Przejdź do głównej zawartości

Czego zespoły automatyki przemysłowej mogą uczyć się od stadionów piłkarskich: Q&A z Ute Decker

Ute Decker

Chociaż nie wyglądają jak tradycyjne zakłady przemysłowe, podobnie jak one, obiekty sportowe na świeżym powietrzu stawiają czoła trudnym warunkom środowiskowym. Podobieństwa na tym się jednak nie kończą. Komunikacja na tych stadionach jest również uważana za kluczową dla misji - zapewnienie, że klienci nie tylko będą mieli przyjemne doświadczenie podczas gry, ale także, że wchodzą na arenę w sposób systematyczny, terminowy i bezpieczny.

Aby pomieścić rosnącą liczbę fanów na imprezach sportowych, stadiony potrzebują szybkiej i niezawodnej struktury komunikacji sieciowej, która może działać w trudnych warunkach, takich jak ekstremalne temperatury i narażenie na wilgoć, hałas i wibracje. Zdolność obiektów sportowych do stawiania czoła tym warunkom, przy jednoczesnym szybkim transferze dużej ilości danych, ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia długich kolejek, poprawy bezpieczeństwa odwiedzających i płynnego transmitowania gier widzom na całym świecie.

Belden ostatnio współpracował z VfB Stuttgart, jednym z największych stadionów piłkarskich w Niemczech w procesie ulepszenia infrastruktury komunikacyjnej, aby lepiej kontrolować cały obiekt sportowy. Poniżej znajdują się odpowiedzi na kilka pytań dotyczących tego projektu, znaczenia szybkości transmisji danych i niezawodności sieci w obiektach sportowych oraz kluczowej roli, jaką automatyka przemysłowa może odgrywać w tych nietradycyjnych środowiskach.


Belden: Zacznijmy od ogólnego zarysu projektu. Jakie czynniki miały wpływ na decyzję VfB Stuttgart o modernizacji infrastruktury komunikacyjnej?
Ute Decker: Podobnie jak w każdym innym środowisku przemysłowym, stadiony sportowe muszą funkcjonować płynnie - od tego zależą doświadczenia tysięcy odwiedzających, a wszyscy oni przybywają na miejsce w bardzo krótkim czasie. Systemy nie mogą zawieść lub przesyłać danych powoli; w przeciwnym razie bilety nie będą szybko skanowane, a nieszczęśliwi widzowie będą czekać w kolejce.

Pełna integracja systemu i optymalna łączność były kluczowe dla osiągnięcia celów stadionu. VfB Stuttgart chciało zwiększyć niezawodność, szybkość i dokładność procesu zbierania biletów i transmisji, aby zapewnić jeszcze lepsze wrażenia dla fanów. Wymagało to unowocześnionej struktury komunikacyjnej, która była elastyczna, modułowa, dyskretna i podzielona na segmenty. W tym celu pomogliśmy im przejść od produktów dla przedsiębiorstw do rozwiązań klasy przemysłowej, aby zapewnić wysoką dostępność, szybkość i bezpieczeństwo sieci.

Zespoły automatyki przemysłowej pracowały nad zaktualizowaniem infrastruktury komunikacyjnej i sieciowej stadionu, zastępując przestarzałą technologię klasy biurowej dla nowoczesnego systemu klasy przemysłowej.

Belden: Czy VfB Stuttgart dokonał podobnych ulepszeń w przeszłości?
Ute Decker: Stadion został wybudowany w 1933 roku i przeszedł kilka renowacji w ciągu 84 lat. Jako jeden z najstarszych i największych obiektów sportowych w Niemczech, jest ważnym symbolem zarówno dla narodu niemieckiego, jak i Europy. Czynniki te zostały uwzględnione przy planowaniu modernizacji infrastruktury sieciowej, dzięki czemu renowacje zachowały historię i integralność obiektu.

Ostatnio zmodernizowany w 2011 roku stadion powiększył swoją pojemność o ponad 60 000 widzów, 400 monitorów telewizyjnych, 100 automatycznych bramkarzy i 30 czytników biletów mobilnych. Wraz z rozbudową stadion potrzebował sposobu na zapewnienie niezawodnej i efektywnej komunikacji w całym obiekcie. Klub sportowy poprosił Belden o wprowadzenie zautomatyzowanych sieci na całym stadionie.

Od tamtej pory Belden pracował z urzędnikami stadionu, aby zaprojektować kompleksową sieć komunikacyjną, która byłaby w stanie zapewnić kontrolę wymaganą do efektywnego zarządzania potrzebami placówki.

Belden: Jakie wyzwania stoją przed zastosowaniami automatyki przemysłowej? Jakie rozwiązania są dostępne, aby pomóc specjalistom w ich pokonywaniu?
Ute Decker: Obiekty przemysłowe, w tym zakłady produkcyjne i obiekty stadionowe, stawiają czoła najtrudniejszym warunkom kontroli: bezpieczeństwu. Biorąc pod uwagę ekspozycję stadionu na ekstremalne zmiany temperatur, podobnie jak w innych środowiskach przemysłowych, VfB Stuttgart potrzebował komponentów sieciowych, które mogłyby być używane na zewnątrz i odporne na wahania temperatury i inne trudne warunki. Elementy te również musiały pasować do istniejących szafek.

Elastyczność i modułowość komponentów sieciowych to kolejna poważna kwestia. Biorąc pod uwagę zmieniający się charakter standardów branżowych, ważne jest, aby produkty używane w warunkach przemysłowych mogły spełniać zarówno obecne, jak i przyszłe zastosowania. Stadion wymagał elastycznego, przyszłościowego rozwiązania w celu dostosowania się do dalszych adaptacji lub rozbudowy obiektu i sprostania ewoluującym środowiskom nadawczym. Ta elastyczna infrastruktura pozwala na więcej bramek obrotowych, telewizorów i przenośnych czytników, jako że priorytety i potrzeby ciągle się zmieniają, co nigdy wcześniej nie było możliwe.

Obecne standardy komunikacji przemysłowej wymagają również, aby sieci określały informacje priorytetowe, tak aby ważne wiadomości docierały do ​​miejsc docelowych w odpowiednim czasie, spełniając zarówno jakość usług, jak i szybkość wymagań sieci. Jeśli zespoły sieciowe nie biorą pod uwagę komponentów wysokiej jakości podczas budowania swojej infrastruktury, ruch sieciowy może być powolny, a wystarczający transfer danych nie jest gwarantowany.


Belden: Jakie było ogólne podejście do aktualizacji infrastruktury sieciowej stadionu? Czego mogą się z tego nauczyć inne aplikacje?
Ute Decker: Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy kompleksową strukturę sieci z naszym partnerem, RW-electronic, w celu obsługi specyficznych wymagań komunikacyjnych obiektu. Wymagało to modernizacji oprogramowania do okablowania, przełączników i zarządzania siecią. W celu zagwarantowania bezproblemowych operacji, stadion zainstalował 250 przełączników, 300 kilometrów kabla światłowodowego i 100 kilometrów okablowania miedzianego. Ponownie, celem było umożliwienie elastycznej infrastruktury, która wspierałaby przyszły wzrost, aby stadion mógł dodawać kolejne komponenty do sieci wraz ze zmianą jego potrzeb i priorytetów.

Ze względów bezpieczeństwa i w celu ochrony wrażliwych informacji zebranych podczas procesu sprzedaży biletów wdrożyliśmy segmentację sieci z wirtualnymi sieciami lokalnymi (VLAN), aby administratorzy sieci i inżynierowie kontrolujący mogli łatwo definiować i oddzielać sieci wirtualne w ramach istniejącej infrastruktury. Umożliwiło to systemowi strategiczne ustalenie priorytetu ruchu danych, środków bezpieczeństwa i informacji o biletach w innych, mniej krytycznych procesach.
Choć stadiony mogą nie być tym, co zwykle można by nazwać zastosowaniem przemysłowym, istnieje wiele podobnych czynników środowiskowych i strategicznych decyzji, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu infrastruktury komunikacyjnej. Unikalny zestaw modułowych, elastycznych i dyskretnych komponentów użytych w przypadku VfB Stuttgart to tylko jeden z przykładów innowacyjnych możliwości dla produktów przemysłowych.

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie Belden z VfB Stuttgart oraz o tym, jak solidna infrastruktura komunikacyjna może przynieść korzyści dla Twojego zakładu przemysłowego, przeczytaj to studium przypadku (w języku angielskim).

Z jakich innych nietradycyjnych środowisk przemysłowych można dowiedzieć się o wskazówkach dotyczących networkingu i najlepszych praktyk? Jakim wyzwaniom stawia czoła Twoja infrastruktura sieciowa? Czekam na wiadomość od Ciebie.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi, zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.
Tel: +48 32 256 25 33
E-mail: info@pf-electronic.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wskazówki dotyczące prawidłowego podłączenia kabla VFD

Peter Cox
Ilość napędów o zmiennej częstotliwości we współczesnych obiektach przemysłowych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nic dziwnego - regulując prędkość i napięcie silnika, aby sprostać zmieniającemu się w czasie rzeczywistym zapotrzebowaniu procesowemu, VFD pomagają zapewnić cenne korzyści, takie jak zwiększona energooszczędność, dokładniejsza kontrola procesu i mniejsze zużycie kosztownych urządzeń. Niestety, korzystanie z VFD nie zawsze jest tak proste, jak po prostu podłączenie urządzenia do sieci.
Aby dowiedzieć się więcej o zaletach kabla VFD, pobierz nasz bezpłatny raport "The Case for VFD Cable to Achieve System Reliability and Safety".

Podłączenie kabla VFD nie jest tym samym co podłączenie standardowego kabla. Istnieje wiele mylnych informacji i nieporozumień związanych z tym faktem i, świadomie lub nieświadomie, często użytkownicy idą na "skróty" w procesie instalacji. A to może spowodować poważne problemy w Twojej działalności. Oto kilka ws…

MPLS-TP: MPLS wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom

Howard Linton
W ostatnich latach wielu przemysłowych użytkowników sieci szkieletowej znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dobrze znane sieci SONET i SDH z komutacją łączy, z których korzystają od dziesięcioleci, gwałtownie przestają nadążać z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na wideo, dane i inne zastosowania wymagające dużej przepustowości. Jednak najczęstszą praktyczną alternatywą - dla wielu, IP/MPLS - jest protokół wyraźnie przeznaczony dla bardziej złożonych operatorów sieci. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne, skomplikowane i mało funkcjonalne dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstw użyteczności publicznej, transportu, rurociągów i innych użytkowników przemysłowych działających we własnej sieci szkieletowej.

No cóż, są też dobre wieści, ponieważ na szczęście istnieje mniej znany aspekt MPLS, który jest faktycznie przeznaczony do zaspokojenia potrzeb tej dużej bazy użytkowników. Nazywa się MultiProtocol Label Switching-Transport Profile lub MPLS-TP i może pomóc użytkowni…

TSN: Wielki krok naprzód w ewolucji Ethernetu ... i tu już dziś

Dr Oliver Kleineberg
Ethernet od prawie trzydziestu lat służy operatorom sieci i podczas gdy na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, to najbardziej „rewolucyjny” skok ewolucyjny pojawia się dokładnie w tej chwili. Nowe ulepszenie technologii nosi nazwę "Time-Sensitive Networking (TSN)". Mimo że jego potężne funkcje zwiększające wartość są nadal sprawdzane (bardzo skutecznie!) w sieciach testowych i demonstracyjnych, operatorzy sieci w rzeczywistości mogą zacząć korzystać z tej technologii od razu.

Lubię myśleć o TSN jako "Ethernet Plus", ponieważ jest to nie tyle "nowy" protokół, co wzmocnienie Ethernetu. TSN stoi na barkach czegoś bardzo skutecznego i udanego, a czyni go jeszcze lepszym.
Połącz odmienne sieci w jedno - z gwarancjami dostawy i pełną interoperacyjnością Kluczową wartością - którą dodaje TSN do zastosowań przemysłowych, jest zdolność do ujednolicania sieci, które były z konieczności oddzielne w przeszłości, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć…