Przejdź do głównej zawartości

Czy przemysłowa technologia bezprzewodowa jest wystarczająco niezawodna dla Twojej działalności?

Jeff Lund

Technologia bezprzewodowa jest częścią codziennego życia. Są spore szanse, że czytasz ten wpis na smartfonie, laptopie lub tablecie podłączonym do Wi-Fi, prawda? Wcześniej prawdopodobnie sprawdzałeś pocztę e-mail, ulubione witryny z wiadomościami lub inne źródła informacji, bez zastanowienia.

To prawda, dni telefonów stacjonarnych i DSL w dużej mierze zniknęły z naszego codziennego życia.

Ale zaryzykuję stwierdzenie, że jeśli czytasz to w biurze - na komputerze stacjonarnym lub zadokowanym laptopie - nadal jesteś "podłączony" do przewodowego połączenia internetowego.
W czasach, kiedy możesz podkręcić termostat w domu, gdy siedzisz w biurze kilometry dalej, dlaczego firmy są tak niezdecydowane, aby wykorzystać te korzyści, szczególnie w warunkach przemysłowych?


Często sprowadza się to do jednego: niezawodności.

Czy przemysłowa technologia bezprzewodowa jest niezawodna?
Firmy często krytykują sieć bezprzewodową jako zbyt niewiarygodną, ​​aby zaspokajać ich potrzeby, gdy czas działania jest absolutnie krytyczny. Prawda jest taka, że ​​technologia bezprzewodowa stała się o wiele bardziej niezawodna w ostatnich latach - tak bardzo, że nawet dyskretne firmy produkcyjne i motoryzacyjne ufają architekturze systemu bezprzewodowego w swoich codziennych procesach. Jest to szczególnie ważne, ponieważ te branże obejmują procesy, które wymagają najwyższej precyzji i niezawodności.

Jeśli myślisz o innych sieciach bezprzewodowych w życiu codziennym i o tym, jak poprawiły się one w ciągu ostatniej dekady, zmiany są niezwykłe. Domowe WiFi przeszło z bardzo powolnego, bardzo słabego zasięgu do oferowania szybkiego zasięgu, który może niezawodnie pokrywać większość domów. Podobnie komórkowe połączenia transmisji danych przekształciły się z bardzo powolnego, bardzo słabego zasięgu w mobilny internet szerokopasmowy, który pozwala nam niezawodnie streamować filmy wideo w każdym miejscu, w którym się znajdujemy.

Zalety przemysłowej technologii bezprzewodowej
Osiągnięcie niezawodnego zasięgu sieci bezprzewodowej w środowisku przemysłowym jest jeszcze trudniejsze niż w przypadku konsumentów, ale podobne postępy osiągnięto przez ostatnie lata również w dziedzinie technologii bezprzewodowej klasy przemysłowej. Teraz możliwe jest zapewnienie niezawodnego czasu pracy niezbędnego do zapewnienia Twojej firmie wystarczającej elastyczności i swobody w koncentrowaniu się na pilniejszych sprawach biznesowych. Protokoły takie jak Parallel Redundancy Protocol (PRP) umożliwiają przemysłowym systemom bezprzewodowym zapewnienie niezawodności na miarę sieci przewodowej.

Bezprzewodowa technologia przemysłowa jest nie tylko niezawodna, ale także zapewnia wiele korzyści dla Twojej działalności. Może pomóc w zwiększeniu elastyczności i rentowności procesów i pracowników. Bezprzewodowe jest często uważane za sposób na ekonomiczne i bezpieczne połączenie z odległymi witrynami - i robi to bardzo dobrze. Istnieją jednak inne korzyści biznesowe związane z wdrażaniem przemysłowych bezprzewodowych technologii, w tym:
·    Pracownicy zdalni. Nie należy mylić z tym, że pozwala się im pracować poza miejscem pracy, lecz zdalni pracownicy korzystający z systemu bezprzewodowego mogą pracować w innym miejscu w hali produkcyjnej, zachowując dostęp do wszystkich informacji niezbędnych do monitorowania i kontrolowania maszyn i procesów. Pozwala to na wielozadaniowość funkcjonalną bez konieczności powrotu do paneli kontrolnych w określonych maszynach.
·    Gromadzenie danych w czasie rzeczywistym. Dodawanie czujników bezprzewodowych może być opłacalnym i minimalnie uciążliwym sposobem zbierania dodatkowych danych operacyjnych z istniejącego systemu. Korzyści te są szczególnie przydatne w zastosowaniach takich jak kontrola jakości czy bezpieczeństwo pracowników, gdzie dostęp do danych jest niezbędny szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.
·    Ulepszona diagnostyka. Dzięki dostępowi do większej ilości bardziej aktualnych danych można uniknąć problemów związanych z produkcją, zanim coś się stanie. Kiedy w pełni wykorzystujesz technologię bezprzewodową - albo do dodawania dodatkowych czujników do swoich systemów, albo do łączenia się ze zdalnymi komputerami w celu diagnostyki w czasie rzeczywistym - możesz znaleźć i naprawić usterki, zanim przekształcą się w spore problemy spowalniające lub zatrzymujące działalność. Twoja firma skorzysta z większej wydajności, krótszych przestojów i ostatecznie zwiększonej rentowności.


I wszystkie te korzyści są bez uszczerbku dla bezpieczeństwa. Wiele firm nie wdraża technologii bezprzewodowej wyłącznie dlatego, że obawiają się, że sieć bezprzewodowa nie jest tak bezpieczna jak jej przewodowy odpowiednik. Ponieważ jest to sieć otwarta (a zatem każdy może potencjalnie wysłuchać lub przesłać dane na kanale), solidne przemysłowe produkty sieci bezprzewodowej obejmują szereg wbudowanych technologii do szyfrowania danych oraz wykrywania i ochrony przed nieautoryzowanymi urządzeniami próbującymi dołączyć lub przeszkadzać w sieci. Są one dodatkiem do innych technologii bezpieczeństwa używanych do wzmacniania sieci, ponieważ przecież prawda jest taka, że ​​system - przewodowy lub bezprzewodowy - jest podatny na problemy bezpieczeństwa, jeśli nie jest odpowiednio zaprojektowany i utrzymywany.

Niezawodność, bezpieczeństwo i wiele zalet technologii bezprzewodowej dowodzą, że może być ona wykorzystywana w Twoich działaniach. Nadążając za najnowszymi technologiami bezprzewodowymi, pomagasz firmom stale czerpać korzyści z bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o technologii bezprzewodowej w zastosowaniach przemysłowych? Zapoznaj się z tym studium przypadku na temat jednej firmy wykorzystującej zalety technologii bezprzewodowej, obejrzyj mikrowitrynę Belden lub pobierz ten dokument na temat projektowania bezpiecznej sieci bezprzewodowej.

Czy wdrożyłeś bezprzewodową technologię przemysłową w swoich działaniach? Jakie korzyści zauważyłeś? Czekam na wiadomość od Ciebie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil
Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy.

Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link. Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść.
Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zbyt późno rozpoznają wyso…

Jak wybrać odpowiedni kabel VFD?

Peter Cox
W części 1 mojego wpisu na temat żywotności kabla i silnika VFD wyjaśniłem, w jaki sposób użycie kabla THHN lub innego niespecjalistycznego kabla do połączenia VFD z silnikami prowadzi do przedwczesnej awarii silnika i szumu elektronicznego, który sieje spustoszenie w czujnikach procesowych i obniża bezpieczeństwo na hali produkcyjnej. Specyfikacja wyspecjalizowanego kabla VFD może pomóc w uniknięciu tych problemów, ale niestety nie ma żadnych standardów dla funkcji i konstrukcji kabla VFD, więc na pewno weryfikacja pozostaje w interesie kupującego. Tutaj, w części 2, omówimy, czego szukać w kablu VFD, abyś mógł podjąć bardziej świadomą decyzję.
Unikaj awarii i nie tylko - lista kontrolna W wielu zakładach niemal „spodziewano się” częstych wyłączeń napędów i/lub awarii silnika podłączonego do VFD co kilka lat, szczególnie w wyniku uszkodzenia łożyska lub izolacji. Jeśli tak się dzieje, specyfikacja dobrze zaprojektowanego kabla VFD może wyeliminować awarie i znacznie wydłużyć c…