Przejdź do głównej zawartości

Czego zespoły automatyki przemysłowej mogą uczyć się od stadionów piłkarskich: Q&A z Ute Decker

Ute Decker

Chociaż nie wyglądają jak tradycyjne zakłady przemysłowe, podobnie jak one, obiekty sportowe na świeżym powietrzu stawiają czoła trudnym warunkom środowiskowym. Podobieństwa na tym się jednak nie kończą. Komunikacja na tych stadionach jest również uważana za kluczową dla misji - zapewnienie, że klienci nie tylko będą mieli przyjemne doświadczenie podczas gry, ale także, że wchodzą na arenę w sposób systematyczny, terminowy i bezpieczny.

Aby pomieścić rosnącą liczbę fanów na imprezach sportowych, stadiony potrzebują szybkiej i niezawodnej struktury komunikacji sieciowej, która może działać w trudnych warunkach, takich jak ekstremalne temperatury i narażenie na wilgoć, hałas i wibracje. Zdolność obiektów sportowych do stawiania czoła tym warunkom, przy jednoczesnym szybkim transferze dużej ilości danych, ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia długich kolejek, poprawy bezpieczeństwa odwiedzających i płynnego transmitowania gier widzom na całym świecie.

Belden ostatnio współpracował z VfB Stuttgart, jednym z największych stadionów piłkarskich w Niemczech w procesie ulepszenia infrastruktury komunikacyjnej, aby lepiej kontrolować cały obiekt sportowy. Poniżej znajdują się odpowiedzi na kilka pytań dotyczących tego projektu, znaczenia szybkości transmisji danych i niezawodności sieci w obiektach sportowych oraz kluczowej roli, jaką automatyka przemysłowa może odgrywać w tych nietradycyjnych środowiskach.


Belden: Zacznijmy od ogólnego zarysu projektu. Jakie czynniki miały wpływ na decyzję VfB Stuttgart o modernizacji infrastruktury komunikacyjnej?
Ute Decker: Podobnie jak w każdym innym środowisku przemysłowym, stadiony sportowe muszą funkcjonować płynnie - od tego zależą doświadczenia tysięcy odwiedzających, a wszyscy oni przybywają na miejsce w bardzo krótkim czasie. Systemy nie mogą zawieść lub przesyłać danych powoli; w przeciwnym razie bilety nie będą szybko skanowane, a nieszczęśliwi widzowie będą czekać w kolejce.

Pełna integracja systemu i optymalna łączność były kluczowe dla osiągnięcia celów stadionu. VfB Stuttgart chciało zwiększyć niezawodność, szybkość i dokładność procesu zbierania biletów i transmisji, aby zapewnić jeszcze lepsze wrażenia dla fanów. Wymagało to unowocześnionej struktury komunikacyjnej, która była elastyczna, modułowa, dyskretna i podzielona na segmenty. W tym celu pomogliśmy im przejść od produktów dla przedsiębiorstw do rozwiązań klasy przemysłowej, aby zapewnić wysoką dostępność, szybkość i bezpieczeństwo sieci.

Zespoły automatyki przemysłowej pracowały nad zaktualizowaniem infrastruktury komunikacyjnej i sieciowej stadionu, zastępując przestarzałą technologię klasy biurowej dla nowoczesnego systemu klasy przemysłowej.

Belden: Czy VfB Stuttgart dokonał podobnych ulepszeń w przeszłości?
Ute Decker: Stadion został wybudowany w 1933 roku i przeszedł kilka renowacji w ciągu 84 lat. Jako jeden z najstarszych i największych obiektów sportowych w Niemczech, jest ważnym symbolem zarówno dla narodu niemieckiego, jak i Europy. Czynniki te zostały uwzględnione przy planowaniu modernizacji infrastruktury sieciowej, dzięki czemu renowacje zachowały historię i integralność obiektu.

Ostatnio zmodernizowany w 2011 roku stadion powiększył swoją pojemność o ponad 60 000 widzów, 400 monitorów telewizyjnych, 100 automatycznych bramkarzy i 30 czytników biletów mobilnych. Wraz z rozbudową stadion potrzebował sposobu na zapewnienie niezawodnej i efektywnej komunikacji w całym obiekcie. Klub sportowy poprosił Belden o wprowadzenie zautomatyzowanych sieci na całym stadionie.

Od tamtej pory Belden pracował z urzędnikami stadionu, aby zaprojektować kompleksową sieć komunikacyjną, która byłaby w stanie zapewnić kontrolę wymaganą do efektywnego zarządzania potrzebami placówki.

Belden: Jakie wyzwania stoją przed zastosowaniami automatyki przemysłowej? Jakie rozwiązania są dostępne, aby pomóc specjalistom w ich pokonywaniu?
Ute Decker: Obiekty przemysłowe, w tym zakłady produkcyjne i obiekty stadionowe, stawiają czoła najtrudniejszym warunkom kontroli: bezpieczeństwu. Biorąc pod uwagę ekspozycję stadionu na ekstremalne zmiany temperatur, podobnie jak w innych środowiskach przemysłowych, VfB Stuttgart potrzebował komponentów sieciowych, które mogłyby być używane na zewnątrz i odporne na wahania temperatury i inne trudne warunki. Elementy te również musiały pasować do istniejących szafek.

Elastyczność i modułowość komponentów sieciowych to kolejna poważna kwestia. Biorąc pod uwagę zmieniający się charakter standardów branżowych, ważne jest, aby produkty używane w warunkach przemysłowych mogły spełniać zarówno obecne, jak i przyszłe zastosowania. Stadion wymagał elastycznego, przyszłościowego rozwiązania w celu dostosowania się do dalszych adaptacji lub rozbudowy obiektu i sprostania ewoluującym środowiskom nadawczym. Ta elastyczna infrastruktura pozwala na więcej bramek obrotowych, telewizorów i przenośnych czytników, jako że priorytety i potrzeby ciągle się zmieniają, co nigdy wcześniej nie było możliwe.

Obecne standardy komunikacji przemysłowej wymagają również, aby sieci określały informacje priorytetowe, tak aby ważne wiadomości docierały do ​​miejsc docelowych w odpowiednim czasie, spełniając zarówno jakość usług, jak i szybkość wymagań sieci. Jeśli zespoły sieciowe nie biorą pod uwagę komponentów wysokiej jakości podczas budowania swojej infrastruktury, ruch sieciowy może być powolny, a wystarczający transfer danych nie jest gwarantowany.


Belden: Jakie było ogólne podejście do aktualizacji infrastruktury sieciowej stadionu? Czego mogą się z tego nauczyć inne aplikacje?
Ute Decker: Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy kompleksową strukturę sieci z naszym partnerem, RW-electronic, w celu obsługi specyficznych wymagań komunikacyjnych obiektu. Wymagało to modernizacji oprogramowania do okablowania, przełączników i zarządzania siecią. W celu zagwarantowania bezproblemowych operacji, stadion zainstalował 250 przełączników, 300 kilometrów kabla światłowodowego i 100 kilometrów okablowania miedzianego. Ponownie, celem było umożliwienie elastycznej infrastruktury, która wspierałaby przyszły wzrost, aby stadion mógł dodawać kolejne komponenty do sieci wraz ze zmianą jego potrzeb i priorytetów.

Ze względów bezpieczeństwa i w celu ochrony wrażliwych informacji zebranych podczas procesu sprzedaży biletów wdrożyliśmy segmentację sieci z wirtualnymi sieciami lokalnymi (VLAN), aby administratorzy sieci i inżynierowie kontrolujący mogli łatwo definiować i oddzielać sieci wirtualne w ramach istniejącej infrastruktury. Umożliwiło to systemowi strategiczne ustalenie priorytetu ruchu danych, środków bezpieczeństwa i informacji o biletach w innych, mniej krytycznych procesach.
Choć stadiony mogą nie być tym, co zwykle można by nazwać zastosowaniem przemysłowym, istnieje wiele podobnych czynników środowiskowych i strategicznych decyzji, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu infrastruktury komunikacyjnej. Unikalny zestaw modułowych, elastycznych i dyskretnych komponentów użytych w przypadku VfB Stuttgart to tylko jeden z przykładów innowacyjnych możliwości dla produktów przemysłowych.

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie Belden z VfB Stuttgart oraz o tym, jak solidna infrastruktura komunikacyjna może przynieść korzyści dla Twojego zakładu przemysłowego, przeczytaj to studium przypadku (w języku angielskim).

Z jakich innych nietradycyjnych środowisk przemysłowych można dowiedzieć się o wskazówkach dotyczących networkingu i najlepszych praktyk? Jakim wyzwaniom stawia czoła Twoja infrastruktura sieciowa? Czekam na wiadomość od Ciebie.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ethernet przemysłowy a zwykły Ethernet: dlaczego to ma znaczenie?

Sylvia Feng Środowiska przemysłowe są trudne. Mówię o oleju, kurzu, wodzie i wysokich temperaturach. Środowisko, w którym działa wiele obiektów przemysłowych, znacznie różni się od budynku biurowego lub sklepu detalicznego. Mimo to oczekuje się, że wiele (pozornie) podstawowych funkcji będzie działać płynnie, pomimo tych warunków. Fabryki muszą mieć możliwość przesyłania danych z jednej maszyny do drugiej i muszą mieć możliwość polegania na kablu, aby działał w ekstremalnych warunkach. Jednym z obszarów, który może wywrzeć niesamowity wpływ na producentów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jest niezawodność, bezpieczeństwo i siła ich kabla sieciowego. Po prostu użycie dowolnego kabla Ethernet nie będzie działać. Zwykłe urządzenia, które mogą działać dobrze w warunkach biurowych z kontrolowaną temperaturą, nie wytrzymają ekstremów środowiska przemysłowego. Oto świetna analogia: jak niedorzeczne byłoby umieścić pingwina na pustyni? Wszyscy wiemy, że pingwiny nie

Nowa parametryzacja - „IO-Link bez skomplikowanej części”

Artjom Bil Co to jest IO-Link? Technologia IO-Link, oparta na standardzie IEC 61131-9 dla sterowników programowalnych, umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i sterownikami PLC wszelkiego rodzaju. Odegrała ważną rolę w praktycznym gromadzeniu i monitorowaniu danych produkcyjnych. Ten nieoceniony przepływ informacji daje producentom możliwość ciągłego dostrajania swojej działalności, optymalizacji jakości i wydajności oraz minimalizacji przestojów. Jako taka jest podstawową potrzebą komunikacji na poziomie lokalnym i umożliwia przejrzystość danych w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy . Można by pomyśleć, że operatorzy przemysłowi pokochaliby technologię IO-Link . Niestety, w rzeczywistości jest to stosunek miłość/nienawiść. Wielu użytkowników uważa, że ​​technologia IO-Link jest świetna, dopóki nie będą musieli zarządzać bibliotekami parametrów urządzeń IO-Link w sieci. Może to stać się bardzo skomplikowane, a użytkownicy lub nabywcy zb

W jaki sposób wibracje, hałas i przesłuch mogą powodować przestoje

Jeremy Friedmar Trudne środowiska wymagają wytrzymałych produktów Wibracje i hałas są powszechne w środowiskach przemysłowych, takich jak produkcja i transport kolejowy. Huk linii montażowych może zakłócać transmisję danych, a złącza mogą stać się luźne. Zastanów się, ile wibracji występuje, gdy wagon jedzie do miejsca docelowego. Środowiska takie jak te wymagają solidnego produktu. Oto świetna analogia: jak absurdalnie byłoby, gdyby zespół rockowy ćwiczył w bibliotece? Byłoby to nie tylko zakłócające, ale całkowicie uniemożliwiałoby normalne funkcjonowanie. Wibracje i hałas w bibliotece byłyby nie do zniesienia dla osób pracujących w tej przestrzeni. W przypadku środowiska przemysłowego głównym skutkiem zarówno hałasu, jak i wibracji jest utrata sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okablowania Ethernet ze względu na fakt, że może powstać wyższy bitowy poziom błędu, co jest szkodliwe dla sieci komunikacyjnej wymaganej dla czasu pracy bez przestojów. Wpł