającymi na całym świecie.
Podczas gdy operatorzy wykorzystują te switche z wielkim sukcesem od ponad dziesięciu lat i nadal to robią, Belden słyszał od klientów, że przyspieszenie zapotrzebowania na coraz więcej danych w ich działalnościach przemysłowych doprowadziło do zapotrzebowania na switche o zaawansowanych możliwościach.

Ten napędzany przez IIoT trend dotyczący coraz większej ilości danych produkcyjnych w pobliżu hali produkcyjnej, pomagający producentom zwiększyć wydajność, skrócić czas przestojów i zminimalizować ilość odpadów, doprowadził Belden do rozpoczęcia jednego z najbardziej intensywnych projektów badawczo-rozwojowych w swojej 120-letniej historii. Wynikiem tego wysiłku jest nowa rodzina switchy Hirschmann BOBCAT, z pierwszymi urządzeniami wprowadz…